Microsoft Desktop Optimization Pack 2013 Yayınlandı

 

Capture

Merhaba

Uzun zamandır beklenen uygulama paketi MDOP (Microsoft Desktop Optimization Pack) 2013 sonunda yayınlandı. MDOP denildiğinde akla yalnızca uygulama sanallaştırma ve dağıtım uygulamaları gelmekte. Ancak MDOP içerisinde bundan çok daha fazlası var. BitLocker Sürücü Şifreleme ve Grup Politikalarının yönetimini kolaylaştıran araçlardan masaüstü sistemlerin bakım ve sorun giderme araçları da bu paket içerisinde yer almakta.

MDOP 2012 içerisinde bulunan Microsoft User Experience Virtualization 1.0 (Ue-V), Microsoft Application Virtualization 5.0, Microsoft Diagnostics and Recovery Toolset (DaRT) 8.0; güncel sürümleri ile MDOP 2013 içerisindeki yerlerini aldılar.

Bu yazılım paketi içerisinde göze çarpan en büyük yenilik, MBAM 2.0. MBAM 1.0 kullanıcılarının BitLocker sürücü şifreleme yapısını daha kolay yönetebilmek için verdikleri geri bildirim ve öneriler ile şekillenen bu sürümün başlıca göze çarpan özellikleri şu şekilde:

Self Servis Portal: Self servis portal ile günlük hayatta en çok karşılaşılan destek talepleri kullanıcılar tarafından gerçekleştirilebilir hale getiriliyor. Bu sayede yardım masasının iş yükünün azalması sağlanıyor.

System Center Configuration Manager 2007 ve 2012 Entegrasyonu: Microsoft System Center Configuration Manager ile MBAM ürününün entegre edilebilir olması, MBAM tarafından sağlanan uyumluluk bilgilerinin hali hazırda mevcut olan SCCM altyapısından sağlanması mümkün olmaktadır.

Uyumluluk Raporlarının Hesaplanmasındaki İyileştirmeler: Raporlama altyapısındaki iyileştirmeler ile aygıtlar politika içerisinde belirtilen minimum gereksinimlerden daha zayıf konumdayken uyumsuz olarak tanımlanmaktadır.

Bu iyileştirmelerin yanı sıra şu uygulamalar da MDOP 2013 paketi içerisinde yer almaktadır:

AGPM 4.0 SP1: Windows 8 üzerinde yer alan grup ilkelerinin yönetimini kolaylaştırarak kurumsal masaüstü konfigürasyonunun güncel tutulmasını sağlayacak ve toplam sahip olma maliyetini düşürecektir.

DaRT 8.0 SP1: Masaüstü ortamlarındaki hata giderme ve bakım sürelerini 10 ayrı dil desteği ile kısaltacak olan bu sürümde aynı zamanda zararlı yazılımların keşfedilebilmesi için yeni bir Windows Defender sürümü yer almaktadır.

App-V 5.0 SP1: Eklenen Office 2010 desteği ile birlikte kurumların hemen hemen tüm uygulamaları sanallaştırarak kullanabilmelerini sağlamaktadır. App-V üzerine eklenen SP1 ile sequencer ve app-v istemcisi üzerinde 24 yeni dilde kullanılabilir olmaktadır. Bunun yanı sıra App-V sunucusu üzerinde ise 11 ayrı dile destek verilmektedir.

UE-V 1.0 SP1: Kullanıcıların farklı aygıtlarda sabit bir deneyime sahip olmasını sağlayan ürünün bu sürümü ile Office 2007’ye destek verilmektedir. UE-V bu sürümüyle 24 yeni dilde kullanılabilir durumdadır.

MDOP 2013 paketi Yazılım Güvencesi haklarına sahip kullanıcılar tarafından Microsoft Volume Licensing Site, MSDN veya Technet üzerinden indirilebilir.

 

Kaynak : http://blog.microsoft.com.tr/microsoft-desktop-optimization-pack-2013-yayinlandi.html

Bir yanıt yazın

Back To Top