Microsoft SQL Server 2017 Always ON Yapısına Database Eklemek

Merhaba

Daha önceki yazılarımız da Windows Server 2019 Üzerinde SQL Server 2017 Always ON Kurulumu sizlerle paylaşmıştık.

Bu yazımızda da Microsoft SQL Server 2017 Always ON yapısınına Database ( Veritabanı ) Attach ( Eklemek ) etmeyi ve sonrasında Microsoft SQL Server 2017 Always ON yapısınına eklemeyi anlatacağız.

Peki Nedir SQL Server Always ON :

Microsoft SQL Server Always On yapısı High Availability ( Yüksek Erişebilirlik ) ve Disaster Recovery ( Felaket Kurtarma ) çözümüdür.

High Availability ( Yüksek Erişebilirlik ) şirket ortamlarınızda bulunan Datacenter ( Veri Merkezi ) üzerinde birden fazla sunucu ile yapılır. Sunuculardan birinin Donanımsal ya da Yazılımsal bir sorun nedeniyle arızalanması durumunda diğer sunucunuzun devreye girmesini sağlayan teknolojidir.

Disaster Recovery ( Felaket Kurtarma ) şirket ortamlarınızda bulunan Datacenter ( Veri Merkezi ) üzerinde oluşabilecek herhangi beklenmedik bir felaket sonucu ( Deprem, Sel, Yangın ) Datacenter ( Veri Merkezi ) tamamen hizmet veremez duruma gelme ihtimaline karşı farklı bir uzak lokasyonda Datacenter ( Veri Merkezi ) kurularak sağlanır. Örneğin Datacenter ( Veri Merkezi ) Istanbul’da ise  Disaster Recovery ( Felaket Kurtarma ) olarak İstanbul’da farklı bir lokasyonu ya da Ankara,İzmir gibi uzak ve daha az riskli bir lokasyonu Disaster Recovery ( Felaket Kurtarma ) için tercih edebilirsiniz. Microsoft Azure Cloud ve Amazon Cloud gibi Cloud ( Bulut ) hizmetlerinde Disaster Recovery ( Felaket Kurtarma ) Datacenter ( Veri Merkezi ) olarak yapılandırabilirsiniz.

Microsoft SQL Server Always On yapısı kurulum ve yapılandırması için ortamınızda Windows Server Failover Cluster yapısı içinde en az iki sunucuya ihtiyac duymakdır.

Availability Group yapısını Synchronous ( Senkron ) olarak yapılandırırsanız Availability Group yapısı içindeki tüm Database ( Veritabanı ) Synchronous ( Senkron ) bir şekilde çalışacaktır. Yani ortamdaki Primary Database ( Veritabanı ) gelen bir istek Secondary Database ( Veritabanı ) işlenmeden kullanıcıya işlem tamamlandı bilgisi iletilmeyecektir. Bu çok yoğun Transaction ( İşlem ) alan Database ( Veritabanı ) biraz performans kaybına neden olabilir. Ama Automatic ( Otomatik ) Failover Synchronous ( Senkron ) Availability Group yapısı yapılabildiği için herhangi bir sorun yaşamazsınız. Sunucularda herhangi bir Donanımsal ya da Yazılımsal bir sorun olması durumunda herhangi bir kesinti yaşanmadan Availability Group yapısı diğer sunucudan Automatic ( Otomatik ) bir şekilde hizmet vermeye devam edecektir.

Availability Group yapısını Asynchronous ( Asenkron ) olarak yapılandırısanız eğer. Primary Database ( Veritabanı ) veritabanına gelen bir istek Secondary Database ( Veritabanı ) işlenmeyi beklemeden direk kullanıcıya işlem tamamlandı bilgisi iletilecektir ve arka tarafta Synchronous ( Senkron ) yapılacaktır. Asynchronous ( Asenkron ) olarak yapılandırılan Availability Group yapısında Secondary Database ( Veritabanı ) yazma işlemi için belli bir süresi yoktur. Buradaki yazma işlemi ortamınızda mevcut Donanım ve Network yapınızın Performansına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Availability Group yapısını Automatic ( Otomatik ) ya da Manual ( Manuel ) olarak Failover yapabilirsiniz. Automatic ( Otomatik ) Failover yapabilmek için Availability Group yapısını Synchronous ( Senkron ) olarak yapılandırmanız gerekmektedir.  Çok yoğun Transaction ( İşlem ) içeren sistemlerde Availability Group yapısını Synchronous ( Senkron ) ve Automatic ( Otomatik ) olarak yapılandırabiliriz. Index Rebuild ( Dizin Yeniden Oluşturma ) işlemlerinde Performans kaybı daha fazla olduğu için sıkıntı yaşayan yapılarda Index Rebuild ( Dizin Yeniden Oluşturma ) öncesinde Availability Group yapısını Asynchronous ( Asenkron ) olarak yapılandırabilirsiniz.

Automatic ( Otomatik ) Failover işlemi Availability Group yapısını dahil bir Database ( Veritabanı ) oluşan bir hata sonucu gerçekleşmez. Availability Replica seviyesinde gerçekleşir. Availability Group yapısında Database ( Veritabanı ) biri Corrupt ( Bozulma ) olması Transaction Log ( İşlem Logu ) dolmuş, Database ( Veritabanı ) bulunduğu Data dizini dolmuş gibi sebeplerde Automatic ( Otomatik ) Failover işlemi gerçekleşmez.

High Availability ( Yüksek Erişebilirlik ) ve Disaster Recovery ( Felaket Kurtarma ) SQL ServerAlways ON’da nasıl kullanıldığını için örnek vermemiz gerekirse.

Datacenter ( Veri Merkezi ) iki Adet sunucumuz var. Bu iki sunucumuzu Windows Server Failover olarak yapılandırdınız. Bu iki sunucumuz üzerinde SQL Server Always ON yapılandırdınız ve Synchronous ( Senkron ) olarak yapılandırdınız. Bu yapılandırmaya High Availability ( Yüksek Erişebilirlik ) yapılandırması deriz.

Datacenter ( Veri Merkezi ) iki Adet sunucumuz var. Bu iki sunucumuzu Windows Server Failover olarak yapılandırdınız Datacenter ( Veri Merkezi ) bir sıkıntı olma ihtimaline karşı başka bir lokasyonda Datacenter ( Veri Merkezi ) üzerinde bir sunucuz var. Bu sunucuyuda mevcut Windows Server Failover yapınıza dahil ettiniz ve mevcut SQL Server Always ON yapınıza Replica ( Kopya ) olarak yapılandırdınız ve Asynchronous ( Asenkron ) olarak yapılandırdınız. Bu yapılandırmaya Disaster Recovery ( Felaket Kurtarma ) yapılandırması deriz. SQL Server Always ON yapısında aynı Availability Group yapısı içinde birden fazla Secondary yapılandırması yapabilirsiniz.

W19SQL17NOD1 isimli sunucumuz üzerinde sağ tuş Attach diyerek varolan bir Database ( Veritabanı ) Microsoft SQL Server sunucumuz üzerine ekliyoruz.

Attach Database ekranın da Databases to attach bölümünde Add diyoruz.

Locate Database Files ekranın da MUGECUBUK.mdf isimli Database ( Veritabanı ) seçerek OK diyoruz.

Attach Database ekranın da Databases to attach bölümüne geldiğini görüyoruz. “MUGECUBUK” database detailes bölümünde Transaciton log file not found. A new empty log file will be created olarak görüyoruz. Database ( Veritabanı ) Log dosyası başka bir dizinde bulunduğu için böyle bir hata görüyoruz.

Attach Database ekranın da “MUGECUBUK” database detailes bölümünde Log Database ( Veritabanı ) dosyasını dizini yapılandırıyoruz.

Locate Database Files ekranın da MUGECUBUK_log.ldf isimli Log Database ( Veritabanı ) seçerek OK diyoruz.

Attach Database ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra OK diyoruz.

MUGECUBUK isimli Database ( Veritabanı ) Attach ( Eklemek ) edildiğini görüyoruz.

Oluşturduğumuz MUGECUBUK isimli Database ( Veritabanı ) üzerinde SQL Always ON yapısına dahil etmeden önce Full Backup alıyoruz. Eğer SQL Always ON yapısına dahil etmeden önce Full Backup almazsanız hata alabilirsiniz.

MUGECUBUK isimli Database ( Veritabanı ) üzerinde sağ tuş Tasks menüsünden Back UP… diyoruz.

Back Up Database – MUGECUBUK üzerinde Destination bölümünde Microsoft SQL Server 2017 kurulumu sırasında yapılandırmış olduğumuz Disk üzerine Backup alınacaktır. OK diyerek Backup işlemini başlatıyoruz.

MUGECUBUK isimli Database ( Veritabanı ) üzerinde Backup işlemi tamamlandı. OK diyerek kapatıyoruz.

Microsoft SQL Server Management Studio ( SSMS ) konsolunu üzerinde Always On High Availability altında bulunan Availability Groups altında bulunan BAKICUBUKSQLAO ismi ile yapılandırmış olduğumuz Availability Group yapılandırmasında Availability Database sekmesi altında BAKICUBUK isimli Database ( Veritabanı ) görüyoruz.

MUGECUBUK isimli Database ( Veritabanı ) SQL Server Always ON yapısına dahil etmek için Availability Database sekmesinde sağ tuş Add Database diyoruz.

Introduction ekranın da Always On High Availability yapısı için gerekli yapılandırma için bilgileri görüyoruz. Next diyerek devam ediyoruz.

Select Databases ekranın da Availability Group dahil edeceğimiz Database ( Veritabanı ) seçmemiz gerekiyor. Daha önce Availability Group yapısına dahil ettiğimiz BAKICUBUK isimli Database ( Veritabanı ) Status bölümünde Already part of this availability group olarak görüyoruz. Availability Group yapısına dahil edeceğimiz MUGECUBUK isimli Database ( Veritabanı ) Status bölümünde Meets prerequisities olarak görünüyor. Eğer Database ( Veritabanı ) üzerinde Full Backup almazsanız Status bölümü Full backup is required olarak görünecektir ve Database ( Veritabanı ) üzerinde Full Backup almadığınız için Availability Group yapısına ekleyemezsiniz.

Select Databases ekranın da Availability Group yapısına dahil edeceğimiz MUGECUBUK isimli Database ( Veritabanı ) Status bölümünde Meets prerequisities olarak görüyoruz. MUGECUBUK isimli Database ( Veritabanı ) seçiyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Connect to Existing Secondary Replicas ekranın da W19SQL17NOD2 isimli sunucumuzu Secondary olarak yapılandıracağımız için bu sunucumuz üzerine bağlanmamız gerekiyor.

Connect to Server ekranın da Server name bölümüne W19SQL17NOD2 olarak geliyor ve Connect diyoruz.

Connect to Existing Secondary Replicas ekranın da W19SQL17NOD2 isimli sunucumuzu Secondary olarak yapılandırdıktan sonra Next diyoruz.

Select Initial Data Synchronization ekranın da Secondary sunucusu üzerine Database ( Veritabanı ) senkronizasyonun ilk yapılandırmasını nasıl yapacağımızı seçtiğimiz ekrandır.

Automatic seeding : Bu seçenek ile devam edersek eğer Secondary sunucusu üzerine Database ( Veritabanı ) senkronizasyonu için gerekli olan bütün işlemler Automatic ( Otomatik ) olarak gerçekleştirilecektir.

Full database and log backup : Bu seçenek ile devam edersek eğer her Database ( Veritabanı ) Full Backup ve Log Backup dosyalarını yapılandırmış olduğumuz Share ( Paylaşım ) üzerinden alarak Secondary sunucumuz üzerine kendisi aktarır ve bu işlem için sunucularımız üzerindeki Instance’ın SQL Server Servis hesaplarının Write ( Yazma ) ve Read ( Okuma ) yetkisi olan bir Share ( Paylaşım ) istemektedir. Yapılandırdığınız Share ( Paylaşım ) diskinde bulunan Database ( Veritabanı ) Full Backup ve Log Backup sığacağı kadar yer olmalıdır.

Join only : Bu seçenek ile seçtiğimiz her Database ( Veritabanı ) Full Backup ve Log Backup Manuel ( Manuel ) olarak alıp Manuel ( Manuel ) olarak Secondary sunucusuna bu adımı geçmeden önce kopyalamamız gerekir.

Skip initial data synchronization : Bu seçenek ile yine her Database ( Veritabanı ) Full Backup ve Log Backup Manual ( Manuel ) olarak alıp Manual ( Manuel ) olarak Secondary sunucumuz üzerine kopyalamamız gerekir. Ancak Join only seçeneğinden farklı olarak bu işlemi sonra yapabiliriz.

Select Initial Data Synchronization ekranın da Secondary sunucusu üzerine senkronizasyonun Full database and log backup seçeneğini seçiyoruz.

Select Initial Data Synchronization ekranın da Secondary sunucusu üzerine senkronizasyonun Full database and log backup seçtikten sonra Specify the file share patch in Windows format bölümünde W19SQL17NOD1 isimli sunucumuz üzerinde Share ( Paylaşım ) dizinin gösteriyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Validation ekranın da MUGECUBUK isimli Database ( Veritabanı ) Availability Group yapısına dahil etmek için gerekli kontroller yapılıyor. MUGECUBUK isimli Database ( Veritabanı ) Availability Group yapısına dahil etmek için bütün adımları Success olarak görüyoruz. Eğer bir sorun varsa Error olarak görürdük ve Back diyerek geri gidebilirsiniz ve yanlış yaptığınız bir yapılandırma varsa yapılandırmayı düzelttikten sonra Re-run validation diyebilirsiniz.

Validation ekranın da MUGECUBUK isimli Database ( Veritabanı ) Availability Group yapısına dahil etmek için herhangi bir sorun olmadığı için Next diyerek devam ediyoruz.

Summary ekranın da MUGECUBUK isimli Database ( Veritabanı ) Availability Group yapısına dahil etmek için gerekli olan yapılandırmanın bir özetini görüyoruz. Finish diyerek MUGECUBUK isimli Database ( Veritabanı ) Availability Group yapısına dahil etmek için işlemi başlatıyoruz. Script bölümünde Database ( Veritabanı ) Availability Group yapısına dahil etmek için yapılandırmış olduğunuz yapılandırmayı Script ( Senaryo ) olarak alabilirsiniz.

Results ekranın da MUGECUBUK isimli Database ( Veritabanı ) Availability Group yapısına başarılı bir dahil edildiğini görüyoruz. Close diyerek Add Database to Availability Group Wizard ekranını kapatıyoruz.

Microsoft SQL Server Management Studio ( SSMS ) konsolunu üzerinde Always On High Availability altında bulunan Availability Groups altında bulunan BAKICUBUKSQLAO ismi ile yapılandırmış olduğumuz Availability Group yapılandırmasında Availability Database sekmesi altında MUGECUBUK isimli Database ( Veritabanı ) görüyoruz.

Microsoft SQL Server Management Studio ( SSMS ) konsolunu W19SQL17NOD2 isimli sunucumuz üzerinde Always On High Availability altında bulunan Availability Groups altında bulunan BAKICUBUKSQLAO ismi ile yapılandırmış olduğumuz Availability Group yapılandırmasında Availability Database sekmesi altında MUGECUBUK isimli Database ( Veritabanı ) geldiğini ve Restoring olarak görüyoruz.

Microsoft SQL Server Management Studio ( SSMS ) konsolunu W19SQL17NOD2 isimli sunucumuz üzerinde Always On High Availability altında bulunan Availability Groups altında bulunan BAKICUBUKSQLAO ismi ile yapılandırmış olduğumuz Availability Group yapılandırmasında Availability Database sekmesi altında MUGECUBUK isimli Database ( Veritabanı ) geldiğini ve Synchronized olarak görüyoruz.

 

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 yorum “Microsoft SQL Server 2017 Always ON Yapısına Database Eklemek”

%d blogcu bunu beğendi: