Eset Remote Administrator Server ve Eset Remote Administrator Console Kurulumu

Merhaba

Bu yazimizda şirket ortamimizda kullandığımız ESET NOD32 ERA ( Eset Remote Administrator Server ) ve ERA ( ESET Remote Administrator Console ) kurulumunu anlatiyor olacağım.

ERA ( Eset Remote Administrator Server ) kurulumu ile başlıyoruz.Eset kurulum Cd’si içerisindeki “era_server_nt32_ENU.msi” yükleme paketini çalıştırıyoruz.

Karşımıza wizard ekrani geliyor “NEXT” diyerek kuruluma geçiyoruz.

Lisans anlaşmasını kabul ediyoruz ve “NEXT” diyerek devam ediyoruz.

“Select type of installation” ekrani geliyor karşımıza burada default olarak “Typical ( Recommended for most users )” seçeneğini geliyor bu seçeneği değiştirmiyorum ve “NEXT” diyerek devam ediyoruz.

“Select license key” ekranı geliyor karşımıza burada Eset kurulum CD’si içerisinde bulunan “nod32.lic” isimli lisans dosyamızı göstermemiz gerekiyor. “Browse” diyerek “nod32.lic” lisans dosyamizi gösteriyoruz.

“nod32.lic” lisans dosyamızı gösterdikten sonra lisansimizla ilgili bilgileri görebiliyoruz. “NEXT” diyerek devam ediyoruz.

“Security Setting” ekraninda ERA ( Eset Remote Administrator Server ) server’a erişim ayarlarini yapılandırabiliriz ben default ayarlarında herhangi bir değişiklik yapmiyorum ve “NEXT” diyerek devam ediyoruz.

“Updates” ekranina geliyor karşımıza bu ekranda ERA ( Eset Remote Administrator Server ) güncelleştirmeleri indirerek networkümüzde yer alan Eset Nod32 yüklü clientlerimize update dosyalarini ERA ( Eset Remote Administrator Server ) üzerinden dağıtabiliriz. ERA (Eset Remote Administrator Server ) üzerinden güncelleştirmeleri dağıtmak için ( Mirror ) yapılandırmasını yapmamiz gerekiyor bunu bir sonraki yazimizda gerçekleştireceğimiz için burada “Set update parameters later” seçeneğini işaretleyerek  “NEXT” diyerek devam ediyoruz.

“ERA ( Eset Remote Administrator Server )yapılandırmalari tamamladık. “Install” diyerek kurulumu gerçekleştiriyoruz.

Finish diyerek “ERA ( Eset Remote Administrator Server )kurulumunu tamamlıyoruz.

Şimdi Eset kurulum Cd’si içerisinde era_console_nt32_ENU.msi isimli paketi çalıştırarak ERA ( ESET Remote Administrator Console ) kurulumunu gerçekleştireceğiz.

ERA ( ESET Remote Administrator Console ) kurulum wizard ekrani geliyor karşımıza “NEXT” diyerek devam ediyoruz. ilerliyorum.

Lisans anlaşmasını kabul ediyoruz ve NEXT diyerek devam ediyoruz.

“Select type of installation” ekrani geliyor karşımıza burada default olarak “Typical ( Recommended for most users )” seçeneğini geliyor bu seçeneği değiştirmiyorum ve “NEXT” diyerek devam ediyoruz.

ERA ( ESET Remote Administrator Console ) konsolunun kurulacağı lokasyonu belirtmemiz gerekiyor ben default gelen lokasyona kurulumu gerçekleştireceğim “NEXT” diyerek devam ediyoruz.

“ERA ( ESET Remote Administrator Console )” yapılandırmalari tamamladık. “Install” diyerek kurulumu gerçekleştiriyoruz.

Finish diyerek “ERA ( ESET Remote Administrator Console )” kurulumunu tamamlıyoruz. Launch ESET Remote Administrator Console tıklayarak konsolun açılmasi sağlıyorum.

ESET Remote Administrator Console açılıyor “Security Setting” ekraninada herhangi bir password belirtmediğimiz için “OK” diyerek konsola bağlanıyoruz.

ESET Remote Administrator Console gördüğünüz gibi bağlanabiliyoruz. Diğer yazilarimda konsol üzerinden clientlerimizi NOD32 kurulumunu ve Update ayarlarini yapılandırmasini anlatiyor olacağım.

Başka bir yazimizda görüşmek dileğiyle…

Bir cevap yazın

Back To Top