Hyper-V Extend Disk Partition

Merhaba

Hyper-V üzerinden bulunan Sanal Sunucularımızın kullandıkları Virtual Hard disklerin, ihtiyaç doğrultusunda bazen yetersiz kalabilmektedir.Bu nokta da Hyper- V üzerinden ‘’Disk Expand’’ işlemi sayesinde ihtiyacımız doğrultusunda Virtual Disk’i genişletme işlemi yapabiliriz. Tabiki bu işlem için fiziksel alanımızda yeteri yerin olduğunuda kontrol etmemiz gerekmektedir.

Not: Bu işlemi gerçekleştirmek için Sanal Sunucumuzun Turn Off ( Kapalı ) durumda olması gerekmektedir. Eğer sunucumuz kapalı değilse Extend işlemi gerçekleştirilken hata alabiliriz.

Extend işlemi için gerçekleştireceğim Sanal  Sunucumuzda Hyper-v Manager üzerinde bulunan: ‘Edit Disk’’ seçeneğini açıyoruz.

Karşımıza gelen Edit Virtual Hard Disk Wizard ekranında  “Extend” seçeneğini seçiyoruz ve NEXT diyerek devam ediyoruz.

Configure Disk ekranı geliyor karşımıza. Bu ekranda Virtual Disk ’in yeni boyutunu belirliyoruz. Ben 80 GB olan File Server Sunucusunun disk boyutunu 100 GB olmasını isteyorum ve New Size bölümüne 100 olarak yaziyorum NEXT diyerek devam ediyorum.

Completing the Edit Virtual Hard Disk Wizard ekraninda yaptığımız işlemlerin özetini bize sunanmaktadir. Yeni oluşturacağımız diskin yapısı ( Benim Diskim zaten fixed olduğı için Fixed Size olarak göstermekte ), Yeni Boyutu ( Expand işleminden sonra Diskim 100 GB olacak ) vs. gibi bilgilerin olduğu ekran bilgi ekranidir. Finish dediğimizde Expand işlemi gerçekleştirilecektir.

Bir sonraki ekranda ekranda Virtual Hard diskimizin Expand işlemi başlıdığını görmekteyiz.

Expand işlemi bittikten sonra Sanal Sunucumuzu çalıştırıyoruz. Disk Management ( Disk Yönetimine ) giriniz. Burada Expand işleminden sonra oluşan 20 GB’lık biçimlendirilmemiş alanı görmekteyiz

Mevcut 20 GB’lık alanı C sürücüne eklemek için C sürücü üzerinde sağ tıklıyor ve “Extend Volume” i seçiyoruz.

Karşımıza Extend Volume Wizard ekrani geliyor. NEXT diyerek devam ediyoruz.

Select Disk ekranında oluşturduğunuz 20 GB alanı görmekteyiz.NEXT diyerek devam ediyoruz.

Completing the Extedn Volume Wizard ekraninda yaptığımız işlemlerin özetini bize sunanmaktadir. Finish dediğimizde Extend işlemi gerçekleştirilecektir.

İşlem tamalandıktan sonra Disk Management ( Disk Yönetimine ) ekranına tekrar kontrol ettiğimizde  daha önce 80 GB olan Sanal Sunucumuzun C diskin 100 GB olduğunu görmekteyiz.

 

Başka bir yazimizda görüşmek dileğiyle…

 

 

Bir cevap yazın

Back To Top