Microsoft Azure Virtual Network Oluşturma

Merhaba

Hayatimizda önemli bir yer edinmeye başlayan Cloud ( Bulut ) kavrami bizlere yeni bir uzmanlik ve projelendirme adiminida beraberinde getirdi. Şirket ortamlarindan yerine almaya başlayan Microsoft Azure Cloud servisi ile birlikte oluşturacağımız yeni Virtual Machine ( Sanal Makine ) oluşturmaya başlamadan bir önceki yazimizda Microsoft Azure Yapılandırması Planlama adimlari inlemeniz yeterli olacaktır. Daha sonraki yazilarimizda Microsoft Azure Affinity Group Oluşturma ve Microsoft Azure Cloud Service Oluşturma adimlarini anlatmiştik. Bu yazimizda da Microsoft Azure Virtual Network oluşturma adimlarini anlatiyor olacağım.

Virtual Network :

Windows Server 2008 ile birllikte hayatimiza giren Hyper-V Roles ( Rol ) kullananlar buVirtual Network ( Sanal Ağ ) ismini çok iyi hatırlayacaktır. Tıpkı Hyper-V Management lonsolunda olduğu yapılandırmış olduğumuz gibi Virtual Network ( Sanal Ağ ) oluşturulabilmektedir.Virtual Network ( Sanal Ağ ) oluşturmanın yanında Point-Site VPN ve Site-Site VPN yapılandırma seçenekleri ile On-Premises yapınız ile Microsoft Azure yapınızın Hybrid şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Virtual Network yapılandırması için Microsoft Azure Portal açıyoruz.

Micosoft Azure Portal üzerinde NETWORKS menüsü altinda bulunan VİRTUAL NETWORKS sekmesinde CREATE A VİRTUAL NETWORK tıklıyoruz. Micosoft Azure Portal üzerinde sol alt bölümden NEW diyerek te bir NETWORKS SERVİCES > VİRTUAL NETWORK > CUSTOM CREATE tıklayarak sihirbazı başlatıyoruz.

1-05-2016 13-37-43

 

 

Virtaul Network Details ekraninda NAME ( İSİM ) bölümüne bir isim beliryoruz.

1-05-2016 13-39-07

LOCATİON ( LOKASYON ) bölümünde oluşturulancak olan Virtual Network hangi Location ( Lokasyon ) üzerinde oluşturulacağini seçebirliz.

1-05-2016 13-39-30

Virtual Network Details ekraninda gerekli yapılandırmayı tamamladiktan sonra devam ediyoruz.

1-05-2016 13-39-53

DNS Servers and VPN Connectivity ekranında kullanmak istediğimiz DNS Server adını ve IP Address ( IP Adresi ) giriyoruz. Ben şimdilik bir DNS Server belirlemeyeceğim için bu adımı daha sonre Network kısmından yapılandırıyor olacağım. POİNT-TO-SİTE CONNECTİVİTY bölümünde point-to-site VPN veya site-to-site VPN Configure ( Konfigürasyon ) için burada kutucuğu işaretleyerek adımları uygulayabiliriz.

1-05-2016 13-40-30

Virtual Network Address Spaces ekraninda Address Space,Starting IP ve CIDR ( Address Count ) tanimlamalarini giriyoruz. Sağ alt tarafta bulunan √ ikona tıklayarak oluşturma işlemini tamamlıyoruz.

1-05-2016 13-41-00

Microsoft Azure Portal geri geldiğimizda NETWORKS sekmesinin oluşturmuş olduğumuz bakicubuk.com ismindeki VİRTUAL NETWORKS oluşturulduğunu görüyoruz.

1-05-2016 13-44-14

1-05-2016 13-44-21

 

Başka bir yazimizda görüşmek dileğiyle…

 

 

 

Back To Top