Windows Server 2016 Active Directory Snapshot Additional Domain Controller Kurulumu

Merhaba

Daha önceki yazımızda Windows Server 2016 Active Directory Domain Services Kurulumu sizlerle paylaşmıştık.

Daha önceki yazımızda

Windows Server 2016 Active Directory Snapshot

W16DC isimli sunucusu üzerinde Snapshot ( Anlık ) dosyası oluşturma işlemini anlatmıştık.

Bu yazımızda da Additional Domain Controller yapılandırması Install From Media (IFM) seçeneği ile nasıl yapıldığını anlatiyor olacağız.

Peki Nedir Additional Domain Controller (ADC) : Active Directory Domain Services rolünün yüklü olduğu sunucumuzun Donanımsal ya da yazılımsal bir sorun nedeniyle beklenmedik bir anda ulaşılamaması durumunda ya da Active Directory Domain Services sunucumuzun yükünü paylaşmak ve performansını artırmak için ortamımıza ikinci bir Active Directory Domain Services rolü yapılandırılmış bir sunucu eklenilir bu sunucuya Additional Domain Controller olarak adlandirilir. Ortamdaki birinci Primary Active Directory Domain Services kurulumundan sonraki ikinci sunucumuz Active Directory Domain Services yapılandırılırken Additional Domain Controller ( ADC ) olarak kurulumu yapılarak yapılandırılmaktadır.

Kurulum ve yapılandırmaya geçmeden önce ortamımızla ilgili kısa bir bilgi aktarmak istiyorum.

Birinci sunucum W16DC isminde Ip Adres 192.168.1.200 olarak yapılandırılmış ve üzerinde Active Directory Domain Services ve Domain Name Server ( DNS ) yapılandırılarak bakicubuk.com isminde bir domain ortamı kurulmuştur.

İkinci sunucum W16ADC isminde  Ip Adres 192.168.1.202 olarak yapılandırılmış ve üzerinde Active Directory Domain Services ve Domain Name Server ( DNS ) kurulumu yapılarak Install From Media (IFM) seçeneği ile Additional Domain Controller yapılandırılmasını anlatıyor olacağız.

Ortamımız da Primary Domain Controller olarak görev yapan W16DC isimli sunucusu üzerinde Snapshot ( Anlık ) dosyası oluşturduk.

W16ADC isimli sunucumuz üzerinde Install From Media (IFM) seçeneği ile Additional Domain Controller yapılandırmasını başlatıyoruz.

Öncelikli olarak W16ADC isimli sunucumuz Active Directory Domain Services rolünü yapılandırıyoruz.

Windows Server 2003 Windows Server 2008 ve Windows Server 2008 R2 versiyonlarinda Active Directory Domain Services kurulumu sirasinda kullanmış olduğumuz o sihirli dcpromo komutu Windows Server 2012 ile birlikte artik hayatimizdan çıkmış durumda. Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2 ve Windows Server 2016 üzerinde bu komutu çalıştırdığımızda aşağıdaki hatayi aliyor olacaksiniz.

0

Active Directory Domain Services rolünün kurulumu ve Additional Domain Controller yapılandırmasi geçmeden önce aşağıdaki işlemleri yapıyoruz.

  • Sunucumuzun Computer name yani isminin düzenlenmesi.
  • Sunucumuz üzerinde IP Adress ( IP Adresi ) yapılandırmasi
  • Sunucumuzu Active Directory ortamina dahil etmeden Additional Domain Controller olarak yapılandırabiliriz ya da sunucumuzu Active Directory ortamina dahil ettikten sonra sunucumuz üzerinde Additional Domain Controller olarak yapılandırabiliriz.

Sunucumuzun Computer name yani sunucu ismini düzenliyoruz.

Additional Domain Controller olarak yapılandıracağimiz sunucumuzun Computer name yani Sunucu ismini düzenlemesini yaptıktan sonra Internet Protocol Version 4 ( TCP/IPv4 ) yapılandırmasını yapıyoruz. Preferred DNS server bölümüne ortamdaki Primary Domain Controller olarak görev yapan W16DC isimli sunumuzun IP Adress ( IP Adresi ) yazıyoruz. Alternate DNS Server bölümüne W16ADC isimli sunucumuz ortamımız da Additional Domain Controller olarak görev yapacağı ve üzerinde Domain Name Server ( DNS ) olarak görev yapacağı için bu şekilde yapılandırıyoruz. Ortamda sunucu olarak görev yapan sunucularımızın IP Adress ( IP Adresi ) her zaman Static ( Statik ) olmasi gerekmektedir.

16-10-2016-22-17-27

Additional Domain Controller olarak yapılandıracağimiz sunucumuz üzerindeki gerekli yapılandırmayi tamamladiktan sonra Server Manager konsolunu açıyoruz. Dashboard ekranın da Add roles and Features  tikliyoruz. Dilerseniz sağ üst köşedeki Manage menüsünden Add Roles and Features ile rol ekleme sihirbazını açabiliriz.

16-10-2016-22-21-53

Add Roles and Features Wizard bilgi ekranı geliyor karşımıza Additional Domain Controller kurulum ve yapılandırmasına devam etmek için Next diyerek devam ediyoruz.

16-10-2016-22-22-10

Select Installation Type ekranın da Role-based or Features-based Installation kurulum standart bildiğimiz rol ve özelliklerin kurulumunu yapabileceğimiz bölümdür. Biz Active Directory Domain Services rolünün kurulumu yaparak Additional Domain Controller yapılandıracağımız için Role-based or Features-based Installation seçerek Next diyerek devam ediyoruz.

16-10-2016-22-22-29

Select destination server ekranın da kurulumu hangi sunucu üzerinde yapılacak ise o sunucuyu seçmemiz gerekiyor. Biz W16ADC ismindeki sunumuzu üzerinde Active Directory Domain Services rolünü kurulumunu yaparak sunucumuzu Additional Domain Controller olarak yapılandıracağımız için bu sunucumu seçiyoruz ve Next diyerek yapılandırmaya devam ediyoruz.

16-10-2016-22-23-35

Select server roles ekranın da Active Directory Domain Services rolünün kurulumunu gerçekleştireceğimiz için Active Directory Domain Services rolünü işaretliyoruz.

16-10-2016-22-24-26

Active Directory Domain Services rolünü seçtiğimizde Add Roles and Features Wizard ekranı geliyor karşımıza Active Directory Domain Services rolü ile birlikte diğer özelliklerimiz olan Group Policy Management ve Remote Administration Tools altında bulunan Active Directory Module for Windows Powershell, Active Directory Administrative Center , AD DS Snap-Ins and Command Line Tools özelliklerinin kurulmasını gerektiğini belirtiyor bizlere kurulumu devam etmek için Add Required Features diyerek  Group Policy Management ve Remote Administration Tools altında bulunan Active Directory Module for Windows Powershell, Active Directory Administrative Center , AD DS Snap-Ins and Command Line Tools bu özelliklerinde kurulmasi sağlıyoruz.

16-10-2016-22-24-54

Active Directory Domain Services rolü kurulumu yapılarak Additional Domain Controller yapılandırmasına hazir Next diyerek devam ediyoruz.

16-10-2016-22-25-19

Select features ekranın da sunucumuz üzerine kurabileceğimiz Features ( Özellik ) görüyoruz. Active Directory Domain Services rolünü seçtiğimizde Active Directory Domain Services rolü için gerekli olan Group Policy Management ve Remote Administration Tools altında bulunan Active Directory Module for Windows Powershell, Active Directory Administrative Center , AD DS Snap-Ins and Command Line Tools Features ( Özellik ) kurulmasi için izin vermiştik o nedenle Features ( Özellik ) ekranın da herhangi bir şey seçmeden Next diyerek devam ediyoruz.

16-10-2016-22-25-58

Active Directory Domain Services ekranı geliyor karşımıza bu ekran Windows Server 2016 ile birlikte karşımıza çıkan yeniliklerden bir tanesidir. Buradaki Configure Office 365 with Azure Active Directory Connect seçeneği ile yapılandıracağımız Active Directory Domain Services rolünü Office 365 ve Azure Cloud Platformu ile çalışmasini sağlayabiliriz. Bu ekrandaki kurulum ve yapılandırmaları başka bir yazimizda sizlerle paylaşıyor olacağız. O nedenle bu ekranda Next diyerek devam ediyoruz.

16-10-2016-22-26-23

Confirm installation selections ekranın da Active Directory Domain Services rolünün kurulumu tamamlandiktan sonra sunucunun otomatik olarak restart etmek istersek Restart the destination server automatically if required seçeneğini işaretlememiz gerekiyor. Ben Active Directory Domain Services rolünün kurulumu tamamlandıktan sonra sunucumuz üzerinde Active Directory Domain Services ve Additional Domain Controller yapılandırmasına devam edeceğiz için kurulumu Install diyerek başlatiyoruz.

16-10-2016-22-26-45

Installation progress ekranın da Active Directory Domain Services rolü ile birlikte diğer özelliklerimiz olan Group Policy Management ve Remote Administration Tools altında bulunan Active Directory Module for Windows Powershell, Active Directory Administrative Center , AD DS Snap-Ins and Command Line Tools özelliklerinin kurulduğunu görüyoruz.

16-10-2016-22-27-14

16-10-2016-22-27-30

16-10-2016-22-27-50

16-10-2016-22-28-33

Windows Server 2012 öncesinde aslinda dcpromo komutunu yazdiğimizda arka tarafta Active Directory Domain Services rolünün kurulumu yapılarak karşımıza bu ekran gelmekteydi. Ancak Windows Server 2012,Windows Server 2012 R2 ve Windows Server 2016 ile birlikte bütün işlemleri Server Manager üzerinden yapıyoruz.

Active Directory Domain Services rolü ile birlikte diğer özelliklerimiz olan Group Policy Management ve Remote Administration Tools altında bulunan Active Directory Module for Windows Powershell, Active Directory Administrative Center , AD DS Snap-Ins and Command Line Tools özelliklerinin kurulumlari tamamlandiğin görüyoruz.

Active Directory Domain Services rolü üzerinde Additional Domain Controller yapılandırılmasi için Promote this Server to a domain controller tıklıyoruz ve Active Directory Domain Services rolünü yapılandırmaya başlıyoruz.

16-10-2016-22-28-45

Server Manager üzerinde de Active Directory Domain Services rolünün kurulumunun yapıldığını ve Additional Domain Controller yapılandırılması gerektiğini görüyoruz.

16-10-2016-22-30-43

Active Directory Domain Services Configuration Wizard ekranı geliyor karşımıza.

Deployment Configuration ekranın da üç seçenek bulunuyor.

Add a domain to an existing domain : Mevcut Forest yapımız içinde yeni bir Domain Controller yapılandırmak için bu seçeneği seçebilirsiniz. Yani ortamımıza bir Additional Domain Controller yapılandırmasını yapacağınız zaman bu seçeneği seçmeniz gerekiyor.

Add a new domain to an existing forest : Mevcut Forest yapımız içinde yeni bir Domain yapılandırmak için bu seçeneği seçmemiz gerekiyor. Yani mevcut Forest yapımız içinde baki.local isimli bir Domain yapınız var ve siz mevcut Forest yapınız içinde cubuk.local isimli bir Domain yapısı yapılandıracağınız zaman bu seçeneği seçmeniz gerekiyor.

Add a new forest : Ortamımıza yeni bir Forest ve yeni bir Domain yapısı yapılandırması yapacağınız zaman bu seçeneği seçmeniz gerekiyor.

Biz mevcut Forest yapımız içinde W16ADC isimli sunumuzu Additional Domain Controller yapılandıracağımız için Add a domain to an existing domain seçeneğini seçiyoruz.

Biz mevcut ortamımızda bakicubuk.local domain yapısın da Additional Domain Controller yapılandıracağımız W16ADC isimli sunumuzu Active Directory Domain yapısına dahil etmediğimiz için Specify the domain information for this operation altında bulunan Domain bölümünü boş olarak geldiğini görüyoruz.

Eğer W16ADC isimli sunumuzu Active Directory Domain yapısına dahil olarak yapılandırmış olsaydık. Specify the domain information for this operation altında bulunan Domain bölümünü bakicubuk.local olarak geldiğini görecektik.

Deployment Configuration ekranın da Specify the domain information for this operation altında bulunan Domain bölümün de Select diyerek bakicubuk.local Active Directory Domain yapısını seçiyoruz.

Credentials for deployment operation ekranı geliyor karşımıza.

Credentials for deployment operation ekranın da User name ve Password bölümlerine gerekli olan bilgileri yazıyoruz ve OK diyoruz.

Select a domain from the forest ekranı geliyor karşımıza.

Select a domain from the forest where the new domain controller will resise altında bakicubuk.local isimli Domain yapısını görüyoruz.

Select a domain from the forest ekranın da bakicubuk.local isimli Domain yapısını seçiyoruz ve OK diyoruz.

Deployment Configuration ekranın da

Specify the domain information for this operation altında bulunan Domain bölümün de bakicubuk.local Active Directory Domain yapısını görüyoruz.

Supply the credentials to perform this altında bakicubuk\administrator kullanıcısının geldiğini görüyoruz.

Deployment Configuration ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Domain Controller Options ekranın da

Select functional level of the new forest and root domain seçeneği altında

Forest Functional level ve Domain Functional level seviyeleri belirleyebilirsiniz.

Domain Functional level  : Domain içindeki tüm Domain Controller’ların Domain bazında işletim sistemi seviyesini belirler.

Forest Functional level : Forest’taki Domain’lerin içindeki tüm Domain Controller’larn Forest bazında işletim sistemi seviyesini belirler.

Specify domain controller capabilities bölümün de

Domain Name System (DNS) Server : Active Directory ve DNS entegrasyonu Windows Server Sisteminin en önemli özelliklerinden biridir. Active Directory ve DNS, objelerin hem Active Directory objeleri hem de DNS domainleri ve kaynak kayıtları (Resource Records) olarak sunulabilecek şekilde benzer bir hiyerarşik isimlendirme yapısına sahiptirler. Bu entegrasyonun sonucu olarak Windows Server Ağındaki bilgisayarlar, Active Directory’ye özgü birtakım servisleri çalıştıran bilgisayarların yerini öğrenmek için DNS Sunucuları kullanmaktadırlar. Örneğin, bir client Active Directory’ye logon olmak veya herhangi bir kaynağı (yazıcı veya paylaşılmış bir klasör) dizin içerisinde aratmak için bilmesi gereken Domain Controller IP adresini DNS Sunucu üzerinde SRV kayıtlarından öğrenmektedir. Active Directory’nin sorunsuz bir şekilde çalışması için DNS sunucuların SRV kayıtlarını eksiksiz bir şekilde barındırması gerekmektedir. SRV kayıtlarının amacı, client’lara logon esnasında veya herhangi bir kaynağa ulaşıyorken Domain Controller’ların yerlerini belirtmektir ve bu kayıtlar DNS sunucularda tutulur. SRV kayıtlarının olmadığı bir ortamda, client’lar Domain’e logon olamayacaklardır. Ayrıca Windows Server, DNS bilgilerinin Active Directory veritabanı ile tümleşik olarak saklanmasına olanak vermektedir. Bu sayede DNS bilgilerinin replikasyonu daha efektif ve güvenli bir hale gelmektedir.
Windows Server, Active Directory organizasyonunu kurmadan, önce oluşturulacak olan Domain’in DNS altyapısını önceden oluşturmayı gerektirmektedir. Eğer oluşturulacak olan Domain’in DNS altyapısı kurulum öncesinden hazırlanmamışsa, kurulum esnasında da DNS altyapısı kurulabilir.

Global Catalog ( GC ) : Global Catalog, Active Directory’deki tüm objelerin özelliklerinin bir alt kümesini taşıyan bilgi deposudur. Bu barındırılan özellikler, varsayılan olarak, sorgulamalar esnasında en sık kullanılan özelliklerdir (örneğin kullanıcı ön ismi, son ismi ve logon ismi).
Global Catalog kullanıcılara şu hizmetleri sunar:
• Gereken verinin nerede olduğundan bağımsız olarak Active Directory objeleri hakkında bilgiler sunar.
• Bir ağa logon oluyorken Universal Group Membership bilgisini kullanır.
Global Catalog Sunucusu Domain’deki bir Domain Controller’dır ve Domain’de oluşturulan ilk Domain Controller otomatik olarak Global Catalog seviyesine yükseltilir. Sonradan ek Global Catalog Sunucular eklenebilir.

Read Only Domain Controller (RODC) : Windows Server 2008 ile gelen en dikkat çeken özelliklerden birisi Read Only Domain Controller ( RODC ) özelliğidir. Read Only Domain Controller ( RODC ) adından da anlaşılacağı gibi Active Directory Domain Services sunuculardan farklı bir yapıya sahiptir. Tam olarak, Active Directory veritabanını barındıran fakat veritabanına yazma hakkına sahip olmayan bir Domain Controller tipidir.Yani üzerinden, Active Directory içerisindeki Organizational Unit,User, Group gibi objeler görülebilir fakat ekleme ve ya silmek gibi işlemleri yapmak mümkün değildir. Read Only Domain Controller ( RODC ) bulunduğu ortamda Domain Controller olarak hizmet verirken, üzerinde değişiklik yapılamadığı için herhangi bir güvenlik açığı da oluşturmamaktadir.Windows Server 2003 işletim sisteminde Active Directory kurulumu Administrators grubuna üye olan kullanıcılar tarafından gerçekleştirilebilmekteydi. Bu durumun aksine Windows Server 2012 ile birlikte sunulan Read Only Domain Controller ( RODC ) rolünün kurulumu, Delegasyon yapıldıktan sonra Standart bir domain user tarafından da yapılabilmektedir. Amaç, uzak ofiste yer alan bir çalışan tarafından kurulum işleminin gerçekleştirilerek, bizim için  zaman ve iş tasarrufu sağlamaktır.Read Only Domain Controller ( RODC ) üzerine kurabileceğimiz bir başka sunucu rolü Read-Only DNS Server dır. Read Only Domain Controller ( RODC ) üzerindeki DNS de kayıtlar sadece okunabilir DNS üzerinde herhangi bir ekleme ve ya silmek gibi işlemleri yapmak mümkün değildir. Windows Server 2016 üzerinde Read Only Domain Controller ( RODC ) kurulumu paylaşıyor olacağım.

Directory Services Restore Mode (DSRM) password : Microsoft Domain ortamlarında Active Directory yedeğinin dönülmesi için kullandığımız özel yöntemdir. Directory Services Restore Mode (DSRM) kullanmak için bilgisayarınız ve ya sunucunuz açılırken F8 tuşuna basarak karşınıza gelen menüden directory services restore mode bölümünü seçmeniz gerekiyor. Bu bölümü seçerek gerçekleşen açılışta pek çok directory ile ilişkili servis durdurulduğu için rahatlıkla System State yedeğini dönebiliyoruz. Windows Server 2008 ile beraber gelen yeni özelliklerden biri artık Active Directory Domain Services servisinin olması ve bu servisi istediğiniz zaman durdurabiliyor olmanız. Ancak bu bir bilgi kirliliğine neden olmaktadır, Windows Server 2008 ve Windows Server 2008 R2 sistemlerinde de system state yedeğinden dönmek için Directory Services Restore Mode (DSRM) açılış şeklini kullanmanız gerekmektedir. Servisi durdurmak sadece Active Directory veri tabanını taşımak veya bakım işlemlerini gerçekleştirmek için kullanılır ancak system state yedeği için hala Windows Server 2003 sistemlerinde olduğu gibi Directory Services Restore Mode (DSRM) kullanılır. Directory Services Restore Mode (DSRM) ile açılış yapılırken sizden bir şifre istenir. Bu şifre sizin domain administrator kullanıcısı şifresi değildir, her Domain Controller için ayrı olarak atanan ve o Domain Controller sunucusu Domain kurulumu yapılırken ( dcpromo ) size sorduğu şifredir. Bu şifreyi hatırlamıyorsanız eğer normal mode ile açılış yaparak komutlar yardımı ile Directory Services Restore Mode (DSRM) şifresini resetleyebilirsiniz.

Domain Controller Options ekranın da Specify domain controller capabilities bölümünde herhangi bir değişiklik yapmadan Type the Directory Services Restore Mode (DSRM) password bölümünde Active Directory Restore Mode için kullanacağımız Complex Password yazıyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

DNS Options ekranın da eğer yapımız içinde mevcutta bir Domain Name Server ( DNS ) yapımız var ise yeni kurulan Domain Name Server ( DNS ) sunucumuzu mevcuttaki Domain Name Server ( DNS ) zone üzerinde delegasyon ataması yapılabilir. Burada herhangi bir yapılandırma yapmıyoruz Next diyerek devam ediyoruz.

Additional Options ekranın da Specify Install From Media (IFM) Options ve Specify additional replication options seçenekleri bulunuyor.

Specify Install From Media (IFM) Options bölümü altında bulunan

Install From Media (IFM) : Active Directory Domain Services kurulumunu yaparken Install From Media (IFM) seçeneğini kullanıp kullanmayacağımızı soruyor.acaktır. Install From Media (IFM) ökurulum seçeneği uzak lokasyonlara Additional Domain Controller kurulumu ve yapılandırılmasi yapılırken kullanılan bir kurulum yöntemidir. Additional Domain Controller kurulumu ve yapılandırılmasi yapılırken database oluşumu ve diğer yapılandırmasini diğer Active Directory Domain Services sunucusu üzerinden replikasyon yöntemi ile yapmak yerine öndeden backup alinarak kurulacak olan Additional Domain Controller sunucusu üzerine restore edilerek gerçekleştirilen bir kurulum seçeneğidir. Bu kurulum seçeneği özellikler farkli ve uzak lokasyonlu büyük yapılarak Additional Domain Controller kurulumu ve yapılandırılmasi sirasinda network trafiğinde yaşanacak olan yoğunluğu en aza indirmemizi sağlayan bir yöntemdir. Install From Media (IFM) ile backuptan gelen database kullanılarak oluşan Active Directory Domain Services sunucumuz replikasyonla backuptan sonraki değişiklikleri merkez Active Directory Domain Services üzerinden replikasyon ile alicaktir.

Specify additional replication options bölümü altında bulunan

Replika From bölümün de Active Directory Domain Services kurulumunu yaparken ortamdaki hangi Active Directory Domain Services sunucusu üzerinden database oluşumu ve diğer yapılandırmanin replikasyon işlemleri yapacağını yapılandırdığımız seçenektir.

Additional Options ekranın da Specify additional replication options bölümü altında bulunan Replika From bölümün de eğer Any domain controller seçersek ortamda bulunan bütün Active Directory Domain Services sunucuları ile haberleşecektir ya da listeden hangi Active Directory Domain Services sunucusu ile haberleşmesini istiyorsak onu seçebilirsiniz.

Additional Options ekranın da Specify Install From Media (IFM) Options bölümü altında bulunan Install From Media (IFM) seçeneğini işaretliyoruz ve üç noktaya tıklayarak aldığımız Snapshot ( Anlık ) dosyasını seçiyoruz.

Browse For Folder ekranın da W16DC isimli sunucusu üzerinde oluşturduğumuz ve W16ADC isimli sunucumuz üzerine kopyaladığımız Snapshot ( Anlık ) dosyasını seçiyoruz ve OK diyoruz.

Additional Options ekranın da Specify Install From Media (IFM) Options bölümü altında bulunan Install From Media (IFM) seçeneğine Snapshot ( Anlık ) dosyasının geldiğini görüyoruz. Verifiy diyerek kontrol ediyoruz.

Additional Options ekranın da Verifiy diyerek kontrol ettiğimizde herhangi bir hata almadığını görüyoruz.

Additional Options ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Paths ekranın da Active Directory Domain Services yapımızın Database folder,Log files folder ve SYSVOL folder kurulacağı dizinleri belirliyoruz. Biz default dizinler üzerinde herhangi bir değişiklik yapmıyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Review Options ekranın da Active Directory Domain Services rolü kurulumu ve Additional Domain Controller yapılandırması için bir özet görüyoruz.

Review Options ekranın da Active Directory Domain Services rolü kurulumu ve Additional Domain Controller yapılandırması için Next diyerek devam ediyoruz.

Prerequisities Check ekranın da Windows Server 2016 Active Directory Domain Services rolü ve Additional Domain Controller yapılandırması için check yaparak herhangi bir problem ya da eksiklik olup olmadığın kontrolünü yapacaktır..

Prerequisities Check ekranın da Active Directory Domain Services rolü ve Additional Domain Controller yapılandırması için gerekli kontroller tamamlandı.

Prerequisities Check ekranın da All Prerequisite check passed succesfully. Click “Install” to begin installation. mesajını görmekteyiz. Install diyerek kurulumu başlatabiliriz.

Installation ekranın da Active Directory Domain Services rolünün ve Additional Domain Controller yapılandırmasinin sunucumuz üzerinde başladığını görüyoruz.

Sunucumuz üzerindeki Active Directory Domain Services rolünün ve Additional Domain Controller yapılandırmasinin tamamlandı. Sunumuzun yeniden başlatılacağı bilgisini alıyoruz.

Sunucumuz restart olduktan sonra Server Manager konsolun da Active Directory Domain Services ( AD DS ) ve Domain Name Server ( DNS ) rollerinin geldiğini görüyoruz.

16-10-2016-22-55-30

Administrative Tools altına Active Directory Domain Services rolü ile ilgili Active Directory Domain Services konsolların geldiğini görüyoruz.

16-10-2016-22-56-09

Active Directory Users and Computers konsolu üzerinde Domain Controllers Organizational Unit ( OU ) altına W16ADC isimli sunumuzun geldiğini görüyoruz.

DNS ( Domain Name Server ) Manager konsolu üzerinde W16ADC isimli sunumuzun DNS kayıtlarının geldiğini görüyoruz.

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

 

Bir cevap yazın

Back To Top