Windows Server 2008 R2 Active Directory yapısının Windows Server 2012 Migration

Merhaba

Microsoft’un yeni sunucu işletim sistemi olan Windows Server 2012 ilgili yeni bir yazıda birlikteyiz. Bu yazımızda ortamızda bulunan Windows Server 2008 R2 Active Directory yapısının, Windows Server 2012 Active Directory yapısına nasıl yükseltebileceğini anlatıyor olacağız.

Yükseltme işlemine geçmeden önce yapımız hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum. Windows Server 2012’yi ortama dahil edildikten,sonra Windows Server 2008 R2 Active Directory sunucusu üzerinde bulunan rollerimizi Windows Server 2012 sunucumuz üzerine taşıyacağız daha sonrada Windows Server 2008 R2 ortamdan istersek kaldırabiliriz ya da Additional Domain Controller olarak birakabiliriz. Windows Server 2008 R2 Service Pack 1 yüklü olan W08R2DC isimli sunucu üzerinde bakicubuk.local ismine sahip bir Active Directory yapısına Additional Domain Controller olarak WS2012DC isminde Windows Server 2012 sunucusu kuracağız.

Daha sonra, Flexible Single Master Operations ( FSMO ) rollerimizi, Windows Server 2012 sunucumuz üzerine geçiş işlemleri yapıyor olacağız. Son olarak, Windows Server 2008 R2 Active Directory sunucumuzu rollerimizi taşıdıktan sonra ortamda kaldıracağız.

Windows Server 2008 R2 Active Directory Flexible Single Master Operations ( FSMO ) rollerimizi netdom query fsmo komutu ile kontrol ediyoruz.

Aşağıda görüldüğü gibi  Flexible Single Master Operations ( FSMO ) rollerimizi Windows Server 2008 R2 ( W08R2DC) Active Directory yapısı üzerinde bulunmaktadir.

1

Windows Server 2008 R2 Active Directory yapımız üzerindeki Schema versiyonunu schupgr komutu ile  kontrol ediyoruz. Schema Versiyonun 47 olarak görmekteyiz.

2

Gerekli kontrolleri yaptıktan sonra Windows Server 2012 sunucumuzu Domain yapımıza dahil ederek işleme başlıyoruz.

3

4

 

10

Windows Server 2012 Sunucumuzu Domain ortamina dahil ettikten sonra Windows Server 2012 üzerinde Additional Domain Controller kurulumuna gerçekleştiriyoruz. Windows Server 2003,Windows Server 2008 Active Directory yapısını Windows Server 2008 R2 Active Directory yapısına yükseltme işlemi yaparken /adprep  /forestprep ve /DomainPrep komutları ile Forest, Domain ve Schema yapısını yükseltmemiz gerekiyordu. Windows Server 2012 ile birlikte adprep aracı yerine, Active Directory Domain Services rolü kurulumu sırasında, Forest, Domain ve Schema yapısını otomatik olarak yaparak  Active Directory Domain Services bileşenlerin kurulumuna devam edildiğini göreceğiz.

Windows Server 2012 üzerinde Additional Domain Controller işlemleri başlatmak için, Server Manager’ı açıp, Add roles and features’ı seçiyoruz.

1

Add Roles and Features Wizard bilgi ekrani geliyor karşımıza kuruluma devam etmek için NEXT diyerek devam ediyoruz.

2

Select Installation Type ekraninda yeni gelen özelliklerden biri karşılıyor bizleri. Role-based or Features-based Installation kurulum standart bildiğimiz rol ve özelliklerin kurulumunu yapabileceğimiz bölümdür. Remote Desktop Services Installation ise Remote Desktop Host Servisinin kurulmasi için gerekli olan bir yoldur. Biz Role-based or Features-based Installation diyerek devam ediyoruz.

3

Select destination server ekraninda kurulumu hangi sunucu üzerinde yapılacak ise o sunucuyu seçmemiz gerekiyor. Benim ortamımda sadece W2012DC olduğu için ben onu seçiyorum.

Select a server from the server pool seçeneğini seçersek eğer bu sunucu üzerine Active Directory Domain Services kurulumunu yapariz. Eğer Select a virual hard disk seçeneğini seçersek kurulumu bize bir .vhd dosyası olarak yapılandıracaktir. Ben mevcut sunucu üzerinde kurulum yapacağım için Select a server from the server pool seçiyorum ve NEXT diyerek yapılandırmaya devam ediyorum.

4

Select server roles ekraninda Active Directory Domain Services’i kurulumunu gerçekleştireceğimiz için Active Directory Domain Services işaretliyoruz.

5

Active Directory Domain Services’i seçtiğimizde Add Roles and Features Wizard ekrani geliyor karşımıza Active Directory Domain Services’i ile birlikte Remote Server Administration Tools altinda bulunan özelliklerinde kurulmasınu gerektiğini belirtiyor bizlere kurulumu devam etmek için Add Required Features diyerek  Remote Server Administration Tools altinda bulunan özelliklerinde kurulumlarini sağlıyoruz.

6

Active Directory Domain Services‘i kuruluma hazir NEXT diyerek devam ediyoruz.

7

Select features ekraninda Active Directory Domain Services‘i ile birlikte kurulacak olan featuresleri görüyoruz. Bu arada bu ekranda da Windows Server 2012 ile birlikte bir çok yeni Features geldiğini görmekteyiz.

8

Active Directory Domain Services‘i için özet ekrana göz atıp, Active Directory Domain Services kurulumunu NEXT diyerek başlatıyoruz.

9

Confirm installation selections ekraninda Install diyerek kuruluma başlıyoruz. Sunucuyu otomatik olarak restart etmek istersek eğer Restart the destination server automatically if required seçeneğini işaretlememiz gerekiyor ben kurulumdan sonra yapılandırmaya geçeceğim için bu seçeneği işaretlemiyorum.

10

Installation progress ekraninda Active Directory Domain Services servis kurulumu gerçekleştiriliyor.

11

12
13

Installation progress ekraninda Active Directory Domain Services kurulumu tamamlandiktan sonra Promote this server to a domain controller diyerek sunucumuz üzerindeki Domain Controller yapılandırmasina geçiyoruz.

14

Deployment Configuration ekraninda mevcut ortamımızda Windows Server 2008 R2 Active Directory yapısı mevcut ve Windows Server 2012 ortamimiza Additional Domain Controller olarak ekleyeceğimiz için  Add a domain controller to an existing domain seçiyoruz. Domain bölümünde bakicubuk.local olarak gelmekte Supply the credentials to perform this operation  bölümünde kurulumu hangi kullanıcı ile yapacağımızı görmekteyiz . NEXT diyerek devam ediyoruz.

15

Domain Controller Options ekraninda Windows Server 2012 sunucumuzun sahip olacağı Domain Name Server  ( DNS ) ve Global Catalog rollerini seçiyoruz, Dilersek sunucumuzu Read only domain controller ( RODC ) olarakta yapılandırabiliriz. Directory Service Restore Mode (DSRM) şifresini belirliyoruz. NEXT diyerek devam ediyoruz.

16

DNS Options ekraninda herhangi bir seçim yapmadan devam ediyoruz.

17

Additional Options ekranında, Install From Media (IFM) ile kurulum yapılıyorsa ilgili media’nın yeri gösterilmelidir.  Replicate from bölümünde eğer ortamimizda birden fazla Domain Controller varsa hangi Domain Controller ile replikasyonun yapılacağını belirlememiz gerekiyor dilersek Any domain controller seçerek ortamdaki bütün Domain Controller ile replikasyon yapmasini sağlayabiliriz.

27

Paths ekraninda Active Directory Database Folder,Logs Files Folder ve SYSVOL Folder dosyalarımızın varsayılan olarak yerleri belirliyoruz. Ben default olarak gelen yolların herhangi bir değişiklik yapmıyorum.

19

Preparation Options ekraninda Active Directory yapısı için Forest, Domain ve Schema yapılarinin Active Directory Domain Services kurulumu sirasinda işlem göreceğini ve yükseltileceği bilgisi veriyor bizlere NEXT diyerek yapılandırmaya devam ediyoruz.

20

Review Options ekraninda kurulum ile ilgili özet bilgisi görmekteyiz.

Windows Server 2012 bir başka yeni özelliği bu ekranda görmekteyiz. View Script diyerek, Active Directory Domain Servics kurulum için yapmış olduğumuz yapılandırma ayarlarini belirlediğimiz bir yere kaydedebiliyoruz. Daha sonrasında Unattended kurulumlarda bu yapılandırma ayarlarini kullabiliriz.

21

Prerequisites Check ekraninda kurulum için gerekli kontrolleri başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra, kurulumu başlatabiliriz.

22

Installation ekraninda gördüğünüz gibi Forest yapımızı şu anda yükseltiliyor.

23

Installation ekraninda gördüğünüz gibi Domain yapımızı şu anda güncelliyor.

24

28

29

30

31

Results ekraninda gördüğümüz gibi Windows Server 2012 sunucumuz üzerinde Active Directory  yapımız başarılı bir şekilde kuruluyor.

32

Kurulumun tamamlanmasi için sunucumuzu restart etmemiz gerektiğini belirten bir uyari aliyoruz.

26

 

33

Windows Server 2012 üzerinde Active Directory kurulum tamamlandıktan ve sunucu restart olduktan sonra Server Manager üzerinde Active Directory Domain Services ve DNS Server Rollerinin geldiğini görmekteyiz.

1

Active Directory Users and Computers konsolu üzerinde Domain Controller sekmesine geldiğimizde ortamimizda Windows Server 2008 R2 ( W08R2DC ) ve Windows Server 2012 ( W2012DC ) olarak iki adet Domain Controller olduğunuz görmekteyiz.

2

Active Directory Site and Services konsolu Default-First-Site-Name bölümü altinda  Windows Server 2008 R2 ( W08R2DC ) ve Windows Server 2012 ( W2012DC ) iki Domain Controller sunucumuzu görmekteyiz.

3

Windows Server 2012 sunucumuzu Active Directory yapısı Additional Domain Controller olarak ekledikten sonra Windows Server 2008 R2 üzerinde schupgr komutu ile tekrar schema versiyonunu kontrol ettiğimizde 56 olarak görmekteyiz.

4

RID PDC ve Infrastructure rollerini Windows Server 2008 R2 ( W08R2DC ) üzerinden Windows Server 2012 ( WS2012DC ) üzerine taşıma işlemine başlatıyoruz. Active Directory Users and Computers konsolunu açıyorum. Active Directory Users and Computers üzerinde sağ click yapıyorum ve Operations Masters bölümüne tıklıyorum.

5

Operations Masters ekraninda RID,PDC ve Infrastructure rollerimi Windows Server 2008 R2 ( W08R2DC ) üzerinden Windows Server 2012 ( WS2012DC ) üzerine taşıma işlemine başlıyorum.

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

RID,PDC ve Infrastructure rollerimi Windows Server 2008 R2 ( W08R2DC ) üzerinden Windows Server 2012 ( WS2012DC ) üzerine taşıma işlemini tamamlıyoruz. Bir diğer rolüm Domain Naming Master rolünü taşımak için  Active Directory Domains and Trusts konsolunu açıyorum.

Active Directory Domains and Trusts sağ click yaparak Operations Master tıklıyorum.

18

Domain Naming Master rolünü Windows Server 2008 R2 ( W08R2DC ) üzerinden Windows Server 2012 ( WS2012DC ) sunucusu üzerine Change diyerek taşıyoruz.

19

20

21

22

Son rolümüz olan Schema Master rolünü taşımak ancak önceki Windows Server 2003,Windows Server 2008 ve Windows Server 2008 R2 versiyonlarında Active Directory Schema konsolunu açmak için kullanmış olduğumuz regsvr32.exe schmmgmt.dll komutunu çalıştırıyorum.

Bunun için Run açarak regsvr32.exe schmmgmt.dll komutunu çalıştırıyorum

23

24

Actice Directory Schema konsolunu açmak için mmc konsolunu açıyoruz.

Bunun için Run açarak mmc komutunu çalıştırıyorum.

25

Açılan mmc konsolu üzerinden Ctrl+M ya da  File menüsünden Add/Remove Snap-in tıklıyorum.

26

Karşımıza gelen Add/Remove Snap-ins ekraninda Active Diretory Schema seçerek Add diyerek listeye ekliyorum.

27

28

Active Directory Schema konsolu açıldı ancak Windows Server 2008 R2 ( W08R2DC ) üzerinden Windows Server 2012 ( WS2012DC ) üzerine Schema Master rolünü taşıyacağım ancak şu anda Active Directory Schema W08R2DC olarak geldi karşımıza rolleri Windows Server 2012 WS2012DC üzerine taşıyacağımızdan onu seçmem gerekiyor.

29

Bunun için sağ click yaparak  Change Active Directory Domain Controller diyorum.

30

Change Directory Server ekraninda  This Domain Controller or AD LDS instance bölümü seçili ilen WS2012DC sunucumu seçiyorum.

31

32

Active Directory Schema konsolununda Schema Master rolünü Windows Server 2012 WS2012DC üzerine taşıyacağım. Bunun için Operations Master tikliyorum.

33

Change Schema Master ekraninda Schema Master rolünü Windows Server 2008 R2 ( W08R2DC ) üzerinden Windows Server 2012 ( WS2012DC ) üzerine taşımak için Change diyerek taşıma işlemini gerçekleştiriyoruz.

34

35

36

37

Flexible Single Master Operations ( FSMO ) rollerimiz Windows Server 2008 R2 ( W08R2 ) üzerinden Windows Server 2012 ( WS2012DC ) taşındığını kontrol etmek için Windows Server 2012 üzerinden netdom query fsmo komutunu çalıştırıyorum ve rollerin hepsinin Windows Server 2012 ( WS2012DC )R2 üzerine taşındığını görüyorum.

38

 

Başka bir yazimizda görüşmek dileğiyle…

 

9 thoughts on “Windows Server 2008 R2 Active Directory yapısının Windows Server 2012 Migration

 1. Geri bildirim: Baki ÇUBUK
 2. Baki Hocam merhaba, sistemimde server 2008 r2 DC ve server 2008 r2 ADC mevcut ve exchange 2010 var. DC üzerinde DHCP ve DNS servisleri de mevcuttur. DC yükseltmek istiyorum server 2012 AD kurup DHCP ve DNS servislerini de aktif etsem ortamdan server 2008 r2 DC ve ADC kaldırdığımda exhange 2010 sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam eder mi onun ile ilgili yapamam gereken bir çalışma varmıdır. Exchange 2010 server 2008 r2 üzerinde çalışmaktadır.

  1. Merhaba

   Windows Server 2012 sunucuyu Additional Domain Controller olarak yapılandırdığınızda DNS hizmeti zaten Active Directory Domain Services yapılandırması ile yapılandırılacaktır.
   DHCP Server üzerinde yapılandırmınıza varsa IP Address Reservasyonu gibi Backup alip yeni sunucunuz üzerine Restore işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
   Ancak DC üzerinde Active Directory Certificate servisi kurulumu onu kontrol etmeniz gerekiyor. Exchange Server 2010 için bu sunucunuz üzerinde sertifika oluşturup yapılandırılmış olabilir. Onu kaldırırsanız sorun Exchange Server 2010 üzerinde tekrar sertifika oluşturma ve yapılandırma işlemi yapmaniz gerekebilir.
   Sadece ek bilgi eğer geçiş işleminden sonra Forest ve Domain Functional Level seviyesini Windows Server 2012 yükseltirseniz ortamdaki başka bir Windows Server 2008 R2 üzerinde ADC yapılandıramazsınız.
   O yüzden sunucular üzerindeki Certificate öncelikli olarak kontrol etmenizi öneririm.

   İyi Akşamlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top
%d blogcu bunu beğendi: