Windows Server 2012 R2 RemoteApp Kurulumu

Merhaba

Daha önceki yazimizda Windows Server 2012 R2 üzerinde Remote Desktop Session Host Kurulumunu anlatmiştim. Bu yazimizda da Windows Server 2012 R2 üzerinde RemoteApp özelliğinin kurulumunu ve yapılanıdırılmasini anlatiyor olacağım. Şirket ortamimiza dışında bulunan kullanıcıların internet üzerinden Remote Desktop Session Host sunucumuza bağlanti sağlayarak şirket ortamizda bulunanan Windows tabanli programlari,Office Uygulamalarini çalıştırarak çalışmalarini sağlamaktayiz.

Peki RemoteApp Nedir

Remote Appplication ( RemoteApp ) Windows Server 2008 R2 ile birlikte hayatimiza giren bu özellik ile uygulamanın bir masaüstüne bağlanmadan sanki local bilgisayarında çalışan bir Windows tabanli bir programi,Office Uygulamalarini ya da diğer Windows uygulamalarini Remote Desktop Session Host sunucumuza erişim sağlayarak kullanmasidir.

Windows Server 2008 Terminal Hizmetleri üzerinde Web Access rolü kurulumu ile uygulamalarımızın daha önceki Terminal Server hizmetlerinden farklı olarak istemcilere ulaştırıldığını ve gerek Local Makinamiz üzerinde çalışıyor gibi (.msi), gerek Network dışı kullanıcılar için rdp (.rdp) ile ya da Web Access ile bir Browser aracılığında erişim olanaklarının sağlanmasini bu yazimizda RemoteApp özelliğinin kurulumunu ve yapılandırmasini anlatarak daha sonra ise Installer Paketi oluşturarak ( .msi ) kullanıcılarımızın Local makineleri üzerinde çalışıyormuş gibi çalışmalarına nasıl olanak sağlayacağımızı anlatiyor olacağım. Installer paketi ile kullanıcıların gerekli uygulamaya Remote Desktop Connection ( RDP ) ya da Browser kullanmadan erişimini sağlayabiliyoruz. Kullanıcılarımızın kullandıklari makinanin donanım açısında güçlü olması gibi bir durum söz konusu değildir çünkü kullanıcı üzerine sadece 20 – 30 KB gibi bir yük binmekte ayrıca kullanıcılarımınız Domain ortamimiza dahil olmalarına da gerekmemektedir. Bu avantajların dışında kullanıcı tarafında kullanılan RemoteApp uygulaması güncellemesine ihtiyaç duyulduğunda bu güncelleştirmenin sadece sunucu tarafında yapılmasının yeterli olduğunu da göz ardı etmemek gerekir.

Kullanıcı tarafinda donanım açısından güçlü olmamasina rağmen RemoteApp aslında bir uygulamadır Remote Desktop Session Host sunucusu üzerinde çalışmaktadır. Bu açıdan sunucunun CPU ( İşlemci ) kapasitesi ve Memory ( RAM ) miktarı bunun yanında bant genişliği ve sunucumuz üzerindeki disk okuma yazma hızıda önemli rol oynamaktadir. RemoteApp özelliğini kullanacak olan User ( Kullanıcı ) ve Computer ( Bilgisayar ) içinRemote Desktop Servisi Client Access Licenses ( RDS CALs ) lisansına bu hizmeti kullanmak içinde ihtiyac duymaktadir. Windows Server 2012 R2 Remote Desktop Licensing Services Yapılandırması ile ilgili yazimizida sizlerle paylaşmiştim.

Kurulum ve yapılandırmaya geçmeden önce ortamimizla ilgili kısa bir bilgi aktarmak istiyorum.

Birinci sunucum W12R2DC isminde Network Karti Ip Adresi 192.168.2.200/24  olarak yapılandırılmıştır ve üzerinde Active Directory Domain Services yapılandırılarak bakicubuk.local isminde bir Domain ortami kurularak ortamda Primary Domain Controller olarak görev yapmaktadir.

İkinci sunucum W12R2ADC isminde Network Karti Ip Adresi 192.168.2.202/24  olarak yapılandırılmış ve üzerine  Remote Desktop Services rolünün kurulumunu ve yapılandırmasini tamamlamiştim bu sunucum üzerine RemoteApp kurulumunu gerçekleştiriyor olacağım.

Daha önceki Windows Server 2012 R2 üzerinde Remote Desktop Session Host Kurulumunu anlatmiştim aşağıdaki Remote Desktop Web Access bağlanti linki görebilmekteyiz.

15

Sunucum üzerinde İnternet Explorer açıyoruz ve adres satiria https://W12R2RDHS.bakicubuk.local/rdweb yaziyoruz ve aşağıdaki sayfa geliyor karşımıza. Aldiğimiz sertifika problemini bir sonraki yazimizda sizlerle paylaşıyor olacağım.

Continue to this website (not recommended ) diyerek devam ediyoruz.

1

RemoteApp and Desktop Connection ekrani geliyor karşımıza. Domain\user name ve Password bölümüne gerekli bilgileri giriyoruz ve Sign in diyoruz.

2

RemoteApp and Desktop Connection ekraninda şu anda yayınlanmış olan programlara ulaşıyoruz.

3

Ben sunucum üzerinde Office Word uygulamasini kullanılmasini sağlayacağım. Bunun için Remote Desktop Services rolü kurulu sunucum üzerinde Microsoft Office 2013 yazilimini kuruluyorum.

Server Manager konsolunu açıyoruz Remote Desktop Services rolüne tikliyoruz.

4

Remote Desktop Services rolünün altinda bulunan Collections sekmesinde QuickSessionCollection tikliyoruz.

5

QuickSessionCollection bölümü altinda bulunan REMOTEAPP PROGRAMS sekmesindeki bulunan TASKS sağ tuş Publish RemoteApp Programs tikliyoruz.

6

7

Select RemoteApp Programs ekrani geliyor karşımıza bu ekranda sunucum üzerinde kullanabileceğimiz Windows uygulamalari ve diğer Windows yazilimlarini ekleyebileceğimiz ekrandir. Ben sunucum üzerinden Microsoft Office uygulamalarini kullandiracağim için Add diyoruz.

8

Microsoft Office uygulamasinin bulunduğu dizin altinda bulunan Microsoft Office 2013 Word ( WINWORD ) uygulamasini seçiyoruz ve Open diyoruz.

10

Select RemoteApp Programs ekranina Microsoft Office 2013 Word ( WINWORD ) uygulamasinin geldiğini görüyoruz Next diyerek devam ediyoruz.

11

Confirm ekraninda sunucumuz üzerine Publish ( Yayınlamak ) edilecek olan Microsoft Office 2013 Word ( WINWORD ) uygulamasini Publish diyerek yapılandırıyoruz.

12

13

Completion ekraninda sunucumuz üzerine Microsoft Office 2013 Word ( WINWORD ) uygulamasinin Published edildiğini görüyoruz. Close diyerek Publish RemoteApp Programs Wizard ekranindan çıkıyoruz.

14

QuickSessionCollection bölümü altinda bulunan REMOTEAPP PROGRAMS sekmesine Microsoft Office 2013 Word ( WINWORD ) uygulamasinin geldiğini görüyoruz.

15

Client üzerinde Internet Explorer açıyoruz ve adres satiria https://W12R2RDHS.bakicubuk.local/rdweb yaziyoruz ve aşağıdaki sayfa geliyor karşımıza. Aldiğimiz sertifika problemini bir sonraki yazimizda sizlerle paylaşıyor olacağım.

Continue to this website (not recommended ) diyerek devam ediyoruz.

1

RemoteApp and Desktop Connection ekrani geliyor karşımıza. Domain\user name ve Password bölümüne gerekli bilgileri giriyoruz ve Sign in diyoruz.

2

RemoteApp and Desktop Connection ekraninda yayınlanmış olduğumuz Microsoft Office 2013 Word uygulamasini görüyoruz. Üzerine tiklayarak çalıştırıyoruz.

3

RemoteApp ekrani geliyor karşımıza Connect diyoruz.

4

Microsoft Office 2013 Word uygulamasini sanki kendi bilgisayarimizda kullanıyormuş gibi artik kullanabiliriz.

5

 

 

Başka bir yazimizda görüşmek dileğiyle…

 

Back To Top
%d blogcu bunu beğendi: