Windows Server 2012 R2 Remote Desktop Licensing Services Yapılandırması

Merhaba

Daha önceki yazilarimizda Windows Server 2012 R2 Remote Desktop Services Kurulumu sizinle paylaşmiştim. Bu yazimizda Windows Server 2012 R2 Remote Desktop Licensing servisinden yapılandırmasini anlatiyor olacağım. Windows Server 2008 R2 öncesi Terminal Services Licensing servisi olarak bilinen bu servis Windows Server 2008 R2 ile birlikte Remote Desktop Licensing olarak adlandirilmaya başlanmiştir. Remote Desktop Servisi daha önceden olduğu gibi Remote Desktop Host sunucularina bağlantı kuracak olan User ( Kullanıcı ) ve Computer ( Bilgisayar ) için RDS CALs ( Remote Desktop Servisi Client Access Licenses ) istemektedir. Windows Server ürün ailesi içinde ücretsiz bir çok roles ( rol ) ve feautures ( özellik ) olmasina rağmen Remote Desktop Services rolü üzerine bağlantı kuracak olan User ( Kullanıcı ) ve Computer ( Bilgisayar ) için Windows CAL haricinde Remote Desktop Servisi Client Access Licenses ( RDS CALs ) lisanslamasi isteyen servislerin başında gelmektedir. Bu özellik lisanslama açısından Rights Management Services ile benzerlik taşımaktadır.Remote Desktop Servisi ve öncesindeki Terminal Servisinin kurulduğu günden itibaren,Remote Desktop Servisi Client Access Licenses ( RDS CALs ) lisansları yüklenene kadar belirli bir süre demo ücretsiz olarak tam özellikleri ile kullanılabilir durumdadır.

İlgili İşletim sistemleri için demo süreleri aşağıda belirtilmiştir.İlgili İşletim sistemlerine,Remote Desktop Host Servisi ve daha önceki ismi olan Terminal Services Rolu yüklendikten sonra ihtiyaç duyulan CAL’ lar yüklenmezse eğer ,CAL’ lar yüklenene kadar hizmet dışı kalmaktadır.

Operating system running on the RD Session Host server Grace period
Windows Server 2012 R2 120 days
Windows Server 2012 120 days
Windows Server 2008 R2 120 days
Windows Server 2008 120 days
Windows Server 2003 R2 120 days
Windows Server 2003 120 days
Windows 2000 90 days

Remote Desktop Servisi haricinde, her bir server için yönetimsel işlemlerimizi uzaktan yönetmek için bizlere sağlanan iki tane yönetimsel erişim hakkı vardır. Bizler bütün Windows Server ürün ailelerini, gerekli izinler sağlandıktan sonra Remote Desktop Servisini yüklemeden iki kullanıcı sınırı ile uzaktan yönetimsel işlemlerimizi gerçekleştirebilmekteyiz.Remote Desktop Host Servisi User başına ( RD User Cal ) ve Computer ( RD Host Cal ) olmak üzere iki şekilde lisanslanmaktadır. Ihtiyaçlarımıza yönelik olarak doğru lisanslamayı yapabilmemiz için aşağıda basit bir örnek ile bu iki lisanslama arasında ki farkı anlatmaya çalıştım.

Remote Desktop Services rolü Windows Server 2012 öncesinde domain ortamı olan bir network içinde, domain üyesi bir sunucu olarak çalışabildiği gibi, Domain ortamı olmayan Workgroup ortamlarda networkler içinde local server olarak hizmet verebilmekteydi. Ancak Windows Server 2012 ve Windows Server 2012 R2 ile birlikte ortaminizda domain ortami olmadan Remote Desktop Services rolünün kurulumu yapsaniz bile yapılandırma aşamasinda sunucuzun Domain ortaminda olmadiğini bildiren bir hata ile karşılaşabilirsiniz.

Networkümüz içinde bir Domain Controller Server varsa eğer yapmamız gereken lisanslama nasıl olmalıdır ?

Networkümüz içinde bir adet Active Directory Services rolü yapılandırılmış ve sahip olduğumuz Remote Desktop Services rolüne sahip sunucumuz Active Directory Serverinin üyesi durumunda hizmet etmektedir.

Networkümüz içinde bulunan user sayısının toplamı 50’ dir. 50 user  20 tanesi diğer 30 user’ımıza artı olarak Remote Desktop Host Serverini kullanacaklardır. Bu ihtiyaç karşısında eğer Remote Desktop Host Server’imizi, mevcut Active Directory ortamının üyesi yaparsak 50 adet Windows CAL’a artı olarak 20 adet Remote Desktop CAL lisansı alarak çözüme kavuşabilmekteyiz.

Aynı network içinde, farklı bir mimari geliştirdiğimizi düşünelim. Remote Desktop Host Server’imiz mevcut Active Directory ortamının üyesi olmadığını ve Local Server olarak hizmet ettiğini varsayalım.

Bu senaryo 50 Adet Windows CAL ve 20 adet RD CAL’ la ilave olarak 20 Adet Windows CAL daha almamız gerekecektir. Bunun nedeni sahip olduğumuz mevcut Remote Desktop Host Server Local olarak çalışmakta ve Remote Desktop Host Server’imiz üzerine bağlantı kuracak olan her bir Remote Desktop kullanıcısı için ayrı lisanslama yapmamız gerekmektedir. Maaliyetin haricinde bu şekilde gerçekleştirilen dizaynda her bir Remote Desktop kullanıcısı için Remote Desktop Host Server üzerinde ayrı ayrı kullanıcı açılacak ve erişim hakları verilecektir. Maaliyet haricinde operasyon açısından bizlere fazladan bir yük getirecektir.

Yukarıda ki örnekte anlayacağımız gibi Active Directory ortamına sahip olan bir Remote Desktop Host Serverin Active Directory ortamına member edilerek çalışması bizlere operasyon ve maaliyet açısından kolaylık sağladığını görebilemekteyiz.

Örneğimizi geliştirirsek. Mevcut Active Directory üyesi olan bir Remote Desktop  Host Server’inde farklı bir lisanslamı ele alalım. Bu örnekte User CAL ve Host CAL arasında ki farktan bahsedeceğiz.

Remote Desktop Host Server’imizin barınmış olduğu network içinde 50 tane computer var. Remote Desktop Host Server’in hizmet etmiş olduğu müşteri 7×24, vardiya usulu çalışan bir şirket olduğunu düşünelim.

Network içinde;

·         50 Computer

·         3 Vardiya

·         150 User olduğunu düşünürsek

Nasıl bir lisanslama yapmamız gerekmektedir ? User CAL mı ? yoksa Host Cal mı ?

Eğer networkümüz içinde 50 User ve tek vardiya olsaydı User CAL veya Host CAL seçimi yapmamız önemli değildi ! Fakat vardiya usulu varsa ve Remote Desktop Host Server üzerine bağlantı kuracak olan Host bilgisayarların sayısı sabitse Host CAL lisanslaması yapmamız maaliyet açısından bizlere kar getirecek olup 100 adet Remote Desktop Lisansı avantajı sağlayacağız.

Remote Desktop Servisi Client Access Licenses ( RDS CALs ) lisansları yüklemek için Administrator Tools => Remote Desktop Servicess => Remote Desktop Licensing Manager konsolunu açıyoruz.

27-11-2014 21-49-29

Remote Desktop Licensing Manager konsolu geliyor karşımıza All servers altinda ortamimizda bulunan Remote Desktop Licensing servisin kurulu olduğu sunuculari görebiliriz. Sunucumuzun ismine tikladiğimizda sunucumuzun şu anda aktif olmadiğini görüyoruz.

27-11-2014 21-49-57

Remote Desktop Licensing servisini aktif duruma getirmek için Activate Server butonunu tıklıyoruz. Serverimiz aktif edilmediği için görüldüğü üzere Install Licenses ( Lisans Yükleme ) bölümü de deaktif durumdadır.

27-11-2014 21-50-19

Activate Server Wizard ekrani geliyor karşımıza ve Next ile devam ediyoruz.

27-11-2014 21-50-49

Connection Method bölümünde sunucumuzu ne şekilde aktif edeceğimizi seçiyoruz. Microsoft bizlere bu noktada opsiyonel seçenekler tanıyarak işlemlerimizin çıkmaza düşmesine olanak vermemektedir. Sunucumuzu aktif edebilmek için isteğe bağlı olarak internete bağlı olma durumumuza göre ayarları otomatik olarak algılamasını seçebilir, Web üzerinden manuel olarak işlemlerimizi seçebilir veya internet bağlantımızın olmadığı networklerde Telefon yardımı ile server’imizi aktif edebilmekteyiz.

Automatic Connection bölümünü seçerek Next diyoruz.

27-11-2014 21-51-11

Sunucumuz üzerinde network bağlantıları kontrol ediliyor ve Microsoft ‘un lisans sunucularina bağlantı kurmaya çalışılıyor.

27-11-2014 21-51-48

Bağlantımız kurulduktan sonra Company Information ekraninda bizlerden Şirket bilgilerimizi istemektedir. Gerekli bölümleri doldurup Next diyerek devam ediyoruz.

27-11-2014 21-52-16

27-11-2014 21-52-34

Company Information ekraninda bilgilerimizi doğrulattıktan sonra sunucumuz Microsoft Lisans sunuculari tarafından aktif ediliyor.

27-11-2014 21-52-50

Sunucumuz aktif edildikten sonra istersek Start Install Licenses Wizard Now kutusunu işaretini kaldirmadan Next diyebiliriz veya lisansları sonradan eklemek üzere işareti kaldırarak devam edebiliriz. Lisanlarımızı yüklemek üzere Start Install Licenses Wizard Now işaretini kaldirmadan devam ediyoruz ve lisanslarımızı yüklemek üzere Wizard başlatıyoruz.

Aslinda buraya kadar yaptığımız işlem sadece sunucumuzu ortamda artik Remote Desktop Licensing servisinin üzerinde çalışacağını ve hizmet vereceğini yapılandırmış olduk. Bundan sonraki adimda satin almiş olduğumuz ,Remote Desktop Servisi Client Access Licenses ( RDS CALs ) lisanslarimizi sunucumuz üzerinde yapılandıracağız.

27-11-2014 21-53-20

Welcome to the Install Licenses Wizard ekranı geliyor karşımıza Next diyerek devam ediyoruz.

27-11-2014 21-54-03

Microsoft ‘un lisans sunuculari üzerinde bağlantı kurmaya çalışılıyor.

27-11-2014 21-54-31

License Program ekraninda sahip olduğumuz satın aldığımız lisans tipini License program bölümünde seçmemiz gerekiyor.

27-11-2014 21-54-53

License Program ekraninda ben sahip olduğum Open License ile sunucum üzerinde yapılandırcağım içn onu seçiyorum ve Next diyerek devam ediyorum.

27-11-2014 21-55-15

License Program bölümünde sahip olduğumuz lisans paketine uygun bilgileri giriyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

27-11-2014 21-55-40

 Product Version and License Type ekrani geliyor karşımıza Product version bölümünde hangi Server işletim sistemine sahipseniz onu seçmeniz gerekiyor. Emin olmamakla birlikte bildiğim kadariyla eğer Windows Server 2012Remote Desktop Servisi Client Access Licenses ( RDS CALs ) lisanslarına sahipseniz Windows Server 2008 or Windows Server 2008 R2 downupgrade işlemi yapabiliyorsunuz.

27-11-2014 22-07-08

License type bölümünde sahip olduğumuz lisans User ( Kullanıcı ) başına mı ? Yoksa Device ( Aygıt ) başına mı yükleme yapacağımızı belirtiyoruz.

27-11-2014 22-07-24

Quantity bölümünde satin almiş olduğunuz Lisans sayinizi yaziyoruz.

27-11-2014 22-07-48

Ben Product version bölümünü Windows Server 2012 olarak seçiyorum License type bölümünüde User ( Kullanıcı ) başına lisans satin aldiğim için RDS Per User CAL seçiyorum. Satin almiş olduğum User ( Kullanıcı ) sayisi 10 Adet olduğu için Quantity bölümüne 10 yaziyorum ve Next diyerek devam ediyorum.

27-11-2014 22-08-08

Lisanslarımızın sunucumuz üzerinde yapılandırma işlemi yapılıyor.

27-11-2014 22-08-23

Lisanslarımızın başarılı bir şekilde yüklendiğini görmekeyiz. Finish diyerek Wizard ekranini kapatiyoruz.

27-11-2014 22-08-40

RD Licensing Manager ukonsolu üzerine tekrar geldiğimizde RDS CALs ( Remote Desktop Servisi Client Access Licenses ) lisanslarımız hakkında genel bilgilere ulaşabilmekteyiz.

27-11-2014 22-09-57

All servers altina gelidğimizde W12R2RDHS isimli Remote Desktop Licensing sunucumuz üzerinde Activation Status bölümünün Activated olarak geldiğini görüyoruz. Ancak üzerinde sari ünlem işareti olduğunu ve Configuration bölümünde Review olduğunu görüyoruz. Review diyerek sunucumuz üzerindeki yapılandırmayi kontrol ediyoruz.

27-11-2014 22-10-14

W12R2RDHS Configuration ekraninda Add to Group diyerek Active Directory üzerinde gerekli yapılandırmayi tamamliyoruz.

27-11-2014 22-10-46

27-11-2014 22-11-24

27-11-2014 22-11-53

27-11-2014 22-12-28

RD Licensing Manager konsoluna geri döndüğümüzde All servers altina gelidğimizde W12R2RDHS isimli Remote Desktop Licensing sunucumuz üzerinde Activation Status bölümünün Activated ve Configuration bölümünde OK olduğunu görüyoruz.

27-11-2014 22-12-56

W12R2RDHS isimli Remote Desktop Licensing sunucumuz üzerinde gerekli lisans işlemlerini tamamladiktan sonra Remote Desktop Host sunucumuz üzerinde gerekli yapılandırmaya geçiyoruz. Benim ortamimda Remote Desktop Host ve Remote Desktop Licensing servisleri ayni sunucu üzerinde yapılandırılmış durumdadir. Sizin ortaminizda farkli sunucular üzerinde yapılandırmış olabilir. Bundan sonraki yapılandırma ortamda bulunan Remote Desktop Host sunuculari üzerinde ortamda bulunan Remote Desktop Licensing sununusu yapılandırmaktir.

Server Manager konsolunu açıyoruz. Remote Desktop Services rolü altinda bulunan RD Licensing ( Remote Desktop Licensing ) tikliyoruz.

27-11-2014 21-42-04

Add RD Licensing Server ekrani geliyor karşımıza Server Pool altinda bulunan W12R2RDHS isimli Remote Desktop Licensing sunucumuzu seçiyorum ve Selected bölümüne ekliyoruz.

27-11-2014 21-42-25

W12R2RDHS isimli Remote Desktop Licensing sunucumuzu Selected bölümüne ekledikten sonra Next diyerek devam ediyoruz.

27-11-2014 21-42-59

Confirm selections ekraninda Add diyerek yapılandırmayi tamamliyoruz.

27-11-2014 21-43-31

View prograss ekraninda gerekli yapılandırma başlandiğini görüyoruz.

27-11-2014 21-44-02

View prograss ekraninda gerekli yapılandırmanin tamamlandiğini görüyoruz. Finish diyerek yapılandırmayi tamamliyoruz.

27-11-2014 21-44-17

W12R2RDHS isimli Remote Desktop Licensing sunucumuz üzerinde gerekli lisans işlemlerini tamamladiktan sonra Remote Desktop Host sunucumuz üzerinde RD Licensing ( Remote Desktop Licensing ) yapılandırmasini tamamliyoruz. Bundan sonraki yapılandırmada Remote Desktop Host sunucumuz üzerinde Remote Desktop Licensing servisleri üzerinde yapılandırmış olduğumuz RDS Per User CAL yapılandırmaktir.

Server Manager konsolunu açıyoruz. Remote Desktop Services rolü altinda bulunan DEPLOYMENT OVERVIEW bölümünde bulunan TASKS sağ tuş Edit Deploymant Properties tikliyoruz.

27-11-2014 21-45-27

Deployment Properties ekrani geliyor karşımıza RD Licensing ( Remote Deskop Licensing ) bölümüne tkiliyoruz.

27-11-2014 21-45-49

RD Licensing ( Remote Deskop Licensing ) bölümünde Select the Remote Desktop licensing mode bölümünde Per Device ( Aygit ) ya da Per User ( Kullanıcı ) seçiyoruz.

27-11-2014 21-46-23

Select the or for the Remote Desktop license servers bölümünde W12R2RDHS isimli Remote Desktop Licensing sunucumuzu görüyoruz. Eğer sizin ortaminizda birden Remote Desktop Licensing sunucsuna sahipseniz Specify a license server, and the click add bölümünde ismini yazarak Add diyerek ekleyebilirsiniz. Apply diyerek yapılandırmayi tamamliyoruz.

27-11-2014 21-46-38

27-11-2014 21-47-08

 

Bşaka bir yazimizda görüşmek dileğiyle..

 

 

 

 

 

Back To Top