Microsoft Azure Yapılandırması Planlama

Merhaba

Hayatimizda önemli bir yer edinmeye başlayan Cloud ( Bulut ) kavrami bizlere yeni bir uzmanlik ve projelendirme adiminida beraberinde getirdi. Şirket ortamlarindan yerine almaya başlayan Microsoft Azure Cloud servisi ile birlikte oluşturacağımız yeni Virtual Machine ( Sanal Makine ) oluşturmaya başlamadan önce aşağıdaki adimlari inlemeniz yeterli olacaktır.

 

092214_1033_1

Affinity Group :

Micorosft Azure platformunun bir çok Region ( Bölge ) üzerinde Datacenter’ı bulunmaktadır. Affinity Group oluşturarak Virtual Machine ( Sanal Makine ) aynı Region ( Bölge ) üzerinde Datacenter’ı üzerinde çalışmasını sağlamış oluruz. Bu işlem Virtual Machine ( Sanal Makine ) daha performanslı ve düzenli bir şekilde çalışmasını sağlamış oluruz.

Cloud Services :

Cloud yani bulut hizmetlerini ifade etmektedir. Farklı Cloud Services oluşturabileceğimiz gibi aynı servis içerinde oluşturulan Virtual Machine ( Sanal Makine ) birbirleriyle haberleşirken farklı Cloud Services birbirleriyle bir Virtual Network ( Sanal Ağ ) yapılandırması yoksa konuşamayacaklardır.

Virtual Network :

Windows Server 2008 ile birllikte hayatimiza giren Hyper-V Roles ( Rol ) kullananlar buVirtual Network ( Sanal Ağ ) ismini çok iyi hatırlayacaktır. Tıpkı Hyper-V Management lonsolunda olduğu yapılandırmış olduğumuz gibi Virtual Network ( Sanal Ağ ) oluşturulabilmektedir.Virtual Network ( Sanal Ağ ) oluşturmanın yanında Point-Site VPN ve Site-Site VPN yapılandırma seçenekleri ile On-Premises yapınız ile Microsoft Azure yapınızın Hybrid şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Storage Account :

Storage Account yapılandırması ile oluşturacağınız Virtual Machine ( Sanal Makine ) Virtual Harddisk ( VHD,VHDX ) disklerini yapılandırdığımız Storage Account içerisinde tutabiliriz. Örnek olarak  Hyper-V ya da Hyper-V Failover Cluster yapılarında oluşturmuş olduğuuz sunucumuz üzerinde oluşturmuş olduğumuz bir dizin oluşturduğumuzu ve oluşturacağimiz Virtual Machine ( Sanal Makine ) Virtual Harddisk ( VHD ) dosyalarımızı konumlandirdiğimiz dizin olarak belirtebiliriz. Microsoft Azure tarafindaki Storage Account servisi  bu şekilde değil çalışmamaktadir ancak en kolay örnekleme yöntemi bu şekilde vermek istedim.

Virtual Machine :

Microsoft Azure Cloud servisi üzerinde çalışan Windows Server 2012 R2 Serverlarimiz ya da Micorosft SQL Server olarak örnek verebiliriz. Daha önce ortamlarimizda yapılandırmış olduğumuz Physical ( Fiziksel ) Sunucularimiz gibi çalışmaktadirlar. Microsoft Azure Cloud Servisi Hyper-V alt yapısını kullanmaktadır. Microsoft Azure Cloud Portal üzerinde oluşturduğunuz Virtual Machine ( Sanal Makine ) Hyper-V üzerinde oluşturduğunuzu düşünebilirsiniz. Microsoft Azure Cloud Servisinde çalışan Hyper-V sunucularına hiçbir şekilde müdahale edemezsiniz.

Bundan sonraki yazilarimizda burada anlatmiş olduğumuz adimlarin yapılandırma adimlarini anlatiyor olacağız.

 

Başka bir yazimizda görüşmek dileğiyle…

 

Back To Top