Windows Server 2012 R2 Failover Cluster Yapısına Node Ekleme

Merhaba

Daha önceki yazimizda Windows Server 2012 R2 Hyper-V Failover Cluster kurulumu ve yapılandırma adimlarini anlatmiştim bu yazimizda da Windows Server 2012 R2 üzerinde Hyper-V Failover Cluster yapısına sunucu eklenmesini ve yapılandırmasini anlatiyor olacağım.

Peki Nedir Failover Cluster :

Yapımız içerisinde bulunan cluster üyesi sunucuların ve bu sunucular üzerinde çalışan rol ve servislerin kapalı olduklarında donanımsal ve yazilimsal sorun nedeniyle down duruma geldiklerinde cluster üyesi olan  bir sunucudan diğer sunucuya aktarılmasıdır. Bu tanımlamayı şu örnekle daha iyi anlayabileceğinizi düşünüyorum. Yapımız içerisinde 2 adet sunucumuz olsun bu sunucular üzerinde çalışan sanal makinelerimiz var.  Sunucularimizin birinde donanımsal ya da yazilimsal sorun nedeniyle down duruma geldi yani kapandi üzerinde çalışan sanal makinelerde bununla birlikte down duruma gelerek ulaşılamayacaktir işte burada Failover Cluster yapısı imdadımıza yetişecektir. Down durumda olan sunucumuz üzerindeki sanal sunucularımız otomatik olarak diğer fiziksel sunucumuz üzerinde hizmet vermeye başlayacaktır.

Kurulum ve yapılandırmaya geçmeden önce ortamimizla ilgili kısa bir bilgi aktarmak istiyorum.

Birinci sunucum W12R2DC isminde Ip Adres 192.168.2.200 olarak yapılandırılmıştır ve üzerinde Active Directory Domain Services yapılandırılarak bakicubuk.local isminde bir domain ortami kurulmuştur. Ayrica bu sunucum üzerinde File and Storage Service üzerinde İSCSI Targer servisini yapılandırarak Failover Cluster Quroum alani Cluster Volume yapılandırmasi bu sunucu üzerinde yapılandıracağız. ISCSI Target Server Kurulumu ve Yapılandırılması daha önceki yazimizda sizlerle paylaşmıştım.

İkinci sunucum W12R2NOD1 isminde Birinci Network Karti Ip Adresi 192.168.2.202/24  ikinci Cluster Network karti 1.1.1.2/24 olarak yapılandırılmış ve üzerine Hyper-V rolü ile Failover Cluster feautures ( Özelliği ) kurulumunu ve yapılandıracağım.

Üçüncü sunucum W12R2NOD2 isminde Birinci Network Karti Ip Adresi 192.168.2.204/24 ikinci Cluster Network karti 1.1.1.4/24  olarak yapılandırılmış ve üzerine Hyper-V rolü ile Failover Cluster feautures ( Özelliği ) kurulumunu ve yapılandıracağım.

Dördüncü sunucum W12R2NOD3 isminde Birinci Network Karti Ip Adresi 192.168.2.206/24 ikinci Cluster Network karti 1.1.1.6/24  olarak yapılandırılmış ve üzerine Hyper-V rolü ile Failover Cluster feautures ( Özelliği ) kurulumunu ve yapılandıracağım.

Kurulum ve yapılandırmaya başlamadan önce NOD larimiz üzerinde aşağıdaki özelliklere dikkat edilmesi gerekmektedir.

 • Sunucularımizin Bölge ve Dil ayarlarının English ( United States ) olarak yapılandirilmiş olmasi gerekmektedir.
 • Sunucular üzerinde Windows Firewall devre dışı duruma getirilmelidir.
 • NOD lar üzerinde User Account Control kapatılmalidir.
 • Hiçbir Anti-Virus yazılımının kurulmaması ve kurulu olan Anti-Virüs programlarin devre dışı bırakılmasi gerekmektedir.
 • NOD’larimiz üzerindeki bütün Driver, Bios, Firmware güncelleştirmelerinin yapılması ve aynı seviyede olmasi gerekmektedir.
 • NOD’larimiz üzerindeki Windows Update’lerin yapılması ve aynı seviyede olmasi gerekmektedir.
 • Sanal sunucularimizin ağ protokolleri ile kendi aralarında ve ya dış dünya ile haberleşmesi için en az 1 adet daha Network Karti olması gerekmektedir.

Bu bilgileri aktardiktan sonra yapıma dahil edeceğim W12NOD3 üzerinde Hyper-V rolü ve Failover Cluster özelliğinin kurulumu ve yapılandırmasina geçebiliriz.

Server Manager konsolunu açıyoruz. Dashboard ekraninda Add roles and Features  tikliyoruz. Dilerseniz sağ üst köşedeki Manage menüsünden Add Roles and Features ile rol ekleme sihirbazını açabiliriz.

1

Add Roles and Features Wizard bilgi ekrani geliyor karşımıza kuruluma devam etmek için Next diyerek devam ediyoruz.

2

Select Installation Type ekraninda Role-based or Features-based Installation kurulum standart bildiğimiz rol ve özelliklerin kurulumunu yapabileceğimiz bölümdür. Biz Hyper-V rolünün kurulumu yapacağımız için Role-based or Features-based Installation seçerek Next diyerek devam ediyoruz.

3

Select destination server ekraninda kurulumu hangi sunucu üzerinde yapılacak ise o sunucuyu seçmemiz gerekiyor. Ben W12R2NOD3 üzerinde Hyper-V rolünü kurulumunu yaparak yapılandıracağım için bu sunucumu seçiyorum ve Next diyerek yapılandırmaya devam ediyorum.

4

Select server roles ekraninda Hyper-V rolünün kurulumunu gerçekleştireceğimiz için Hyper-V rolünü işaretliyoruz.

5

Hyper-V rolünü seçtiğimizde Add Roles and Features Wizard ekrani geliyor karşımıza Hyper-V rolü ile birlikte Remote Server Administration Tools özelliği içinde bulunan Hyper-V Management Tools özelliği altinda bulunan Hyper-V Module for Windows PowerShell; Hyper-V GUI Management Tools  özelliklerinin kurulmasınu gerektiğini belirtiyor bizlere kurulumu devam etmek için Add Required Features diyerek  Remote Server Administration Tools altinda bulunan bu özelliklerinde kurulmasi sağlıyoruz.

6

Hyper-V rolü kuruluma hazir Next diyerek devam ediyoruz.

7

Select features ekraninda Hyper-V rolü ile birlikte kurulacak olan featuresleri görüyoruz.Normalde  Hyper-V rolünün kurulumu için herhangi bir features gerekli değil ancak biz Hyper-V üzerinde Failover Cluster kurulumunu ve yapılandırmasini yapacağımız için feutures ekraninda Failover Clustering ve Multipatch I/O özelliklerinide kuracağız. Bu nedenle  Failover Clustering ve Multipatch I/O kurulum için işaretliyoruz ve Next diyerek yapılandıramaya devam ediyorum.

NOT :Benim buradaki ortami Lab ortami olduğu için kullanacağım ortak disk alanini Windows Server 2012 üzerinde ISCI Target yapılandırmasi ile yapacağım. Şirket ortamlarinda bu işleme gerek duyulmaz şirket ortamlarinda genellikle HBA ile bağlı bir Storage’den disk alani kullanarak yapılandırılır bu nedenlede Multipatch I/O özelliği kurulmasi gerekmektedir.

8

Failover Clustering özelliğini seçtiğimizde Add Roles and Features Wizard ekrani geliyor karşımıza Failover Clustering  özelliği ile birlikte Remote Server Administration Tools özelliği içinde bulunan Failover Clustering Tools ve altinda bulunan Failover Clustering Module for Windows PowerShell; Failover Clustering Management Tools  özelliklerinin kurulmasınu gerektiğini belirtiyor bizlere kurulumu devam etmek için Add Required Features diyerek  Remote Server Administration Tools altinda bulunan bu özelliğinde kurulmasi sağlıyoruz.

9

Failover Clustering özelliği kurulum için hazir.

10

11

Multipath I/O özelliğide kurulum için hazir Next diyerek devam ediyoruz.

12

Hyper-V rolü ile ilgili özet bilgi ekranına göz atıp, Hyper-V rolünün kurulumuna devam etmek için Next diyerek devam ediyoruz.

13

Create Virtual Switches ekraninda Hyper-V içinde kurulumunu yapacağımız sanal sunucularimizin ağ protokolleri ile kendi aralarında ve ya dış dünya ile haberleşmesi için gerekli olan bir yapılandırmadir.Sanal sunucularimizin ağ protokolleri ile kendi aralarında veya dış dünya ile haberleşmesi için hangi fiziksel network karti üzerinden haberleşmesi için bir Virtual Switch yaratmak istiyorsak,aşağıdaki ekranda bulunan fiziksel network  kartini ve ya kartlarini seçebiliriz. Virtual Switch yapılandırmasini Hyper-V kurulumundan sonra Hyper-V Manager konsolu yardimiyla yapılandırabilirsiniz. Virtual Switch’ler konusunda yeterli bilgi sahibi değilseniz bu adımda herhangi bir seçim yapmadan geçebilirsiniz.

14

Virtual Machine Migration ekraninda de, söz konusu Host için Paylaşımsız Canlı Aktarım – Shared-Nothing Live Migration gönderimlerinin kabul edilip edilmeyeceği ile ilgili seçim yapabilirsiniz. Bu seçenekte daha sonra yapılandırılabilir bu nedenle Virtual Machine Migration konusunda yeteri kadar bilgi sahibi değilseniz herhangi bir seçim yapmadan devam edebilirsiniz.

15

Default Stores ekraninda kurulumunu yapacağımız sanal sunucularimizin kurulum işlemleri sirasinda bileşen dosyalarının XML, VHD,VHDX  bulunacağı dizinleri belirtebiliriz. Kurulumunu yapacağımız her bir sanal sunucu default olarak bu dizinlere kurulacaktir. Sanal sunuculari kurulum sirasinda bu dizinler dişindada herhangi bir farkli dizin içinede kurulum yapma şansim olduğunu belirtmek isterim zaten sanal sunucularim Failover Cluster yapılandırmasindan sonra Cluster Volume dizini içinde kuracağız. Next diyerek devam ediyoruz.

16

Confirm installation selections ekraninda Install diyerek Hyper-V rolünün kuruluma başlıyoruz. Hyper-V rolünün kurulumu tamamlandiktan sonra sunucunun otomatik olarak restart etmek istersek eğer Restart the destination server automatically if required seçeneğini işaretlememiz gerekiyor.

17

Ben  Hyper-V rolünün kurulumu tamamlandiktan sonra sunucunun otomatik olarak restart etmek için Restart the destination server automatically if required işeretliyorum bana kurulum tamamlandiktan sonra sunucumun otomatik olarak restart olacağı bilgisi veriyor. Yes diyerek kabul ediyorum.

18

Install diyerek Hyper-V rolünün ve  Failover Clustering ,Multipatch I/O özelliklerinide kurulumlari başlatıyoruz.

19

Installation progress ekraninda Hyper-V rolünün ve  Failover Clustering ,Multipatch I/O özelliklerinide kurulmaya başladığını görüyoruz.

21

22

Sunucum restart olduktan sonra Hyper-V rolünün ve  Failover Clustering ,Multipatch I/O özelliklerinide başarılı bir şekilde kurulduğunu görüyoruz.

23

Sunucumu Failover Cluster yapısına dahil etmeden önce sunucumuz üzerinde aşağıdaki işlemleri tamamladik.

 • Sunucumuz ismini düzenledik.
 • Sunucumuz üzerindeki IP yapılandırmasını tamamladik.
 • Sunucumuzu Domain ortamina dahil ettik.
 • Sunucumuz üzerinde Hyper-V rolü ve Failover Clustering ,Multipatch I/O özelliklerinin kurulumlarini tamamladik.
 • Sunucumuz üzerinde ortak disk alanlarinin bağlantilarini tamamladik.

Failover Cluster ortami için kullanacağım ortak alan için Windows Server 2012 R2 üzerindeki yapılandırmayi daha önceki Windows Server 2012 ISCSI Target Server Kurulumu ve Yapılandırılması ile sizlerle paylaşmiştim.

Yukaridaki işlemleri tamamladiktan sonra W12R2NOD2 isimli sunucumuzu Failover Cluster yapısına dahil etmek için gerekli olan yapılandırma işlemlerine geçebiliriz.

Failover Cluster Manager konsolu açıyoruz FOCluster.bakicubuk.local ismi üzerinde sağ tuş yaparak Add Node… diyebiliriz.

1

Yine Failover Cluster Manager konsolu üzerinde Actions menüsü altindan Add Node diyebiliriz.

2

Before You Begin bilgi ekrani geliyor karşımıza kuruluma devam etmek için Next diyerek devam ediyoruz.

3

Select Servers ekranin Failover Cluster yapısına dahil edeceğimiz sunucumuzu Enter server name bölümüne sunucumuzun ismini yazdiktan sonra Add diyerek ekleyebiliriz  ya da sunucumuzu Browse diyerek Active Directory üzerinden arayarak ekleyebiliriz. Ben W12R2NOD3 sunucumuda Enter server name bölümüne ismini yazarak ekleyeceğim.

4

5

6

W12R2NOD3 sunucumu Failover Cluster yapısına ekledikten sonra Next diyerek devam ediyoruz.

7

Validation Warning ekraninda W12R2NOD3 isimli sunucumu Failover Cluster yapısını dahil etmeden önce yapı içindeki ve yapıma eklenecek olan sunucum üzerindeki yapılandırmalari gerekli rol ve özelliklerin kurulumunu sunucular üzerindeki donanım ve yazilim versiyonlarini test etmesi gerektiği uyarisi aliyoruz. W12R2NOD3 isimli sunucumu Failover Cluster yapısını dahil etmeden önce bu testi yapmanizi önemle tavsiye ediyorum zaten bu testi yapmadan Failover Cluster kurulum adimina geçemeyeceksiniz. Yes ile başlayan seçeneği seçip  Next diyerek Failover Cluster ortaminin test işlemini başlatiyoruz.

8

Before You Begin bilgi ekrani geliyor karşımıza kuruluma devam etmek için Next diyerek devam ediyoruz.

9

Testing Options ekraninda Failover Cluster yapımız için bütün testleri mi çalıştıracaksınız yoksa sistem ile ilgili sizin belirlediğiniz testler mi çalıştıracaksınız burda onu belirlememiz gerekiyor ben bütün testlerin yapılarak yapılandırma sirasinda sorunla karşılaşmamak için Run all tests seçeneğini seçiyorum ve test işlemini başlatmak için Next diyerek devam ediyorum.

10

Review Storage Status ekraninda Failover Cluster yapımız içinde kullanılan ve W12R2NOD3 üzerindede kullanacağımız Cluster Disklerimizi görüyoruz.

11

Cluster Disklerimizi seçiyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

12

Confirmation ekraninda Failover Cluster yapımız için sunucular üzerinde yapılacak olan bütün testlerin bir listesini veriyor bizlere testi başlatmak için Next diyoruz.

14

Validating ekraninda Failover Cluster yapımız için gerekli testlerin başladığını görüyoruz.

16

17

18

19

Summary ekraninda Failover Cluster ortamimimiz test raporlarini görüyoruz. Herhangi bir sorun olmadiğini görüyoruz. View Report diyerek raporu ayrintili bir şekilde inceleyebilirsiniz.

20

Confirmation ekraninda Failover Cluster yapımıza dahil olacak olan W12R2NOD3 isimli sunucumuzu görüyoruz Next diyerek devam ediyoruz.

21

Configure the Cluster ekraninda W12R2NOD3 isimli sunucumuzun Failover Cluster yapımız içine dahil edildiğini görüyoruz.

22

Summary ekraninda W12R2NOD3 isimli sunucumuzun Failover Cluster yapımıza sorunsuz bir şekilde dahil edildiğini görüyoruz. Finish diyerek Add Node Wizard ekranini kapatiyoruz

23

Failover Cluster Manager konsolu geri geldiğimizde Nodes bölümünde W12R2NOD3 isimli sunucumuzun bölümüne geldiğini ve Up durumda olduğunu görüyoruz.

24

 

Başka bir yazimizda görüşmek dileğiyle…

 

3 thoughts on “Windows Server 2012 R2 Failover Cluster Yapısına Node Ekleme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Back To Top