1 Milyar Kişinin Verileri Çalındı!

Merhaba

Eğer bir Yahoo hesabınız varsa ve hesabınızdaki şifrenin aynısını ya da benzerini başka dijital hesaplarınızda da kullanıyorsanız, o şifreleri değiştirmeye başlayabilirsiniz. Neden mi? Çünkü Yahoo, dijital tarihin en büyük veri hırsızlıklarından biriyle karşı karşıya kaldı.

Ve 1 milyar insanın Yahoo’ya kayıtlı bilgileri şu anda bir grup hacker’ın elinde olabilir! İnternet ve dijital veri depolama teknolojileri kendi güvenlik risklerini barındırıyorlar. Eskinden yangın ve sel gibi olaylarla veya hırsızlık sonucu bir şirketin dosyaları zarar görürken, internet bağlantılı sistemlere kayıtlı dosyalar ise siber saldırılara maruz kalabiliyor. Siber saldırılar sonucu her yıl milyonlarla ifade edilen sayıda insanın bilgileri çalınıyor.

Ama hackerların gazabına uğrayan Yahoo gibi bir internet devi olursa, verileri çalınan kişilerin adedi bir anda milyarı bulabiliyor! Konu Yahoo’nun yaptığı açıklamayla gündeme geldi. Açıklamada 2016 Ağustos ayında 1 milyar Yahoo kullanıcısının tüm verilerinin çalınmış olabileceği bildirildi. Bu rakamın dünya nüfusunun yaklaşık %15’ine karşılık geldiği düşünülürse, saldırının büyüklüğü daha net görülüyor. Saldırı Yahoo’nun sunucularındaki bir açık kullanılarak gerçekleştirilmiş. Çalınmış olduğundan şüphelenilen muhtemel veriler arasında ise, e-mail adresleri ve şifreleri yanında, e-mail kayıtları, ev adresleri ve fotoğraflar da bulunuyor.

 

Kaynak : techcrunch.com

Back To Top