WhatsApp’ın Facebook İle Veri Paylaşmasını Engellemek İçin Son Günler

Merhaba

“Bedelsiz” kavramı, söz konusu uygulamalar ve servisler olduğunda tam da bizim anladığımız gibi olmayabiliyor.

Firmalar bedelsiz kisvesi altında kendilerine sağlam bir kullanıcı tabanı oluşturup, sonrasında bu gücü kendi çıkarları için kullanmaya başlıyorlar.

whatsapp-logo

WhatsApp’daki durum da bundan farklı değil aslında. WhatsApp çatı şirketi Facebook ile kullanıcı verilerini paylaşacağını duyurdu. Ancak hemen yeni bir güvenli mesajlaşma uygulaması aramaya başlamaya gerek yok. Bu paylaşımdan çıkabilmemiz için bizlere yollar göstermişler.

facebook_2015_logo_detail

Konunun özeti Facebook’un sizin bilgileriniz ve verileriniz ile size daha fazla ve özelleştirilmiş hedefli reklam yapmak istemesi.

WhatsApp gizlilik politikasında ciddi değişiklikler yaparak kabul edilmesi için kullanıcılarına yayınladı. Böylelikle Facebook ve WhatsApp hesapları birbirine başlanmış ve daha hedefli reklam yayınlayabilmek için veri paylaşımı başlamış oluyor.

Veri paylaşımı bununla da sınırlı değil. Hesap detaylarınız, telefon numaraları vb de Facebook ile paylaşılıp arkadaş olarak karşınıza çıkabilecek.

Facebook WhatsApp’ı 2014 yılında 19 milyar dolara satın aldığında hepimizin konuştuğu gizlilik ile ilgili çekinceler yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaya başladı.

Bundan kurtulmanın ise iki yolu var.

İlk kez karşınıza gelen yeni politikalarımızı kabul edin yazısına kabul ediyorum a basmadan yazının içindeki mavi linke tıklayarak açtığınızda, altta Facebook ile veri paylaşımı kutusunu seçili değil hale getirerek kabul etmeni yeterli.

Eğer çoktan kabul ettiyseniz hala 25 Eylül’e kadar vaktiniz var. Bu durumda uygulamadan Ayarlar içinde Hesap kısmına geldiğinizde Hesap bilgilerini paylaşma ile ilgili kutuyu seçili değil hale getirmeniz yeterli.

 

Başka bir yazimizda görüşmek dileğiyle…

Kaynak : WhatsApp’ın Facebook İle Veri Paylaşmasını Engellemek İçin Son Günler

 

 

 

Back To Top