Veeam ONE 10 Kurulumu

Merhaba

Veeam firmasının hem Microsoft Hyper-V hem de Vmware VMware vSphere platformları için geliştirilmiş olduğu Backup yazılımının yeni versiyonu ve yeni özelliklerinin bulunduğu Veeam Backup & Replication 10 18 Şubat 2020 tarihi itibariyle kullanıma sundu. Aslında 2019 ile birlikte Veeam Backup & Replication 9.5 Update 3’ten sonra Veeam Backup & Replication 10 versiyonun gelmesi hepimiz merakla ve heyecanla bekliyorduk ancak Veeam Forum’da yapılan açıklamada 2019 yılı içinde yayınlanacak olan Update serisi ile Veeam Backup & Replication kullanımına yeni özelliklerle devam edeceği bilgisi verildi. Veeam Backup & Replication 10 versiyonunu 2020 ilk çeyreğinde kullanıma sunulacağını bildirmişlerdi. 18 Şubat 2020 tarihi itibariyle Veeam Backup & Replication 10 versiyonu yeni özellikleri ile karşımıza çıktı.

Daha önceki yazılarımız da

 1. Veeam Backup & Replication 10 Kurulumu
 2. Veeam Backup & Replication 9.5 Update 10
 3. Veeam Backup & Replication 9.5 Update 4b Update 10
 4. Veeam Backup & Replication 10 Backup Repository Ekleme yazılarını sizlerle paylaşmıştık.

Bu yazımızda Veeam ONE 10 kurulumu ve yapılandırmasını anlatıyor olacağız.

Sanal ve Veeam Korumalı Bulut ve Fiziksel İş Yükleri için İzleme ve Analiz

Verilerin muazzam bir hızla büyüdüğü günümüzde, özellikle bunların sanal, fiziksel, karma ve genel bulut ortamlarına yayıldığı düşünüldüğünde verilerin temas ettiği sistemlerin tamamını takip etmek kolay değil. Verilerinizin yer aldığı ve üzerinden taşındığı tüm sistemleri nasıl takip edebilirsiniz? Her şeyin en yüksek performansta çalışmasını nasıl sağlarsınız? Verilerle ilgili sorunları nasıl daha hızlı düzeltebilirsiniz?

Veeam ONE Nedir ?

Veeam Availability Suite™ ürününün bir parçası olan Veeam® ONE™ yedekleme ortamları, sanal ortamlar ve fiziksel ortamlar için kapsamlı izleme ve analiz sağlamasının yanında hem Veeam Backup & Replication™ ile Veeam Agent’lar hem de VMware, Hyper-V ve Nutanix AHV için destek sunar. Etkileşimli araçlar ve akıllı öğrenme sayesinde hem ayrıntılı hem de akıllı izleme, raporlama ve otomasyon sağlayarak gerçek müşteri sorunları daha ortaya çıkmadan bunları tanımlayıp çözer.

Veeam ONE’ın önemli yetenekleri

Veeam ONE ihtiyacınız olan net görünürlüğü sağlamak üzere özelliklerle zenginleştirilmiş izleme ve analiz sunar :

 • Yerleşik zeka : Altyapıda ve yazılımda sık görülen hatalı yapılandırmaları operasyona etki etmeden tanımlar ve çözer.
 • Yönetim ve Uyumluluk : Kuruluşlar yedekleme SLA uyumluluğu ile ilgili tutarlı izleme ve raporlama özellikleri sayesinde veri koruma durumlarını anında öğrenir.
 • Akıllı Otomasyon : Sorunları daha hızlı çözmek için Makine Öğrenimi tabanlı tanılama ve düzeltici işlemler.
 • Tahmin ve planlama : Kullanım oranlarını ve kaynak gereksinimlerini tahmin etmek üzere işlem, depolama ve yedekleme havuzu kaynaklarının maliyetleri için görünürlük.

Veeam ONE özellikler

7/24 gerçek zamanlı izleme ve uyarılar :

340’dan fazla ön ayarlı uyarı, 150’den fazla önceden hazırlanmış rapor ve yedekleme altyapınızın kaynak kullanımına yönelik görünürlüğü korumanıza yardımcı olacak Isı Haritaları ile tetikte olun ve olası sorunları, ortamınızı tehdit edecek unsurlara dönüşmeden ortadan kaldırın.

Veeam Akıllı Teşhis GELİŞTİRİLMİŞ :

 Sık görülen yedekleme altyapısı sorunlarını proaktif şekilde çözerek kesinti süresini ve aramalara harcanan süreyi en aza indirir. Veeam ortamınızdaki bilinen sorunları proaktif olarak tanımlar ve kendi kendine destek yeniden yapılandırmaları ile düzeltmelerle sizi uyarır.

Nutanix AHV yedekleri için İzleme ve Raporlama YENİ :

Veeam ONE, Nutanix sanal makinelerinin korunması ile ilgili olarak bilinçli kararlar almanıza yardımcı olmak üzere Nutanix AHV için veri koruma izleme, raporlama ve uyarma özellikleri içerir.

Business View GELİŞTİRİLMİŞ :

İş birimine, coğrafyaya, departmana ve çok daha fazlasına dayanan iş grupları oluşturarak sanal ve ajan tabanlı altyapılar için performans ve görünürlüğü artırın. Hatta CPU, bellek ve konum tabanlı VMware etiketlerinden yararlanabilirsiniz.

Düzeltme İşlemleri GELİŞTİRİLMİŞ :

Otomatik değişiklik veya işlem onayı tetikleyen, sık görülen yedekleme ve altyapı sorunları için otomatik, kendi kendine sorunları gideren, kural tabanlı düzeltmeler ayarlayarak hem kesinti süresi risklerini azaltın hem de uyarılara manuel yanıt verme gerekliliğini ortadan kaldırın.

Ajan İzleme ve Raporlama :

Fiziksel ve bulut bilgisayar yedekleri yönetme karmaşıklığını azaltın. Veeam yedekleme ajanlarını alarmlar ve iş durumu genel bakışları, uyarılar ve arızalar üzerinden takip ederek ajanların korunup korunmadığını belirleyin.

Kapasite Planlama :

Kaynakların ne zaman biteceğini doğru şekilde belirlemek üzere VMware, Hyper-V ve yedekleme ortamları için kaynak kullanımını ve kullanım eğilimlerini kolayca tahmin edin.

Ücretlendirme ve faturalandırma :

İşlem ve depolama kaynak tüketimi maliyetlerini departmana/müşteriye göre hesaplayarak zamandan tasarruf edip planlama karmaşıklığını azaltın ve uygun şekilde faturalandırın.

Ve çok daha fazlası! Örneğin :

 • Yedekleme uyumluluk raporu
 • Ham veri analizi ve rapor özelleştirmeleri
 • Rapor Oluşturucu
 • Çok kiracılı raporlama ve izleme
 • Performans ve konfigürasyon değerlendirmeleri
 • Altyapı değerlendirme raporları

Veeam ONE 10 Datasheet

Sistem Gereksinimleri

Veeam ONE Destekli Ortamlar

Sistem gereksinimlerini ve destek konfigürasyonlarını içeren ayrıntılı liste için en son Veeam® ONE™ Sürüm Notları’nı okuyun.

Kurulum ve yapılandırmaya geçmeden önce ortamımızla ilgili kısa bir bilgi aktarmak istiyorum.

Birinci sunucumuz Windows Server 2019 Datacenter işletim sistemine sahip W19DC isminde IP Address ( IP Adresi ) 192.168.1.200 olarak yapılandırılmıştır ve üzerinde Active Directory Domain Services yapılandırılarak bakicubuk.local isminde bir domain ortamı kurulmuştur. Ayrıca bu sunucumuz üzerinde File and Storage Service üzerinde ISCSI Target Server Kurulumu ve Yapılandırılması yapılandırarak Failover Cluster ortamı için gerekli olan Quroum alanı ve Cluster Volume yapılandırmasını bu sunucumuz üzerinde yapılandırılmış durumdadır.

İkinci sunucumuz Windows Server 2019 Datacenter işletim sistemine sahip W19NOD1 isminde Birinci Network Kartı IP Address ( IP Adresi ) 192.168.1.202/24 İkinci Cluster Network kartı IP Address ( IP Adresi ) 192.168.2.202/24 olarak yapılandırılmış ve üzerine Failover Cluster Feautures ( Özelliği ) kurulumu ve yapılandırmasını yapılandırılmış durumdadır.

Üçüncü sunucumuz Windows Server 2019 Datacenter işletim sistemine sahip W19NOD2 isminde Birinci Network Kartı IP Address ( IP Adresi ) 192.168.1.204/24 İkinci Cluster Network kartı IP Address ( IP Adresi ) 192.168.2.204/24 olarak yapılandırılmış ve Failover Cluster Feautures ( Özelliği ) kurulumu ve yapılandırmasını yapılandırılmış durumdadır.

Dördüncü sunucumuz Windows Server 2019 Datacenter işletim sistemine sahip W19VEEAM isminde IP Address ( IP Adresi ) 192.168.1.210/24 olarak yapılandırılmış ve Active Directory Domain yapısına dahil edilmiştir. Bu sunucumuz üzerinde Veeam Backup & Replication 10 kurulumu yapılmış durumdadır.

Beşinci sunucumuz Windows Server 2019 Datacenter işletim sistemine sahip W19VEEAMONE isminde IP Address ( IP Adresi ) 192.168.1.212/24 olarak yapılandırılmış ve Active Directory Domain yapısına dahil edilmiştir. Bu sunucumuz üzerinde Veeam ONE 10 kurulumu ve yapılandırılmasını yapıyor olacağız.

Veeam ONE kurulumu ve yapılandırmasını başlatıyoruz.

Karşıma Veeam ONE 10 ekranı geliyor.

Standalone components menüsü altında bulunan

Veeam ONE Server seçeneği ile Veeam ONE 10 kurulumunu yapabilirsiniz.

Veeam ONE Monitor Client seçeneği ile Veeam ONE 10 konsolunun kurulumunu yapabilirsiniz.

Biz Veeam ONE 10 Server kurulumu yapacağımız için Install diyoruz.

License Agreement ekranı geliyor karşımıza I accept the terms in the Veeam license agreement ve I accept the terms in the 3rd party components license agreements seçiyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Setup Type ekranın da Veeam ONE 10 kurulum ve yapılandırmasını Typical ve ya Advanced olarak yapabilirsiniz.

Typical seçeneği ile Veeam ONE 10 kurulumunu standart bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Advanced seçeneği ile Veeam ONE 10 kurulum ve yapılandırmayı özelleştirebilirsiniz. Yani bütün gerekli yapılandırmayı sizin belirlediğiniz şekilde yapabilirsiniz.

Setup Type ekranın da Veeam ONE 10 kurulum ve yapılandırmasını Advanced seçeneğini seçiyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Program feautures ekranın da Veeam ONE 10 kurulumunu için sunucumuz üzerinde hangi Features ( Özellik ) yapılacağını görüyoruz.

Install to bölümünde Veeam ONE 10 kurulumunun sunucumuz üzerinde hangi dizin üzerinde yapılacağını görüyoruz. Browse diyerek kurulumu farklı bir dizin üzerinde yapabilirsiniz.

Program feautures ekranın da Veeam ONE 10 kurulumu için Next diyerek devam ediyoruz.

System Configuration Check ekranın da Veeam ONE 10 kurulumu için sunucumuz üzerinde gerekli Roles ( Rol ) olan Web Server ( IIS ) ve gerekli olan Features ( Özellik ) kurulumu ve yapılandırması yapılmadığı için Status bölümünü Failed olarak görüyoruz.

System Configuration Check ekranın da Veeam ONE 10 kurulumu için sunucumuz üzerinde gerekli Roles ( Rol ) olan Web Server ( IIS ) ve gerekli olan Features ( Özellik ) kurulması için Install diyoruz.

System Configuration Check ekranın da Veeam ONE 10 kurulumu için sunucumuz üzerinde gerekli Roles ( Rol ) olan Web Server ( IIS ) ve gerekli olan Features ( Özellik ) kurulduğunu görüyoruz.

System Configuration Check ekranın da Veeam ONE 10 kurulumu için sunucumuz üzerinde gerekli Roles ( Rol ) olan Web Server ( IIS ) ve gerekli olan Features ( Özellik ) kurulduğu için bütün Status bölümünü Passed olarak görüyoruz.

System Configuration Check ekranın da Veeam ONE 10 kurulumu için sunucumuz üzerinde gerekli Roles ( Rol ) olan Web Server ( IIS ) ve gerekli olan Features ( Özellik ) kurulumu tamamladığımız için Next diyerek devam ediyoruz.

Service Account Credentials ekranında Veeam ONE 10 servisleri için kullanılacak olan User ( Kullanıcı ) belirlememiz gerekiyor. Active Directory Domain ortamında Administrator ile devam ediyoruz. Ancak Browse diyerek Active Directory Domain ortamında Veeam ONE 10 için bir Domain Admin yetkisine sahip User ( Kullanıcı ) oluşturarak yönetimini sağlayabilirsiniz. Çünkü Administrator Password ( Parola ) değiştirmeniz durumunda Veeam ONE 10 servisleri çalışmayacaktir. Böyle bir durumda Veeam ONE 10 servislerinde Password ( Parola ) düzenlemeniz gerekmektedir.

Service Account Credentials ekranında Veeam ONE 10 servisleri için gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

SQL Server Instance ekranın da Veeam ONE 10 için Database ( Veritabanı ) ve Report ( Rapor ) servisleri için Microsoft SQL Server yapısını kullanmaktadır. Bu ekranda Microsoft SQL Server 2016 Services Pack 2 kurulumunu ve yapılandırmasını nerede yapılacağını ya da ortamdaki hangi sunucumuz üzerinde yapılandırıcağımızı seçmemiz gerekiyor.

Install new instance of SQL Server (localhost\VEEAMSQL2016) seçeneği ile Microsoft SQL Server 2016 Service Pack 2 kurulumunu Veeam ONE 10 sunucumuz üzerinde yapabiliriz.

User existing instance of SQL Server (HOSTNAME\INSTANCE) seçeneği ile Veeam Backup & Replication üzerinde kurulu olan sunucumuz üzerinde ya da ortamınızda farklı bir Microsoft SQL Server sunucusu üzerinde Database yapılandırmasını yapabilirsiniz.

SQL Server Instance ekranın da Veeam ONE 10 için bu sunucumuz üzerinde Microsoft SQL Server 2016 Service Pack 2 Database ( Veritabanı ) ve Report ( Rapor ) servislerinin yapılandırması için Install new instance of SQL Server (localhost\VEEAMSQL2016) seçeneği seçiyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Provide License ekranın da Veeam ONE 10 hangi versiyonunu kurulacağını belirlememiz gerekiyor.

Full functionality mode ile eğer License ( Lisans ) satın almışsanız bütün özellikleri kullanabilirsiniz. Veeam firması Veeam ONE 10 için 30 günlük Trial License ( Ücretsiz Lisans ) veriyor bu şekilde 30 gün olarak tam sürümü kullanabilirsiniz.

Community Edition mode ile License ( Lisans ) satın almadan Veeam ONE 10 kısıtlı versiyonunu kullanabilirsiniz.

Veeam ONE 10 Full functionality mode ve Community Edition mode için sürüm karşılaştırması yapabilirsiniz.

Provide License ekranın da Veeam ONE 10 kurulumu için License ( Lisans ) sahip olduğumuz için Browse diyoruz ve License ( Lisans ) dosyasını gösteriyoruz.

Provide License ekranın da Veeam ONE 10 kurulumu için License ( Lisans ) işlemini tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Connection Information ekranın da Reporter web site port ve Veeam ONE agent port servislerinin kullanacağı portları görüyoruz. Default portları değiştirebilirsiniz ya da default olarak bırakabilirsiniz.

Use certificate bölümünde herhangi bir yapılandırma yapmıyoruz. Veeam ONE 10 kurulumu için gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

NOT : Veeam ONE 10 sunucusu ve ortamımızdaki sunucularınız üzerinde kullandığınız Windows Firewall ya da 3.Party bir Firewall yazılımı varsa bu portları eklemenizi önemle belirtmek isterim. 

Performance Data Caching ekranın da Veeam ONE 10 monitörün işlemi için kullanacağı Performance cache folder görüyoruz. Eğer sunucunuz üzerinde bir SSD Disk yapısı varsa Browse diyerek daha hızlı çalışması için Performance cache folder değiştirebilirsiniz.

Performance Data Caching ekranın da Veeam ONE 10 kurulumu için gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Virtual Infrastructure Type ekranın da Veeam ONE 10 kurulumundan sonra hangi ortamı izleyeceğinizi yapılandırabilirsiniz.

Vmware vSphere : Bu seçenek ile ortamımızda bulunan VMware platformu için gerekli VMware Host ve VMware Failover Cluster yapıları için gerekli yapılandırmayı yapabilirsiniz.

Microsoft Hyper-V Host, Failover Cluster or SCVMM server bu seçenek ile 

 • Microsoft System Center Virtual Machine Manager (SCVMM) : Ortamınızda birden fazla Microsoft Hyper-V ( Standalone ) ve Microsoft Hyper-V Failover ortamlarını yönetmek için System Center Virtual Machine Manager ( SCVMM ) kullanıyorsanız bu seçeneği seçebilirsiniz. Veeam ONE 10 System Center Virtual Machine Manager ( SCVMM ) tarafından yönetilen Microsoft Hyper-V Server ( Standalone ) ve Microsoft Hyper-V Failover sunucuları hakkında bilgileri çekebilmektedir.
 • Microsoft Hyper-V Cluster : Ortamınızda Microsoft Hyper-V Failover sunucularınız varsa bu sunucularını yönetmek için System Center Virtual Machine Manager ( SCVMM ) kullanmıyorsanız bu seçeneği seçebilirsiniz.
 • Microsoft Hyper-V Server (standalone) : Ortamınızda System Center Virtual Machine Manager ( SCVMM ) tarafından yönetilmeyen ve tek başına çalışan Microsoft Hyper-V Server ( Standalone ) sunucunuz varsa bu seçeneği seçebilirsiniz.

Skip virtual infrastructure configuration ile herhangi bir yapılandırma yapmadan Veeam ONE 10 kurulumundan sonra gerekli yapılandırmayı yapabilirsiniz.

Virtual Infrastructure Type ekranında Veeam ONE 10 ortamımız da izleyeceğimiz Microsoft Hyper-V Failover yapısı için Microsoft Hyper-V Host, Failover Cluster or SCVMM Server seçeneğini seçiyoruz.

Add Hyper-V Server ekranın da ortamımızda bulunan hangi Microsoft Hyper-V Host sunucunuzu ya da Microsoft Hyper-V Failover sunucularımızı izlemek için yapılandıracağımız bölümdür.

Add Hyper-V Server ekranın da Server Type sekmesin de ortamımızda bulunan SCVMM Server, Failover Cluster ve Hyper-V Host ortamlarından hangisi üzerinde Veeam ONE 10 yapılandırması yapacaksanız onu seçebilirsiniz.

 • Microsoft System Center Virtual Machine Manager (SCVMM) : Ortamınızda birden fazla Microsoft Hyper-V Server ( Standalone ) ve Microsoft Hyper-V Failover ortamlarını yönetmek için System Center Virtual Machine Manager ( SCVMM ) kullanıyorsanız bu seçeneği seçebilirsiniz. Veeam ONE 10 System Center Virtual Machine Manager ( SCVMM ) tarafından yönetilen Microsoft Hyper-V Server ( Standalone ) ve Microsoft Hyper-V Failover sunucuları hakkında bilgileri çekebilmektedir.
 • Microsoft Hyper-V Failover : Ortamınızda Microsoft Hyper-V Failover sunucularınız varsa bu sunucularını yönetmek için System Center Virtual Machine Manager ( SCVMM ) kullanmıyorsanız bu seçeneği seçebilirsiniz.
 • Microsoft Hyper-V Server (standalone) : Ortamınızda System Center Virtual Machine Manager ( SCVMM ) tarafından yönetilmeyen ve tek başına çalışan Microsoft Hyper-V Server ( Standalone ) sunucunuz varsa bu seçeneği seçebilirsiniz.

Add Hyper-V Server ekranın da ortamımızda bulunan Microsoft Hyper-V Failover yapısı için Server Type sekmesinde Failover Cluster seçiyoruz

Server bölümüne ortamımızda bulunan Microsoft Hyper-V Failover sunucumuzun DNS Name ( DNS Adı ) ya da IP Address ( IP Adresi ) yazıyoruz.

User name bölümüne domainname\username ve Password ( Şifre ) bilgilerini yazıyoruz.

Port bölümünde hangi Port üzerinde haberleşeceğini görüyoruz.

Add Hyper-V Server ekranın da Veeam ONE 10 yapılandırması için gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Add Veeam Backup & Replication Server ekranın da Server Type sekmesin de ortamımız da bulunan Veeam Backup & Replication ve Veeam Backup Enterprise Manager sunucularımızı izlemek için yapılandıracağımız bölümdür.

Add Veeam Backup & Replication Server ekranında Server Type sekmesin de ortamımızda bulunan Veeam Backup & Replication ve Veeam Backup Enterprise Manager sunucularımız üzerinde Veeam ONE 10 yapılandırması yapacaksanız onu seçebilirsiniz.

Add Veeam Backup & Replication Server ekranın da Server Type sekmesinde Veeam Backup & Replication seçiyoruz

Server name bölümüne ortamımızda bulunan Veeam Backup & Replication sunucumuzun DNS Name ( DNS Adı ) ya da IP Address ( IP Adresi ) yazıyoruz.

User name bölümüne domainname\username ve Password ( Şifre ) bilgilerini yazıyoruz.

Configure connections settings later seçeneğini işaretlerseniz bu yapılandırmayı Veeam ONE 10 kurulumundan sonra yapabilirsiniz.

Add Veeam Backup & Replication Server ekranın da Veeam ONE 10 yapılandırması için gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Data Collection Mode ekranın da Veeam ONE 10 tarafından kontrol edilecek olan Microsoft Hyper-V Host sunucunuzu ya da Microsoft Hyper-V Failover yapıları içinde çalışmakta olan Virtual Machine ( Sanal Makine ) sayısına göre bir yapılandırma yapabilirsiniz.

Optimized for Typical Deployment olarak standart bir yapılandırma yapabilirsiniz. 100 Host ve 1500 Virtual Machine ( Sanal Makine )’ye kadar küçük ve orta ölçekli ortamlar için bu dağıtım modu önerilir. Bu modda Veeam ONE tüm envanter, yapılandırma ve performans metriklerini toplar ve toplanan verileri gösterge tablolarında, raporlarda ve alarmlarda kullanılabilir hale getirir. Bu mod en yüksek veri ayrıntı düzeyi sağlar, ancak Veeam ONE sunucusunda daha büyük bir yük ve Veeam ONE veritabanının daha büyük bir boyutu ile sonuçlanır.

Optimized for Advanced Scalability Deployment ile özelleştirilmiş bir yapılandırma yapabilirsiniz. 100’den fazla host ve 1500 Virtual Machine ( Sanal Makine )’ye sahip geniş ortamlar için bu dağıtım modu önerilir. Bu modda Veeam ONE, alarmlar ve raporlar için gereken tüm metrikleri toplar. Bu mod, Normal Dağıtım modundan daha az veri ayrıntı düzeyi sağlar ve Veeam ONE sunucusunda daha düşük bir yük ve Veeam ONE veritabanının daha küçük bir boyutu ile sonuçlanır.

Data Collection Mode ekranın da gerekli yapılandırmayı yaptiktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Ready to Install ekranın da Veeam ONE 10 kurulumu ve yapılandırma için yapmış olduğumuz yapılandırma özetini görüyoruz.

Ready to Install ekranın da Veeam ONE 10 kurulumu ve yapılandırma için yapmış olduğumuz yapılandırma özetini kontrol ettikten sonra Install diyerek Veeam ONE 10 kurulumu başlatıyoruz.

Installing Veeam ONE… ekranın da Veeam ONE 10 kurulumunun başladığını görüyoruz.

Installing Veeam ONE… ekranın da öncelikli olarak Installing Microsoft SQL Server 2016 Service Pack 2 Express kurulumunun yapıldığını görüyoruz.

Installing Veeam ONE… ekranın da Installing Microsoft SQL Server 2016 Service Pack 2 Express kurulumunundan sonra Installing Veeam ONE Monitor Server kurulumunun yapıldığını görüyoruz.

Installing Veeam ONE… ekranın da Installing Veeam ONE Monitor Server kurulumunundan sonra Installing Veeam ONE Reporter Server kurulumunun yapıldığını görüyoruz.

Installing Veeam ONE… ekranın da Installing Veeam ONE Reporter Server kurulumunundan sonra Installing Veeam ONE Reporter Web kurulumunun yapıldığını görüyoruz.

Installing Veeam ONE… ekranın da Installing Veeam ONE Reporter Web kurulumunundan sonra Installing Veeam ONE Agent kurulumunun yapıldığını görüyoruz.

Completing Veeam ONE 10 Setup Wizard ekranın da Veeam ONE 10 kurulumunun başarılı bir şekilde tamamlandığını görüyoruz.

Finish diyerek Completing Veeam ONE 10 Setup Wizard ekranını kapatıyoruz.

Completing Veeam ONE 10 Setup Wizard ekranın da Veeam ONE 10 kurulumunu tamamlamak için sunucumuz üzerindeki oturumun Log Off edilmesi için Yes diyoruz.

Veeam ONE 10 sunucumuz üzerinde tekrar Log In olduktan sonra Veeam ONE 10 Reporter konsolu açıyoruz ve Veeam ONE 10 Reporter çalıştıyoruz.

Credentials ekranın da User name ve Password bilgilerini yazabilirsiniz ya da Veeam ONE 10 kurulumu sırasında yapılandırmış olduğunuz User ( Kullanıcı ) ile Login In olduysanız Use Windows session credentials seçeneği seçerek ve Login diyebilirsiniz.

Veeam ONE 10 Reporter konsolu geliyor karşımıza…

Veeam ONE 10 Reporter konsolunda VEEAM BACKUP AND REPLICATION menüsü açıyoruz. Ortamımızda bulunan Veeam Backup & Replication 10 ile ilgili raporları görüyoruz.

Veeam ONE 10 Reporter konsolunda HYPER-V HOST AND CLUSTERS menüsü açıyoruz. Ortamımızda bulunan Microsoft Hyper-V Failover yapısı ile ilgili raporları görüyoruz.

Veeam ONE 10 Reporter konsolunda HYPER-V VMS ( Virtual Machine ) menüsü açıyoruz. Ortamımızda bulunan Microsoft Hyper-V Failover yapısı içinde çalışan Virtual Machine ( Sanal Makine ) ile ilgili raporları görüyoruz.

Veeam ONE 10 Reporter konsolunda HYPER-V ALARMS menüsü açıyoruz. Ortamımızda bulunan Microsoft Hyper-V Failover yapısını ve Microsoft Hyper-V Failover yapısı ile ilgili raporları görüyoruz.

Veeam ONE 10 Reporter konsolunda WORKSPACE menüsü açıyoruz. Veeam ONE 10 ile alabileceğimiz Report ( Rapor ) görüyoruz.

Veeam ONE 10 Reporter konsolunda CONFIGURATION menüsü altında bulunan Summary sekmesinde yapılandırmış olduğumuz Microsoft Hyper-V Failover yapısı içinde NOD’ımızı ve Veeam Backup & Replication sunucumuzu Success bölümünde görüyoruz.

Veeam ONE 10 konsolunda CONFIGURATION menüsü altında bulunan Servers sekmesinde yapılandırmış olduğumuz Microsoft Hyper-V Failover yapısı içinde NOD’ımızı ve Veeam Backup & Replication sunucumuzu görüyoruz.

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

 

Bir yanıt yazın

Back To Top