IBM Storwize V5030 Volume Yapılandırması

Merhaba

Daha önceki yazılarımızda IBM Storwize V5030 Storage kurulumu, IBM Storwize V5030 Pool Yapılandırması ve IBM Storwize V5030 RAID Yapılandırması anlatmıştık Bu yazımızda da IBM Storwize V5030 üzerinde Volume yapılandırmasını anlatıyor olacağız.

IBM Storwize V5030 Storage Management Konsolunda Volumes menüsü üzerinde gerekli yapılandırmayı yapıyor olacağız.

Volumes menüsü altında bulunan Volumes geliyoruz.

Volumes menüsü altinda bulunan Create Volumes yapılandırmaya başlıyoruz.

Create Volumes ekranı geliyor karşımıza. Pool menüsü altından hangi Pools üzerinde gerekli yapılandırmayı yapacaksak onu seçiyoruz.

Pool bölümünde daha önce yapılandırmış olduğumuz Pool0 için gerekli Volume yapılandırmasını yapıyor olacağız.

Capacity bölümünde yapılandıracağımız Volume bölümü için TiB ( Terabyte ), GiB ( Gigabyte ), MiB ( Megabyte ), KiB ( Kilobyte ) olarak yapılandırabilirsiniz.

Capacity bölümünde yapılandıracağımız Volume  için 5 TiB ( Terabyte ) olarak yapılandırıyoruz.

Name bölümünde yapılandıracağımız Volume için bir Name ( İsim ) belirliyoruz.

Capacity savings bölümünde yapılandıracağımız Volume için None, Thin-provisioned ve Compressed olarak yapılandırabiliriz.

Thin-provisioned : Storage üzerinde çalışan uygulamalara ayrılan sabit alanları, dinamik hale getirerek her uygulamaya ihtiyacı kadar alan verir. Böylelikle maksimum verimlilikle veriler saklanır. Mail adresi alındığında 50GB’lık alan veriyoruz denir ama aslında arkada 50GB hemen verilmez, kullanıcının mail kutusu doldukça alan artışı otomatik yapılır.

Compressed : Storage üzerinde çalışan uygulamalara ayrılan sabit alanları, sıkıştırarak her uygulamaya ihtiyacı kadar alan verir. Böylelikle minimum alanda veriler saklanır.

Create Volumes ekranında yapılandıracağımız Volume  için gerekli olan yapılandırmayı tamamladıktan sonra Create diyerek yapılandırmaya başlıyoruz.

Create Volumes ekranında yapılandıracağımız Volume için gerekli olan yapılandırmanın başladığını görüyoruz.

Create Volumes ekranında yapılandıracağımız Volume için gerekli olan yapılandırmanın başarılı bir şekilde tamamlandığını görüyoruz. Close diyerek yapılandırma ekranını kapatıyoruz.

Volumes menüsü geri döndüğümüzde bakicubuk5 isminde Pool0 üzerinde 5 TiB ( Terabyte ) olarak yapılandırdığımız Volume geldiğini görüyoruz.

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

 

Back To Top