Windows Server 8 Hyper-V Kurulumu

Merhaba

Bu yazimizda Microsoft’un merakla beklediğimiz Windows Server 8 üzerinde gelen Hyper-V3 kurulumunu ve Windows Server 8 ile birlikte gelen yenilikleri anlatiyor olacağım.

Windows Server 8 Server Manager Dashboard ekranında Configure this local server altında bulunan add roles tıklıyoruz.

Before You Begin ekranında rol kurulumuna başlamadan önce bazi açıklamaları görüyoruz kuruluma devam etmek için NEXT diyerek devam ediyoruz.

Select Installation Type ekraninda yeni gelen özelliklerden biri karşılıyor. Role-based or Features-based Installation kurulum, Standart bildiğimiz rol ve özelliklerin kurulumunu yapabileceğimiz bölümdür. Scenario-based Installation ise, şimdilik sadece Remote Desktop Servisine destek vermektedir. Scenario-based Installation kurulum tipini Hyper-V3 için seçemiyoruz Developer Preview sürümünde Hyper-V3 kurulumu için bir senaryo bulunmamaktadır. Belirtiğim gibi şimdilik sadece Remote Desktop Servisine destek vermektedir. Bu nedenle Role-Based or feature-based Installation kurulum tipini seçerek NEXT diyerek devam ediyoruz.

Select destination server ekraninda kurulum yapılacak olan sunucu rolünü seçiyoruz. Bu ekran üzerinden yeni bir özellik dikkatimizi çekiyor. Select a virtual hard disk bu seçenek ile kurulumu herhangi bir .vhd dosyasına yapabiliyoruz.

Select Destination server hedef sunucu seçim ekranında ise server pool üzerinde başka sunucu sunucular varsa diğer sunucuları da seçerek kuruluma devam edebiliriz. Bizim server pool’muzda tek bir sunucu olduğu için  NEXT diyerek devam edebiliriz.

Select Server Roles ekranında ise kuracağımız rolleri seçmemizi istiyor bizden biz Hyper-V rolünü kuracağımız için Hyper-V rolünü seçeceğiz.

Hyper-V rolünü seçiyoruz ve NEXT diyerek devam ediyoruz.

Select features ekraninda Hyper-V‘i ile birlikte kurulacak olan featuresleri görüyoruz. Bu arada bu ekranda da Windows Server 8 ile birlikte bir çok yeni Features geldiğini görmekteyiz.

Hyper-V ekranında ise Hyper-V rolünün kurulumu ile ilgili bize bilgiler vermektedir. Kuruluma devam etmek için NEXT diyerek devam ediyoruz.

Confirm installation selections ekraninda Restart each destination server automatically if required yeni bir özellik dikkatimizi çekiyor. Bu seçenek kurulum tamamlandığında sunucuyu otomatik olarak yeniden başlat seçeneğini. Windows Server 8 ile birlikte gelen başka bir yenilikte bu seçenek hatırlarsanız Windows Server  2008 R2 üzerinde Hyper-V kurulumunda böyle bir seçenek yoktu bu özellik sadece Windows Server 2008 R2 de Active Directory Domain Service kurulumdan bulunmaktaydı.

Windows Server 8 Hyper-V 3 kurulumdan bu özelliğin mevcut olduğunu görüyoruz.

Confirm installation selections ekraninda Restart each destination server automatically if required seçeneğini seçtiğimde karşıma bir uyari geliyor. Windows Server 2008 R2 Hyper-V 2 de Hyper-V rol kurulumu tamamlandıktan sonra bizden sunucuyu yeniden başlatmamızı istiyordu. Windows Server 2008 R2 yeniden başlatma onayını da her seferinde bizde sormaktaydi.

Windows Server 8 ile gelen bu özellik sayesinde otomatikleştirilmiş durumda Windows Server 8 bizden rolün kurulumdan sonra sunucuyu yeniden başlatmak için bizden onay istemektedir. YES diyerek bu onayi veriyoruz.

Confirm installation selections ekraninda bir başka özelliğe dikkat ederseniz Export Configuration Settings seçeneği mevcut bu seçeneği tıkladığımızda Hyper-V kurulumu için yapılandırmaları bir xml olarak dışarıya aktaracaktır. Buda başka bir sunucu üzerinden Powershell komutlarıyla kurulumda işimize yarayabilir.

Hyper-V kurulumu için Install diyerek kuruluma başlayabiliriz.

Installation progress ekraninda Hyper-V rolunün kurulumu gerçekleştiriliyor.

Hyper-V rolümüzü yüklenip sunucumuz restart olup oturumumuz açıldığında Server Manager Dashboard ekranında kurmuş olduğumuz Hyper-V rolünü görebiliyoruz

Metro ara yüzüne Hyper-V Manager ve Hyper-V Virtual Machine Connection seçeneklerinin geldiğini görüyoruz.

Hyper-V Manager tıklıyoruz.

Gördüğünüz gibi Windows Server 8 üzerinde Hyper-V Manager konsolumuz açıldı. Windows Server 8 Hyper-V3 üzerinde yeni sanal makineler kurabiliriz.yaratabiliriz.

 

Başka bir yazimizda görüşmek dileğiyle…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Back To Top