Windows Server 2012 Remote Desktop Session Host Kurulumu

Merhaba

Bu yazimizda Windows Server 2008 R2 ile birlikte Remote Desktop Session Host ismiyle anilmaya başlayan eski Windows Server 2003 ismiyle Terminal Services rolünün Windows Server 2012 üzerinde kurulumunu anlatiyor olacağım. Remote Desktop Session Host sunucusu kullanıcıların şirket ortamindaki Windows tabanlı programlara Office uygulamalarina ve Windows masa üstü özelliklerini kullanmaları için bağlantı sağlamış olduğumuz önemli rollerden biridir.

Remote Desktop Session Host sunucusu sahip olduğu kaynaklar ve kullanıcılarımızın sunucu üzerinde kullanağı Windows tabanli program,Office Uygulamalari ve diğer uygulamalara bağlı olarak ortamimizda bir adet Remote Desktop Session Host sunucusu 100 – 150 kullanıcıya hizmet verebilmesi önerilmektedir. Remote Desktop Session Host rolünün barindaracak olan sunucu sanal olarakta yapımızda hizmet verebildiği gibi fiziksel olarakta hizmet verebilmektedir.

Windows Server 2012 öncesinde bulunan bütün Remote Desktop Servisleri Domain Üyesi olmayan sunucular üzerine kurulu yapılarak yapılandırılabilmekteydi. Windows Server 2012 Remote Desktop Session Host sunucumuz Domain Üyesi durumunda değilse ve Remote Desktop Session Host rolünü kurulumunu gerçekleştirdiysek eğer Remote Desktop Session Host rolünün kurulum işleminin tamamlandiktan sonra yapılandırma işlemleri için sunucumuzun Domain üye olarak işlem yapmamız gerektiği uyarisi alabiliriz.

Remote Desktop Licensing servisi, Windows Server 2008 R2 öncesinde Terminal Services Licensing servisi olarak bilinmekteydi. Remote Desktop Servisi daha önce sunucu işletim sistemlerinde olduğu gibi Windows Server 2012 Remote Desktop Session Host sunucumuza bağlantı kuracak olan User ( Kullanıcı ) ve Computer ( Bilgisayar ) için Remote Desktop Servisi Client Access Licenses ( RDS CALs ) lisansina ihtiyac duymaktadir.

Windows Server sunucu işletim sistemi içinde bulunan birçok rol ve özellik ücretsiz olarak hizmet vermektedir. Ancak Remote Desktop Session Host sunucumuza bağlantı kuracak olan User ( Kullanıcı ) ve Computer ( Bilgisayar) için Remote Desktop Servisi Client Access Licenses ( RDS CALs ) lisanslamasi satin almamizi isteyen rollerin başında gelmektedir.

Remote Desktop Session Host rolü ve öncesi sunucu işletim sistemlerindeki Terminal Servisi kurulumu ve yapılandırılmasi yapıldığı günden itibaren satin almiş olduğumuz erişim lisansları yapılandırılana kadar 120 gün ( Demo ) ücretsiz olarak bütün özellikleri ile kullanılabilir Windows Server 2012 bu süre 120 gün olarak görmekteyiz. Ancak bu süre dolduğunda User ( Kullanıcı ) ve Computer ( Bilgisayar ) Remote Desktop Session Host sunucumuza bağlanti sağlayamacaklardir.

Remote Desktop Licensing sunucu rolünü ortamimizda bulunana Remote Desktop Session Host üzerinde de bulunabilir ya da ortamimizda bulunana herhangi bir sunucunun üzerinde kurarak yapılandırılabilmekteyiz. Remote Desktop Licensing rolü kullanacağı kaynaklar çok az olduğu için kurulumu ve yapılandırılmış olduğu sunucu üzerinde performans kaybına neden olmayacaktir.

Kurulum ve yapılandırmaya geçmeden önce ortamimizla ilgili kısa bir bilgi aktarmak istiyorum.

Birinci sunucum WS12DC isminde ve üzerinde Active Directory Domain Services yapılandırılarak bakicubuk.local isminde bir domain ortami kurulmuştur.

İkinci sunucum WS12RDHS isminde ve üzerinde Remote Desktop Services rolünün kurulumunu ve yapılandırmasini bu sunucum üzerine gerçekleştiriyor olacağım.

 

Server Manager konsolunu açıyoruz. Dashboard ekraninda Add roles and Features  tikliyoruz. Dilerseniz sağ üst köşedeki Manage menüsünden Add Roles and Features ile rol ekleme sihirbazını açabiliriz.

 

1

 

Add Roles and Features Wizard bilgi ekrani geliyor karşımıza kuruluma devam etmek için NEXT diyerek devam ediyoruz.

 

2

 

Select Installation Type ekraninda Role-based or Features-based Installation kurulum Standart bildiğimiz rol ve özelliklerin kurulumunu yapabileceğimiz bölümdür. Biz sunucumuz üzerine Remote Desktop Session Host  kurulumu yapacağız Remote Desktop Services installation seçeneğinde Remote Desktop Servisi için özelliklerin yapılandırdığımız seçenektir. Remote Desktop Services installation seçeneğindeki yapılandırmayi daha sonraki yazilarimizda göreceğiz.

Role-based or Features-based Installation seçerek NEXT diyerek devam ediyoruz.

 

3

 

Select destination server ekraninda Remote Desktop Services rolünün kurulumu hangi sunucu üzerinde yapılacak ise o sunucuyu seçmemiz gerekiyor. Benim ortamımda sadece WS12RDHS olduğu için ve Remote Desktop Session Host rolünü bu sunucu üzerinde yapılandıracağım için bu sunucumu seçiyorum ve NEXT diyerek yapılandırmaya devam ediyorum.

 

4

 

Select server roles ekraninda Remote Desktop Services rolünün kurulumunu gerçekleştireceğimiz için Remote Desktop Services işaretliyoruz.

 

5

 

Remote Desktop Services rolü kuruluma hazir NEXT diyerek devam ediyoruz.

 

6

 

Select features ekraninda Remote Desktop Services ile birlikte kurulacak olan featuresleri görüyoruz.

 

7

 

Remote Desktop Services rolü ile birlikte sunucum üzerinde kuracağım programlarin çalışmasi için .NET Framework 3.5 Features özelliğininde kurulmasi için bu özelliğide seçiyorum ve NEXT diyerek yapılandıramaya devam ediyorum.

 

8

 

Remote Desktop Services rolü ile ilgili özet bilgi ekranına göz atıp, Remote Desktop Services rolünün kurulumunu NEXT diyerek başlatıyoruz.

 

9

 

Select role services ekraninda Remote Desktop Services rolü içinde bulunan hangi rollerin kurulacağını seçmemiz gerekiyor mevcut sunucum üzerine Remote Desktop Licencing ve Remote Desktop Session Host rollerinin kurulmasi için bu rollerimi seçiyorum.

 

10

 

Remote Desktop Session Host rolünü seçtiğimizde Add Roles and Features Wizard ekrani geliyor karşımıza Remote Desktop Session Host ile birlikte Remote Server Administration Tools altinda bulunan Remote Desktop Licensing Diagnoser Tools özelliğininde kurulması gerektiğini belirtiyor bizlere kurulumu devam etmek için Add Required Features diyerek  Remote Server Administration Tools altinda bulunan Remote Desktop Licensing Diagnoser Tools özelliğinde kurulmasi sağlıyoruz.

 

11

 

Remote Desktop Licencing rolünü seçtiğimizde Add Roles and Features Wizard ekrani geliyor karşımıza Remote Desktop Licencing ile birlikte Remote Server Administration Tools altinda bulunan Remote Desktop Licensing Tools özelliğininde kurulması gerektiğini belirtiyor bizlere kurulumu devam etmek için Add Required Features diyerek  Remote Server Administration Tools altinda bulunan Remote Desktop Licencing özelliğinde kurulmasi sağlıyoruz.

 

12

 

Remote Desktop Services rolü altinda bulunan Remote Desktop Licencing ve Remote Desktop Session Host rollerinin seçtikten sonra NEXT diyerek yapılandırmaya devam ediyorum.

 

13

 

Confirm installation selections ekraninda Install diyerek Remote Desktop Services rolü altinda bulunan Remote Desktop Licencing ve Remote Desktop Session Host rollerinin kurulumunu başlatıyoruz. Remote Desktop Services rolünün kurulumu tamamlandiktan sonra sunucunun otomatik olarak restart etmek istersek eğer Restart the destination server automatically if required seçeneğini işaretlememiz gerekiyor. Ben kurulum tamamlandiktan sonra kendim restart edeceğim için bu seçeneği işaretlemiyorum.

Install diyerek Remote Desktop Services kuruluma başlıyoruz.

 

14

 

Installation progress ekraninda Remote Desktop Services rolü için seçmiz olduğumuz Remote Desktop Licencing ve Remote Desktop Session Host rollerinin ve .NET Framework 3.5 Features özelliğinin kurulumu gerçekleştiriliyor.

 

15

 

16

 

Installation progress ekraninda Remote Desktop Services rolü için seçmiz olduğumuz Remote Desktop Licencing ve Remote Desktop Session Host rollerinin ve .NET Framework 3.5 Features özelliğinin kurulumu tamamlandiğini görüyoruz rollerin kurulumunun tamamlanmasi için sunucumuzu restart etmemiz gerekiyor. Close diyerek Wizard ekranini kapatiyoruz.

 

17

 

Server Manager ekranında kurulumunu yaptığımız Remote Desktop Services rolünü görüyoruz. Kurulumu başarılı bir şekilde tamamlamak için sunucumuzu restart ediyoruz.

 

18

 

 

Başka bir yazimizda görüşmek dileğiyle…

 

 

 

 

3 thoughts on “Windows Server 2012 Remote Desktop Session Host Kurulumu

  1. Baki hocam eline sağlık ancak kafama takılan birşeyler var,ben bu servisi kurdum eyvallah ancak 2008R”deki gibi session vb.ayarlarını yapabileceğim 2008’deki adıyla rd session host manager türü bir bileşen bulamadım..ayrıca dc üzerine kurduğumda bu servisi kullanıcıya remote desktop user yetkisi vermeme rağmen administrator rights sağlanamdığı için giriş başarısız gibi uyarı alıyorum..neyi eksik yaptım anlayamadım…

    1. Administrative Tools > Remote Desktop Services > Remote Desktop Host Configuration konsolu üzerinden gerekli işlemleri yapabilirsin. Active Directory üzerinde bir grup oluştur örneğin RemoteUser gibi bu gruba kullanıcıları ekle ve Remote Desktop User grubuna al sonra Run > gpedit.msc açılan konsoldan Computer Configuration > Security Settings > User Rights Assigment altinda bulunan Allow log on through Remote Desktop Services altina bu oluşturduğun grubu ekle bağlanti sağlayabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Back To Top