Windows Server 2012 Hyper-V Expand Disk

Merhaba

Daha önceki yazilarimizda sanal disklerimiz ile ilgili bilgileri sizlerle paylaşmaştim. Bu yazimizda Windows Server 2012 Hyper-V üzerinde çalışan bir sanal sunucumuzun sanal diskinizin boyutunu nasil Expand ( Genişletmek ) işlemini nasil yapacağız onu anlatiyor olacağım. Aslinda bana soracak olursunuz biz sistemciler için sanallaştirma teknolojisinin bize sunmuş olduğu en güzel özelliklerden bir tanesi Expand ( Genişletmek ) işlemi. Bunu şöyle örnekleyebiliriz yapınızda bir File Server’iniz var diyelim ve siz bu sunucunuz üzerine 80 GB bir sanal disk oluşturdunuz File Server rolü nedeniyle kullanıcıların sürekli olarak dosya attiğini düşünürseniz sürekli genişleyen bir disk alanini ihtiyac duymaktasiniz ya da yapınız içinde bir SQL Server’iniz var diyelim siz bu sunucunuz üzerine 80 GB bir sanal disk oluşturdunuz ve SQL Server üzerindeki Database 15 GB olsun ve SQL Server üzerinden her akşam ve her öğlen BAK backup aldiğinizi düşünelim SQL Server sürekli olarak Database üzerine kayıt alacağı ve almiş olduğu BAK backuplari sürekli diskiniz üzerinde yer kaplayacağı için disk alaninizi genişletmeniz gerekmektedir. Bu sunucunuzu Fiziksel bir sunucu olduğunu düşünürseniz önce sunucunuz üzerinde backup almaniz gerekmekte sonra Raid yapınıza Disk ekleyeceksiniz sonra Raid alanini genişleteceksiniz aslinda anlatmasi o kadar kolay olsa da bir o kadar sizin için uğraş bir o kadarda zaman kaybedeceksiniz. İşte tam burada Hyper-V’nin güzel özelliklerinden biri olan Expand ( Genişletmek ) işlemiyle bir kaç dakika içinde sanal sunucunuzun diskini 80 GB dan 120 GB çıkartabilirsiniz. Tabiki burda dikkat etmeniz gereken durum Hyper-V eğer bir fiziksel sunucunuz üzerinde ya da bir Storage üzerinde ise bunun için yeterli alaniniz olmasi gerekmektedir.

Expand ( Genişletmek ) işlemine geçmeden önce Expand ( Genişletmek ) işlemini gerçekleştireceğim sanal diskimizi bilgilerini kontrol ediyoruz.

Virtual Hard Disk Properties ekrani geliyor. Bu ekranda Format bölümünde diskimizin VHDX formatinda Type bölümünde Dymamically expanding virtual hard disk yapısında olduğunu görüyoruz. Location bölümünde sanal diskimizin bulunduğu dizini,Current File Size bölümünde şu an kullanılan disk boyutunu Maximum Disk size bölümün diskin maksimum disk boyutunu görüyoruz.

Dynamic VHD (Dynamically Expanding): Oluşturmuş olduğumuz diskimiz dinamik bir yapıya sahiptir. Dynamic yapısındaki bir disk içerisine veri yazildikça artmaktadir. Örneğin Dynamic olarak 40 GB disk oluşturduk. Oluşturmuş olduğumuz VHD dosyasının boyutunu kontrol ettiğinizde 40 GB çok ama çok altinda bir boyutta olduğunu görürsünüz. Oluşturmuş olduğunuz bu Dynamic disk içerisine işletim sistemi kurulumunu ve içersine veri aktarimi gerçekleştirdikçe,diskin boyutu 40 GB sınırına kadar yavaş yavaş artığını görürüz. Dynamically disk yapısını kullanmamizin en büyük avantajı mevcut yapımız içersindeki disk kapasitesini rezerve etmeden, dinamik olarak kullabilmektir. Ancak disk kapasitesi bakimindan fayda sağlarken,performans açısından Fixed disk’lere göre daha düşük bir performans göstermektedir.

Fixed VHD (Fixed Size): Oluşturmuş olduğumuz diskimiz mevcut yapımız içersindeki disk alanı önceden rezerve etmektedir. Örneğin Fixed olarak 40 GB disk oluşturduk. Oluşturmuş olduğumuz VHD dosyasının boyutunu kontrol ettiğinizde 40 GB olarak görebiliriz.Fixed disk yapısını kullanmamizin en büyük avantajı Dynamically disk yapısını oranla daha iyi performans sağlamasidir. Ancak performans sağlarken mevcut disk yapımızda 40 GB alani kullanmıyor ile olsa rezerve etmiş oluruz. Ancak Fixed disklerimiz SQL Server,Exchange Server ve File Server gibi sunucularimizda kullanmamiz önemlidir.

1

Expand ( Genişletmek ) işlemi yapacağım sanal sunucumun Settings bölümünden sanal sunucumun Hard Disk bölümünü kontrol ettiğinizde aşağıdaki gibi .vhdx olarak görüyoruz. Expand ( Genişletmek ) işlemini yapabilmek için Edit dememiz gerekiyor ancak sanal sunucumuzun sanal diskleri üzerinde yapacağımız değişikliklerde sanal sunucumuzun çalışır durumda olmamasi gerekmektedir. Edit işlemleri gerçekleştirebilmemiz için sanal sunucumuzun kapali olmasi gerekmektedir.

2

W08R2SQL12 isimli sanal sunucumuzu kapattiktan sonra tekrar Settings bölümün Hard Disk sekmesini kontrol ettiğinizde Edit seçeneğini seçebilir durumdayiz. Edit diyerek Expand ( Genişletmek ) işlemine başlıyoruz.

3

Edith Virtual Hard Disk Wizard ekrani geliyor karşımıza Choose Action bölümünde dört seçeneğimiz var.

  • Compact ( Sıkıştırmak )
  • Convert ( Dönüştürmek )
  • Expand ( Genişletmek )
  • Shrink ( Küçültmek )

4

Ben 30 GB sanal diskimizi 60 GB yükselteceğimiz için Expand ( Genişletmek ) seçeneğini seçiyoruz ve NEXT diyerek devam ediyoruz.

5

Expand Virtual Hard Disk ekraninda Current Size is 30 GB şu anda sanal diskimiz üzerinde atanmiş olan disk boyutunu görüyoruz. New size bölümünde diskimizi ne kadar yükseltecek isek GB cinsinde o değeri yaziyoruz. Windows Server 2012 Hyper-V 3.0 ile gelen .VHDX formatinin ( Maximum :64 TB ) desteği ibaresini burada görebiliyoruz 🙂

6

Ben 30 GB sanal diskimizi 60 GB yükselteceğimiz için  New size bölümüne 60 GB olarak yaziyorum ve NEXT diyorum.

7

Completing the Edit Virtual Hard Disk Wizard ekraninda Virtual Hard Disk bölümünde W08R2SQL12.vhdx formatindaki sanal diskimin VHDX ve dynamically expanding yapıda olduğunu görüyoruz. Action bölümünde gerçekleştireceğimiz Expand işlemini görüyoruz. Configuration bölümünde işlem sonucunda sanal diskimizin boyutunun 60 GB olacağı bilgisini görüyoruz. Finish diyerek işleme başliyoruz.

8

Expand ( Genişletmek ) işlemi tamamlaniyor tabiki benim burda Lab ortami olduğu için kisa sürdü. Inspect diyerek sanal diskimiz ile ilgili bilgileri kontrol ediyoruz.

9

Virtual Hard Disk Properties ekrani kontrol ettiğimizde Maximum Disk size bölümünün 60 GB olarak görüyoruz.

10

Sanal Diskimizin boyutunu Hyper-V üzerinde Expand ( Genişletmek ) yöntemiyle genişlettikten sonra sanal sunucumuzu çalıştırıyoruz. Sanal sunucumuzun disk bilgisini kontrol ettiğimizde hala 30 GB olarak görüyoruz. Bu nedenle şimdi sanal sunucumuz üzerindeki işlemlere geçiyoruz.

11

Sanal sunucumuzun Server Manager konsolundaki Storage sekmesinde bulunan Disk Management bölümüne tikliyoruz.

12

Gördüğünüz gibi sunucumuz üzerinde Expand ( Genişletmek ) işlemi sonucunda 30 GB alan gelmiş ancak mevcut diskimiz üzerine atanmamiş.

13

Sanal sunucumuzun diski üzerinde sağ tuş Extend Volume diyoruz.

14

Extend Volume Wizard ekrani geliyor karşımıza NEXT diyerek devam ediyorum.

15

Select Disk ekraninda 30 GB atanmamiş alani seçiyoruz ve NEXT diyoruz.

16

Finish diyerek işlemi sonlandiriyoruz.

17

Server Manager konsolundaki Storage sekmesinde bulunan Disk Management bölümüne geri geldiğimizde artik diskimizi 60 GB olarak görüyoruz.

18

19

 

Başka bir yazimizda görüşmek dileğiyle…

 

Bir cevap yazın

Back To Top