Veeam Backup & Replication 12 Kurulumu 1

Merhaba

Veeam Backup & Replication hem şirket içindeki hem de buluttaki tüm iş yükleriniz için tek bir yedekleme, kurtarma ve veri güvenliği çözümüdür. Veeam Platform’un temelini oluşturan Veeam Backup & Replication basit, esnek, güvenilir ve güçlü veri koruma sunar. Anında kurtarmayla kesinti sürelerini ortadan kaldırın, yerel sabitlik ve test edilen yedeklemeler sayesinde siber tehditler karşısında güvende olun ve bunların tümünü yazılım tanımlı, donanımdan bağımsız tek bir çözümle elde edin.

  • Fidye yazılıma karşı eksiksiz koruma sağlayın.
 • Hibrit buluta geçişinizi hızlandırın.
 • Maliyeti düşürün, karmaşıklığı azaltın. Sağlayıcıya bağımlı kalmayın

Önemli Yetenekler

Veri yedekleme: Tüm verileriniz için hızlı, güvenli yedekleme

 • Bulut, sanal, fiziksel ve NAS’taki iş yüklerine yönelik yedekleme ve bulmayı otomatik hale getirin.
 • VM, donanım ve İS snapshot’ları için hızlı ve imaj tabanlı yedeklemelerden yararlanın.
 • %100 yazılım tanımlı ve donanımdan bağımsız çözümlerle
  en üst düzeyde esneklik elde edin.

Veri kurtarma: TÜM senaryolar için çok hızlı ve kanıtlanmış kurtarma

 • Anında kurtarmanın öncüsü tarafından sunulan güvenilir geri yüklemeler ile hizmet düzeyi sözleşmelerinizi (SLA’lar) karşılayın.
 • İS’ler, uygulamalar, veritabanları, VM’ler, dosyalar, klasörler, nesneler ve paylaşımlar için tam veya öğe seviyesinde kurtarma.
 • Taşınabilir veri biçimiyle birden fazla bulut ve platform arasında kurtarma yapın.

Buluta hazır: Buluta geçişi hızlandırırken maliyetleri azaltın

 • AWS, Microsoft Azure ve Google Cloud’a özgü yedekleme ve kurtarmayı tek bir yerden yönetin.
 • Nesne depolama sınıflarındaki verileri yedeklemek ve arşivlemek için ilke tabanlı katmanlandırma.
 • AWS Key Management Service (AWS KMS), Azure Key Vault, sabitlik ve çok daha fazlası ile fidye yazılımların sisteminize girmesini önleyin.

Veri güvenliği: Fidye yazılımlara ve siber tehditlere karşı koruma sağlayın

 • Yedek verileriniz için veri merkezinden buluta kadar uçtan uca sabitlik.
 • Kötü amaçlı yazılımları güvenilir şekilde tespit etme özelliğine sahip otomatik taramalar sayesinde kötü amaçlı yazılım içermeyen yedekler oluşturun.
 • Fidye ödemeye ve verilerinizin şifresini çözmeye kıyasla daha hızlı kurtarma yapın.

Kurulum ve yapılandırmaya geçmeden önce ortamımızla ilgili kısa bir bilgi aktarmak istiyorum.

Birinci sunucumuz Windows Server 2019 Datacenter işletim sistemine sahip W19DC isimli ve IP Address ( IP Adresi ) 192.168.1.200 olarak yapılandırılmıştır ve üzerinde Active Directory Domain Services yapılandırılarak bakicubuk.local isminde bir Active Directory Domain yapısı kurulmuştur.

İkinci sunucumuz Windows Server 2019 Datacenter işletim sistemine sahip W19SQL22 isimli ve IP Address ( IP Adresi ) 192.168.1.210/24 olarak yapılandırılmış ve Active Directory Domain yapısına dahil edilmiştir. Bu sunucumuz üzerinde Microsoft SQL Server 2022 Express kurulumunu ve yapılandırmasını yapıyor olacağız.

Üçüncü sunucumuz Windows Server 2019 Datacenter işletim sistemine sahip W19VEEAM isimli ve IP Address ( IP Adresi ) 192.168.1.212/24 olarak yapılandırılmış ve Active Directory Domain yapısına dahil edilmiştir. Bu sunucumuz üzerine W19SQL22 isimli Microsoft SQL Server 2022 Express yapısına bağlantı sağlayarak Veeam Backup & Replication 12 kurulumunu yapıyor olacağız.

Daha önceki yazımızda

PostgreSQL 15.1 uygulaması ile Veeam Backup & Replication 12 Kurulumu yapmıştık.

Veeam Backup & Replication 11‘den önceki versiyonlarda, Veeam Backup & Replication yapılandırması için veritabanını oluşturmak ve depolamak için Microsoft SQL Server’ı kullanıyordu. Veeam Backup & Replication 11‘den önceki versiyonlarda yapılandırmayı depolamak için Microsoft SQL Server Express’i kullanmak her zaman mümkündü ancak Microsoft SQL Server’ın bu sürümünde bazı kritik sınırlamalar vardı.

SQL Server Express’in 2022 sürümünde en önemli sınırlamalar şunlardı :

 • Bir soket veya dört çekirdek kullanımı
 • Instance başına yalnızca 1,4 GB kullanımı
 • Veritabanları için 10 GB sınırı

500 ve ya daha az sanal makineden oluşan bir ortamda bu sınırlamaların bir etkisi olmayabilir, Ancak büyük bir yedekleme ortamınız varsa, bu sınırlamalardan kaçınmak için ücretli ve lisanslı olarak Microsoft SQL Server sürümlerinden birine geçmeniz gerekir.

SQL Server 2022‘nin her sürümü için sınırları şuna tıklayarak kontrol edebilirsiniz.

Feature Enterprise Standard Web Express
with
Advanced
Services
Express
Maximum compute capacity used by a single instance – SQL Server Database Engine1 Operating system maximum Limited to lesser of 4 sockets or 24 cores Limited to lesser of 4 sockets or 16 cores Limited to lesser of 1 socket or 4 cores Limited to lesser of 1 socket or 4 cores
Maximum compute capacity used by a single instance – Analysis Services or Reporting Services Operating system maximum Limited to lesser of 4 sockets or 24 cores Limited to lesser of 4 sockets or 16 cores Limited to lesser of 1 socket or 4 cores Limited to lesser of 1 socket or 4 cores
Maximum memory for buffer pool per instance of SQL Server Database Engine Operating System Maximum 128 GB 64 GB 1410 MB 1410 MB
Maximum memory for Columnstore segment cache per instance of SQL Server Database Engine Unlimited memory 32 GB 16 GB 352 MB 352 MB
Maximum memory-optimized data size per database in SQL Server Database Engine Unlimited memory 32 GB 16 GB 352 MB 352 MB
Maximum memory utilized per instance of Analysis Services Operating System Maximum 16 GB 2

64 GB 3

N/A N/A N/A
Maximum memory utilized per instance of Reporting Services Operating System Maximum 64 GB 64 GB 4 GB N/A
Maximum relational database size 524 PB 524 PB 524 PB 10 GB 10 GB

Veeam Backup & Replication 12 için ölçeklenebilirlik, performans ve lisanslama maliyetini göz önünde bulundurarak PostgreSQL’i yapılandırma veritabanı olarak kullanma imkanı sundu. PostgreSQL, 35 yılı aşkın süredir birçok platform tarafından kullanılan ilişkisel bir veritabanı yönetim sistemidir. Sağlam ve etkili olduğu kanıtlanmış olmasının yanı sıra PostgreSQL aynı zamanda açık kaynak koduna sahiptir ve lisans ücreti ödemeden kullanılabilir.

Veeam Backup & Replication 12‘de yapılandırma veritabanı olarak hem Microsoft SQL Server hem de PostgreSQL kullanabilirsiniz, oysa Veeam Backup & Replication 11 ve önceki sürümlerde yalnızca Microsoft SQL Server kullanabiliyordunuz. V11’den V12’ye Upgrade işlemini yapmışsanız, yapılandırma varsayılan olarak Microsoft SQL Server’ı kullanmaya devam edecektir. PostgreSQL kullanmak için yapılandırma veritabanınızı taşımanız gerekir. Daha önceki Veeam Backup & Replication 12 Config Migrate işlemini sizlerle paylaşmıştık.

Daha önceki yazımızda

Veeam Backup & Replication 11 Upgrade Veeam Backup & Replication 12

Veeam Backup & Replication 11 versiyonunu Veeam Backup & Replication 12 versiyonuna Upgrade işlemini yapmıştık.

Daha sonraki yazımızda

Veeam Backup & Replication 12 Config Migrate İşlemi

 

Veeam Backup & Replication 11’den Veeam Backup & Replication 12’ye Upgrade işlemi yaptığımız sunucumuz üzerindeki Microsoft SQL Server yapısını daha önce Veeam Backup & Replication 12 Config Backup işlemi ile almış olduğumuz Config Backup’ını ortamınızda yeni kurduğumuz Veeam Backup & Replication 12 ve PostgreSQL 15.1 yapısını kullanan sunucumuz üzerine Restore ( Geri Yükleme ) işlemini anlatmıştık.

 

Bu yazımızda Veeam Backup & Replication yapılandırması için veritabanını oluşturmak ve depolamak için W19SQL22 isimli sunucumuz üzerinde Microsoft SQL Server 2022 Express kurulumunu ve yapılandırmasını anlatıyor olacağız. Sonraki yazımızda da W19VEEAM isimli sunucumuz üzerinde Veeam Backup & Replication 12 kurulumunu ve yapılandırmasını anlatıyor olacağız.

 

SQL Server Installation Center ekranı geliyor karşımıza.

SQL Server Installation Center ekranın da Installation bölümünü seçerek Microsoft SQL Server 2022 Express kurulumu ve yapılandırmasını başlatıyoruz.

SQL Server Installation Center ekranın da Installation seçeneği seçiyoruz.

SQL Server Installation Center ekranın da Installation seçeneği seçtikten sonra New SQL Server stand-alone installation or add features to an existing installation seçeneğini seçerek Microsoft SQL Server 2022 Express kurulumu ve yapılandırmasını başlatıyoruz.

Microsoft SQL Server 2022 Express kurulumu ve yapılandırma için başlatıldığını görüyoruz.

Product Key ekranın da Microsoft SQL Server 2022 Express kurulumu için gerekli olan lisans yapılandırmasını seçmemiz gerekiyor.

Specify a free edition bölümünde Evaluation, Developer ve Express seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz.

 • Evaluation : Microsoft SQL Server 180 günlük demo yani deneme sürümüdür.
 • Developer : Geliştiricilere yönelik bir lisanslamadır. Sadece geliştirme ve test ortamları için kullanılabilir.
 • Express : Ücretsiz olan bir sürümdür ve Basic yapılandırma ile Genelde son kullanıcılar için idealdir. Database boyutu olarak en fazla 10 Gibabyte (GB)’a kadar desteklemektedir.

Use pay-as-you-go billing throuh Microsoft Azure: Bu lisanslama türünü seçtiğiniz de Microsoft SQL Server’ı Microsoft Azure Cloud hesabınıza bağlamanız gerekir. Microsoft SQL Server 2022 Standard Edition ya da Enterprise Edition lisans ücreti Microsoft Azure Cloud üzerinden fatura edilecektir.

Enter the product key : Eğer bir lisansa sahipseniz lisans bilginiz otomatik olarak Enter the product key gelecektir.

 • I have a SQL Server license with Software Assurance of SQL Software Subscription : Microsoft Abonelik modeli ile bir Microsoft SQL Server 2022 Standard Edition ya da Enterprise Edition lisansı edinmişseniz bu seçenği seçebilirsiniz.
 • I have a SQL Server license only : Daha önce edinmiş olduğunuz bir Microsoft SQL Server 2022 Standard Edition ya da Enterprise Edition lisansı varsa bu seçeneği seçebilirsiniz.

Product Key ekranın da eğer Microsoft SQL Server 2022 Standard Edition ya da Enterprise Edition lisansına sahip değilseniz.

Specify a free edition bölümünde Evaluation, Developer ve Express seçenekleri kurulum için kullanabilirsiniz.

 • Evaluation : Microsoft SQL Server 180 günlük demo yani deneme sürümüdür.
 • Developer : Geliştiricilere yönelik bir lisanslamadır. Sadece geliştirme ve test ortamları için kullanılabilir.
 • Express : Ücretsiz olan bir sürümdür ve Basic yapılandırma ile Genelde son kullanıcılar için idealdir. Database boyutu olarak en fazla 10 Gibabyte (GB)’a kadar desteklemektedir.

Product Key ekranın da Specify a free edition bölümünde Express seçeneğini seçerek Microsoft SQL Server 2022 Express kurulumunu yapacağız.

Product Key ekranın da Microsoft SQL 2022 Server Express kurulumu için gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

License Terms ekranın da Microsoft SQL Server 2022 Express kurulumu için lisans sözleşmesini I accept the license terms and Privacy Statement seçeneğini işaretleyerek kabul ediyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Global Rules ekranın da Microsoft SQL Server 2022 Express kurulumuna başlamadan önce sistemimizdeki Microsoft SQL Server 2022 Express kurulumu için herhangi bir eksik ya da hata olup olmadığının kontrolü gerçekleştiriyor.

Global Rules ekranın da herhangi bir eksik ya da hata yoksa Microsoft SQL Server 2022 Express kurulumuna Next diyerek devam ediyoruz.

Microsoft Update ekranın da Microsoft SQL Server 2022 Express kurulumu için güncelleştirme olup olmadığını kontrol edebiliriz ya da herhangi bir güncelleştirmeyi kontrol etmeden Microsoft SQL Server 2022 Express kurulumuna devam edebiliriz.

Microsoft Update ekranın da Microsoft SQL Server 2022 Express kurulumu için gerekli olan güncelleştirmenin yapılması ve Microsoft SQL Server 2022 Express kurulumuna devam etmek için Use Microsoft Update to check for updates (recommended) seçeneğini işaretliyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Install Setup Files ekranın da Microsoft SQL Server 2022 Express kurulumu için gerekli update işlemi ve Microsoft SQL Server 2022 Express kurulum dosyaları hazırlanıyor.

Install Rules ekranın da Microsoft SQL Server 2022 Express kurulumu için gerekli olan yapılandırmada herhangi bir eksik olup olmadığını kontrol ediliyor. Microsoft SQL Server 2022 Express kurulumu ve yapılandırması için önemli bir hata olmadığından Microsoft SQL Server 2022 Express kurulumu için Next diyerek devam ediyoruz.

Feature Selection ekranın da Microsoft SQL Server 2022 Express kurulumu için hangi servislerinin ve özelliklerinin kurulacağını yapılandırdığımız ekrandır. Microsoft SQL Server 2022 Express kurulumu için seçilmesi gereken önemli servis Database Engine Services servisidir. Geri kalan servisler ve özellikler Microsoft SQL Server 2022 Express hangi uygulama için kullanılacağına bağlı olarak seçilmektedir.

Microsoft SQL Server 2022 Express ile birlikte Management Tools ve Reporting Services artık Microsoft SQL Server kurulum ISO’su ya da kurulum dosyası içinde gelmemektedir. Microsoft SQL Server 2016’dan önceki versiyonlar da Management Tools ve Reporting Services özellikleri Microsoft SQL Server kurulumu ile birlikte yapılmaktaydı. Microsoft SQL Server 2016’dan sonra Management Tools ve Reporting Services ayrıca indirilerek kurulmaktadır.

NOT : Microsoft SQL Server 2022 kurulumu sırasında seçilen servisler ve özellikler kullanılacak olan yazılım ve uygulamalar için farkılılık gösterebilir.

Feature Selection ekranın da Database Engine Services özelliğini seçiyoruz.

Prerequisite for selected features altında Database Engine Services özelliğini seçtikten sonra kurulacak olan yazılımları görüyoruz.

Instance root directory, Shared features directory ve Shared feature directoy ( x86 ) bölümlerinde Microsoft SQL Server 2022 Express kurulumu için default olarak gelen kurulumu yapılaacak olan dizinlerini görüyoruz.

Instance root directory, Shared features directory ve Shared feature directoy ( x86 ) bölümlerinde Microsoft SQL Server 2022 Express kurulumu için Program Files ( x64 ) dizini altına kurulacağını görüyoruz.

Shared feature directoy ( x86 ) bölümlününde Microsoft SQL Server 2022 Express kurulumu için Program Files ( x86 ) dizini altına kurulacağını görüyoruz.

Feature Selection ekranın da Microsoft SQL 2022 Server Express kurulumu için gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Feature Selection ekranın da Microsoft SQL 2022 Server Express kurulumu için gerekli yapılandırmanın kontrol edildiğini görüyoruz.

Feature Rules ekranın da Microsoft SQL Server 2022 Express kurulumu için gerekli olan yapılandırmada herhangi bir eksik olup olmadığını kontrol ediliyor. Microsoft SQL Server 2022 Express kurulumu ve yapılandırması için önemli bir hata olmadığından Microsoft SQL Server 2022 Express kurulumu için Next diyerek devam ediyoruz.

Instance Configuration ekranın da

 • Default Instance : Default Instance seçeneği bir sunucu üzerinde sadece bir kez kurulabilir ve sunucu ismiyle direkt olarak Instance’a erişim sağlanabilir.
 • Named Instance : Named Instance seçeneği ise sunucuIsmi\InstanceIismi ile erişime açıktır ve Microsoft SQL Browser servisinin açık olması gerekmektedir.

Ortamınızda bulunan bir sunucu üzerine birden fazla Microsoft SQL Server kurulumu yapabilirsiniz. Sunucunuz üzerinde yüklü olan Microsoft SQL Server’ların her biri Instance olarak isimlendirilir. Sunucu üzerinde çok sayıda yüklü olan Instance’lardan sadece bir tanesi varsayılan olarak sunucu ismi ile bütünleşebilir. Diğer Instance’ları birbirinden farklı isimler vererek kurmak ve yapılandırmak zorundasınız.

SQL Server bileşenlerinin birden çok Instance tek bir sunucuya yükleme yeteneği, birkaç durumda yararlı olacaktır;

 • Veritabanı kümeleri için farklı yöneticilere veya güvenlik ortamlarına sahip olmak isteyebilirsiniz. Bu yöntem ile Microsoft SQL Server’ın her bir Instance ayrı ayrı yönetebilir ve güvenliğini sağlayabilirsiniz.
 • Bazı uygulamalarınız diğer uygulamaların sunucu gereksinimleriyle tutarsız veya uyumsuz sunucu yapılandırmalarına maruz kalabilir. Böyleyece Microsoft SQL Server’ın her Instance’ını bağımsız olarak yapılandırabilirsiniz.
 • Uygulama veritabanlarınız, özellikle kullanılabilirlik açısından farklı hizmet düzeylerine ihtiyaç duyabilir. Farklı hizmet düzeyi anlaşmaları (SLA’lar) ile iş yüklerini ayırmak için Microsoft SQL Server Instance kullanabilirsiniz.
 • Instance kullanımı ile Microsoft SQL Server’ın farklı sürümlerini tek bir işletim sisteminde barındırabilirsiniz.
 • Uygulamalarınız farklı sunucu düzeyinde dil ayarı ve dil yapılandırmasını ( Collation ) ihtiyaç duyabilir. Instance kullanımı ile her bir veritabanı farklı Collation sahip olabilse de, uygulama geçici nesneler kullanırken Tempdb veritabanının Collation bağımlı olabilir.
 • Bir Instance belirtmeden iletilen sorgular gönderilirse, bağlantı istekleri varsayılan Instance’a bağlanır.
 • Microsoft SQL Server’ın farklı sürümleri, birden çok Instance kullanılarak ayni işletim sistemi üzerinde yan yana da kurulabilir. Bu durum yükseltme senaryolarını test ederken veya yükseltmeler gerçekleştirirken kolaylıklar sunacaktır.
 • Instance kullanımının sunduğu avantajlardan biride; Microsoft SQL Server araçlarını ve yardımcı programlarını bir sunucuya birden fazla yüklemeye gerek yoktur. Tüm Instance’ların yönetimi ve yapılandırılması için araçlardan tek birini kurarak bu yöntemle kullanabilirsiniz.

Microsoft SQL Server 2000 versiyonundan önce, bir sunucu sistemine yalnızca tek bir Microsoft SQL Server kurulabilirdi. Microsoft SQL Server’ın barındırıldığı Windows Sunucusunun adıyla adreslenmiştir. Geriye dönük uyumluluğu korumak için bu bağlantı modu hala desteklenmektedir ve buna Default Instance denir. Varsayılan ayarlarda kurulan Microsoft SQL Server’da bu MSSQLSERVER olarak geçmektedir. Bu instance isimlendirilemez ve Alias veremezsiniz.

Microsoft SQL Server’ın ek Instance ile kullanımı sunucu adıyla birlikte kullanabileceğiniz Named Instance olarak bilinen bir Instance Name gerektirir. Microsoft SQL Server’ın tüm bileşenlerini birden fazla Instance kuramazsınız. Named Instance için, istemci uygulamaları sunucuIsmi\InstanceIismi olarak kullanır. Örneğin, W22SQL22 isimli bir Windows Server 2022 sunucu işletim sistemine sahip bir sunucuda BAKICUBUK isimli Instance Name yapılandırmışsanız W22SQL22\BAKICUBUK olarak kullanmanız gerekir.

Instance Configuration ekranın da Named Instance olarak seçiyoruz.

Instance Configuration ekranın da Instance ID bölümü SQLEXPRESS default olarak gelecektir.

Instance Configuration ekranın da SQL Server directory bölümü C:\Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL16.SQLEXPRESS olarak kurulacağını görüyoruz. Bir önceki Feature Selection ekranın da bu dizini görmüştük.

Instance Configuration ekranın da Microsoft SQL 2022 Server Express kurulumu için gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek kuruluma devam ediyoruz.

Instance Configuration ekranın da Microsoft SQL 2022 Server Express kurulumu için gerekli yapılandırmanın kontrol edildiğini görüyoruz.

Server Configuration ekranın da Account Name bölümünde SQL Server Database Engine ve SQL Server Browser Microsoft SQL 2022 Server Express servislerinin hangi User ( Kullanıcı ) ile çalışacağını yapılandırabilirsiniz.

Server Configuration ekranın da Startup Type bölümünde SQL Server Database Engine ve SQL Server Browser Microsoft SQL 2022 Server Express servislerinin çalışma şeklini Automatic ( Otomatik ) ya da Manual ( Manuel ) olarak yapılandırabilirsiniz.

Server Configuration ekranın da Collation sekmesinde Database Engine için Collation seçimi yapmak için Customize butonu kullanarak değiştirebilirsiniz.

Collation : Microsoft SQL Server üzerinde Character set anlamına gelmektedir. Eşitliklerde, Order ( Sıralama ) işleminde, Büyük küçük harf ayrımında karakterlerin hangi mantıkta kullanılacağını belirler. Genelde Türkçe veritabanlarında kullanılan Turkish_CI_AS ya da SQL_Latin1_General_CP1254_CI_AS Collation Name deki CI ifadesi Case Insensitive ( Büyük küçük harf ayrımı olmasın ) anlamına gelmektedir. Microsoft SQL Server 2000 versiyonunda Collation Name olarak Turkish_CI_AS olarak yapılandırmaktaydı. Fakat Microsof SQL Server 2005 ve Microsof SQL 2008 versiyonları sonrasında daha çok SQL_Latin1_General_CP1254_CI_AS kullanılmaya başlandı.

NOT : Microsoft SQL Server 2022 kurulumu sırasında Collation seçeneği kullanılacak olan yazılım ve uygulama için farkılılık gösterebilir.

Server Configuration ekranın da Account Name bölümünde SQL Server Database Engine ve SQL Server Browser Microsoft SQL 2022 Server Express servislerinin hangi User ( Kullanıcı ) ile çalışacağını yapılandırıyoruz.

Server Configuration ekranın da Startup Type bölümünde SQL Server Database Engine ve SQL Server Browser Microsoft SQL 2022 Server Express servislerinin çalışma şeklini Automatic ( Otomatik ) olarak yapılandırıyoruz.

Grant perform Volume Maintenance Task privilege to SQL Server Database Engine Servises seçeneği Instant File Initialization ( Anında Dosya Oluşturulması ) Microsoft SQL Server 2005 versiyonu ile karşımıza gelen bu özellik. Çok hızlı büyüyen Database ( Veritabanı ) bu özelliğin aktif edilmesi önerilmektedir. Bu özellik sayesinde Allocate edilen Database ( Veritabanı ) dosyaları sıfır ile doldurulmadan anında Allocate edilmesidir.

Grant perform Volume Maintenance Task privilege to SQL Server Database Engine Servises seçeneği aktif edilmezse Allocate işlemi sırasında Data File sıfır ile doldurulmaktadır.

Bu sayede aşağıdaki işlemler çok hızlı bir şekilde yapılabilmektedir.

 • Database ( Veritabanı ) Oluşturulması
 • Mevcut Database ( Veritabanı ) Data File Ekleme
 • Mevcut Database ( Veritabanı ) Data File Boyutunu Manual ( Manuel ) olarak büyütülmesi
 • Database ( Veritabanı ) Restore İşlemleri

Microsoft SQL Server 2016 versiyonunda önce bu özellik için gereken işlemleri Microsoft SQL Server kurulumu sonrasında yaptığımız bir çok ayar gibi kurulum sonrasında yapıyorduk. Microsoft SQL Server 2016 versiyondan sonra Grant perform Volume Maintenance Task privilege to SQL Server Database Engine Servises seçeneğini işaretleyerek hızlıca yapılabilmektedir.

NOT : Microsoft SQL Server 2022 kurulumu sonrasında Service Accounts için Services bölümünde değişiklik yapabilirsiniz. Ancak bu işlemde dikkat edilmesi gerekmektedir herhangi bir sorunda Microsoft SQL Server 2022 servisleri çalışmayacaktır.

Server Configuration ekranın da Grant perform Volume Maintenance Task privilege to SQL Server Database Engine Servises seçeneğini işaretledikten sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Database Engine Configuration ekranın da Server Configuration sekmesinde bulunan Authetication Mode seçeneğin de

Windows authentication mode : Bu seçenek ile Microsoft SQL Server üzerinde sadece Windows Login’leri ile Microsoft SQL Server’a erişilebilir. Windows Authentication, Active Directory Domain ortamını etkin hale getirilmişse, en yüksek güvenlik seviyesi sağlayan Kerberos güvenlik protokolünü kullanır.

Mixed Mode ( SQL Server authentication and Windows authentication ) : Bu seçenek ile Microsoft SQL Server üzerinde hem Windows authentication hem de SQL Server authentication ile erişilebilirsiniz. Microsoft SQL Server kurulurken default olarak Windows authentication mode’da kurulur. Microsoft SQL Server’ınızı dilerseniz kurulum esnasın da Mixed Mode ( SQL Server authentication and Windows authentication ) olarak yapılandırabilirsiniz. Tabiki burda Microsoft SQL Server 2022 kullanacağımız uygularımız ( Logo Tiger, Logo Bordro, Mikro, Eta, Nebim gibi ) için bir sa kullanıcısı için bir şifresi yapılandırabilirsiniz.

Specify SQL Server administrators bölümünde Microsoft SQL 2022 Server Express üzerinde Active Directory Domain ortamınızda bulunan Administrator kullanıcısının yetkili olabilmesi için Add Current User seçeneğine tıklayarak ekleyebiliriz.

Database Engine Configuration ekranın da Server Configuration sekmesinde bulunan Authetication Mode seçeneğin de Mixed Mode ( SQL Server authentication and Windows authentication ) seçeneği seçiyoruz.

Specify the password for the SQL Server system administrator (sa) account altında bulunan Enter password ve Confirm password bölümlerine sa kullanıcı için bir Password ( Parola ) belirliyoruz.

Database Engine Configuration ekranın da Server Configuration sekmesinde bulunan Specify SQL Server administrators bölümünde Add Current User tıklıyoruz.

Database Engine Configuration ekranın da Server Configuration sekmesinde bulunan Specify SQL Server administrators bölümüne BAKICUBUK\Administrator olarak Administrator kullanıcısının geldiğini görüyoruz.

Database Engine Configuration ekranın da Server Configuration sekmesinde gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Data Directories sekmesine geçiyoruz.

Database Engine Configuration ekranın da Data Directories sekmesinde Microsoft SQL 2022 Server Express sunucumuz üzerinde DatabaseLog ve Backup dosyalarının tutalacağı dizinleri yapılandırdığımız sekmedir.

Data Directories sekmesinde Microsoft SQL 2022 Server Express kurulacağı default olarak gelen dizinleri görüyoruz. Data root directory, User database directory, User database log directory ve Backup directory sunucumuz üzerinde tutulacağı dizinlerdir.

Neden diskleri farklı dizinlerde yapılandırdığımızı belirtmek gerekirse. Örneğin ortamınızda ki Microsoft SQL Server 2022 ( Standalone ) olarak yapılandırdığınız yani Microsoft SQL Server Always ON ya da Microsoft SQL Server 2022 Failover Cluster yapılandırması yapmadığımızı düşünelim. Microsoft SQL Server 2022 ( Standalone ) olarak yapılandıracağınız sunucu üzerinde işletim sisteminden farklı olarak RAID yapılmış SSD ( Solid State Disk ) diskleriniz varsa Data, Log, Temp ve Backup için bu SSD ( Solid State Disk ) diskleriniz üzerinde tutulmasını sağlayabilirsiniz. Buradakı amacımız hem performans hem de yönetimi kolay olması sağlamaktır.

Microsoft SQL Server 2022 Always ON yapısında Data, Log, Temp ve Backup dizinleri sunucularımız Diskler üzerinde tutulmaktadır.

Microsoft SQL Server 2022 Always ON yapısında farklı olarak Microsoft SQL Server 2022 Failover Cluster yapısında Data, Log, Temp ve Backup dizinleri sunucularımız Cluster Shared Volumes ( CSV ) Disklerimiz üzerinde tutulmaktadır.

Microsoft SQL 2022 Server Express yapısında User database directory, User database log directory ve Backup directory dizinlerini sunucumuz üzerinde default olarak dizinler üzerinde tutulması için herhangi bir yapılandırma yapmıyoruz.

Database Engine Configuration ekranın da Data Directories sekmesinde gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra TempDB sekmesine geçiyoruz.

Database Engine Configuration ekranın da TempDB sekmesinde default olarak gelen dizinleri yapılandırabilirsiniz.

TempDB : Microsoft SQL Server Tempdb veritabanı, geçici tabloları, geçici stored procedure gibi geçici dosyaların tutulduğu bir veritabanıdır. Resultset ile yapılan sıralama işlemleri Tempdb veritabanında yapılır. Verilerin geçici olarak saklanması gerektiğinde Tempdb veritabanı kullanılır. Tempdb veritabanı içerisinde objeler geçici olarak saklanır. Bu geçici objeler; geçici tablolar, stored prosedürler, tablo değişkenleri ve global temp tablolardır. Tempdb’de online index işlemleri, triggerlar tetiklendikten sonraki durum da saklanır. TempDB veritabanı bu nedenle çok yoğun geçici işlem kullanan Axapta, SAP gibi uygulamaların kullanmış olduğu Microsoft SQL Server Databaselerde yüksek performans sağlayabilmek için TempDB Database yapısının çok iyi yapılandırılması gerekmektedir. SQL Server yeniden başlatıldığında Tempdb yeniden oluşturulur. Tempdb üzerinde backup ya da restore seçenekleri kullanılamaz. Buradaki yapılandırma Microsoft SQL Server 2022 üzerinde kullanacağınız uygulamara göre değişiklik gösterebilir.

Database Engine Configuration ekranın da TempDB sekmesinde gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Memory sekmesine geçiyoruz.

Database Engine Configuration ekranın da Memory sekmesinde Microsoft SQL Server 2019 ile birlikte gelen yeni bir sekme Microsoft SQL Server 2019 kurulumun da önceki versiyonlarda böyle bir yapılandırma sekme yoktu.

Memory : Microsoft SQL Server tarafında bazı durumlarda Memory ( RAM ) limitleme işlemi gerekebilir. Microsoft SQL Server iki çeşit hafıza yönetim sistemi vardır. Birincisi Dynamic Memory’dir. Bu yöntemde, Microsoft SQL Server kullanabildiği kadar çok hafızayı kullanır ve Operating System (OS) ve ya diğer uygulamaların ihtiyacı olduğunda ihtiyaç kadar hafızayı boşaltır. Sonra tekrar kullanır. Diğer yöntem ise Static Memory’dir. Bunda Minimum ve Maximum Memory ( RAM ) kullanım değerleri belirlenir. Microsoft SQL Server da hafızayı bu değerlere göre kullanır. Microsoft SQL Server 2022 kurulumu sırasında bu sekmede Microsoft SQL Server 2022 üzerinde gerekli olan Memory ( RAM ) limitleme işlemleri gerçekleştirilebilir.

Database Engine Configuration ekranın da Memory sekmesinde gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra User instance sekmesine geçiyoruz.

User instance : Microsoft SQL Server Express Edition (SQL Server Express), yalnızca SQL Server için .NET Framework Veri Sağlayıcısı (SqlClient) kullanıldığında kullanılabilen kullanıcı örneği özelliğini destekler. Kullanıcı örneği, bir üst örnek tarafından oluşturulan SQL Server Express Database Engine’in ayrı bir örneğidir. Kullanıcı örnekleri, yerel bilgisayarlarında yönetici olmayan kullanıcıların SQL Server Express veritabanlarına bağlanmasına olanak tanır. Her örnek, kullanıcı başına bir örnek temelinde, bireysel kullanıcının güvenlik bağlamı altında çalışır.

Database Engine Configuration ekranın da User instance sekmesinde gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra FILESTREAM sekmesine geçiyoruz.

File Stream : File Stream yapısı, varbinary (MAX) BLOB nesneleri (doküman, resim, video vb.) sunucu üzerindeki NTFS File system üzerinde veritabanı ile bütünleşik yapıda tutar. File system üzerinde file stream dosyaları oluşturur ve bu dosyaları veritabanının bir parçası yapar. Blob nesneleri NTFS file system’de file stream yapıda tutmak yerine, tabloda varbinary(MAX) veri tipini kullanarak veritabanının içine de gömebiliriz. Eğer dosyalarınız genel olarak 1 MB’tan küçükse veritabanı üzerinde tutmanız performansı arttıracaktır. Bununla beraber BLOB verilerin boyutu büyük olduğu için veritabanı yönetimini zorlaştıracaktır.(Backup, DBCC CHECKDB,Restore vb.)

Database Engine Configuration ekranın da Microsoft SQL Server 2022 kurulumu için gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Features Configuration Rules ekranın da Microsoft SQL Server 2022 Express kurulumu için seçenekleri bir kez daha sistem tarafından kontrolden geçiriyor.

Features Configuration Rules ekranın da herhangi bir hata yoksa eğer Microsoft SQL Server 2022 Express kurulumu için Next diyerek devam ediyoruz.

Ready to Install ekranın da Microsoft SQL Server 2022 Express kurulumu için yapılandırma bilgisini görüyoruz.

Ready to Install ekranın da Microsoft SQL Server 2022 Express kurulumu için yapılandırma bilgisini kontrol ettikten sonra Install diyerek Microsoft SQL Server 2022 kurulumu başlatıyoruz.

Installation Progress ekranın da Microsoft SQL Server 2022 Express kurulumunun başladığını görüyoruz.

Complete ekranın da W19SQL22 isimli sunucumuz üzerinde Microsoft SQL Server 2022 Express kurulumunun sonlandırıldığını görüyoruz.

Complete ekranın da Microsoft SQL Server 2022 Express kurulumun başarılı bir tamamlandığı görüyoruz.

Complete ekranın da Close diyerek SQL Server 2022 Setup ekranını kapatıyoruz.

W19SQL22 isimli sunucumuz üzerinde Microsoft SQL Server Management Studio ( SSMS ) konsolunu açıyoruz.

Connect to Server ekranın da

Server name bölümünü W19SQL22\SQLEXPRESS olarak geldiğini görüyoruz.

Authentication bölümünü Windows Authentication seçiyoruz ve Connect diyoruz.

W19SQL22\SQLEXPRESS isimli sunucumuz da Microsoft SQL Server Management Studio ( SSMS ) konsolunu geliyor karşımıza.

Microsoft SQL Server Management Studio ( SSMS ) konsolununda Databases menüsü altında herhangi bir Database ( Veritabanı ) olmadığını görüyoruz.

Microsoft SQL Server Management Studio ( SSMS ) konsolununda Security menüsü altında bulunan Logins menüsüne tıklıyoruz.

Veeam Backup & Replication 12 kurulumu öncesinde Microsoft SQL Server 2022 Express yapısına bağlantı sağlamak için Microsoft SQL Server 2022 Express sunucumuz üzerinde User ( Kullanıcı ) oluşturuyoruz.

Microsoft SQL Server Management Studio ( SSMS ) konsolununda Security menüsü altında bulunan Logins menüsü üzerinde sağ tuş yapıyoruz. Açılan New Login seçeneğine tıklıyoruz.

Login – New ekranın da General sekmesinde Login name bölümüne oluşturulacak olan User ( Kullanıcı ) için bir Login Name yapılandırmamız gerekiyor.

Login – New ekranın da General sekmesinde Login name bölümüne oluşturulacak olan User ( Kullanıcı ) için bir veeamsqladmin olarak belirledikten sonra bağlantı seçimini yapılandırmamız gerekmektedır.

 • Windows authentication : Microsoft SQL Server sunucunuz üzerine Windows hesabı ile bağlantı sağlayabilirsiniz. Bu şeçenek ile bağlantı yaptığınızda herhangi bir şifre istemeyecektir. Fakat Microsoft SQL Server sunucunuzun Active Directory Domain ortamına dahil edilmiş ve Microsoft SQL Server kurulumu sırasında yetkilendirme yapılmış olması gerekmektedir.
 • SQL Server authenticaiton : Microsoft SQL Server sunucunuz üzerine Microsoft SQL Server kurulumu sırasında yapılandırmış olduğunuz sa kullanıcı ve Password ( Parola ) ile bağlantı seçeneğidir.

Login – New ekranın da General sekmesinde SQL Server authenticaiton seçeneğini seçiyoruz ve Password ve Confirm password bölümlerine bir Password ( Parola ) belirliyoruz.

 • Enforce password policy seçeneği yapılandıracağınız parolanın Microsoft SQL Server’de tanımlanmış şifre kurallarına uygun olup olmadığını kontrol eder
 • Enforce password expiration seçeneği zamanı geldiğinde parolanın değiştirilmesi gerekliliği oluşturur ve parolası değiştirilmeyen kullanıcıları Disable ( Devre Dışı ) duruma çekilmesini sağlar
 • User must change password at next login seçeneği oluşturduğunuz kullanıcının ilk login işlemi yaptığı işlemde parolanın değiştirmesini sağlar.

Login – New ekranın da General sekmesinde gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra veeamsqladmin isimli kullanıcımızın Microsoft SQL Server üzerinde yetkilendirmesini yapmak için Server Roles sekmesine tıklıyoruz.

Login – New ekranın da Server Roles sekmesinde

Server Roles bölümü altında

 • bulkadmin (Bulk İnsert Administrator – Çoklu Kayıt Yöneticisi) : Bulk İnsert komutuna yetkisi olan demektir.
 • dbcreator (Database Creator – Veri tabanı Yöneticisi) : Database oluşturabilme, silebilme, düzenleyebilme yetkisi olan demektir.
 • diskadmin (Disk Administrator – Dosya Yöneticisi) : Disk üzerinde bulunan dosyaları yönetme yetkisi olan demektir.
 • processadmin(Process Administrator – İşlemci Yöneticisi) : Microsoft SQL Server üzerinde çalışan işlemcileri kontrol etme yetkisi olan demektir.
 • public (Herkese Kısıtlı Hak) : SQL Server üzerinde standart ayarlarla giriş yapan herkesin rolüdür. Bu kural ile tüm kullanıcıların kısıtlı hakları vardır. Daha sonra bu kullanıcılara kural değişikliği yapılarak diğer kurallar atanabilir demektir.
 • securityadmin (Security Administrator – Güvenlik Yöneticisi) : Server üzerinde kullanıcıların yetkilerini denetlemek, yönetmek ve şifrelerini sıfırlamak ya da istendiğinde değiştirme yetkisi olan demektir.
 • serveradmin (Server Administrator – Server Yöneticisi) : Microsoft SQL Server üzerinde yapı ayarları, başlat/durdur/yeniden başlat gibi yetkileri olan demektir.
 • setupadmin (Setup Administrator) : Microsoft SQL Server üzerinde farklı bir veri tabanı kullanarak işlem yapma yetkisi olan demektir.
 • sysadmin (System Administrator – Sistem Yöneticisi) : En yüksek yetkisi olandır. Sistem üzerinde tüm yetkilere sahiptir.

Login – New ekranın da Server Roles sekmesinde Server Roles bölümü altında veeamsqladmin isimli kullanıcımızın Microsoft SQL Server üzerinde sysadmin yetkisi veriyoruz.

Login – New ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra veeamsqladmin isimli kullanıcımızın Microsoft SQL Server üzerinde oluşturulması için OK diyoruz.

Microsoft SQL Server Management Studio ( SSMS ) konsolununda Security menüsü altında bulunan Logins menüsü altına oluşturduğumuz veeamsqladmin isimli kullacımızın geldiğini görüyoruz.

Veeam Backup & Replication 12 kurulumu öncesinde Microsoft SQL Server 2022 Express yapısına bağlantı sağlamak için Microsoft SQL Server 2022 Express sunucumuz üzerindeki Named Pipes servisini yapılandırıyoruz.

Named Pipes : TCP/IP dışında farklı bir protokoldür.Protokol 445 portunu kullanır, TCP/IP altında çalışan serverları isimlendirmek için herhangi bir DNS yok ise kullanışlı olacaktır. Aksi halde disable konuma getirmenizi öneririz, TCP/IP ye göre çok yavaş çalışır.

SQL Server Configuration Manager konsolunu açıyoruz.

SQL Server Configuration Manager konsolu üzerinde SQL Server Network Configuration menüsü altında bulunan Named Pipes servisini Disabled ( Devre Dışı ) olarak görüyoruz.

Named Pipes : TCP/IP dışında farklı bir protokoldür.Protokol 445 portunu kullanır, TCP/IP altında çalışan serverları isimlendirmek için herhangi bir DNS yok ise kullanışlı olacaktır. Aksi halde disable konuma getirmenizi öneririz, TCP/IP ye göre çok yavaş çalışır.

Named Pipes servisini yapılandırmak için tıklıyoruz.

Named Pipes Properties ekranın da Protocol bölümü altında General bölümü altında Named Pipes servisinin Enabled seçeneğini No olarak görüyoruz.

Named Pipes Properties ekranın da Protocol bölümü altında General bölümü altında Named Pipes servisinin Enabled seçeneğini Yes olarak yapılandırıyoruz.

Named Pipes Properties ekranın da Named Pipes servisi için gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Apply diyerek yapılandırmayı tamamlıyoruz.

Warning ekranın da Named Pipes servisi için gerekli yapılandırmanın tamamlanması için SQL Server (SQLEXPRESS) servisinin Restart ( Yeniden Başlat ) yapılması gerektiğini belirtiyor. OK diyerek devam ediyoruz.

Named Pipes Properties ekranın da Named Pipes servisi için gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra OK diyerek yapılandırmayı tamamlıyoruz.

SQL Server Configuration Manager konsolu üzerinde SQL Server Services menüsü altında bulunan SQL Server (SQLEXPRESS) servisini Running ( Çalışan ) olarak görüyoruz.

SQL Server (SQLEXPRESS) servisi üzerinde sağ tuş Restart ( Yeniden Başlat ) yapıyoruz.

SQL Server (SQLEXPRESS) servisini Stopping service… olarak görüyoruz.

SQL Server (SQLEXPRESS) servisi üzerinde gerekli Restart ( Yeniden Başlat ) işlemini tamamladık ve SQL Server (SQLEXPRESS) servisini Running ( Çalışan ) olarak görüyoruz.

Bu yazımızda Veeam Backup & Replication yapılandırması için veritabanını oluşturmak ve depolamak için W19SQL22 isimli sunucumuz üzerinde Microsoft SQL Server 2022 Express kurulumunu ve yapılandırmasını tamamladık. Sonraki yazımızda da W19VEEAM isimli sunucumuz üzerinde Veeam Backup & Replication 12 kurulumunu ve yapılandırmasını anlatıyor olacağız.

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

Bir yanıt yazın

Back To Top