Veeam Backup & Replication 11 Microsoft Hyper-V Failover Cluster Ekleme

Merhaba

Bulut Veri Yönetimi sağlayan yedekleme çözümlerinin lider şirketi Veeam Software, bulut, sanal veya fiziksel tüm kurumsal iş yükleri için en gelişmiş veri koruma çözümü olan V11’ı versiyonunu piyasaya sundu. Kapsamlı veri yönetimi için tek çözüm olan yeni V11,  AWS, Microsoft Azure ve Google Cloud Platform için çoklu bulut ortamının tüm karmaşıklığını yönetirken veriyi yaşam döngüsünün her aşamasında koruyor.

Veeam CTO’su ve Ürün Stratejisinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Danny Allan, piyasaya sunulan Yeni V11 ile ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Bundan yalnızca 12 ay önce 150’den fazla yeni geliştirmeyle piyasaya sürülen V10, şu ana kadar 700 binden fazla indirme sayısına ulaştı. Şimdi ise toplam 200 yeni yedekleme, bulut, felaket kurtarma, güvenlik ve otomasyon geliştirmeleriyle yeni sürümü piyasa sunduk. Bu kadar kısa sürede böylesi güçlü ve esnek bir ürünü piyasaya sunabilmemiz Veeam’in inovasyon hızını ve müşterilerin veri güvenliği ihtiyaç ve talepleri konusundaki taahhütlerine bağlılığını ortaya koyuyor.”

451 Research Raporu, işletmelerin yüzde 69’u iş gücünün en az yüzde 75’inin artık etkili bir şekilde uzaktan çalışabildiğini gösteriyor. Uzaktan çalışma modelinin giderek artması ve buna bağlı olarak çoklu bulut ekosistemlerinde iş yüklerinin hızlanması, veri yönetimini ve kontrolünü her zamankinden daha da zorlaştırıyor. Müşterilerin 2020 yılının başından bu yana karşılaştıkları yeni veri koruma zorluklarına yanıt olarak yılın merakla beklenen çözümü V11, artan ve artmaya devam edecek siber riskleri bertaraf ederek her büyüklükteki şirket için güvenilir güvenlik ve fidye yazılım koruması sağlıyor. V11 böylece şirketlere muntazam bir esneklik ve dayanıklılık sağlıyor.

Yeni Veeam v11, işletmelere eksiksiz veri koruması için aşağıdaki özellikleri sunuyor:

 • Veeam Sürekli Veri Koruma (CDP) ile Felaket Kurtarma: Yerleşik CDP ile Tier-1 VMware iş yükleri için kesinti süresini ortadan kaldıran ve veri kaybını en aza indiren en iyi kurtarma noktası hedeflerini sağlayarak en son durumda veya zamanda istenen noktaya anında kurtarma sağlar. (RPOs).
 • Güvenilir Fidye Yazılım Koruması: EC 17a-4 (f), FINRA 4511 (c) ve CFTC 1.31 (c) – (d) düzenlemeleri ile uyumlu, sabit, sağlamlaştırılmış Linux depolarıyla yedeklemeleri güvende tutar, fidye yazılımı, kazara veya kötü niyetli silme işlemlerini ve şifrelemeleri önler; herhangi bir donanım kilidi olmadan genel amaçlı sunuculara bağlıdır.
 • AWS S3 Glacier ve Azure Blob Archive: Uzun vadede veri arşivleme ve saklama maliyetlerini 20 kata kadar azaltır ve manuel bant yönetimini Amazon S3 Glacier için yeni yerel destekle değiştirir. Glacier Deep Archive dahil olmak üzere Veeam Scale-out Backup Repository Archive Tier ile uçtan uca yedekleme yaşam döngüsü yönetimi aracılığıyla Microsoft Azure Arşiv Depolaması sunar.
 • Google Cloud Storage: Veeam Scale-out Backup Repository Capacity Tier for Google Cloud Storage için yeni destek, daha fazla bulut nesnesi depolama hedefi seçeneği sunar.
 • Genişletişmiş Anlık Kurtarma: Instant VM Recovery’nin öncüsü Microsoft SQL, Oracle veritabanları ve NAS dosya paylaşımları için güçlü anlık kurtarma ile en düşük kurtarma süresi hedeflerine (RTO’lar) ulaşılmasını sağlar.
 • Mac için YENİ Veeam Agent: Microsoft Windows, Linux, IBM AIX ve Oracle Solaris için mevcut Veeam Agent’lara katılarak her türlü macOS cihazı için son kullanıcı veri yedeklemesi sağlar.
 • Veeam destekli BaaS ve DRaaS: Tam anlamıyla yönetilen bir yedekleme deneyimi için Veeam destekli hizmet sağlayıcılarla birlikte çalışarak V11’in değerini en üst düzeye çıkarmak üzere gereken hizmetlerden, çözümlerden ve uzmanlıktan yararlanma olanağı sunar.

180’den fazla ülkede önde gelen bulut ve hizmet sağlayıcıları aracılığıyla pazara Hizmet Olarak Yedekleme (BaaS) ve Hizmet Olarak Felaket Kurtarma (DRaaS) sunan Veeam, servis sağlayıcılarına V11’e sorunsuz bir şekilde entegrasyonunu, veri koruma operasyonlarının merkezi yönetimini, takibini ve müşteri self servis erişimini sağlayan web tabanlı bir platform olan Veeam Service Provider Console v5 platformunu sunuyor. Versiyon 5 artık Linux ve Mac için genişletilmiş yedekleme yönetimi, buluta özgü AWS ve Azure yedeklemelerinin izlenmesi ve raporlanması, çok faktörlü kimlik doğrulama (MFA) ile gelişmiş güvenlik ve güçlü koruma hizmetleri sunuyor.

Yeni Veeam Availability Suite v11, Veeam Backup & Replication v11’in kapsamlı yedekleme ve kurtarma özelliklerini Veeam ONE v11’in izleme, raporlama ve analitik yetenekleriyle birleştirerek, işletmelere eksiksiz veri koruması ve görünürlük sunuyor. Böylece müşterilerin benzersiz veri kullanılabilirliği, görünürlük ve çoklu bulut ortamlarında yönetişim sağlamasına olanak sunuyor. Ayrıca, Veeam Disaster Recovery Orchestrator (eski adıyla Veeam Availability Orchestrator) Veeam DR Pack’in yeni veya önceki bir satın alma işlemine Veeam Availability Suite veya Veeam Backup & Replication eklenmesi, işin devamlılığını sağlamak için kurtarma otomasyonu ve DR testi de sağlıyor.

Kullanıma sunulan Yeni Veeam Backup & Replication v11’in tüm indirmelerinde şirket içi ve buluttaki tüm iş yükleri için taşınabilir, esnek, buluta hazır lisans olan Veeam Evrensel Lisansına (VUL) dahil ediliyor. Lisanslar ek maliyet olmaksızın iş yükleri arasında aktarılabildiğinden, evrensel lisanslama çoklu bulut ortamlarında farklı iş yüklerinin korunmasını kolaylaştırıyor.

Veeam kullanıcıları, V11’e yükseltme yaparken AWS ve Azure’da yerel yedekleme ve kurtarma için kullanılmak üzere hiçbir ek ücret ödemeden altı ay boyunca ek 25 VUL lisansı almayı seçebiliyor.

Bu yazımızda Veeam Backup & Replication 11 kurulumunu anlatıyor olacağız. Daha sonraki yazılarımızda Veeam Backup & Replication 11 yapılandırarak yeni gelen özellikleri birlikte görüyor olacağız.

Veri koruma çözümünüzden daha fazlasını bekleyin

Verileriniz işinizi sürdürmeniz için kritik öneme sahiptir. Veri kaybını önlemek ve maliyetleri kontrol altında tutmak ilk öncelikleriniz olsa da bu hedefler arasında bir denge sağlamak sizi çok zorlayabilir. Hem iş yüklerinin çoklu bulut ekosistemlerine geçişinin hızlanması hem de çalışanların daha sık uzaktan çalışması nedeniyle veri yönetimi ve kontrolü artık çok daha zor. Bu nedenle kapsamlı veri yönetimi için tek başına güçlü bir çözüme ihtiyaç duyarsınız. Bu çözümün hem gittikçe artan verilerinizi kullanım ömürleri boyunca koruyacak kadar güçlü ve esnek hem de sizi bugün ve ileride siber tehditlere karşı koruyacak kadar güvenli olması gerekir

Veeam® Backup & Replication

Veeam® Backup & Replication 11 kapsamlı, kurumsal düzeyde veri koruma özellikleriyle bu yeni nesil operasyonel zorluklarla başa çıkmaya hazır. Güçlü, güvenilir ve kullanımı kolay bu Veeam çözümü, işinize uygun esneklikle sizi yarı yolda bırakmayacak pazar lideri güvenilirlik sağlayarak operasyonel ek yükleri azaltır. Veeam Backup & Replication basit, esnek ve güvenilir bir çözümle tüm bulut, sanal ve fiziksel iş yükleriniz için güvenilir kesintisiz erişilebilirlik sağlar. Verilerinizi güçlü yedekleme ve anında kurtarma seçenekleriyle konumdan veya iş yükü türünden bağımsız olarak koruyun.

Güçlü ve modern veri koruma

Veeam® Backup & Replication 11 depolama snapshot’ları, yedeklemeler, replikalar ve sürekli veri koruma için tek bir üründe 4’ü 1 arada yedekleme ve kurtarma çözümü sunar. Veeam bulut, sanal ve fiziksel iş yükü ihtiyaçlarınız için güvenli ve güvenilir koruma sağlayan sektör lideridir. 150’yi aşkın yeni özellik ve geliştirme ile YENİ v11, her ölçekten işletmeler için benzersiz dayanıklılık sunar.

 •  Veeam CDP ile kritik uygulama ve veriler için iş sürekliliği
 • AWS S3 Glacier ve Azure Archive üzerinde 20 kat daha düşük maliyetli, uzun süreli arşivden buluta depolama
 • Güçlendirilmiş Linux havuzlarında sabit yedeklerle fidye yazılıma karşı eksiksiz koruma
 • NAS, Microsoft SQL ve Oracle için anında kurtarma

Üstelik Veeam ve iş ortaklarımızla bir araya gelerek v11 sürümünden en iyi şekilde yararlanmak için ihtiyaç duyduğunuz hizmet, çözüm ve uzmanlığa ulaşabilirsiniz: Hizmet Olarak Yedekleme (BaaS) ve Hizmet Olarak Felaket Kurtarma (DRaaS) sağlayıcıları: Şirket verilerinizi ev ofislerde, bulutta ve ötesinde koruyun.

 • Birlikte Daha İyi Global İş Ortakları: Veeam hazır entegre çözümleriyle araç
  takımınızı genişletin.
 • Katma Değerli Bayiler ve sistem entegratörleri: Kazanma stratejinizi şekillendirecek yapı taşlarını keşfedin.

Uzman ekosistemiyle birlikte basit, esnek ve güvenilir yeteneklerden yararlanın. Böylece en zorlayıcı veri koruma zorluklarına karşı bile dayanıklı kalabilirsiniz.

Veeam Evrensel Lisans
Veeam, Veeam Evrensel Lisans ya da diğer adıyla VUL ile fiziksel, sanal ve bulut iş yükleri için gerçek lisans taşınabilirliği sunar. Bu tam özellikli lisans, müşterilerin tüm iş yüklerini tek bir lisans türüyle lisanslamasını sağlar.

Ekosistem genişletme
Veeam yazılım tabanlıdır ve donanımdan bağımsızdır. Müşterilerin özel çözümler uygulamasına gerek kalmadan amaçlarına ulaşmasına yardımcı olmak üzere özel iş ortaklarından oluşan geniş bir ekosistem ile birlikte çalışır. Veeam müşterilerin altyapılarını ve depolarını seçmesine olanak tanıyarak mevcut ve gelecekteki altyapı satın alımlarında en iyi ROI’yi elde etmelerini sağlar. Ayrıca , Veeam veri madenciliği, yeniden veri kullanımı ve gelişmiş özellikler dahil olmak üzere zengin üçüncü taraf entegrasyonlarıyla API’lerini genişletmeye devam etmektedir.

Bu yazımız da Veeam Backup & Replication 11 üzerine Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapımızı ekleme ve yapılandırmasını anlatıyor olacağız.

Veeam Backup & Replication 11 konsolunu Connect diyerek açıyoruz.

Veeam Backup & Replication 11 konsolu geliyor karşımıza.

Invertory menüsü altında bulunan Virtual Infrastructure sekmesinden Veeam Backup & Replication 11 üzerine ortamınız da bulunan VMware vSphere, vCenter Server, Microsoft System Center Virtual Machine Manager (SCVMM) ile yönetilen Microsoft Hyper-V Failover ClusterMicrosoft Hyper-V Failover Cluster ve Microsoft Hyper-V Server ( Standalone ) yapısını ekleyebilirsiniz.

Biz ortamımız da bulunan Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapımızı Veeam Backup & Replication 11 üzerinde yapılandıracağımız için Add Server diyerek devam ediyoruz.

Add Server ekranın da Veeam Backup & Replication 11 ile Backup ( Yedek ) alabileceğimiz platformları görüyoruz.

Vmware vSphere : Bu seçenek ile VMware platformu üzerindeki VMware vSphere ve vCenter Server yapıları için gerekli yapılandırmayı yapabilirsiniz.

Microsoft Hyper-V : Bu seçenek ile Microsoft System Center Virtual Machine Manager (SCVMM) yazılımı ile yönetilen Microsoft Hyper-V Failover ClusterMicrosoft Hyper-V Failover Cluster ve Microsoft Hyper-V Server ( Standalone ) yapıları için gerekli yapılandırmayı yapabilirsiniz.

Protection GroupVeeam Backup & Replication 10 üzerinde yapılandırma yaparken bu seçenek gelmekteydi. Veeam Backup & Replication 11 ile birlikte bu seçeneğin gelmediğini görmekteyiz. Bu seçenek ile ortamımız da bulunan Physical ( Fiziksel ), Cloud Server ( Bulut Sunucu ) ve Workstations ( İş İstasyonları ) yapıları için gerekli yapılandırmayı yapıyorduk.

NOT : NDMP Server seçeneği daha önceki Veeam Backup & Replication 9.5 versiyonunda bulunmaktaydı. Ancak Veeam Backup & Replication 10 versiyonunda sonra gelmediğini görüyoruz.

VMware vSphere ekranın da Vmware vSphere seçeneğini seçtiğimizde ortamımız da bulunan VMware vSphere ve VMware vCloud Director yapılarımızı Veeam Backup & Replication 11 üzerinde yapılandırabilirsiniz.

Add Server ekranın da Microsoft Hyper-V seçeneği ile ortamınızda bulunan Microsoft System Center Virtual Machine Manager (SCVMM) ile yönetilen Microsoft Hyper-V Failover ClusterMicrosoft Hyper-V Failover Cluster ve Microsoft Hyper-V Server ( Standalone ) yapılarımızı Veeam Backup & Replication 11 üzerinde yapılandırabilirsiniz.

Biz ortamımız da bulunan Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapımızı Veeam Backup & Replication 11 üzerinde yapılandıracağımız için Add Server ekranın da  Microsoft Hyper-V seçeneğini seçiyoruz.

Name ekranın da Veeam Backup & Replication 11 üzerinde Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapımızın yapılandırması için DNS name ya da IP address ( IP adresi ) bilgisini yazmamız gerekiyor.

Name ekranın da ortamımız da bulunan Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapımızı Veeam Backup & Replication 11 üzerinde yapılandıracağımız için Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapısının DNS name ya da IP address ( IP adresi ) bilgisini yazıyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Type ekranını geliyor karşımıza bu ekranda Veeam Backup & Replication 11 üzerine ekleyeceğimiz Microsoft Hyper-V Server tipini seçebilirsiniz.

Microsoft System Center Virtual Machine Manager (SCVMM) : Ortamınız da birden fazla Microsoft Hyper-V Server ( Standalone ) sunucularımız ya da Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapısını yönetmek için Microsoft System Center Virtual Machine Manager ( SCVMM ) yazılımı kullanıyorsanız bu seçeneği seçebilirsiniz. Veeam Backup & Replication 11 Microsoft System Center Virtual Machine Manager ( SCVMM ) yazılımı ile yönetilen Microsoft Hyper-V Server ( Standalone ) sunucularımızı ya da Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapısı hakkında bilgileri çekebilmektedir.

Microsoft Hyper-V Cluster : Ortamınız da Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapısı varsa bu Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapısını yönetmek için Microsoft System Center Virtual Machine Manager ( SCVMM ) yazılımını kullanmıyorsanız bu seçeneği seçebilirsiniz.

Microsoft Hyper-V Server (standalone) : Ortamınız da Microsoft System Center Virtual Machine Manager ( SCVMM ) yazılımı ile yönetilmeyen ve tek başına çalışan Microsoft Hyper-V Server ( Standalone ) sunucularınız varsa bu seçeneği seçebilirsiniz.

Type ekranın da ortamınız da Microsoft System Center Virtual Machine Manager ( SCVMM ) yazılımı ile yönetilmeyen ve Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapımızı Veeam Backup & Replication 11 üzerine ekleyeceğimiz için Microsoft Hyper-V server cluster seçeneneğini seçiyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Credentials ekranın da Veeam Backup & Replication 11 üzerinde yapılandıracağımız Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapımıza ulaşmak için Active Directory Domain yapımız da Domain Admin yetkisine sahip kullanıcımızı Domain\UserName ve Password bilgilerini yazabilirsiniz.

Credentials ekranın da Add diyerek yapılandırıyoruz.

Credentials ekranın da Username bölümün de DOMAIN\USER şeklinde yazarak Password bölümüne Domain Admin yetkisine sahip kullanıcımızın şifresini yazabilirsiniz ya da Browse diyerek Active Directory Domain yapımız da Domain Admin yetkisine sahip bir kullanıcıyı arayarak seçebilirsiniz.

Credentials ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra OK diyoruz.

NOT : Biz Administrator kullanıcısını yapılandırdık. Administrator kullanıcısı Active Directory Domain Services üzerinde Domain Admin yetkisine sahip bir ve en yetkli kullanıcı olduğu için biz bu şekilde yapılandırdık. Ancak Administrator şifresinin değiştirilmesi durumunda Veeam Backup & Replication 11 servisleri çalışmayacaktır ve ortamdaki Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapımıza ulaşamayacaktır. Bu nedenle dilerseniz yetkili bir kullanıcı oluşturarak yapılandırabilirsiniz ya da Administrator kullanıcısının şifresini değiştirdiğinizde Veeam Backup & Replication 11 üzerinde de güncellemeniz gerekmektedir.

Credentials ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Port seçeneğine tıklıyoruz.

Network Settings ekranın da Installer, Transport ve Hyper-V Integration bileşenleri görüyoruz.

Control Port bölümün de varsayılan portlardan farklı olarak hangi portların kullanılacağını yapılandırabilirsiniz.

Veeam Installer Service : 6160

Veeam Data Mover Service : 6162

Veeam Hyper-V Integration Service : 6163

Veeam Installer Service : Veeam Backup & Replication 11 konsolu üzerinde yönetilen sunucuları eklendikten sonra herhangi bir Windows ( veya Microsoft Hyper-V Server ) sunucusuna yüklenen ve başlatılan bir yardımcı hizmettir. Bu Veeam Installer hizmeti sistemi analiz eder, gerekli bileşenleri ve hizmetleri yükler ve yükseltir.

Veeam Data Mover : Virtual Machine ( Sanal Makine ) verilerini alma, Veri tekilleştirme ve sıkıştırma gerçekleştirme ve yedeklenen verileri hedef depoda saklama gibi Veeam Backup & Replication adına veri işleme görevlerini gerçekleştiren bir bileşendir.

Veeam Hyper-V Integration Service : Yedekleme, çoğaltma ve diğer işler sırasında VSS framework ile iletişim kurmaktan ve kurtarma görevlerini yerine getirmekten sorumludur. Hizmet ayrıca Microsoft Hyper-V Server üzerinde değiştirilen blok izlemeyi işleyen bir sürücü dağıtan bir bileşendir.

Data transfer options bölümün deMicrosoft System Center Virtual Machine Manager (SCVMM) ile yönetilen Microsoft Hyper-V Failover ClusterMicrosoft Hyper-V Failover Cluster ve Microsoft Hyper-V Server ( Standalone ) yapılarımız ve Veeam Backup & Replication 11 arasında iletim kanalı olarak kullanılacak bir dizi bağlantı noktası kullanmaktadır. ( Backup başına bir bağlantı noktası). Veeam Backup & Replication 11 varsayılan olarak 2500 – 3300 bağlantı noktası aralığını kullanmaktadır. Virtual Machine ( Sanal Makine ) büyük değilse ve veri trafiği önemli değilse, aynı anda 10 eşzamanlı Backup çalıştırmak için 2500-2510 gibi daha küçük bir bağlantı noktası aralığı yapılandırabilirsiniz.

Preferred TCP connection role bölümün de bulunan Run server on this side seçeneğin de Microsoft Hyper-V Server ile bağlantı NAT yapılarak sağlanmışsa Preferred TCP connection role bölümün de bulunan Run server on this side seçeneği ile bu taraftaki sunucuya bağlanmasını sağlayabilirsiniz. NAT yapısındaki sunucuya bir bağlantı sağlanamaz ve sonuç olarak, bağlantının dışarıdan başlatılmasını gerektiren hizmetler çalışmayabilir. Run server on this side seçeneği seçiliyken, NAT yapısındaki sunucuya ulaşabilir ve bağlantı sağlanabilir.

NOT : Eğer sunucularınız üzerinde Windows Firewall ya da 3.Party bir Firewall varsa buradaki portları eklemeniz öneriririm.

Credentials ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam diyoruz.

Apply ekranın da Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapımız üzerinde bulunan W16NOD1 ve W16NOD2 isimli NOD’larımız üzerinde Transport ve Hyper-V Integration bileşenlerinin yükleneceğini görüyoruz.

Apply ekranın da gerekli kontrolleri sağladıktan sonra Apply diyerek yapılandırmayı başlatıyoruz.

Results ekranın da Veeam Backup & Replication 11 üzerinde gerekli yapılandırma işlemlerinin başladığını görüyoruz.

Results ekranın da Veeam Backup & Replication 11 üzerinde gerekli yapılandırma işlemlenin başarılı bir şekilde tamamlandığını görüyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Summary ekranın da Veeam Backup & Replication 11 üzerinde yapılandırma işleminin başarılı bir şekilde tamamlandığını ve yapılandırma ile ilgili bilgileri görüyoruz.

Summary ekranın da Finish diyerek yapılandırmadan çıkıyoruz.

Veeam Backup & Replication 11 konsolun da Invertory menüsü altında bulunan Virtual Infrastructure sekmesi altında Microsoft Hyper-V sekmesinin geldiğini ve yine Microsoft Hyper-V sekmesi altında Hyper-V Clusters sekmesinin geldiğiniz görüyoruz.

Hyper-V Clusters sekmesi altında Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapımızı ve W16NOD1 ve W16NOD2 isimli NOD’larımızı. Microsoft Hyper-V Failover Cluster yapımız üzerinde çalışan W16EXC16, W16FILE ve W16SQL17 isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) geldiğini görüyoruz.

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

 

One thought on “Veeam Backup & Replication 11 Microsoft Hyper-V Failover Cluster Ekleme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top