Windows Server 2012 Hyper-V Live Snapshot Merge

Merhaba

Daha önceki yazimizda Windows Server 2012 üzerinde Hyper-V Snapshot (Anlik Görüntü ) ilgili bilgileri sizlerle paylaşmiştim. Bu yazimizda Windows Server 2012 Hyper-V ile birlikte gelen yeni gelen bir özellik olan Live Snapshots Merge özelliğini anlatiyor olacağım.

Windows Server 2008 R2 Snapshotlar silindikten sonra Merge ( Birliştirme ) işlemi sanal sunucunuzu kapattiktan sonra yapılmaktaydi ancak Windows Server 2012 Hyper-V ile birlikte artik bu özellik Live Snapshot Merge adi ile anilmayan başlandi yani sunucunuz açık iken almiş olduğunuz Snapshot sildiğiniz an sanal sunucunuz üzerinde Merge ( Birleştirme ) işlemi otomatik olarak başlatiliyor.

Aslinda Windows Server 2008 R2 Hyper-V üzerinde Snapshot silindikten sonraki işlemler bazi sorunlari beraberinde getiriyordu yaşanan en büyük tecrübelerimden biri olarak  Snapshot silindikten sonra sanal sunucunuz kapatilmasi gerekmekteydi ancak sanal sunucumuz kapattığımız üzerinde çalışan servis ve uygulamalar hizmet veremeyeceği için bu işlemi daha sonra yaparim diyerek birakiyorduk ve Merge ( Birleştirme ) işlemi yapılmadiği için bir süre sorun sanal sunucunuz üzerinde sorun yaşayabiliyorduk hatta veri kayiplari yaşıyabiliyorduk. Windows Server 2012 Hyper-V Live Snapshot Merge özelliği ile birlikte bu sorunlarin hepsinden kurtulmuş olduk.

Live Snapshot Merge işlemini sirasinda fiziksel sunucumuz ya da Storage üzerinde tutulan sanal disklerimiz üzerinde birleştirme işlemi yapılandırıldığı için sanal sunucumuz üzerinde Merge ( Birleştirme ) işlemi tamamlanana kadar performans kaybı yaşayabiliriz.

Ancak tekrar hatirlatmak isterim ve önemle belirtmek isterim ki  Snapshot ( Anlik Görüntü ) alma yöntemi kesinlikle bir backup ve restore yöntemi değildir ve  Snapshot ( Anlik Görüntü ) özelliği bu şekilde ASLA düşünülmemelidir.

Şimdi almiş olduğumuz Snapshot ( Anlik Görüntü ) Hyper-V Manager konsolunda W08R2ADC isimli sanal sunucumaa sağ tuş diyerek Delete Snapshot siliyorum.

15

Delete Snaphot ekraninda bizi tekrar uyariyor Delete diyerek silme işlemini başlatiyorum.

16

Hyper-V Manager konsolunda W08R2ADC isimli sunucumuzun Status bölümünde Merge in Progress ( 34 % ) bu durum şu an sunucum Merge ( Birleştirme ) işleminin başladiğini görüyoruz.

Windows Server 2008 R2 Hyper-V üzerinde bu işlem sanal sunucumuzu kapatmadan başlamazdi ancak Windows Server 2012 Hyper-V ile gelen yeni bir özellik olan Live Snapshot Merge işlemi artik sanal sunucumuz açık yani canli iken yapılabiliyor.

17

Ve sunumuz çalışmaya devam ediyor.

18

 

Başka bir yazimizda görüşmek dileğiyle…

 

 

One thought on “Windows Server 2012 Hyper-V Live Snapshot Merge

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Back To Top