Veeam Backup & Replication 12 Microsoft Azure Blob Storage Repository Yapılandırması

Merhaba

Veeam Backup & Replication hem şirket içindeki hem de buluttaki tüm iş yükleriniz için tek bir yedekleme, kurtarma ve veri güvenliği çözümüdür. Veeam Platform’un temelini oluşturan Veeam Backup & Replication basit, esnek, güvenilir ve güçlü veri koruma sunar. Anında kurtarmayla kesinti sürelerini ortadan kaldırın, yerel sabitlik ve test edilen yedeklemeler sayesinde siber tehditler karşısında güvende olun ve bunların tümünü yazılım tanımlı, donanımdan bağımsız tek bir çözümle elde edin.

  • Fidye yazılıma karşı eksiksiz koruma sağlayın.
 • Hibrit buluta geçişinizi hızlandırın.
 • Maliyeti düşürün, karmaşıklığı azaltın. Sağlayıcıya bağımlı kalmayın

Önemli Yetenekler

Veri yedekleme: Tüm verileriniz için hızlı, güvenli yedekleme

 • Bulut, sanal, fiziksel ve NAS’taki iş yüklerine yönelik yedekleme ve bulmayı otomatik hale getirin.
 • VM, donanım ve İS snapshot’ları için hızlı ve imaj tabanlı yedeklemelerden yararlanın.
 • %100 yazılım tanımlı ve donanımdan bağımsız çözümlerle
  en üst düzeyde esneklik elde edin.

Veri kurtarma: TÜM senaryolar için çok hızlı ve kanıtlanmış kurtarma

 • Anında kurtarmanın öncüsü tarafından sunulan güvenilir geri yüklemeler ile hizmet düzeyi sözleşmelerinizi (SLA’lar) karşılayın.
 • İS’ler, uygulamalar, veritabanları, VM’ler, dosyalar, klasörler, nesneler ve paylaşımlar için tam veya öğe seviyesinde kurtarma.
 • Taşınabilir veri biçimiyle birden fazla bulut ve platform arasında kurtarma yapın.

Buluta hazır: Buluta geçişi hızlandırırken maliyetleri azaltın

 • AWS, Microsoft Azure ve Google Cloud’a özgü yedekleme ve kurtarmayı tek bir yerden yönetin.
 • Nesne depolama sınıflarındaki verileri yedeklemek ve arşivlemek için ilke tabanlı katmanlandırma.
 • AWS Key Management Service (AWS KMS), Azure Key Vault, sabitlik ve çok daha fazlası ile fidye yazılımların sisteminize girmesini önleyin.

Veri güvenliği: Fidye yazılımlara ve siber tehditlere karşı koruma sağlayın

 • Yedek verileriniz için veri merkezinden buluta kadar uçtan uca sabitlik.
 • Kötü amaçlı yazılımları güvenilir şekilde tespit etme özelliğine sahip otomatik taramalar sayesinde kötü amaçlı yazılım içermeyen yedekler oluşturun.
 • Fidye ödemeye ve verilerinizin şifresini çözmeye kıyasla daha hızlı kurtarma yapın.

Kurulum ve yapılandırmaya geçmeden önce ortamımızla ilgili kısa bir bilgi aktarmak istiyorum.

Birinci sunucumuz Windows Server 2022 Datacenter işletim sistemine sahip W22DC isimli ve IP Address ( IP Adresi ) 192.168.1.200 olarak yapılandırılmıştır ve üzerinde Active Directory Domain Services yapılandırılarak bakicubuk.local isminde bir Active Directory Domain yapısı kurulmuştur.

İkinci sunucumuz Windows Server 2022 Datacenter işletim sistemine sahip W22VEEAM isimli ve IP Address ( IP Adresi ) 192.168.1.210/24 olarak yapılandırılmış ve Active Directory Domain yapısına dahil edilmiştir. Bu sunucumuz üzerine Veeam Backup & Replication 12 kurulumu yapmıştık.

Daha önceki yazımızda

https://www.bakicubuk.com/veeam-backup-replication-12-microsoft-azure-blob-storage-1/

Microsoft Azure Cloud üzerinde Microsoft Azure Blob Storage yapılandırmasını anlatmıştık.

Bu yazımızda Veeam Backup & Replication 12 kurulu sunucumuz üzerinde Microsoft Azure Object Blob Storage yapılandırmasını anlatıyor olacağız.

 

Veeam Backup & Replication 12 konsolunu Connect diyerek açıyoruz.

Veeam Backup & Replication 12 konsolu geliyor karşımıza.

Veeam Backup & Replication 12 konsolu üzerinde Backup Infrastructure menüsü altında Backup Repositories menüsü altında default olarak gelen Default Backup Repository görebilirsiniz. Veeam Backup & Replication 12 kurulumundan sonra Veeam Backup & Replication 12 sunucumuz üzerinde Default Backup Repository adında ve C:\Backup dizini altında bir yapılandırma oluşturmaktadır. Eğer Veeam Backup & Replication 12 kurulumunu yeni yapmışsanız ve herhangi bir Backup Repository yapılandırmazsanız. Veeam Backup & Replication 12 üzerinde Backup Job oluştururken sadece Default Backup Repository görüntülenecektir.

Daha önceki Veeam Backup & Replication 12 Backup Repository Yapılandırması yazımızda BAKICUBUK_BackupRepository isimli Backup Repository yapılandırmasını anlatmıştık.

Veeam Backup & Replication 12 konsolun da bulunan Backup Repositories menüsü üzerinde sağ tuş Add backup repository ya da Manage Repository menüsün de bulunan Add Repository seçeneğine tıklayarak Veeam Backup & Replication 12 üzerinde Backup Repository yapılandırma işlemini başlatabilirsiniz.

Add Backup Repository ekranın da ise yapılandırabileceğiniz Backup Repository için dört farklı yapılandırma seçeneği bulunmaktadır.

 • Direct attach storage
 • Network attached storage
 • Deduplicating storage appliance
 • Object Storage

Direct attach storage : Direkt olarak Microsoft Windows ve Linux sunucuları üzerindeki oluşturmuş olduğunuz depolama alanlarını ve ya Veeam Backup & Replication 12 üzerine doğrudan bağlamış olduğunuz depolama alanlarını Backup Repository olarak yapılandırabilirsiniz. Genel yedekleme yöntemi olarak bu seçenek yoğun olarak kullanılmaktadır. Örneğin NAS ( Network Attached Storage ) cihazlarını ya da Storage üzerinde yapılandırdığınız depolama alanlarını ISCSI ile Veeam Backup & Replication 12 sunucusu üzerine bağlantı sağladıktan sonra bu seçenek ile Backup Repository olarak yapılandırabilirsiniz.

Hardened repository seçeneği Veeam Backup & Replication 12 ile birlikte geldiğini görüyoruz. Linux Sunucusu üzerinde yapılandırmış olduğumuz depolama alanlanını Hardened repository seçeneği ile yapılandırarak silinmemesini sağlayabiliriz.

Network attached storage : Ortamınız da bulunan File Server, NAS ( Network Attached Storage ) cihazlarını ya da Storage üzerinde yapılandırdığınız depolama alanlarını Share ( Paylaşım ) olarak yapılandırdıktan sonra Veeam Backup & Replication 12 sunucunuz üzerine Backup Repository olarak yapılandırabilirsiniz. SMB (CIFS ) protokolünü kullanmaktadır.

Veeam Backup & Replication 10 ile birlikte NFS Share seçeneğini de gelmişti.

Deduplicating storage appliance : Dell EMC Data Domain, ExaGrid, Fijutsi CS800, HPE StoreOnce, Infinidat InfiniGuard ve Quantum DXi gibi donanım ürünlerini Backup Repository yapılandırması için bu seçenek ile devam edebilirsiniz.

Object Storage ekranın da

 • S3 Compatible seçeneği ile şirket içi yapılandırmış olduğunuz Object Storage sistemleri ve S3 desteği sağlayan Cloud Object Storage servis sağlayıcılarını Object Storage olarak yapılandırabilirsiniz.
 • Amazon S3 seçeneği ile Amazon Cloud Storage yapısında Amazon S3 (Simple Storage Service), Amazon S3 Glacier ve AWS Snowball Edge Cloud Strorage hizmetlerini Object Storage olarak yapılandırabilirsiniz.
 • Google Cloud Storage seçeneği ile Google Cloud üzerinde yapılandırmış olduğunuz Bucket yapısını Object Storage olarak yapılandırabilirsiniz.
 • IBM Cloud Object Storage seçeneği ile IBM Cloud üzerinde yapılandırmış olduğunuz Bucket yapısını Object Storage olarak yapılandırabilirsiniz.
 • Microsoft Azure Storage seçeneği ile Microsoft Azure Storage üzerinde Azure Blob Storage, Azure Archine Storage ve Azure Data Box Cloud Strorage hizmetlerini Object Storage olarak yapılandırabilirsiniz.
 • Wasabi Cloud Storage seçeneği ile Wasabi Cloud üzerinde yapılandırmış olduğunuz Bucket yapısını Object Storage olarak yapılandırabilirsiniz.

Object Storage seçeneği altına Wasabi Cloud Storage seçeneğinin Veeam Backup & Replication 12 ile birlikte geldiğini görüyoruz.

Add Backup Repository ekranın da Object Storage seçeneğini seçiyoruz.

Object Storage seçeneği altında bulunan Microsoft Azure Storage seçeneğini seçiyoruz.

Object Storage seçeneği altına Wasabi Cloud Storage seçeneğinin Veeam Backup & Replication 12 ile birlikte geldiğini görüyoruz.

Veeam Backup & Replication 11 Microsoft Azure Blob Storage yazısında Object Storage seçeneği altında Microsoft Azure Blob Storage olarak görüyorduk.

Microsoft Azure Blob Storage ekranın da

Azure Blob Storage : Azure Blob depolama yöntemi Microsoft’un buluta yönelik nesne depolama çözümüdür. Blob depolama çok miktarda yapılandırılmamış veriyi depolamak için iyileştirilmiştir. Yapılandırılmamış veriler, metin veya ikili veriler gibi belirli bir veri modeline veya tanımına bağlı olmayan bir veri.

Azure Blob Storage Archive Tier : Azure Blob Storage Archive Tier, adından da anlaşılacağı gibi, nadiren erişilebilecek arşiv verileri için düşük maliyetli bir depolama alanıdır. Bu katman, en az 180 gün boyunca arşiv depolama alanında kalacak veriler içindir. Uzun süreli yedekleme verileri, tıbbi geçmiş, denetim ve uyumluluk için ticari işlem günlükleri, çağrı merkezi kayıtları, Azure arşiv depolama alanındaki uzun saklama süresinden yararlanabilecek bazı kullanım durumlarıdır.

Azure Data Box : Hizmet, büyük veri kümeleri veya ağ kısıtlamaları, verilerin gerçekçi olmayan şekilde karşıya yüklenmesini sağlamak için şirket Içi verileri blob depolamaya aktarmak için kullanılabilir. Veri boyutunuza bağlı olarak, Microsoft ‘tan Azure Data Box diskAzure Data Box veya Azure Data Box Heavy cihazları isteyebilirsiniz. Daha sonra verilerinizi bu cihazlara kopyalayabilir ve bunları blob depolamaya yüklemek üzere Microsoft ‘a gönderebilirsiniz.

Microsoft Azure Blob Storage ekranın da Azure Blob Storage seçeneğini seçiyoruz.

Name ekranın da Microsoft Azure Storage yapısını Object Storage Repository olarak yapılandırmak için bir Name ( İsim ) yapılandırmamız gerekiyor.

Limit concurrent task to seçeneğinde eş zamanlı olarak kaç adet Backup Job çalışağını yapılandırabilirsiniz.

Name ekranın da karşımıza çıkan Limit concurrent task to seçeneği Veeam Backup & Replication 11 ile birlikte gelen bir özellikti.

Name ekranın da yapılandıracağımız Microsoft Azure Storage yapısını Object Storage Repository olarak yapılandırmak için bir Name ( İsim ) yapılandırıyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Account ekranın da Credentials seçeneğini yapılandırmak için Add seçeneğine tıklıyoruz.

Credentials ekranın da

 • Account bölümüne Microsoft Azure Cloud üzerinde yapılandırmış olduğumuz Storage Account bilgisini kopyalarak buraya yapıştırmanız gerekmektedir.
 • Shared key bölümüne oluşturmuş olduğumuz Storage Account’un Access keys menüsü altında Storage Account’u hesabımız için oluşturulan Access Key’i kopyalarak buraya yapıştırmanız gerekmektedir.

Credentials ekranın da Account ve Shared key bölümlerine gerekli bilgileri kopyalarak yapıştırıyoruz ve OK diyoruz.

Account ekranın da Credentials bölümüne gerekli yapılandırmanın geldiğini görüyoruz.

Account ekranın da Region bölümün de genellikle Azure Global ( Standard ) seçeneği olarak yapılandırılmaktadır.

Account ekranın da Connection mode seçeneği ile Microsoft Azure Blob Storage alanına doğrudan mı yoksa seçilen Gateway Server üzerinden mi erişebilmesini yapılandırabilirsiniz.

Account ekranın da Connection mode seçeneğin de Choose tıklıyoruz.

Connection Type ekranın da

 • Direct seçeneği ile Microsoft Azure Blob Storage alanına doğrudan erişebilmesini yapılandırabilirsiniz.
 • Through gateway server seçeneği ile Microsoft Azure Blob Storage alanına ortamınızda belirleyeceğiniz Gateway Server üzerinden erişebilmesini yapılandırabilirsiniz.

Connection Type ekranın da gerekli yapılandırma tamamladıktan sonra OK diyoruz.

Account ekranın da Credentials ve Region seçeneklerini yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Account ekranın da Microsoft Azure Storage Account için gerekli yapılandırmanın kontrol edildiğini görüyoruz.

Container ekranın da Container bölümüne Microsoft Azure Cloud üzerinde yapılandırmış olduğumuz Microsoft Azure Blob Storage içindeki bakicubukveeamblob isimli Container yapısının geldiğini görüyoruz.

Container ekranın da Folder bölümün de bakicubukveeamblob isimli Container içinde bir Folder ( Klasör ) varsa seçmek ya da bir Folder ( Klasör ) oluşturmak için Browse diyoruz.

Select Folder ekranın da Folders altında Microsoft Azure Cloud üzerinde yapılandırmış olduğumuz Microsoft Azure Blob Storage içinde bakicubukveeamblob isimli Container altında bir Folder ( Klasör ) varsa seçebilirsiniz. Eğer bir Folder ( Klasör ) yoksa oluşturmak için New Folder ( Yeni Klasör ) seçeneğine tıklayarak oluşturabilirsiniz.

Select Folder ekranın da Folders altında Microsoft Azure Cloud üzerinde yapılandırmış olduğumuz Microsoft Azure Blob Storage içinde bakicubukveeamblob isimli Container altında bir Folder ( Klasör ) oluşturmak için New Folder ( Yeni Klasör ) seçeneğine tıklayarak oluşturuyoruz.

Select Folder ekranın da Folders altında Microsoft Azure Blob Cloud üzerinde yapılandırmış olduğumuz Microsoft Azure Blob Storage içinde bakicubukveeamblob isimli Container altında BAKICUBUKAZUREBLOB isimli bir Folder ( Klasör ) oluşturuyoruz.

Select Folder ekranın da Folders altında Microsoft Azure Cloud üzerinde yapılandırmış olduğumuz Microsoft Azure Blob Storage içinde bakicubukveeamblob isimli Container altında BAKICUBUKAZUREBLOB isimli bir Folder ( Klasör ) oluşturuldu.

Select Folder ekranın da Folders altında bakicubukveeamblob isimli Container altında oluşturduğumuz BAKICUBUKAZUREBLOB isimli Folder ( Klasör ) seçiyoruz ve OK diyoruz.

Container ekranın da Folder bölümüne yeni oluşturduğumuz BAKICUBUKAZUREBLOB isimli Folder ( Klasör ) geldiğini görüyoruz.

Container ekranın da Limit object storage consumption to seçeneği ile Microsoft Azure Blob Storage üzerinde TB (Terabyte) ve PB (Petabyte) olarak bir limitini yapılandırabilirsiniz.

Container ekranın da Make recent backup immutable for seçeneği ile bakicubukveeamblob isimli Container yapılandırması üzerinde bulunan Backup dosyalarının ne kadar süre silinmeyeceğini yapılandırabilirsiniz.

Bu özellikle Veeam Backup & Replication 12 ile birlikte gelen bir özelliktir.

Container ekranın da Use Cool Tier (may result in higher cost) seçeneği ile bakicubukveeamblob isimli Container yapılandırması üzerinde bulunan Backup dosyalarının nadiren erişilen ve değiştirilen veriler olduğunu yapılandırabilirsiniz.

Bu özellikle Veeam Backup & Replication 12 ile birlikte gelen bir özelliktir.

Cool tier : Nadiren erişilen veya değiştirilen verileri depolamak için optimize edilmiş çevrimiçi bir katman. Cool tier üzerindeki veriler en az 30 gün saklanmalıdır. Cool tier seçeneği Hot tier seçeneğine kıyasla daha düşük depolama maliyetlerine ve daha yüksek erişim maliyetlerine sahiptir.

Container ekranın da Make recent backup immutable for seçeneğini işaretliyoruz. Çünkü  Microsoft Azure Blob Storage yapılandırmasın da Enable version-level immutability support seçeneğini seçtiğimiz için.

Enable version-level immutability support : Bu seçenek Blob versiyonları için zamana dayalı bekletme politikalarını yapılandırmanızı sağlar. Storage Account ve ya Container sürüm düzeyinde değişmezlik desteğini yapılandırabilirsiniz. Enable version-level immutability support seçeneğini seçtiğiniz de Enable versioning for blobs seçeneği direkt olarak seçilecektir. Çünkü Enable version-level immutability support seçeneğini kullanabilmeniz için Enable versioning for blobs seçeneği aktif olması gerekir.

Container ekranın da gerekli yapılandırma tamamlandıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Mount Server ekranın da Mount Server bölümün de yapılandıracağımız Backup Repository hangi sunucu üzerinden bağlanacağını seçiyoruz. Eğer ortamınız da Mount Server sunucumuzu başka bir sunucu üzerinde yapılandırmışsanız Add New diyerek onu ekleyeyerek yapılandırabilirsiniz.

Veeam Backup & Replication 10 ile birlikte Instant recovery write cache folder bölümünün geldiğini görüyoruz. Veeam Backup & Replication 9.5 versiyonun da bulunan Folder bölümünün artık olmadığını görüyoruz.

Instant recovery write cache folder bölümün de maksimum boş alan miktarına sahip bir birimdeki IRCache klasörüdür. IRCache klasörü, kurtarma doğrulaması veya geri yükleme işlemleri sırasında yedeklemelerden başlatılan suncuların yazma önbelleğini depolanır. Yazma önbelleğini depolamak için en az 10 GB boş disk alanınız olduğundan emin olmanız gerekmektedir.

Enable vPower NFS service on the mount server (recommended) seçeneğin de ise Veeam firmasına patentli bir teknolojisi olan vPower NFS özelliğini aktif edebiliyoruz.

vPower NFS : Veeam Backup & Replication 12 ile tekilleştirilmiş ve sıkıştırılmış olan Backup ( Yedek ) dosyalarının VMDK dosyası olarak ESXi host’una eklenmesini sağlar. Bu sayede ESXi host Backup ( Yedek ) alınmış olan Virtual Machine ( Sanal Makine ) dosyalarına erişim sağlayabilir.

Enable vPower NFS service on the mount server (recommended) bölümün de bulunan Ports seçeneğine tıklıyoruz.

vPower NFS Port Settings ekranın da Mount port ve vPower NFS port servis portlarını değiştirebilirsiniz. Biz default olarak gelen portlarda herhangi bir değişiklik yapmıyoruz ve OK diyoruz.

Mount Server ekranın da Configure tıklıyoruz.

Helper Appliance Settings ekranın da ortamımızdaki Veeam Backup & Replication 12 sunucumuzun yedekleme dönüşümü ve sağlık kontrolü işlemleri için kullanılmaktadır.

Helper Appliance Settings ekranın da Add diyerek Microsoft Azure Cloud bilgilerini yapılandırarak kontrol etmesini sağlayabilirsiniz.  Biz herhangi bir yapılandırma yapmayacağımız için Cancel diyerek devam ediyoruz.

Mount Server ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Review ekranın da Veeam Backup & Replication 12 üzerinde Microsoft Azure Blob Storage yapısını Backup Repository yapılandırmak için kurulacak olan Veeam Backup & Replication 12 yazılımlarını görüyoruz.

Review ekranın da Search the repository for existing backups and import them automatically seçeneği işaretlerseniz yapılandıracağınız Backup Repository içinde eğer daha önceden alınan Backup ( Yedek ) dosyalarını Import guest file system index data to the catoalog seçeneğini seçerek Import edecektir. Ancak Veeam Backup & Replication 12 kurulumu sonrasından yeni bir Backup Repository yapılandırdığımız için bu seçeneği işaretlemenize gerek yoktur.

Review ekranın da Apply diyerek Veeam Backup & Replication 12 üzerinde Microsoft Azure Blob Storage yapısını Backup Repository yapılandırmasını başlatıyoruz.

Apply ekranın da Veeam Backup & Replication 12 üzerinde Microsoft Azure Blob Storage yapısını Backup Repository olarak yapılandırma işleminin başladığını görüyoruz.

,

Apply ekranın da Veeam Backup & Replication 12 üzerinde Microsoft Azure Blob Storage yapısını Backup Repository olarak yapılandırma işlemlerinin başarılı bir şekilde tamamlandığını görüyoruz.

Apply ekranın da Veeam Backup & Replication 12 üzerinde Microsoft Azure Blob Storage yapısını Backup Repository olarak yapılandırma işlemi tamamlandıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Summary ekranın da Veeam Backup & Replication 12 üzerinde Microsoft Azure Blob Storage yapısını Backup Repository olarak yapılandırma ile ilgili bilgileri görüyoruz.

Summary ekranın da gerekli yapılandırma bilgisini kontrol ettikten sonra Finish diyerek yapılandırmayı sonlandırıyoruz.

Veeam Backup & Replication 12 konsolu üzerinde Backup Infrastructure menüsü altında Backup Repositories menüsü altına yapılandırmış olduğumuz BAKICUBUK_ObjectStorageRepository isimli Microsoft Azure Blob Storage yapısının geldiğini görüyoruz.

bakicubukveeamblob isimli Container altında Veeam Backup & Replication 12 oluşturduğu dosyaları görüyoruz.

bakicubukveeamblob isimli Container altında Veeam Backup & Replication 12 oluşturduğu dosyaları görüyoruz.

bakicubukveeamblob isimli Container altında Veeam Backup & Replication 12 oluşturduğu dosyaları görüyoruz.

bakicubukveeamblob isimli Container altında Veeam Backup & Replication 12 oluşturduğu dosyaları görüyoruz.

bakicubukveeamblob isimli Container altında Veeam Backup & Replication 12 oluşturduğu dosyaları görüyoruz.

Microsoft Azure Cloud üzerinde Microsoft Azure Blob Storage yapılandırması için destek sağlayan DMC Bilişim Teknolojileri firmasına teşekkür ederiz.

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

 

Bir yanıt yazın

Back To Top