Microsoft System Center Virtual Machine Manager 2012 Host Ekleme

Merhaba

Önceki yazilarimda System Center Virtual Machine Manager 2012 Kurulumu Bölüm-1 yazimizda kurulum için gerekli olan rollerin,özelliklerin ve yazilimlarin kurulumunu System Center Virtual Machine Manager 2012 Kurulumu Bölüm-2 yazilimizda da System Center Virtual Machine Manager 2012 kurulumu anlatmiştim.Bu yazimizda da ortamımızda bulunan Hyper-V sunucuları System Center Virtual Machine Manager 2012 nasıl ekleyeceğimizi anlatiyor olacağım.

Hyper-V sunucularımızı VMM konsolumuza eklemek için öncelikle All Hosts bölümüne sağ tıklayarak Hyper-V sunucularımız için bir Host Group oluşturalım. Ben BAKICUBUK isminde bir group oluşturdum host gruba sağ tıkladığımızda karşımıza gelen menüde Add Hyper-V Hosts and Clusters seçeneğini seçelim.

Add Resource ekrani geliyor karşımıza sunucularımızın yerini belirlemek için bize sunulan üç seçeneği görmekteyiz. Ben Windows Server computers in a trusted Active Directory domain seçeneğini seçerek mevcut Domain ortaminda bulunan Hyper-V sunucumu ekleyeceğim.

Credentials ekraninda Hyper-V sunucuları üzerinde local administrator yetkisine sahip olan bir kullanıcı belirtmemiz gerekiyor.Bu bölümde eğer önceden bu işlemler için kullanılmak üzere bir Run as account oluşturulmuş ise bu hesabın kullanıcısının Hyper-V sunucuları üzerinde local administrator yetkisine sahip olmasına dikkat edilmelidir. Hyper-V sunucuları VMM ortamına eklendikten sonra vmm servis kullanıcısı local admin grubuna ekleneceği için Run as account local admin likten çıkarılabilir.

Discovery Scope ekraninda Hyper-V sunucularının ismini belirticeğimiz bölümdür. Bu bölümde Specify Windows Server computers by name seçeneği seçili durumda iken Computer Names bölümüne VMM’e eklemek istediğimiz Hyper-V sunucumuzun ya da direk olarak Cluster ismini yazabiliriz. Ya da Specify an Active Directory query to search for Windows servers seçeneğini seçerek Active Directory yapısı içinde bulunan Hyper-V sunucularımızı ve ya dahil olduğu Cluster adını yazarak devam edebiliriz.

Ben Specify an Active Directory query to search for Windows servers seçerek Active Directory içindeki Hyper-V sunucumu ekleyeceğim.

 Generate an AD query… seçiyorum.

,Karşımıza gelen Find Computers ekraninda Hyper-V sunucu ismini yaziyorum.

Hyper-V sunucu ismini yazıp Next diyerek ilerlediğimizde Active Directory içerisinde bir arama yapılacak ve cluster yapısına dahil olan tüm Hyper-V sunucuları listelenecektir.

Sunucuların belirlenmesinin ardından Next diyerek ilerlediğimizde karşımıza Hyper-V sunucularını hangi host grup altına eklemek istediğimizi belirleyebileceğimiz ekran gelecektir. Burada ilgili host grubu seçip eğer eklenecek Hyper-V sunucuları daha önce başka bir VMM sunucusu tarafından yönetiliyor iseler aşağı bölümde bulunan “Reassociate this host with this VMM environment” seçeneğini seçilerek devam edilmelidir.

Yukarıda ki ekranda Next diyerek ilerlediğimizde işlemi başlatacağımız son ekran karşımıza gelecektir. Bu bölümde eğer View Script butonuna tıklarsak yapılacak işlemler için oluşturulmuş olan PowerShell script ni görebiliriz.

 

 

Eğer işlem başladıktan sonra Error (408) yani Hyper-V sunucusu üzerinde desteklenmeyen bir VMM agent bulunuyor ise öncelikle bu agent ilgili Hyper-V sunucusu üzerinden kaldırılmalı ve yukarıda ki işlemler tekrarlanmalıdır. İşlem başladığında VMM konsolunun Jobs bölümünde aşağıda ki ekran görüntüsü görülecektir.

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

Back To Top