Windows Server 2012 R2 Failover Cluster Yapısından Node Çıkarma

Merhaba

Daha önceki yazilarimizda Windows Server 2012 R2 Hyper-V Failover Cluster kurulumu ve yapılandırmasını yine Windows Server 2012 R2 Failover Cluster Yapısına Node Ekleme adimlarini anlatmiştim bu yazimizda da Windows Server 2012 R2 üzerinde Hyper-V Failover Cluster yapısındaki sunucumuzu Failover Cluster yapısından nasil çıkarıldığını anlatiyor olacağım.

Failover Cluster Manager konsolu açıyoruz.

1

Failover Cluster Manager konsolunda Nodes bölümüne geldiğimizde bütün sunucularimizi Up olarak görüyoruz.

2

Failover Cluster yapısından çıkarmak istediğimiz Node üzerinde sağ tuş More Actions = > Evict tikliyoruz. Ben Failover Cluster ortamindan W12R2NOD3 isimli sunucum üzerinde bu işlemi gerçekleştiriyorum.

3

Karşımıza gelen Evict node W12R2NOD3 ekraninda Failover Cluster yapısından çıkarılacak olan W12R2NOD3 isimli sunucumuzun Failover Cluster yapısından çıkarıldığında karşılaşabileceğimiz sorunlardan bahsetmektedir. Failover Cluster ortamindan çıkarılacak olan W12R2NOD3 isimli sunucumuz üzerinde herhangi bir sanal sunucu olmadiğini kontol ederek Yes diyerek  devam ediyoruz.

4

Failover Cluster Manager konsolunda Nodes bölümüne geri geldiğimizde W12R2NOD3 isimli sunucumuzun Failover Cluster yapısından çıkarıldığını görüyoruz.

5

W12R2NOD3 üzerinde Failover Cluster Manager konsolu açtığımızda Failover Cluster yapısının olmadiğini görüyoruz.

6

 

Başka bir yazimizda görüşmek dileğiyle…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Back To Top