Veeam Backup & Replication 11 Microsoft Hyper-V Failover Cluster Backup Job Oluşturma

Merhaba

Bulut Veri Yönetimi sağlayan yedekleme çözümlerinin lider şirketi Veeam Software, bulut, sanal veya fiziksel tüm kurumsal iş yükleri için en gelişmiş veri koruma çözümü olan V11’ı versiyonunu piyasaya sundu. Kapsamlı veri yönetimi için tek çözüm olan yeni V11,  AWS, Microsoft Azure ve Google Cloud Platform için çoklu bulut ortamının tüm karmaşıklığını yönetirken veriyi yaşam döngüsünün her aşamasında koruyor.

Veeam CTO’su ve Ürün Stratejisinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Danny Allan, piyasaya sunulan Yeni V11 ile ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Bundan yalnızca 12 ay önce 150’den fazla yeni geliştirmeyle piyasaya sürülen V10, şu ana kadar 700 binden fazla indirme sayısına ulaştı. Şimdi ise toplam 200 yeni yedekleme, bulut, felaket kurtarma, güvenlik ve otomasyon geliştirmeleriyle yeni sürümü piyasa sunduk. Bu kadar kısa sürede böylesi güçlü ve esnek bir ürünü piyasaya sunabilmemiz Veeam’in inovasyon hızını ve müşterilerin veri güvenliği ihtiyaç ve talepleri konusundaki taahhütlerine bağlılığını ortaya koyuyor.”

451 Research Raporu, işletmelerin yüzde 69’u iş gücünün en az yüzde 75’inin artık etkili bir şekilde uzaktan çalışabildiğini gösteriyor. Uzaktan çalışma modelinin giderek artması ve buna bağlı olarak çoklu bulut ekosistemlerinde iş yüklerinin hızlanması, veri yönetimini ve kontrolünü her zamankinden daha da zorlaştırıyor. Müşterilerin 2020 yılının başından bu yana karşılaştıkları yeni veri koruma zorluklarına yanıt olarak yılın merakla beklenen çözümü V11, artan ve artmaya devam edecek siber riskleri bertaraf ederek her büyüklükteki şirket için güvenilir güvenlik ve fidye yazılım koruması sağlıyor. V11 böylece şirketlere muntazam bir esneklik ve dayanıklılık sağlıyor.

Yeni Veeam v11, işletmelere eksiksiz veri koruması için aşağıdaki özellikleri sunuyor:

 • Veeam Sürekli Veri Koruma (CDP) ile Felaket Kurtarma: Yerleşik CDP ile Tier-1 VMware iş yükleri için kesinti süresini ortadan kaldıran ve veri kaybını en aza indiren en iyi kurtarma noktası hedeflerini sağlayarak en son durumda veya zamanda istenen noktaya anında kurtarma sağlar. (RPOs).
 • Güvenilir Fidye Yazılım Koruması: EC 17a-4 (f), FINRA 4511 (c) ve CFTC 1.31 (c) – (d) düzenlemeleri ile uyumlu, sabit, sağlamlaştırılmış Linux depolarıyla yedeklemeleri güvende tutar, fidye yazılımı, kazara veya kötü niyetli silme işlemlerini ve şifrelemeleri önler; herhangi bir donanım kilidi olmadan genel amaçlı sunuculara bağlıdır.
 • AWS S3 Glacier ve Azure Blob Archive: Uzun vadede veri arşivleme ve saklama maliyetlerini 20 kata kadar azaltır ve manuel bant yönetimini Amazon S3 Glacier için yeni yerel destekle değiştirir. Glacier Deep Archive dahil olmak üzere Veeam Scale-out Backup Repository Archive Tier ile uçtan uca yedekleme yaşam döngüsü yönetimi aracılığıyla Microsoft Azure Arşiv Depolaması sunar.
 • Google Cloud Storage: Veeam Scale-out Backup Repository Capacity Tier for Google Cloud Storage için yeni destek, daha fazla bulut nesnesi depolama hedefi seçeneği sunar.
 • Genişletişmiş Anlık Kurtarma: Instant VM Recovery’nin öncüsü Microsoft SQL, Oracle veritabanları ve NAS dosya paylaşımları için güçlü anlık kurtarma ile en düşük kurtarma süresi hedeflerine (RTO’lar) ulaşılmasını sağlar.
 • Mac için YENİ Veeam Agent: Microsoft Windows, Linux, IBM AIX ve Oracle Solaris için mevcut Veeam Agent’lara katılarak her türlü macOS cihazı için son kullanıcı veri yedeklemesi sağlar.
 • Veeam destekli BaaS ve DRaaS: Tam anlamıyla yönetilen bir yedekleme deneyimi için Veeam destekli hizmet sağlayıcılarla birlikte çalışarak V11’in değerini en üst düzeye çıkarmak üzere gereken hizmetlerden, çözümlerden ve uzmanlıktan yararlanma olanağı sunar.

180’den fazla ülkede önde gelen bulut ve hizmet sağlayıcıları aracılığıyla pazara Hizmet Olarak Yedekleme (BaaS) ve Hizmet Olarak Felaket Kurtarma (DRaaS) sunan Veeam, servis sağlayıcılarına V11’e sorunsuz bir şekilde entegrasyonunu, veri koruma operasyonlarının merkezi yönetimini, takibini ve müşteri self servis erişimini sağlayan web tabanlı bir platform olan Veeam Service Provider Console v5 platformunu sunuyor. Versiyon 5 artık Linux ve Mac için genişletilmiş yedekleme yönetimi, buluta özgü AWS ve Azure yedeklemelerinin izlenmesi ve raporlanması, çok faktörlü kimlik doğrulama (MFA) ile gelişmiş güvenlik ve güçlü koruma hizmetleri sunuyor.

Yeni Veeam Availability Suite v11, Veeam Backup & Replication v11’in kapsamlı yedekleme ve kurtarma özelliklerini Veeam ONE v11’in izleme, raporlama ve analitik yetenekleriyle birleştirerek, işletmelere eksiksiz veri koruması ve görünürlük sunuyor. Böylece müşterilerin benzersiz veri kullanılabilirliği, görünürlük ve çoklu bulut ortamlarında yönetişim sağlamasına olanak sunuyor. Ayrıca, Veeam Disaster Recovery Orchestrator (eski adıyla Veeam Availability Orchestrator) Veeam DR Pack’in yeni veya önceki bir satın alma işlemine Veeam Availability Suite veya Veeam Backup & Replication eklenmesi, işin devamlılığını sağlamak için kurtarma otomasyonu ve DR testi de sağlıyor.

Kullanıma sunulan Yeni Veeam Backup & Replication v11’in tüm indirmelerinde şirket içi ve buluttaki tüm iş yükleri için taşınabilir, esnek, buluta hazır lisans olan Veeam Evrensel Lisansına (VUL) dahil ediliyor. Lisanslar ek maliyet olmaksızın iş yükleri arasında aktarılabildiğinden, evrensel lisanslama çoklu bulut ortamlarında farklı iş yüklerinin korunmasını kolaylaştırıyor.

Veeam kullanıcıları, V11’e yükseltme yaparken AWS ve Azure’da yerel yedekleme ve kurtarma için kullanılmak üzere hiçbir ek ücret ödemeden altı ay boyunca ek 25 VUL lisansı almayı seçebiliyor.

Veri koruma çözümünüzden daha fazlasını bekleyin : Verileriniz işinizi sürdürmeniz için kritik öneme sahiptir. Veri kaybını önlemek ve maliyetleri kontrol altında tutmak ilk öncelikleriniz olsa da bu hedefler arasında bir denge sağlamak sizi çok zorlayabilir. Hem iş yüklerinin çoklu bulut ekosistemlerine geçişinin hızlanması hem de çalışanların daha sık uzaktan çalışması nedeniyle veri yönetimi ve kontrolü artık çok daha zor. Bu nedenle kapsamlı veri yönetimi için tek başına güçlü bir çözüme ihtiyaç duyarsınız. Bu çözümün hem gittikçe artan verilerinizi kullanım ömürleri boyunca koruyacak kadar güçlü ve esnek hem de sizi bugün ve ileride siber tehditlere karşı koruyacak kadar güvenli olması gerekir

Veeam Backup & Replication : Veeam Backup & Replication 11 kapsamlı, kurumsal düzeyde veri koruma özellikleriyle bu yeni nesil operasyonel zorluklarla başa çıkmaya hazır. Güçlü, güvenilir ve kullanımı kolay bu Veeam çözümü, işinize uygun esneklikle sizi yarı yolda bırakmayacak pazar lideri güvenilirlik sağlayarak operasyonel ek yükleri azaltır. Veeam Backup & Replication basit, esnek ve güvenilir bir çözümle tüm bulut, sanal ve fiziksel iş yükleriniz için güvenilir kesintisiz erişilebilirlik sağlar. Verilerinizi güçlü yedekleme ve anında kurtarma seçenekleriyle konumdan veya iş yükü türünden bağımsız olarak koruyun.

Güçlü ve modern veri koruma : Veeam Backup & Replication 11 depolama snapshot’ları, yedeklemeler, replikalar ve sürekli veri koruma için tek bir üründe 4’ü 1 arada yedekleme ve kurtarma çözümü sunar. Veeam bulut, sanal ve fiziksel iş yükü ihtiyaçlarınız için güvenli ve güvenilir koruma sağlayan sektör lideridir. 150’yi aşkın yeni özellik ve geliştirme ile YENİ v11, her ölçekten işletmeler için benzersiz dayanıklılık sunar.

Veeam CDP ile kritik uygulama ve veriler için iş sürekliliği AWS S3 Glacier ve Azure Archive üzerinde 20 kat daha düşük maliyetli, uzun süreli arşivden buluta depolama Güçlendirilmiş Linux havuzlarında sabit yedeklerle fidye yazılıma karşı eksiksiz koruma NAS, Microsoft SQL ve Oracle için anında kurtarma Üstelik Veeam ve iş ortaklarımızla bir araya gelerek v11 sürümünden en iyi şekilde yararlanmak için ihtiyaç duyduğunuz hizmet, çözüm ve uzmanlığa ulaşabilirsiniz:

Hizmet Olarak Yedekleme (BaaS) ve Hizmet Olarak Felaket Kurtarma (DRaaS) sağlayıcıları : Şirket verilerinizi ev ofislerde, bulutta ve ötesinde koruyun.

Birlikte Daha İyi Global İş Ortakları : Veeam hazır entegre çözümleriyle araç takımınızı genişletin.Katma Değerli Bayiler ve sistem entegratörleri: Kazanma stratejinizi şekillendirecek yapı taşlarını keşfedin. Uzman ekosistemiyle birlikte basit, esnek ve güvenilir yeteneklerden yararlanın. Böylece en zorlayıcı veri koruma zorluklarına karşı bile dayanıklı kalabilirsiniz.

Veeam Evrensel Lisans : Veeam, Veeam Evrensel Lisans ya da diğer adıyla VUL ile fiziksel, sanal ve bulut iş yükleri için gerçek lisans taşınabilirliği sunar. Bu tam özellikli lisans, müşterilerin tüm iş yüklerini tek bir lisans türüyle lisanslamasını sağlar.

Ekosistem genişletme : Veeam yazılım tabanlıdır ve donanımdan bağımsızdır. Müşterilerin özel çözümler uygulamasına gerek kalmadan amaçlarına ulaşmasına yardımcı olmak üzere özel iş ortaklarından oluşan geniş bir ekosistem ile birlikte çalışır. Veeam müşterilerin altyapılarını ve depolarını seçmesine olanak tanıyarak mevcut ve gelecekteki altyapı satın alımlarında en iyi ROI’yi elde etmelerini sağlar. Ayrıca Veeam veri madenciliği, yeniden veri kullanımı ve gelişmiş özellikler dahil olmak üzere zengin üçüncü taraf entegrasyonlarıyla API’lerini genişletmeye devam etmektedir.

Bu yazımız da Veeam Backup & Replication 11 üzerinde Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapımızdaki Virtual Machine ( Sanal Makine ) için Backup Job yapılandırmasını anlatıyor olacağız.

 

Veeam Backup & Replication 11 konsolunu Connect diyerek açıyoruz.

Veeam Backup & Replication 11 konsolu geliyor karşımıza.

Veeam Backup & Replication 11 konsolun da bulunan Home menüsü altında Jobs menüsü üzerinde sağ tuş Backup seçeneği altında Virtual machine seçeneğinden VMware vSphere ve Microsoft Hyper-V platformları için Backup Job yapılandırma işlemini başlatabilirsiniz ya da Primary Jobs menüsün de Backup Job seçeneği ile de Backup Job yapılandırma işlemini başlatabilirsiniz.

Eğer Veeam Backup & Replication 11 üzerinde Veeam Backup & Replication 11 Microsoft Hyper-V Host Ekleme, Veeam Backup & Replication 11 Microsoft Hyper-V Failover Cluster Ekleme, Veeam Backup & Replication 11 Microsoft SCVMM Failover Cluster Ekleme ve Veeam Backup & Replication 11 VMware VSphere Host Ekleme yapılandırma işlemini yapmışsanız hem VMware vSphere ve hem de Microsoft Hyper-V seçenekleri aynı anda görüntülecektir.

Veeam Backup & Replication 11 konsolun da bulunan Home menüsü altında Jobs sekmesi üzerinde sağ tuş Backup menüsü altında Virtual machine menüsü altında Microsoft Hyper-V platformları için Backup Job yapılandırma işlemini başlatıyoruz.

Name ekranın da yapılandıracağımız Backup Job için bir Name ( İsim ) belirliyoruz. Name ekranın da genellikle Backup alacağımız sunucumuzun ismini ayrıca Weekly ( Haftalık), Mounthly ( Aylık ), hatta Yearly ( Yıllık ) gibi adlandırarak yapılandırıyoruz ya da Backup alacağımız sunucumuzun ismini ve Full, Incremental, Aksam, Öğlen olarak adlandırıyoruz. Dilerseniz siz de bu şekilde yapılandırabilirsiniz.

Name ekranın da High priority seçeneği ile Veeam Backup & Replication kaynak durumuna göre bu Backup Job daha yüksek öncelik vermesini ve ilk etapta kaynakları bu Backup Job için kullanılmasını sağlayabilirsiniz. High priority seçeneği Veeam Backup & Replication 11 ile birlikte gelen yeni bir seçenektir.

Name ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Virtual Machines ekranın da Backup alacağınız Virtual Machine ( Sanal Makina ) eklemek için Add diyoruz.

Add Objects ekranın da Hosts and VMs altında yapımıza göre Microsoft System Center Virtual Machine Manager (SCVMM) yazılımı ile yönetilen Microsoft Hyper-V Failover ClusterMicrosoft Hyper-V Failover Cluster ve Microsoft Hyper-V Server ( Standalone ) yapıları üzerinde bulunan Virtual Machine ( Sanal Makine ) görüntülenecektir.

Add Objects ekranın da Hosts and VMs altında Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapımız üzerinde bulunan W16FILE isimli Virtual Machine (Sanal Makine ) seçiyoruz ve Add diyoruz.

Virtual Machines ekranın da Backup alacağımız W16FILE isimli Virtual Machine (Sanal Makine ) seçiyoruz ve Exclusions diyoruz.

Exclusions ekranın da VMs sekmesin de eğer oluşturacağınız Backup Job üzerinde birden fazla Virtual Machine ( Sanal Makine ) yapılandırmışsanız burada Add diyerek hariç tutulacak Virtual Machine (Sanal Makine ) ekleyebilirsiniz.

Add Objects ekranın da hariç tutulacak Virtual Machine (Sanal Makine ) seçebilirsiniz. Biz herhangi bir işlem yapmayacağımız için Cancel diyerek Add Objects ekranını kapatıyoruz.

Exclusions ekranın da Disks sekmesin de Backup alacağımız Virtual Machine (Sanal Makine ) üzerindeki Disks to process bölümün de bütün disklerin Backup alınacağını görüyoruz.

Exclusions ekranın da Edit diyerek Backup alacağımız Virtual Machine (Sanal Makine ) üzerindeki hangi disklerin Backup alınacağını seçebilirsiniz.

Select Disks ekranın da All disks olarak görüyoruz yani Virtual Machine (Sanal Makine ) üzerindeki bütün disklerin Backup alınacaktır. Disks 0:0 only (typically, systemdisk) seçeneği ile sadece işletim sistemi kurulu olan diski seçebilirsiniz. Selected disks seçeneği ile Virtual Machine (Sanal Makine ) üzerinde disklerin hangisinin Backup alınacağını siz belirleyebilirsiniz. Biz herhangi bir işlem yapmayacağımız için Cancel diyerek Select Disks ekranını kapatıyoruz.

Exclusions ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra OK diyerek Exclusions ekranını kapatıyoruz.

Virtual Machines ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Storage ekranın da Backup proxy bölümün de eğer ortamınız da başka bir sunucu üzerinde Backup Proxy yapılandırması yapmadıysanız Veeam Backup & Replication 11 sunucusu default olarak gelecektir. Ancak ortamınızda Microsoft System Center Virtual Machine Manager (SCVMM) yazılımı ile yönetilen Microsoft Hyper-V Failover ClusterMicrosoft Hyper-V Failover Cluster varsa onlarıda Backup Proxy olarak kullanabilirsiniz.

On-host backup : Virtual Machine ( Sanal Makine ) verilerini Backup ve ya Replication işlemi Virtual Machine ( Sanal Makine )’lerin bulunduğu kaynak Microsoft Hyper-V sunucusu üzerinde işlenir. Tüm işleme işlemleri doğrudan Backup Proxy’si rolünü gerçekleştiren Microsoft Hyper-V sunucusu üzerinde gerçekleştirilir. Bu nedenle Microsoft Hyper-V sunucusu üzerinde yüksek CPU kullanımına ve ağ yüküne neden olabilir.

On-host backup işlemi aşağıdaki şekilde gerçekleştirilir :

 1. Veeam Backup & Replication gerekli birimin anlık görüntüsünü tetikler.
 2. Veeam Backup & Replication üzerindeki Veeam Data Mover, Virtual Machine ( Sanal Makine ) verilerini almak için oluşturulan birim anlık görüntüsünü kullanır; Virtual Machine ( Sanal Makine ) verilerini işler ve hedefe kopyalar.
 3. Yedekleme işlemi tamamlandıktan sonra birim anlık görüntüsü silinir.

Off-host backup :  Off-host yedekleme proxy’si bir “veri taşımacı” görevi görür. Off-host backup proxy’sinde çalışan Veeam Data Mover, Virtual Machine ( Sanal Makine ) verilerini kaynak birime alır, işler ve verileri hedefe aktarır. Bu tür yedekleme, Microsoft Hyper-V sunucusu üzerinde yük bindirmez. Kaynak yoğun veri işleme işlemleri Off-host backup proxy’sinde gerçekleştirilirken, Microsoft Hyper-V sunucusu etkilenmeden kalır.

Off-host backup gerçekleştirmek için Veeam Backup & Replication taşınabilir gölge kopya kullanır. Taşınabilir gölge kopya teknolojisi, yedekleme uygulamasının Virtual Machine ( Sanal Makine ) disklerinin bulunduğu bir veri biriminin anlık görüntüsünü oluşturmasına ve yedekleme ve diğer amaçlarla bu anlık görüntüyü aynı alt sistem (SAN) aktarım işlemi, veri miktarına bakılmaksızın birkaç dakika içinde gerçekleştirilir. İşlem, ana bilgisayar CPU kullanımını veya ağ performansını etkilememesi için SAN depolama katmanında gerçekleştirilir.

Off-host backup işlemi aşağıdaki şekilde gerçekleştirilir:

 1. Veeam Backup & Replication Microsoft Hyper-V ana bilgisayarında gerekli birimin anlık görüntüsünü tetikler.
 2. Oluşturulan anlık görüntü ana bilgisayardan ayrılır ve off-host backup proxy’sine monte edilir.
 3. Off-host backup proxy’sinde çalışan Veeam Data Mover, bağlı birim anlık görüntüsünü veri kaynağı olarak kullanır.Birim anlık görüntüsünden VM verilerini alır, işler ve verileri hedefe taşır.
 4. Yedekleme işlemi tamamlandıktan sonra, anlık görüntü off-host backup proxy’sinden çıkarılır ve depolama sisteminde silinir.

Storage ekranın da Backup Repository bölümün de daha önceki Veeam Backup & Replication 11 Backup Repository Ekleme yazımızda yapılandırmış olduğumuz Backup Repository seçebiliriz. Defaut Backup Repository seçeneği Veeam Backup & Replication 11 kurulumunda gelen default Backup Repository seçeneğidir.

Storage ekranın da Retention policy seçeneği daha önceki Veeam Backup & Replication 9.5 versiyonuna kadar Restore point to keep disk seçeneği olarak gelmekteydi ve default olarak 14 Day ( Gün ) olarak gelmekteydi. Ortamınızdaki Backup alacağınız Virtual Machine ( Sanal Makine ) disk boyutuna ve Backup Repository kapasitesine göre buradaki seçeneği yapılandırıyorduk. Storage ekranın da Veeam Backup & Replication 10 versiyonu ile birlikte Retention policy seçeneği olarak geldi.

Storage ekranın da Retention policy seçeneği restore points ( Geri Yükleme Noktası ) ya da days ( Günler ) olarak yapılandırabiliyoruz.

Storage ekranın da Veeam Backup & Replication 10 versiyonu ile birlikte Keep certain full backups longer for archival purposes seçeneğinin de geldiğini görüyoruz.

Storage ekranın da Configure diyerek kontrol ediyoruz.

Configure GFS ekranın da Keep certain full backups longer for archival purposes seçeneği ile alınan Full Backups ( Tam Yedek ) Weeks ( Haftalık ), Mounths ( Aylık ) ve Years ( Yıllık ) olarak daha uzun saklayabilirsiniz.

 • Keep weekly full backups for : Weekly ( Haftalık ) olarak Restore Point ( Geri Yükleme Noktası ) oluşturmak istiyorsanız, Weekly ( Haftalık ) olarak alınan Full Backup ( Tam Yedek ) korumak için bu seçeneği seçebilirsiniz. Restore Point ( Geri Yükleme Noktası ) değiştirilmesini ve silinmesini önlemek istediğiniz Week ( Hafta ) sayısını yapılandırabilirsiniz. Eğer birden fazla Full Backups ( Tam Yedek ) varsa, Restore Point ( Geri Yükleme Noktası ) için bir gün seçebilirsiniz.
 • Keep monthly full backups for : Mounthly ( Aylık ) olarak Restore Point ( Geri Yükleme Noktası ) oluşturmak istiyorsanız, Mounthly ( Aylık ) olarak alınan Full Backup ( Tam Yedek ) korumak için bu seçeneği seçebilirsiniz. Restore Point ( Geri Yükleme Noktası ) değiştirilmesini ve silinmesini önlemek istediğiniz Mounthly ( Aylık ) sayısını yapılandırabilirsiniz. Eğer birden fazla Full Backups ( Tam Yedek ) varsa, Restore Point ( Geri Yükleme Noktası ) için bir gün seçebilirsiniz.
 • Keep yearly full backups forYearly ( Yıllık ) olarak Restore Point ( Geri Yükleme Noktası ) oluşturmak istiyorsanız, Yearly ( Yıllık ) olarak alınan Full Backup ( Tam Yedek ) korumak için bu seçeneği seçebilirsiniz. Restore Point ( Geri Yükleme Noktası ) değiştirilmesini ve silinmesini önlemek istediğiniz Yearly ( Yıllık ) sayısını yapılandırabilirsiniz. Eğer birden fazla Full Backups ( Tam Yedek ) varsa, Restore Point ( Geri Yükleme Noktası ) için bir gün seçebilirsiniz.

Configure secondary destinations for this job seçeneği ile alınan Backup dosyasının bir kopyasını ikinci bir hedefe alınmasını yani farklı bir Backup Repository ve ya Tape Backup üzerinde alınmasını istiyorsanız bu seçeneği işaretleyebilirsiniz. Configure secondary destinations for this job seçeneğini işaretlediğiniz de yeni bir Backup Job Wizard ekranı açılacak gerekli yapılandırmayı bu Wizard üzerinden yapılandırabilirsiniz.

Storage ekranın da gelişmiş yapılandırma seçenekleri için Advanced menüsüne tıklıyoruz.

Advanced Settings ekranın da Backup sekmesin de Reversed incremental (slower) ve Incremental backup (recommended) seçenekleri bulunmaktadır.

 • Reversed incremental : Veeam Backup & Replication üzerinde alınan ilk Virtual Machine ( Sanal Makina ) yedekleme işleminde Full Backup (.vbk ) olarak alınır. Daha sonraki Backup Incremental ( .vrb ) olarak alınır. Veeam Backup & Replication sadece en son Backup sonra değişen Data Blocklarını yedeklemektedir. Alınan her Reversed Incremental Backup işlemin de hem ( .vrb ) Incremental Backup alınır hem de ( .vbk ) olarak alınan Full Backup ( Tam Yedek ) dosyalarını güncellemektedir. Reversed Incremental olarak alınan Backup yapılandırmasında periyodik olarak Full Backup almaya gerek yoktur.
 • Incremental : İlk Backup işlemi Full Backup ( Tam Yedek ) (.vbk) olarak alınır. Ondan sonra alınan Backup’lar Incremental (.vib) alınır ve ilk alınan Full Backup ( Tam Yedek ) ve son alınan Incremental Backup üzerinde değişen bloklar kontrol edilerek alınmaktadır. Incremental Backup seçerseniz periyodik olarak Full Backup ( Tam Yedek ) almanız gerekecektir.
 • Create synthetic full backup periodically, seçeneği ile düzenli olarak Full Backup ( Tam Yedek ) oluşturabilirsiniz. Days seçeneğinde Full Backup ( Tam Yedek ) alınacak günleri yapılandırabilirsiniz. Örneğin sadece Pazar günü değil Çarşamba günü almasını sağlayabilirsiniz.
 • Active full backup seçeneği ile Mountly ( Aylık ) ve Weekly ( Haftalık ) olarak Full Backup ( Tam Yedek ) alınmasını sağlayabilirsiniz.

Choose Days ekranın da Full Backup ( Tam Yedek ) alınacak günleri yapılandırabilirsiniz.

Advanced Settings ekranın da Maintenance sekmesinde

Storage-level corruption quard seçeneği ile Backup alınan Storage ya da NAS cihazı üzerinde bulunan Backup dosyaların da herhangi bir bozulma olup olmadığını Mountly ( Aylık ) ve ya Weekly ( Haftalık ) olarak kontrol edebilirsiniz.

Full backup file maintenance seçeneği ile

Remove deleted items data after : Bu seçenek ile silinen Virtual Machine ( Sanal Makine ) için Backup dosyalarının saklamak istediğiniz gün sayısını yapılandırabilirsiniz. Bir Virtual Machine ( Sanal Makine ) artık kullanılamıyorsa ( Örneğin, silindiysse ve ya Backup Job içinden çıkarıldıysa ) Veeam Backup & Replication, Backup dosyalarını belirttiğiniz süre boyunca Backup Repository üzerinde saklar. Yapılandırdığınız süre sona erdiğinde, silinen Virtual Machine ( Sanal Makine ) Backup dosyaları Backup Repository kaldırılır.

Defragment and compact full backup file : Bu seçenek ile belirlediğiniz Mountly ( Aylık ) ve ya Weekly ( Haftalık ) olarak Full Backup ( Tam Yedek ) dosyaların da Defragment ( Birleştirme ) ve Compact ( Sıkılaştırma ) işlemini yapılandırabilirsiniz.

Advanced Settings ekranın da Storage sekmesinde

Data reduction seçeneği altında bulunan

Enable inline data deduplicaton : Satır içi verileri sıkıştırma yapabilirsiniz.

Exclude swap file blocks : Swap ( Takas ) dosya bloklarını hariç tutmak bu seçeneği seçebilirsiniz.

Exclude delete file blocks : Silinen dosya bloklarını hariç tutmak bu seçeneği seçebilirsiniz.

Compression Level : Alınan Backup ( Yedek ) sıkıştırma seviyesini yapılandırabilirsiniz.

Compression Level seçeneğini None, Dedupe-friendly, Optimal (recommended), High ve Extreme olarak yapılandırabilirsiniz.

 • None : Backup ( Yedek ) dosyalarını ve Virtual Machine ( Sanal Makine ) dosyalarını donanım Compression ( Sıkıştırma ) ve Deduplication ( Tekilleştirme ) destekleyen depolama donanımı kullanmayı planlıyorsanız Compression ( Sıkıştırma ) seviyesi belirlemek önerilmez.
 • Dedupe-friendly: Çok düşük CPU kullanımı için optimize edilmiş bir Compression ( Sıkıştırma ) seviyesidir. Backup ( Yedek ) Proxy üzerindeki yükü azaltmak istiyorsanız, bu sıkıştırma düzeyini seçebilirsiniz.
 • Optimal (recommended) : Önerilen Compression ( Sıkıştırma ) seviyesidir. Backup ( Yedek ) dosyasının boyutu ile Backup ( Yedek ) prosedürünün süresi arasında en iyi oranı sağlar.
 • High : Yüksek Compression ( Sıkıştırma ) seviyesidir, Yaklaşık olarak 10 kat daha yüksek CPU kullanmaktadır. Optimum seviyede ek 10 % sıkıştırma oranı sağlar.
 • Extreme : Aşırı Compression ( Sıkıştırma ), Backup ( Yedek ) dosyasının en küçük boyutunu sağlar, ancak yedekleme performansını azaltır. Exreme Compression ( Sıkıştırma ) seçeneğini kullanmak istiyorsanuz Multi Core CPUs ( 6 Cores Önerilir ) Backup Proxies çalıştırmanız önerilmektedir.

Storage Optimization : Veeam Backup & Replication, Virtual Machine ( Sanal Makine )’leri işlemek için farklı boyuttaki veri bloklarını kullanır. Veri bloğu boyutu, yedekleme hedefi olarak seçtiğiniz depolama türüne bağlıdır.

Encryption : Alınan Backup ( Yedek ) dosyaları için şifrelemensi için yapılandırabilirsiniz.

Advanced Settings ekranın da Notifications sekmesin de ilgili yapılandırmış olduğunuz Backup Job yapılandırmasında alınan Backup tamamlanması ya da herhangi bir hata alması durumun da E-mail olarak uyarıda bulunmasını sağlayabilirsiniz. Ancak bunun için Veeam Backup & Replication 11 konsolu üzerinde General Options menüsünde bulunan E-mail Settings ayarlarını yapılandırmış olması gerekmektedir.

Advanced Settings ekranın da Hyper-V sekmesinde

Enable Hyper-V guest quiescense : Veeam Backup & Replication genellikle Virtual Machine ( Sanal Makine ) üzerin de Backup işlemi için Microsoft Volume Shadow Copy Service ( VSS ) özelliğinden yararlanarak Veeam Backup & Replication uygulamaya duyarlı bir şekilde Backup alması önerilir. Microsoft Volume Shadow Copy Service ( VSS ) özelliğinden yararlanarak Application-aware Processing ( Uygulamaya Duyarlı ) herhangi bir nedenle kullanılamazsa, Enable Hyper-V guest quiescense seçeneği seçerek Veeam Backup & Replication, Backup yöntemini aşağıdaki şekilde seçecektir :

 • Virtual Machine ( Sanal Makine ) Online ( Çevrimiçi ) Backup için tüm gereksinimleri karşılıyorsa, Veeam Backup & Replication Online ( Çevrimiçi ) Backup yöntemini kullanır. Virtual Machine ( Sanal Makine ) Online ( Çevrimiçi ) Backup gereksinimlerini karşılamıyorsa Veeam Backup & Replication Offline ( Çevrimdışı ) Backup yöntemini kullanır. Offline ( Çevrimdışı ) Backup sırasın da bir Virtual Machine ( Sanal Makine ) kısa bir süre için askıya kalır.

Seçilen Backup yöntemi, işteki tüm Virtual Machine ( Sanal Makine ) için geçerlidir. Ancak, Virtual Machine ( Sanal Makine )’ler için Application-aware Processing ( Uygulamaya Duyarlı ) etkinleştirirseniz, Application-aware Processing ( Uygulamaya Duyarlı ) işlem ayarları seçilen Backup yönteminden daha yüksek önceliğe sahip olacaktır.

Take crash consistent backup instead of suspending VM : Eğer Virtual Machine ( Sanal Makine )’leri askıya almak istemiyorsanız, Bu durumda, Veeam Backup & Replication, bir Virtual Machine ( Sanal Makine )’nin kilitlenme tutarlı bir Backup oluşturur.

Changed Block Tracking : Veeam Backup & Replication Incremantal Backup işlemi gerçekleştirdiğin de, önceki Backup Job işleminden sonra hangi veri bloklarının değiştiğini kontrol etmesi gerekir. Değişen veri bloklarının listesini almak için Veeam Backup & Replication, Changed Block Tracking ( CBT ) özelliğini kullanır yani Changed Block Tracking ( CBT ) kullanır. Changed Block Tracking ( CBT ) özelliğini artan yedeklemelerin hızını ve verimliliğini artırır.

Allow processing of multiple VMs with a single volume snapshot  : Bu seçenek, Microsoft Hyper-V ortamın da Snapshot ( Anlık Görüntü ) iş yükünü azaltmaya yardımcı olur. Backup başladığın da, Veeam Backup & Replication Virtual Machine ( Sanal Makine ) gruplandırır ve Microsoft Hyper-V’yi, işlenen her Virtual Machine ( Sanal Makine ) için bir Snapshot ( Anlık Görüntü ) oluşturmak yerine, bir grup Virtual Machine ( Sanal Makine ) için bir birim Snapshot ( Anlık Görüntü ) oluşturmak üzere tetikler.

Veeam Backup & Replication, aşağıdaki gereksinimleri karşılayan bir grup Virtual Machine ( Sanal Makine ) için tek bir birim Snapshot ( Anlık Görüntü ) oluşturabilir : Virtual Machine ( Sanal Makine )’ler aynı Microsoft Hyper-V Hostu üzerinde bulunmalıdır.Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucularını Virtual Harddisk ( VHD ) dosyalarının bulunduğu dizin ile Snapshot ( Anlık Görüntü ) oluşturma için aynı Microsoft Volume Shadow Copy Service ( VSS ) sağlayıcısı üzerinde kullanmalıdır.Gruptaki Virtual Machine ( Sanal Makine ) sayısı sınırlıdır : Yazılım bazlı Microsoft Volume Shadow Copy Service ( VSS ) sağlayıcısı için 4 Virtual Machine ( Sanal Makine ), Donanım bazlı Microsoft Volume Shadow Copy Service ( VSS ) sağlayıcısı için 8 Virtual Machine ( Sanal Makine ) dır. Veeam Backup & Replication, Backup ( Yedek ) için kullanılan Snapshot ( Anlık Görüntü ) oluşturma yöntemini temel alarak Virtual Machine ( Sanal Makine )’leri gruplandırır: Transactionally consistent ( İşlemsel olarak tutarlı ) ve ya Crash-consistent ( Kilitlenme tutarlı ) olarak.

Advanced Settings ekranın da Scripts sekmesinde Backup ( Yedek ) öncesinde ve sonrasında Scripts çalıştırabillirsiniz.

Advanced Settings ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra OK diyoruz.

Storage ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Guest Processing ekranın da iki seçenek yer almaktadır.

 • Enable application-aware image processing : Microsoft Active Directory, Microsoft Exchange, Microsoft SharePoint, Microsoft SQL Server ve ya Oracle uygulamalarını çalıştıran Virtual Machine ( Sanal Makine ) bu uygulamaların veri kaybı olmadan doğru şekilde kurtarılmasını garanti etmektedir.
 • Enable guest file system indexing : Virtual Machine ( Sanal Makine ) içerisindeki dosyaların indekslenmesini istiyorsanız bu seçeneği seçebilirsiniz. Bu indeksleme sonrasında index dosyalarını Veeam Backup Enterprise konsolu üzerinde hızlı ve doğru arama gerçekleştirmenizi sağlamaktadır.

Guest Processing ekranın da Enable application-aware image processing seçeneğini işaretliyoruz ve Applications diyoruz.

Enable application-aware image processing : Microsoft Active Directory, Microsoft Exchange, Microsoft SharePoint, Microsoft SQL Server ve ya Oracle uygulamalarını çalıştıran Virtual Machine ( Sanal Makine )’lerin bu uygulamaların veri kaybı olmadan doğru şekilde kurtarılmasını garanti etmektedir.

Application-Aware Processing Options ekranın da Edit diyoruz.

Processing Options ekranın da General sekmesin de

Applications seçeneği ile

 • Require successfull processing (recommended ) : Virtual Machine ( Sanal Makine ) içinde bulunan uygulamaları kontrol etmesini sağlayabilirsiniz.
 • Try application processing, but ignore failures : Virtual Machine ( Sanal Makine ) içinde bulunan uygulamaları kontrol etmesini ve herhangi bir hata varsa dikkate almamasını sağlayabilirsiniz.
 • Disable application processing : Virtual Machine ( Sanal Makine ) içinde bulunan uygulamaları kontrol etmemesini sağlayabilirsiniz.

Transaction logs seçeneği ile

 • Process transaction logs with this job : Microsoft Exchange Server,Microsoft SQL Server ve Oracle ilgili uygulamaların Transsaction Log dosyalarında herhangi bir işlem yapılmaz.
 • Perform copy only : Microsoft Exchange Server,Microsoft SQL Server ve Oracle ilgili uygulamaların Transsaction Log dosyalarında yalnızca kopyalama işlemi yapılır.

Processing Options ekranın da SQL sekmesin de

 • Truncate logs : Virtual Machine ( Sanal Makine ) üzerinde Backup işleminin başarıyla tamamlanmasını bekler ve ardından Transaction Log dosyalarını küçültür. Virtual Machine ( Sanal Makine ) içinde bulunan Microsoft SQL Server Backup işlemini başarılı bir şekilde tamamlayamazsa bir sonraki Backup işleminin başlangıcına kadar Virtual Machine ( Sanal Makine ) içinde bulunan Transaction Log dosyalarını dokunulmaz.
 • Do not truncate logs : Virtual Machine ( Sanal Makine ) üzerinde Backup işlemi tamamlandığın da Veeam Backup & Replication, Virtual Machine ( Sanal Makine ) içinde bulunan Microsoft SQL Server Transaction Log dosyalarına dokunmaz.
 • Backup logs periodically : Veeam Backup & Replication Transaction Log dosyalarını düzenli olarak Backup Repository üzerine kopyalar ve Virtual Machine ( Sanal Makine ) içinde bulunan Microsoft SQL Server Backup ( Yedek ) dosyaları ile birlikte saklar. Virtual Machine ( Sanal Makine ) içinde bulunan Microsoft SQL Server Transaction Log dosyaları kesilir.
 • Backup logs every : Transaction Log dosyalarını Backup sıklığını belirtebilirsiniz. Default olarak 15 dakikada bir yedeklenir. Maksimum günlük yedekleme aralığı 480 dakikadır.

Retain log backups : Backup Repository üzerin de depolanan Transaction Log dosyaları için saklama seçeneklerini yapılandırabilirsiniz.

 • Until the corresponding image-level backup is deleted : Virtual Machine ( Sanal Makine ) üzerinde alınan Backup dosyaları silinirse Transaction Log dosyalarıda silinecektır.
 • Keep only last : Varsayılan olarak Transaction Log dosyalarını 15 gün tutulur.

Log shipping servers : Transaction Log dosyalarını taşımak için ortamdaki başka bir sunucuyu yapılandırabilirsiniz. Automatic selection ve Use the specified servers only olarak yapılandırabilirsiniz.

Processing Options ekranın da Oracle sekmesin de

Specify Oracle account with SYSDBA privileges :  Veeam Backup & Replication’ın Oracle Database ( Veritabanı ) bağlanmak için kullanacağı bir kullanıcı hesabı belirtebilirsiniz. Belirleyeceğiniz hesap Oracle Database ( Veritabanı ) SYSDBA yetkisine sahip olmalıdır.

Archived logs seçeneği altında
 • Do not delete archived logs : Veeam Backup & Replication’ın Virtual Machine ( Sanal Makine ) içinde bulunan Oracle Database ( Veritabanı ) üzerindeki Arşivlenmiş Log dosyalarını korumasını istiyorsanız bu seçeneği seçebilirsiniz. Backup işlemi tamamlandığında Virtual Machine ( Sanal Makine ) içinde bulunan Oracle Database ( Veritabanı ) üzerindeki Arşivlenmiş Log dosyaları silmez.
 • Delete logs older than : Veeam Backup & Replication’ın Virtual Machine ( Sanal Makine ) içinde bulunan Oracle Database ( Veritabanı ) üzerindeki Arşivlenmiş Log dosyalarını belirli bir saatten sonra silebilirsiniz.
 • Delete logs over : Veeam Backup & Replication’ın Virtual Machine ( Sanal Makine ) içinde bulunan Oracle Database ( Veritabanı ) üzerindeki Arşivlenmiş Log dosyalarını belirli bir GB üzerini geçince silebilirsiniz. Seçili olan Oracle sunucusundaki her veritabanının günlük boyutuna başvurur. Arşivlenmiş Log dosyalarını boyutu tüm veritabanları için tüm günlüklerin toplam boyutuna göre değil, seçili olan Oracle sunucusundaki her Database  ( Veritaba ) Arşivlenmiş Log dosyalarını boyutunu kontrol ederek yapar.
 • Backup logs every : Arşivlenmiş Log dosyalarını Backup sıklığını belirtebilirsiniz. Default olarak 15 dakikada bir yedeklenir. Maksimum günlük yedekleme aralığı 480 dakikadır.
Retain log backups : Backup Repository üzerinde depolanan Arşivlenmiş Log dosyaları için saklama seçeneklerini yapılandırabilirsiniz.
 • Until the corresponding image-level backup is deleted : Virtual Machine ( Sanal Makine ) üzerinde alınan Backup dosyaları silinirse Arşivlenmiş Log dosyalarıda silinecektır. 
 • Keep only last : Varsayılan olarak Arşivlenmiş Log dosyalarını 15 gün tutulur.

Processing Options ekranın da Exclusions sekmesin de Virtual Machine ( Sanal Makine ) üzerindeki belirli dosya ve klasörleri Backup almak istemiyorsanız. Bunları Backup’dan çıkarabilirsiniz. Bu seçeneğin Veeam Backup & Replication Enterprise ve Veeam Backup & Replication Enterprise Plus sürümlerinde kullanılabildiğini unutmayın.

Processing Options ekranın da Scripts sekmesin de Microsoft Volume Shadow Copy Service ( VSS )’yi desteklemeyen Virtual Machine ( Sanal Makine ) Backup almayı planlıyorsanuz. Virtual Machine ( Sanal Makine )’yi desteklemek için Veeam Backup & Replication’ın hangi komut dosyalarını kullanması gerektiğini belirtebilirsiniz. Veeam Backup & Replication Virtual Machine ( Sanal Makine ) Snaphost ( Anlık Görüntü ) almadan önce Virtual Machine ( Sanal Makine ) tutarlı bir duruma getirmek için Virtual Machine ( Sanal Makine ) dosya sistemini ve uygulama verilerini komut dosyası çalıştırarak Virtual Machine ( Sanal Makine ) Snaphost ( Anlık Görüntü ) oluşturulduktan sonra, çözülme sonrası komut dosyası Virtual Machine ( Sanal Makine )’yi ve uygulamaları ilk durumlarına getirir.
Processing Options ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra OK diyoruz.

Application-Aware Processing Options ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra OK diyoruz.

Guest Processing ekranın da Enable guest file system indexing seçeneğini işaretliyoruz ve Indexing diyoruz.

Enable guest file system indexing : Virtual Machine ( Sanal Makine ) içerisindeki dosyaların indekslenmesini istiyorsanız bu seçeneği seçebilirsiniz. Bu indeksleme sonrasında index dosyalarını Veeam Backup Enterprise konsolu üzerinde hızlı ve doğru arama gerçekleştirmenizi sağlamaktadır.

Guest File System Indexing Options ekranın da Edit diyoruz.

Guest File System Indexing Options ekranı geliyor karşımıza Edit diyoruz. Windows ve Linux işletim sistemleri üzerinde index yapılandırmasını yapabilirsiniz.

Indexing Settings ekranın da

 • Disabled Indexing : Indexleme işlemini devre dışı bırakbilirsiniz.
 • Index everything : Virtual Machine ( Sanal Makine ) içindeki bütün dizinleri indexleme yapabilirsiniz.
 • Index everything except : Virtual Machine ( Sanal Makine ) içindeki belirlediğiniz dizinleri indexleme yapabilirsiniz.
 • Index only following folders : Virtual Machine ( Sanal Makine ) içindeki belirlediğiniz klasörler üzerinde indexleme yapabilirsiniz.

Indexing Settings ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra OK diyoruz.

Guest File System Indexing Options ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra OK diyoruz.

Guest Processing ekranın da bulunan Enable application-aware image processing ve Enable guest file system indexing  seçeneklerini yapılandırmanız durumunda Virtual Machine ( Sanal Makine ) içinde bulunan uygulamalara ulaşmak ve uygulamaları kontrol etmek için Guest interaction proxy bölümünde yapılandırmamız gerekmektedir. 

Guest interaction proxy bölümünde Choose diyoruz.

Guest interaction proxy ekranın da Automactic selection ya da Prefer the following guest interaction proxy servers seçeneklerini yapılandırabilirsiniz. Default olarak Automactic selection seçeğinde bırakıyoruz ve OK diyoruz.

Guest OS credentials bölümün de Virtual Machine ( Sanal Makine ) ulaşmasi için bir Credentials ( Kimlik Bilgisi ) eklemek için Add diyebiliriz. 

Guest OS credentials bölümün de Virtual Machine ( Sanal Makine ) ulaşmasi için Veeam Backup & Replication 11 kurulumu sırasında daha önce yapılandırdığımız yetkili Credentials ( Kimlik Bilgisi ) listeden seçebiliriz.

Customize guest OS credentials for individual machine and operating systems seçeneği ile Virtual Machine ( Sanal Makine ) için farklı bir Credentials ( Kimlik Bilgisi ) ekleyebilirsiniz.

Guest OS Credentials ekranın da Virtual Machine ( Sanal Makine ) için Add diyerek farklı bir Credentials ( Kimlik Bilgisi ) ekleyebilirsiniz.

Guest OS Credentials ekranın da Virtual Machine ( Sanal Makine ) için Set Users diyerek Standard credentials ( Standart Kimlik Bilgisi ) ya da Linux credentials ( Kimlik Bilgisi ) yapılandırabilirsiniz.

W16FILE Standart credentials ekranın da Add diyerek farklı bir Credentials ( Kimlik Bilgisi ) ekleyebilirsiniz ya da Credentials bölümün de mevcut Credentials ( Kimlik Bilgisi ) seçebilirsiniz.

W16FILE Standart credentials ekranın da herhangi bir yapılandırma yapmayacağımız için Cancel diyerek çıkıyoruz.

Guest OS Credentials ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra OK diyerek yapılandırmayı tamamlıyoruz.

Guest Processing ekranın da Test Now diyerek yapılandırmayı kontrol ediyoruz.

Guest Credentials Test ekranın da test işleminin başladığını görüyoruz.

Guest Credentials Test ekranın da test işleminin başarılı bir şekilde tamamlandığını görüyoruz.

Guest Credentials Test ekranın da test başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra Close diyerek test ekranını kapatıyoruz.

Guest Processing ekranın da gerekli yapılandırmayi tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Schedule ekranın da Backup ( Yedek ) alma sürelerini yapılandırdığımız ekrandır.

 • Daily at this time : Günlük olarak belirlenen saatte ve haftanın belirlediğiniz günlerinde çalışmasını yapılandırabilirsiniz
 • Montly at this time : Aylık olarak belirlenen saatte ve Ay içinde belirlediğiniz günlerinde çalışmasını yapılandırabilirsiniz.
 • Periodically every : Hours ( Saat ), Minutes ( Dakika ) ve Continunosly ( Sürekli ) olarak belirlenen aralıklarla çalışmasını yapılandırabilirsiniz. Örneğin sabah 9.00 ile akşam 18.00 arasında her 2 saatte bir çalıştır. Örneğin sabah 9.00 ile akşam 18.00 arasında her 2 saatte bir çalıştır.
 • After this Job : Daha önce yapılandırmış olduğunuz bir Backup Job bittikten sonra otomatik olarak çalışmasını yapılandırabilirsiniz
 • Automatic Retry : Herhangi bir sebepten dolayı hata verirse kaç defa yeniden çalışmasını yapılandırabilirsiniz
 • Backup Window : Eğer görev belirlenen saatlerde tamamlanmamış ise iptal edebilirsiniz.

Schedule ekranın da Daily at this time seçeneğinin de Everyday ( Günlük ) olarak seçerseniz her gün belirlenen saatte çalışmasını sağlabilirsiniz.

Schedule ekranın da Daily at this time seçeneğin de On weekdays ( Hafta içi ) olarak seçerseniz hafta içi belirlenen saatte çalışmasını sağlabilirsiniz.

Schedule ekranın da Daily at this time seçeneğin de On the days ( Günlerde ) olarak seçerseniz belirlediğiniz günlerde çalışmasını sağlayabilirsiniz. On the days ( Günlerde ) seçtikten sonra Days seçeneğini seçiyoruz.

Choose Days seçeneğin de haftanın belirlediğiniz günlerinde çalışmasını sağlabilirsiniz.

Schedule ekranın da Montly at this time seçeneğinin de aylık olarak belirlenen ay içinde belirlediğiniz günlerde çalışmasını sağlabilirsiniz.

First ( İlk ), Second ( İkinci ), Third ( Üçüncü ), Fourth ( Dördüncü ), Last ( Son ) ve This Day ( Bugün ) olarak ay içinde hangi günlerde çalışmasını yapılandırabilirsiniz.

Schedule ekranın da Montly at this time seçeneğinin de ay içinde belirlediğiniz günde ve saatte çalışmasını yapılandırabilirsiniz.

Schedule ekranın da Montly at this time seçeneğinin de Mouths ( Aylık ) seçeneğini seçiyoruz.

Schedule ekranın da Montly at this time seçeneğininde Mouths ( Aylık ) seçeneğini seçerseniz Choose Mouths ekranın da hangi aylar da çalışacağını yapılandırabilirsiniz.

Schedule ekranın da Montly at this time seçeneğini seçerseniz This Day ( Bugün ) belirlediğiniz saatte ve hangi günde alacağını yapılandırabilirsiniz.

Schedule ekranın da Periodically every seçeneğini seçerseniz Hours ( Saat ), Minutes ( Dakika ) ve Continunosly ( Sürekli ) olarak belirlenen aralıklarla çalışmasını yapılandırabilirsiniz. Örneğin sabah 9.00 ile akşam 18.00 arasında her 2 saatte bir çalıştır.

Schedule ekranın da Periodically every seçeneğini seçerseniz Hours ( Saat ), Minutes ( Dakika ) ve Continunosly ( Sürekli ) olarak belirlenen aralıklarla çalışmasını yapılandırabilirsiniz.

Schedule ekranın da Periodically every seçeneğininde Schudule diyoruz.

Time Periods ekranın da günlük olarak hangi saat diliminde çalışacağını yapılandırabilirsiniz. Time Periods ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra OK diyoruz.

Schedule ekranın da

After this Job : Daha önce yapılandırmış olduğunuz bir Backup Job bittikten sonra otomatik olarak çalışmasını sağlabilirsiniz. Veeam Backup & Replication 11 üzerinde başka bir Backup Job olmadığı için akfit görünmemektedir.

Automatic retry seçeneği altında bulunan

 • Retry failed items processing : Herhangi bir sorundan dolayı hata verirse Backup Job kaç defa yeniden çalışacağını yapılandırabilirsiniz.
 • Wait before each retry attempt for : Herhangi bir sorundan dolayı hata verirse Backup Job ne kadar bekleyeceğini yapılandırabilirsiniz.

Schedule ekranın da Backup Window seçeneğini seçerseniz görev belirlenen saatlerde tamamlanmamış ise iptal edebilirsiniz. Backup işleminin tamamlanması gereken zaman aralığını yapılandırabilirsiniz. Backup Job üretim saatleriyle çakışmasını önler ve işin üretim ortamın da istenmeyen ek yük sağlamamasını sağlar.

Schedule ekranın da Backup Window seçeneğin de Windows tıklıyoruz .

Time Periods ekranın da günlük olarak hangi saat diliminde tamamlanması gerektiğini yapılandırabilirsiniz.

Schedule ekranın da Daily at this time olarak yapılandırmayı tamamladıktan sonra Apply diyerek Backup Jobs oluşturuyoruz.

Summary ekranın da yapmış olduğumuz yapılandırmanın özet bilgisi yer almaktadır. Run the job when I click Finish seçeneğini işaretlersek Backup Job yapılandırma işlemi tamamlandıktan sonra otomatik olarak başlayacaktır.

Summary ekranın da Run the job when I click Finish seçeneğini işaretliyoruz ve Backup Job yapılandırma işlemi tamamlandıktan sonra otomatik olarak başlamasını sağlıyoruz.

Summary ekranın da Finish diyerek yapılandırmayı tamamlıyoruz.

Veeam Backup & Replication 11 konsolunu tekrar geri döndüğümüzde yapılandırmış olduğumuz Backup Job’ı Runnig ( Start ) olmuş bir şekilde görüntülüyoruz.

W16FILE_FOCLUSTER_BACKUP (Full) ekranın da Backup Job çalıştığını görüyoruz.

W16FILE_FOCLUSTER_BACKUP (Full) ekranın da Backup Job çalıştığını görüyoruz. Show Details tıklayarak çalışan Backup Job detaylarını görebilirsiniz.

W16FILE_FOCLUSTER_BACKUP (Full) ekranın da Backup Job’ın Success ( Başarılı ) yani başarılı bir şekilde tamamlandığını görüyoruz.

Veeam Backup & Replication 11 konsolun da Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapımız üzerinde bulunan W16FILE isimli Virtual Machine (Sanal Makine ) için yapılandırmış olduğumuz Backup Job’ı Success ( Başarılı ) olarak tamamlandığını görüyoruz.

Veeam Backup & Replication 11 konsolun da Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapımız üzerinde bulunan W16FILE isimli Virtual Machine (Sanal Makine ) için yapılandırmış olduğumuz Backup Job’ı Success ( Başarılı ) olarak tamamlandığını görüyoruz.

 

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

Bir cevap yazın

Back To Top