Veeam Backup & Replication v8.0 Kurulumu

Merhaba

Daha önceki yazimizda Veeam Backup & Replication v8.0 Genel Özelliklerinden sizlerle paylaşmiştim. Hem Vmware, hem de Microsoft Hyper-V sanallaştirma platformları için geliştirilmiş olan backuplama yaziliminin yeni  özelliklerinden ve sistem gereksinimlerinden bahsetmiştik. Bu yazimizda da Veeam Backup & Replication v8 kurulumu anlatiyor olacağım.

Kurulumu gerçekleştirmek için Veeam Backup & Replication v8 linkinden site üzerinden üyelik işlemlerini tamamladiktan sonra giriş yaparak Veeam Backup & Replication v8 versiyonunu indirmelisiniz. İndirme işleminden sonra gerekli olan lisans dosyasını Veeam Backup & Replication 8 License adresinden edinebilirsiniz.

Veeam Backup & Replication v8 kurulumu sirasinda Microsoft SQL Server System CLR Types ve Microsoft SQL Server 2012 Management Object yaziliminlarinin kurulumlarini yaptığı için Region bölümünde Administrative sekmesinde bulunan Language for non-Unicode programs bölümünün English (United States) olmasina dikkat edin. Microsoft SQL Server System CLR Types ve Microsoft SQL Server 2012 Management Object yazilimlarinin servislerinin çalışmasinda sorun yaşabilirsiniz.

11-11-2014 20-48-12

Karşıma Veeam Backup Management Suite ekrani geliyor. Ben Veeam Backup & Replication v8 kurulumu yapacağım için onu seçiyoruz.

1

CPU ( İşlemci ) ile ilgili bir hata aliyoruz bunun nedeni Veeam Backup & Replication v8 sistem gereksinimlerinde en az 2 Core sahip bir işlemci ihtiyacinin olmasi bunun uyarisini aliyoruz kuruluma devam etmek için Yes diyerek devam ediyoruz.

2

Veeam Backup & Replication v8 Wizard ekrani geliyor karşımıza Next diyerek devam ediyoruz.

3

Veeam Backup & Replication 8 Lisans sözleşmesini kabul ediyoruz Next diyerek devam ediyoruz.

4

Provide License ekraninda ürün için satin almiş olduğunuz .lic uzantili lisans dosyanizi Browse diyerek ekleyebilirsiniz. Dilerseniz Veeam Backup & Replication v8 kurulumu tamamladiktan sonra Veeam Backup & Replication v8 konsolu üzerinden de lisansi ekleyebilirsiniz.

5

Ben tarafima iletilen Trial Lisans dosyasini gösteriyorum ve Next diyerek devam ediyoruz.

6

Program features ekraninda Veeam Backup & Replication v8 için kurulacak olan özellikleri seçmemiz gerekiyor. Veeam Backup & Replication ve Veeam Backup Catalog özellikleri zaten seçili olarak geliyor dilersek Veeam Backup & Replication Powershell SDK özelliğinide seçerek kurabiliriz. Install to bölümünden dilersek Veeam Backup & Replication v8 kurulacağı dizinin yolunu değiştirebiliriz. Ben herhangi bir değişiklik yapmadan Next diyerek devam ediyoruz.

7

System Configuration Check ekraninda Veeam Backup & Replication v8 kurulumu için gerekli olan ve işletim sistemi üzerinde kurulu olmayan Microsoft Visual C++ 2010 Service Pack 1  Redistributable Package,Microsoft SQL Server System CLR Types ve Microsoft SQL Server 2012 Management Objects yazilimlari işletim sisteminde kurulu olmadiği için Failed olarak görüyorum. Microsoft PowerShell v2.0 kurulu olduğu için Passed olarak görüyorum. Microsoft Visual C++ 2010 Service Pack 1  Redistributable Package,Microsoft SQL Server System CLR Types ve Microsoft SQL Server 2012 Management Objects yazilimlari işletim sisteminde kurulmasi için Install diyoruz.

8

Veeam Backup & Replication v8 kurulumu için gerekli olan ve işletim sistemi üzerinde kurulu olmayan Microsoft Visual C++ 2010 Service Pack 1  Redistributable Package,Microsoft SQL Server System CLR Types ve Microsoft SQL Server 2012 Management Objects yazilimlarin kurulumuna başlaniyor.

9

Veeam Backup & Replication v8 kurulumu için gerekli olan ve işletim sistemi üzerinde kurulu olmayan Microsoft Visual C++ 2010 Service Pack 1  Redistributable Package,Microsoft SQL Server System CLR Types ve Microsoft SQL Server 2012 Management Objects yazilimlarin başarılı bir şekilde kurulduğunu görüyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

10

Ready to Install ekraninda Install diyerek kuruluma başlıyoruz. Bu ekranda Veeam Backup & Replication v8 için yapmiş olduğunuz seçimlerin bir listesini görüyorsunuz. Let me specify different settings diyerek Veeam Backup & Replication v8 kurulumu özelleştirebilirsiniz. Install diyerek kurulumu başlatiyoruz.

11

Veeam Backup & Replication v8 kurulumu başliyor. Öncelikle Installing Microsoft SQL Server 2012 Service Pack 1 Express kurulumunu yaptığınız görmekteyiz.

12

13

14

15

16

17

18

19

20

Finish diyerek Veeam Backup & Replication v8 kurulumu tamamliyoruz.

21

Kurulum tamamlandiktan sonra desktop ( masaüstü )  üzerindeki Veeam Backup & Replication tiklayarak Veeam Backup & Replication v8 çalıştırıyoruz.

22

Veeam Backup & Replication konsolu karşımıza geliyor. Bir sonraki yazilarimizda Veeam Backup & Replication v8  yapılandırmasini devam ediyor olacağım.

23

 

Başka bir yazimizda görüşmek dileğiyle…

 

 

Back To Top