Veeam Backup & Replication v9.5 Backup Repository Ekleme

Merhaba

Daha önceki yazimizda Veeam Backup & Replication v9.5 Özellikler ve Yetenekleri ve Veeam Backup & Replication v9.5 Kurulumu sizlerle paylaşmiştim. Hem Vmware, hem de Microsoft Hyper-V sanallaştirma platformları için geliştirilmiş olan backuplama yaziliminin yeni özelliklerinden ve sistem gereksinimlerinden bahsetmiştik ve kurulumu yapmıştık. Bu yazımızda da Veeam Backup & Replication v9.5 üzerinde Backup Repository yapılandırma işlemini anlatıyor olacağım. Veeam Backup & Replication v9.5 üzerinde VMware vSphere ve Microsoft Hyper-V platformları için basit bir şekilde yapılandırabilirsiniz.

Veeam Backup & Replication v9.5 konsolunu açıyoruz.

Backup Repositories sekmesi altinda default olarak gelen Default Backup Repositories görebilirsiniz. Veeam Backup & Replication v9.5 Kurulumundan default Backup Repositories C:\backup şeklinde bir klasör oluşturmaktadır. Eğer Veeam Backup & Replication v9.5 Kurulumu yeni yapmişsanız ve herhangi bir Backup Repository yapılandırmazsanız. Veeam Backup Job oluştururken sadece Default Backup Repositories görülecektir. Veeam Backup & Replication v9.5 konsolunda bulunan BACKUP INFRASTRUCTURE bölümü altinda bulunan Backup Repositories sekmesinden ekleyebiliriz.

Veeam Backup & Replication v9.5 konsolunda bulunan Backup Repositories üstünde sağ tuş Add Backup Repository ya da Manage Repository menüsünde bulunan Add Backup Repository tıklayarak. Veeam Backup & Replication v9.5 üzerinde Backup Repository yapılandırma işlemini başlatabilirsiniz.

Name ekraninda yapılandıracağımız Backup Repository için bir isim belirliyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Type ekranında ise ekleyeceğimiz Backup Repository için dört farkli yapılandırma seçebiliriz.

  • Microsoft Windows Server : Direkt olarak sunucu üzerine bağli olan ve ya sunucu üzerinde yerel veya doğrudan bağlı depolama seçimlerinde kullanılmaktadır. Genel yedekleme yöntemi olarak bu seçenek yoğun olarak kullanılmaktadır.
  • Linux Server  : Linux sunucular üzerinde doğrudan bağlı veya yerel monte edilmiş NFS depolama alanları için seçilmektedir.
  • Shared Folder : CIFS, (SMB) protokolünü kullanmaktadır.VM backuplarda bu tip saklama alanı pek verimli olmamaktadır.Bu seçeneği daha çok File Backup Job’larınızda kullanabilirsiniz.
  • Deduplicating storage appliance : EMC Data Domain, ExaGrid ve Hp 3PAR StoreServ Storage gibi ürünler üzerinde Backup Repository yapılandırmasi için bu seçeneği işaretleyebilirsiniz.

Type ekraninda Microsoft Windows Server seçeneği seçiyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Server ekranindan Populate diyerek sunucu üzerinde bulunan alanları görebilirsiniz.

Sunucum üzerinde bulunan E:\100 GB boyutundaki diskimizi seçiyoruz Next diyerek devam ediyoruz.

Reporsitory ekraninda E dizini altinda otomatik olarak Backups adında bir klasör oluşmaktadır. Populate diyerek tekrar bir Capacity sorgulaması yapabilirsiniz.

Limit maximum concurrent task to seçeneği ile oluşturacağınız backup repository üzerinde aynı anda kaç görevin çalışacağını belirliyoruz. Default olarak 4 şeklinde gelmektedir.

Limit read and write data rates to seçeneği ile oluşturacağınız backup repository üzerinde Read ( Okuma ) ve Write ( Yazma ) boyutunu belirleyebilirsiniz.

Reporsitory ekraninda gerekli yapılandırmayi tamamladiktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Reporsitory ekraninda Windows Server 2016 üzerinde kurulumunu yaptığım Veeam Backup & Replication v9.5 üzerinde oluşturacağınız backup repository disk yapısı ReFS olarak ayarlamanız gerekmektedir. Eğer backup repository olarak ayarlayacağınız disk yapısı NTFS olarak ayarlanmışsa aşağıdaki gibi Fast Cloning işlemi için NTFS sisteminin desteklenmediği uyarısı alacaksınız. Yes diyerek devam ediyoruz.

Mount Server ekraninda Mount Server bölümünde oluşturulacak olan backup repository hangi sunucu üzerinde bağlanacağını seçiyoruz.

Enable vPower NFS service on the mount server (recommended) bölümünde ise Veeam firmasına patentli bir teknolojisi olan vPower NFS özelliği aktif edebiliyoruz.

vPower NFS : Veeam Backup & Replication v9.5 ile tekilleştirilmiş ve sıkıştırılmış olan backup dosyalarının VMDK dosyası olarak ESXi host’una eklenmesini sağlar. Bu sayede ESXi host backup alınmış olan Virtual Machine ( Sanal Makine ) dosyalarına erişim sağlayabilir.

Folder bölümünde Instant Vm Recovery önbellek dosyalarının depolanabileceği dosya yolunu gösteriyoruz. Bu alan için en az 10 GB boş  disk alanı olanı belirtmemiz isteniyor.

Mount Server ekraninda gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Review ekranında Backup Repository için yapılandırmış olduğumuz özellikleri ve ayarları görebiliriz. Apply diyerek yapılandırmayı başlatıyoruz.

Apply ekranindan Backup Repository yapılandırma işlemleri gerçekleşmektedir.

Apply ekranindan Backup Repository yapılandırma işlemi tamamlandiktan sonra Finish ile sihirbazdan çıkabilirsiniz.

Karşımıza gelen Change the configuration backup location to the newly created repository? uyarisina Yes diyoruz. Oluşturmuş olduğumuz Backup Repository Veeam Backup & Replication v9.5 üzerinde bundan sonra Backup Jobs oluştururken direkt olarak gelecektir.

Veeam Backup & Replication v9.5 konsolunda bulunan BACKUP INFRASTRUCTURE bölümü altinda bulunan Backup Repositories sekmesi kontrol ettiğimizde yapılandırılmış olduğumuz Backup Repositories görebilirsiniz.

 

Başka bir yazimizda görüşmek dileğiyle…

 

Back To Top