Windows Server 2012 R2 Features ve Anlamları

Özellik Açıklama
.NET Framework 3.5 Features .NET Framework 3.5 teknolojilerini yükler.
.NET Framework 4.5 Features .NET Framework 4.5 teknolojilerini yükler. Bu özellik varsayılan durumda yüklenir.
Background Intelligent Transfer Service (BITS) Diğer ağ uygulamalarının olumsuz etkilenmediğinden emin olmak için, dosyaların zaman uyumsuz aktarımını sağlar.
Windows BitLocker® Drive Encryption Tam disk ve tam birim şifrelemesini ve başlangıç ortamı korumasını destekler.
BitLocker network unlock Kilitlenmiş BitLocker korumalı, etki alanina katılmış işletim sistemlerinin kilidini açabilen ağ tabanlı bir anahtar koruyucusu sağlar.
Windows BranchCache® Sunucunun, barındırılan bir önbellek sunucusu ya da BranchCache istemcileri için bir BranchCache içerik sunucusu olarak işlev görebilmesini sağlar.
Client for NFS Ağ dosya sistemi (NFS) sunucuları üzerinde depolanan dosyalara erişim sağlar.
Data Center Bridging Converged Network Adapter’lar üzerinde bant genişliği ayırmasını yürütebilmenizi sağlar.
Enhanced Storage Veri erişimi kısıtlamaları da dahil olmak üzere, Enhanced Storage Access (IEEE 1667 protocol) içinde bulunan ek işlevsellik için destek sağlar.

Özellik Açıklama
Failover Clustering Windows Server 2012’nin yük devretme kümelemesi (failover clustering) içinde yer alması için yüksek düzeyde bir bulunabilirlik özelliği.
Group Policy Management Bir kurum içinde Group Policy’yi yönetmek için bir yönetim aracı.
Ink and Handwriting Services Ink Support and Handwriting Recognition’ın kullanılabilmesini sağlar.
Internet Printing Client Internet Printing Protocol’un kullanımını destekler.
IP Address Management (IPAM) Server IP adresi ve ad alanı altyapısının merkezi yönetimi.
Internet SCSI (iSCSI) Target Storage Provider Windows Server 2012’ye iSCSI hedef ve disk yönetimi hizmetleri sağlar.
Internet Storage name Service (iSNS) Server service iSCSI depolama alanı ağlarının (SAN’lar) bulma hizmetlerini destekler.
Line Printer Remote (LPR) Port Monitor Bilgisayarın Line Printer Daemon (LPD) hizmetini kullanarak paylaşılan yazıcılara baskı işleri gönderebilmesini sağlar.
Management Open Data Protocol (OData) IIS Extension Windows PowerShell cmdlet’lerini Internet Information Services (IIS) platformu üzerinde çalışan bir OData tabanlı web hizmeti üzerinden sergileyebilmenizi sağlar.
Media Foundation Medya dosyası altyapısını destekler.
Message Queuing Uygulamalar arasında ileti teslimatını destekler.
Multipath input/output (I/O) Depolama aygıtlarına birden çok veri yolunu destekler.
Network Load Balancing (NLB) Trafiğin yük dengelemeli bir biçimde, aynı durum bilgisiz uygulamayı barındıran birden çok sunucuya dağıtılabilmesini sağlar.
Peer Name Resolution Protocol (PNRP) Uygulamaların bilgisayar üzerindeki adları çözümleyebilmesini sağlayan bir ad çözümlemesi protokolü.
Quality Windows Audio Video Experience IP ev ağlarında ses ve video akış uygulamalarını destekler.
Remote Access Server (RAS) Connection Manager Administration Kit İstemci bilgisayarlara uzaktan erişim yapılandırmasını dağıtmayı basitleştiren bağlantı yöneticisi profilleri oluşturabilmenizi sağlar.
Remote Assistance Davetler yoluyla uzaktan desteğe olanak sağlar.
Remote Differential Compression (RDC) Ağ üzerinden dosyalar arasındaki farkları aktararak bant genişliği kullanımını en aza indirir.
Remote Server Administration Tools Diğer hizmetlerdeki rolleri ve özellikleri uzaktan yönetmek için konsollar ve araçlar koleksiyonu.
Özellik Açıklama
Remote Procedure Call (RPC) over HTTP Proxy VPN bağlantılarına bir alternatif olarak RPC trafiğini HTTP üzerinden geçirir.
Simple TCP/IP Services Quote of the Day de dahil olmak üzere, temel TCP/IP hizmetlerini destekler.
Simple Mail Transfer Protocol (SMTP) Server E-posta iletilerinin aktarımını destekler.
Simple Network Management Protocol (SNMP) Service Ağ yönetim hizmetleriyle kullanılan SNMP aracıları içerir.
Subsystem for UNIX-based Applications Portable Operating System Interface for UNIX (POSIX) uyumlu UNIX tabanlı uygulamaları destekler.
Telnet Client Telnet sunucularına ve diğer Transmission Control Protocol (TCP) tabanlı hizmetlere dışarı yönlü bağlantılara olanak verir.
Telnet Server İstemcilerin sunucuya Telnet protokolünü kullanarak bağlanabilmesini sağlar.
Trivial File Transfer Protocol (TFTP) Client TFTP sunucularına erişebilmenizi sağlar.
User Interfaces and Infrastructure Windows Server 2012’de grafiksel kullanıcı arabirimi yükleme seçeneğini desteklemek için gerekli olan bileşenleri içerir. Grafiksel yüklemelerde, bu özellik varsayılan durumda yüklenir.
Windows Biometric Framework (WBF) Kimlik doğrulaması için parmak izi aygıtlarının kullanılabilmesini sağlar.
Windows Feedback Forwarder Bir Customer Experience Improvement Program’a (CEIP) katılırken Microsoft’a geri bildirimin gönderilmesini destekler.
Windows Identity Foundation 3.5 .NET uygulamalarında beyana dayalı kimliğin uygulanmasını destekleyen bir dizi .NET Framework sınıfı.
Windows Internal Database Sadece WSUS gibi Windows rolleri ve özellikleri tarafından kullanılabilen ilişkisel veri deposu.
Windows PowerShell Windows işletim sistemleri çalıştıran bilgisayarları yönetmek için kullanılan görev tabanlı komut satırı kabuğu ve komut dosyası yazma dili. Bu özellik varsayılan durumda yüklenir.
Windows PowerShell Web Access Bir web tarayıcısında Windows PowerShell oturumları çalıştırarak bilgisayarların uzaktan yönetilebilmesini sağlar.
Windows Process Activation service (WAS) HTTP protokolleri kullanmayan, Windows Communication Foundation (WCF) hizmetlerini barındıran uygulamaların IIS’in özelliklerini kullanabilmesini sağlar.
Windows Search service Windows Search Service ile uyumlu istemciler için bir sunucuda barındırılan dosyaların hızlı olarak aranabilmelerini sağlar.
Windows Server Backup Windows Server 2012 için yedekleme ve kurtarma yazılımı.
Özellik Açıklama
Windows Server Migration Tools Sunucu rollerinin, işletim sistemi ayarlarının, dosyaların ve paylaşımların Windows Server işletim sistemlerinin önceki sürümlerinden Windows Server 2012’ye geçirilmesine yardımcı olan bir Windows PowerShell cmdlet koleksiyonu.
Windows Standards-Based Storage Management Storage Management Initiative Specification (SMI-S) (SMI-S) gibi standartları kullanan depolama cihazlarının bulunmasına, yönetimine ve izlenmesine olanak veren bir dizi Application Programming Interface’i (API).
Windows System Resource Manager (WsRM) CPU ve bellek kaynakları ayırmasını denetleyebilmenizi sağlar.
Windows TIFF IFilter Tagged Image File Format (TIFF) 6.0 uyumlu dosyalar üzerinde Optical Character Recognition’ı destekler.
WinRM IIS Extension IIS için Windows Remote Management.
Windows Internet Naming Service (WINS) Server »•tB.oS.,———
Wireless local area network (LAN) Service Sunucunun bir kablosuz ağ arabirimi kullanabilmesini sağlar.
Windows on Windows (WoW) 64 Support 32 bit uygulamaların Server Core yüklemeleri üzerinde çalıştırılmasını destekler. Bu özellik varsayılan durumda yüklenir.
XPS Viewer XPS biçimindeki belgelerin izlenmesini ve imzalanmasını destekler
Back To Top