Microsoft SQL Server 2019 Failover Cluster Kurulumu 2

Merhaba

Daha önceki yazılarımız da Microsoft SQL Server 2016 Failover Cluster Kurulumu 1Microsoft SQL Server 2016 Failover Cluster Kurulumu 2, Windows Server 2016 üzerinde Microsoft SQL Server 2017 Failover Cluster Kurulumu 1, Windows Server 2016 üzerinde Microsoft SQL Server 2017 Failover Cluster Kurulumu 2, Windows Server 2019 üzerinde Microsoft SQL Server 2017 Failover Cluster Kurulumu 1, Windows Server 2019 üzerinde Microsoft SQL Server 2017 Failover Cluster Kurulumu 2 ve Microsoft SQL Server 2019 Kurulumu sizlerle paylaşmıştık.

Daha önceki

Microsoft SQL Server 2019 Failover Cluster Kurulumu 1

 

yazımız da Windows Server 2019 sunucularımız üzerinde Windows Failover Cluster yapısının kurulum ve yapılandırılmasını sizlerle paylaşmıştık.

Bu yazımız da Windows Server 2019 sunucularımız üzerinde Microsoft SQL Server 2019 Failover Cluster yapısının kurulumu ve yapılandırılmasını anlatacağız.

Peki Nedir Failover Cluster :

Yapımız içerisinde bulunan Failover Cluster üyesi sunucuların ve bu sunucular üzerinde çalışan rol ve servislerin kapalı olduklarında Donanımsal ve Yazılımsal sorun nedeniyle Down duruma geldiklerinde Failover Cluster üyesi olan  bir sunucudan diğer sunucuya aktarılmasıdır. Bu tanımlamayı şu örnekle daha iyi anlayabileceğinizi düşünüyorum. Yapımız içerisinde 2 Adet sunucumuz olsun bu sunucular üzerinde çalışan Virtual Machine ( Sanal Makine) var.  Sunucularımızın herhangi birinde Donanımsal ya da Yazılımsal bir sorun nedeniyle Down duruma geldiğinde yani kapandığında üzerinde çalışan Virtual Machine ( Sanal Makine) bununla birlikte Down duruma gelerek ulaşılamayacaktır. İşte böyle bir sorunda Failover Cluster yapısı imdadımıza yetişecektir. Down durumda olan sunucumuz üzerindeki Virtual Machine ( Sanal Makine) otomatik olarak diğer fiziksel sunucumuz üzerinde hizmet vermeye başlayacaktır.

Kurulum ve yapılandırmaya geçmeden önce ortamımızla ilgili kısa bir bilgi aktarmak istiyorum.

Birinci sunucumuz Windows Server 2019 Datacenter işletim sistemine sahip W19DC isminde IP Address ( IP Adresi ) 192.168.1.200 olarak yapılandırılmıştır ve üzerinde Active Directory Domain Services yapılandırılarak bakicubuk.local isminde bir domain ortamı kurulmuştur. Ayrıca bu sunucumuz üzerinde File and Storage Service üzerinde ISCSI Target Server Kurulumu ve Yapılandırılması yapılandırarak Failover Cluster ortamı için gerekli olan Quroum alanı ve Cluster Volume yapılandırmasını bu sunucumuz üzerinde yapılandırılmış durumdadır.

İkinci sunucumuz Windows Server 2019 Datacenter işletim sistemine sahip W19SQL19NOD1 isminde Birinci Network Kartı IP Address ( IP Adresi ) 192.168.1.202/24 İkinci Cluster Network kartı IP Address ( IP Adresi ) 192.168.2.202/24 olarak yapılandırılmış ve üzerine Failover Cluster Feautures ( Özelliği ) kurulumu ve yapılandırmasını yaptıktan sonra Microsoft SQL Server 2019 Failover Cluster kurulum ve yapılandırmasını anlatacağız.

Üçüncü sunucumuz Windows Server 2019 Datacenter işletim sistemine sahip W19SQL19NOD2 isminde Birinci Network Kartı IP Address ( IP Adresi ) 192.168.1.204/24 İkinci Cluster Network kartı IP Address ( IP Adresi ) 192.168.2.204/24 olarak yapılandırılmış ve Failover Cluster Feautures ( Özelliği ) kurulumu ve yapılandırmasını yaptıktan sonra Microsoft SQL Server 2019 Failover Cluster kurulum ve yapılandırmasını anlatacağız.

 

Failover Cluster yapılandırmamızı tamamladıktan sonra Microsoft SQL Server 2019 kurulumuna geçebiliriz. Ancak kuruluma geçmeden önce bir kaç yapılandırmaya dikkat etmemiz gerekiyor.

  • Sunucularımızın üzerinde Region ( Bölge ) ayarlarının English ( United States ) olarak yapılandırılmış olması gerekmektedir. Microsoft SQL Server 2019 kurulumu için önemlidir eğer bütün ayarlarımız Turkish olarak kalırsa Microsoft SQL Server 2019 servislerinin çalışmasında sorun yaşayabilirsiniz.
  • Sunucularımızın üzerinde Windows Firewall devre dışı duruma getirilmelidir.

SQL Server Installation Center ekranı geliyor karşımıza.

SQL Server Installation Center ekranın da Installation seçeneği seçiyoruz. Installation seçeneği seçtikten sonra New SQL Server failover cluster installation seçeneğini seçerek Microsoft SQL Server 2019 Failover Cluster kurulumu ve yapılandırmasını başlatıyoruz.

SQL Server Installation Center ekranın da Microsoft SQL Server 2019 Failover Cluster kurulumu ve yapılandırması için gerekli işlem başlatılıyor.

Product Key ekranın da Microsoft SQL Server 2019 kurulumu için gerekli olan lisans yapılandırmasını seçmemiz gerekiyor. Eğer bir lisansa sahipseniz lisans bilginiz otomatik olarak Enter the product key gelecektir.

Product Key ekranın da eğer Microsoft SQL Server 2019 lisansına sahip değilseniz. Specify a free edition bölümünde Evaluation ve Developer seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz.

Evaluation : Microsoft SQL Server 180 günlük Demo yani Deneme sürümüdür.

Developer : Geliştiricilere yönelik bir lisanslamadır. Sadece Geliştirme ve Test ortamları için kullanılabilir.

Express : Ücretsiz olan sürümde SQL Server Cluster yapılandırması mevcut değildir. Bu nedenle burada görünmeyecektir.

Product Key ekranın da Microsoft SQL Server Enterprise Lisans bilgimiz otomatik olarak Enter the product key geldiği için Next diyerek devam ediyoruz.

License Terms ekranın da Microsoft SQL Server 2019 kurulumu için lisans sözleşmesini I accept the license terms diyerek kabul ediyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Global Rules ekranın da Microsoft SQL Server 2019 Failover Cluster yapımızın kurulumuna başlamadan sistemimizdeki Microsoft SQL Server 2019 kurulumu için herhangi bir eksik ya da hata olup olmadığını kontrolü gerçekleştiriyor. Herhangi bir eksik ya da hata yoksa kuruluma Next diyerek devam edebiliriz.

Microsoft Updates ekranın da Microsoft SQL Server 2019 için güncelleştirme olup olmadığını kontrol etmemiz gerekiyor.

Microsoft Updates ekranın da Microsoft SQL Server 2019 için gerekli olan güncelleştirmeyi yapmak için Use Microsoft Update to check for updates (recommended) işaretliyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Install Setup Files ekranın da Microsoft SQL Server 2019 için gerekli update işlemi ve kurulum dosyaları hazırlanıyor.

Install Failover Cluster Rules ekranın da Microsoft SQL Server 2019 Failover Cluster yapısının kurulumu için gerekli olan yapılandırmada herhangi bir eksik olup olmadığını kontrol ediliyor. Bütün adımları Passed olarak görüyoruz.

Microsoft Cluster (MSCS ) cluster verification ve Microsoft .NET Application Security hatası alabilirsiniz. Microsoft Cluster (MSCS ) cluster verification warnings hatası W19SQL19NOD1 ve W19SQL19NOD2 isimli sunucularımız üzerindeki Update seviyelerindeki uyarı nedeniyle aldık.

Microsoft .NET Application Security hatasının sebebi Microsoft SQL Server 2019 Failover Clusterler Nodelarımız arasında haberleşmeleri için Cluster Network tarafından interface yaratılıyor. Windows bunu mevcut bir interface sanıyor. Microsoft .NET Application Security hatasının sebebi ise internete çıkış olmadığından dolayı alabilirsiniz.

Install Failover Cluster Rules ekranın da Microsoft SQL Server 2019 Failover Cluster yapısının kurulumu için Next diyerek devam ediyoruz.

Feature Selection ekranın da Microsoft SQL Server 2019 kurulumu için hangi servislerinin ve özelliklerinin kurulacağı yapılandırıyor olacağız. Kurulum için seçilmesi için bilinen servisler Database Engine ServicesClient Tools ConnectivityClient Tools Connectivity Backwards Compatibility ve Management Tools seçenekleridir. Ancak Microsoft SQL Server 2019 ile birlikte Management Tools ve Reporting Services artık kurulum içinde gelmemektedir. Microsoft SQL Server 2016’dan önceki versiyonlarda Management Tools ve Reporting Services  özellikleri Microsoft SQL Server kurulumu ile birlikte yapılmaktaydı. Microsoft SQL Server 2016’dan sonra Management Tools ve Reporting Services ayrıca indirilerek kurulmaktadır.

NOT : Microsoft SQL Server 2019 kurulumu sırasında seçilen servisler ve özellikler kullanılacak olan yazılım ve uygulamalar için farkılılık gösterebilir.

Feature Selection ekranın da Microsoft SQL Server 2019 kurulumu için Database Engine ServicesClient Tools Connectivity, Client Tools Connectivity Backwards Compatibility, Client Tools SDK ve SQL ClientConnectivity SDK servislerini ve özellikleri seçiyoruz. Database Engine Services seçtiğimizde SQL Server Replication, Full-Text and Semantic Extractions for Search ve Data Quality Services özellikleri otomatik olarak seçilecektir.

Feature Selection ekranın da Microsoft SQL Server 2019 kurulumu için Database Engine Services, SQL Server Replication, Full-Text and Semantic Extractions for Search, Data Quality Services, Client Tools Connectivity, Client Tools Connectivity Backwards Compatibility, Client Tools SDK ve SQL ClientConnectivity SDK servislerini ve özellikleri seçiyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Feature Rules ekranın da Microsoft SQL Server 2019 Failover Cluster yapısının kurulumu için gerekli olan yapılandırmada herhangi bir eksik olup olmadığını kontrol ediliyor. Bütün adımları Passed olarak gördüğümüz için Next diyerek devam ediyoruz.

Instance Configuration ekranın da Default instance seçeneği ile MSSQLSERVER olarak gelmektedir. MSSQLSERVER olarak default şekliyle bırakıyoruz.

Instance Configuration ekranın da Name instance seçeneği ile MSSQLSERVER olarak ismi değiştirebilirsiz.

Instance Configuration ekranın da Instance ID seçeneği MSSQLSERVER olarak gelmektedir. Biz Default ayarları değiştirmiyoruz. SQL Server directory bölümünde hangi dizin üzerinde oluşturulacağını görüyoruz.

Instance Configuration ekranın da Microsoft SQL Server 2019 Always ON kurulumundan farklı olarak SQL Server Network Name seçeneği. SQL Server Network Name seçeneği SQL Server Failover Cluster yapısının hangi isim ile kullanacağını belirliyoruz

Instance Configuration ekranın da Microsoft SQL Server 2019 Failover Cluster yapısının kurulumu için gerekli olan ayarları yapılandırdıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Instance Configuration ekranın da Microsoft SQL Server 2019 Failover Cluster kurulumunu için gerekli yapılandırma kontrol ediliyor.

Cluster Resource Group ekranın da SQL Server Cluster Resource Group ilgili bilgiyi görebilirsiniz.

Cluster Resource Group ekranın da ayarlarda herhangi bir değişiklik yapmadan Next diyerek devam ediyoruz.

Cluster Disk Selection ekranın da Microsoft SQL Server 2019 Failover Cluster yapımız için kullanılabilir disklerleri görüyoruz. Failover Cluster yapımız için Quorum için ayırdığımız disklerimiz dışında SQL Server 2019 Database, Log, Temp ve Backup tutulacağı dizinler için Cluster Diskler oluşturmuştuk. Cluster Disk 1 diskimizi Failover Cluster yapımız için Quorum alanı olarak kullanıldığı için zaten seçemiyoruz. Daha önceki Windows Server 2019 Hyper-V Failover Cluster Üzerinde Cluster Shared Volumes Yapılandırmasını yazımızdaki gibi Data, Log, Temp ve Backup için farklı Cluster Diskler oluşturmuştuk.

Cluster Disk Selection ekranın da Microsoft SQL Server 2019 Failover Cluster yapımız için kullanılabilir disklerleri seçerek Microsoft SQL Server 2019 Failover Cluster yapısına dahil ediyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Cluster Network Configuration ekranın da Microsoft SQL Server 2019 Failover Cluster yapısı için yapılandıracağımız IP Address ( IP Adresi ) yapılandırmamız gerekiyor.

NOT : Burada belirleyeceğiniz IP Address ( IP Adresi ) başka cihazlar tarafından kullanılmıyor olmasına dikkat etmenizi önemle belirtmek isterim.

Cluster Network Configuration ekranın da Microsoft SQL Server 2019 Failover Cluster yapısı için yapılandıracağımız IP Address ( IP Adresi ) yapılandırıyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Server Configuration ekranın da Microsoft SQL Server 2019 servislerinin hangi User ( Kullanıcı ) ve Automatic ( Otomatik ) ya da Manual ( Manuel ) şekilde çalışacağını yapılandırıyoruz.

Server Configuration ekranın da Microsoft SQL Server 2019 servislerinin çalışacağı kullanıcıları yapılandırıyoruz.

Server Configuration ekranın da bir diğer sekme Collation sekmesidir. Database Engine için Collation seçimi yapmak için Customize butonu kullanarak değiştirebilirsiniz.

NOT : Microsoft SQL Server 2019 kurulumu sırasında Collation seçeneği kullanılacak olan yazılım için farkılılık gösterebilir.

Server Configuration ekranın da Microsoft SQL Server 2019 servislerinin hangi User ( Kullanıcı ) ve Automatic ( Otomatik ) ya da Manual ( Manuel ) şekilde çalışacağını yapılandırdıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Grant perform Volume Maintenance Task privilege to SQL Server Database Engine Servises seçeneğini işaretledikten sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Instant File Initialization ( Anında Dosya Oluşturulması ) Microsoft SQL Server 2005 versiyonu ile karşımıza gelen bu özellik. Çok hızlı büyüyen Database ( Veritabanı ) bu özelliğin aktif edilmesi önerilmektedir. Bu özellik sayesinde Allocate edilen Database ( Veritabanı ) dosyaları sıfır ile doldurulmadan anında Allocate edilmesidir.

Grant perform Volume Maintenance Task privilege to SQL Server Database Engine Servises seçeneği aktif edilmezse Allocate işlemi sırasında Data File sıfır ile doldurulmaktadır.

Bu sayede aşağıdaki işlemler çok hızlı bir şekilde yapılabilmektedir.

  • Database ( Veritabanı ) Oluşturulması
  • Mevcut Database ( Veritabanı ) Data File Ekleme
  • Mevcut Database ( Veritabanı ) Data File Boyutunu Manual ( Manuel ) olarak büyütülmesi
  •  Database ( Veritabanı ) Restore İşlemleri

Microsoft SQL Server 2016 versiyonunda önce bu özellik için gereken işlemleri Microsoft SQL Server kurulumu sonrasında yaptığımız bir çok ayar gibi kurulum sonrasında yapıyorduk. Microsoft SQL Server 2016 versiyondan sonra Grant perform Volume Maintenance Task privilege to SQL Server Database Engine Servises seçeneğini işaretleyerek hızlıca yapılabilmektedir.

NOT : Microsoft SQL Server 2019 kurulumu sonrasında Service Accounts için Services bölümünde değişiklik yapabilirsiniz. Ancak bu işlemde dikkat edilmesi gerekmektedir herhangi bir sorunda Microsoft SQL Server 2019 servisleri çalışmayacaktır.

Database Engine Configuration ekranın da Authetication Mode seçimi yapılmaktadır. Eğer Mixed Mode ( SQL Server authentication and Windows authentication ) olarak yapılandırıyorsanız tabiki burda Microsoft SQL Server 2019 kullanacağımız uygularımız ( Logo Tiger, Logo Bordro, Mikro, Eta, Nebim gibi ) için bir sa kullanıcısı için bir şifre atayabilirsiniz.

Specify SQL Server administrators bölümünde Microsoft SQL Server 2019 için eğer Windows authetication mode kullanılacaksa Active Directory Domain ortamınızda atamış olduğunuz kullanıcı atanır. Biz Windows authetication mode kullanacağımız için Add Current User tıklıyoruz.

Specify SQL Server administrators bölümüne Administrator kullanısımızın geldiğini görüyoruz.

Specify SQL Server administrators ekranın da Data Directories sekmesinde Microsoft SQL Server 2019 Database, Log ve Backup dosyalarının tutalacağı dizinleri yapılandırmak için bu sekmeye geçiyoruz. Data Directories sekmesinde Default olarak gelen dizinler değiştirebiliriz. Microsoft SQL Server 2019 üzerinde Failover Cluster yapısı kuracağımız için Database, Log ve Backup dizinlerini Cluster Disklerimiz üzerinde tutulması için yapılandırıyoruz.

Data Directories sekmesinde Default olarak gelen dizinlerini Microsoft SQL Server 2019 üzerinde Failover Cluster yapısı kuracağımız için Database, Log ve Backup dizinlerini Cluster Disklerimiz üzerinde tutulması için yapılandırıyoruz.

TempDB sekmesinde Default olarak gelen dizinler değiştirebiliriz. Microsoft SQL Server 2019 üzerinde Failover Cluster yapısı kuracağımız için TempDB ve TempLog dizinlerini Cluster Disklerimiz üzerinde tutulması için yapılandırıyoruz.

TempDB : Microsoft SQL Server Tempdb veritabanı, geçici tabloları, geçici stored procedure gibi geçici dosyaların tutulduğu bir veritabanıdır. Resultset ile yapılan sıralama işlemleri Tempdb veritabanında yapılır. Verilerin geçici olarak saklanması gerektiğinde Tempdb veritabanı kullanılır. Tempdb veritabanı içerisinde objeler geçici olarak saklanır. Bu geçici objeler; geçici tablolar, stored prosedürler, tablo değişkenleri ve global temp tablolardır. Tempdb’de online index işlemleri, triggerlar tetiklendikten sonraki durum da saklanır. TempDB veritabanı bu nedenle çok yoğun geçici işlem kullanan Axapta, SAP gibi uygulamaların kullanmış olduğu Microsoft SQL Server Databaselerde yüksek performans sağlayabilmek için TempDB Database yapısının çok iyi yapılandırılması gerekmektedir. SQL Server yeniden başlatıldığında Tempdb yeniden oluşturulur. Tempdb üzerinde backup ya da restore seçenekleri kullanılamaz. Buradaki yapılandırma Microsoft SQL Server 2019 üzerinde kullanacağınız uygulamara göre değişiklik gösterebilir.

TempDB sekmesinde Microsoft SQL Server 2019 üzerinde Failover Cluster yapısı kuracağımız için TempDB ve TempLog dizinlerini Cluster Disklerimiz üzerinde tutulması için yapılandırdık.

MaxDOP sekmesi Microsoft SQL Server 2019 ile birlikte gelen yeni bir sekme Microsoft SQL Server 2019 kurulumunda böyle bir sekme yoktu.

TempDB : Microsoft SQL Server Maksimum paralellik derecesi (MAXDOP) yapılandırma seçeneğini paralel bir planı için bir sorgu yürütme kullanılan işlemci sayısını denetler. Bu seçenek, paralel olarak çalışmayı gerçekleştiren sorgu planı işleçleri için kullanılan iş parçacığı sayısını belirler. Olup olmadığını SQL Server simetrik çoklu işlem (SMP) bilgisayar, olmayan tekdüze bellek erişimi (NUMA) bilgisayar veya hiper iş parçacığı etkin işlemciler ayarlandığına bağlı olarak, Maksimum paralellik derecesi seçeneği uygun şekilde yapılandırmanız gerekir. Sp_configure sistem saklı yordamını kullandığınızda SQL Server için Maksimum paralellik derecesi seçeneği yapılandırmak için kullanabileceğiniz genel yönergeler anlatılmaktadır. Sorgu bu seçenek belirtiyorsa (MAXDOP) seçeneği Transact-SQL sorgu ipuçları Maksimum paralellik derecesi seçeneği sp_configure değerini geçersiz kılabilirsiniz. Kaynak Yöneticisi kullanılarak yapılandırılan değeri MAXDOP değeri aşarsa veritabanı altyapısı SQL Server 2008 ve sonraki sürümleri, kaynak yöneticisi MAXDOP değeri kullanır. Maksimum paralellik derecesi seçeneğiyle kullanılan tüm anlambilim kuralları MAXDOP sorgu ipucu kullandığınızda geçerlidir.

Memory sekmesi Microsoft SQL Server 2019 ile birlikte gelen yeni bir sekme Microsoft SQL Server 2019 kurulumunda böyle bir sekme yoktu.

Memory : Microsoft SQL Server tarafında bazı durumlarda Memory ( RAM ) limitleme işlemi gerekebilir. Microsoft SQL Server iki çeşit hafıza yönetim sistemi vardır. Birincisi Dynamic Memory’dir. Bu yöntemde, Microsoft SQL Server kullanabildiği kadar çok hafızayı kullanır ve Operating System (OS) ve ya diğer uygulamaların ihtiyacı olduğunda ihtiyaç kadar hafızayı boşaltır. Sonra tekrar kullanır. Diğer yöntem ise Static Memory’dir. Bunda Minimum ve Maximum Memory ( RAM ) kullanım değerleri belirlenir. Microsoft SQL Server da hafızayı bu değerlere göre kullanır. Microsoft SQL Server 2019 kurulumu sırasında bu sekmede Microsoft SQL Server 2019 üzerinde gerekli olan Memory ( RAM ) limitleme işlemleri gerçekleştirilebilir.

FILESTREAM sekmesinde herhangi bir değişiklik yapmıyoruz.

File Stream : File Stream yapısı, varbinary (MAX) BLOB nesneleri (doküman, resim, video vb.) sunucu üzerindeki NTFS File system üzerinde veritabanı ile bütünleşik yapıda tutar. File system üzerinde file stream dosyaları oluşturur ve bu dosyaları veritabanının bir parçası yapar. Blob nesneleri NTFS file system’de file stream yapıda tutmak yerine, tabloda varbinary(MAX) veri tipini kullanarak veritabanının içine de gömebiliriz. Eğer dosyalarınız genel olarak 1 MB’tan küçükse veritabanı üzerinde tutmanız performansı arttıracaktır. Bununla beraber BLOB verilerin boyutu büyük olduğu için veritabanı yönetimini zorlaştıracaktır.(Backup, DBCC CHECKDB,Restore vb.)

Database Engine Configuration ekranın da Microsoft SQL Server 2019 Failover Cluster kurulumu için gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Feature Configuration Rules ekranın da Microsoft SQL Server 2019 Failover Cluster yapısı kurulumu için yapılandırmayı bir kez daha sistem tarafından kontrolden geçiriyor. Gerekli yapılandırma kontrol edildikten ve hepsini Passed olarak gördükten sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Ready to Install ekranın da Microsoft SQL Server 2019 Failover Cluster kurulumu için yapılandırma bilgisini görüyoruz.

Ready to Install ekranın da Microsoft SQL Server 2019 Failover Cluster kurulumu için yapılandırma bilgisini kontrol ettikten sonra Install diyerek kurulumu başlatıyoruz.

Installation Progress ekranın da Microsoft SQL Server 2019 Failover Cluster yapımızın kurulumun başladığını görüyoruz.

Complete ekranın da Microsoft SQL Server 2019 Failover Cluster yapımızın başarılı bir şekilde kurulduğunu görüyoruz. Microsoft SQL Server 2019 Failover Cluster yapımızın kurulumu tamamlandıktan sonra sunucumuzun Restart etmemiz gerektiği uyarsına OK diyoruz.

Complete ekranın da Microsoft SQL Server 2019 Failover Cluster yapımızın kurulumun başarılı bir tamamlandığı görüyoruz. Complete ekranın da Close diyerek Install SQL Server Failover Cluster Wizard ekranını kapatıyoruz.

Failover Cluster Manager konsolumuz üzerinde Roles menüsü altında yapılandırmış olduğumuz Microsoft SQL Server 2019 Failover Cluster yapısının geldiğini görüyoruz.

Daha önceki Microsoft SQL Server Management Studio 18.4 Kurulumu sizlerle paylaşmıştık.

Microsoft SQL Server Management Studio ( SSMS ) konsolunu açıyoruz. Microsoft SQL Server 2019 Failover Cluster yapısı kurulumu yapılandırmış olduğumuz SQLCLUSTER yapısını ismini Server name bölümüne yazıyoruz. Microsoft SQL Server 2019 Failover Cluster yapısı kurulumu sırasında belirlediğimiz Authentication seçeneğine göre SQL Server Authentication seçerek User name ve Password yazarak ya da Windows Authentication seçerek User name ve Password yazarak Connect diyoruz.

Microsoft SQL Server Management Studio ( SSMS ) konsolu geliyor. Microsoft SQL Server 2019 Failover Cluster yapısına bağlandığımızı görüyoruz.

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

Back To Top