Veeam Backup & Replication 12 Microsoft Office 365 Email Yapılandırması

Merhaba

Veeam Backup & Replication hem şirket içindeki hem de buluttaki tüm iş yükleriniz için tek bir yedekleme, kurtarma ve veri güvenliği çözümüdür. Veeam Platform’un temelini oluşturan Veeam Backup & Replication basit, esnek, güvenilir ve güçlü veri koruma sunar. Anında kurtarmayla kesinti sürelerini ortadan kaldırın, yerel sabitlik ve test edilen yedeklemeler sayesinde siber tehditler karşısında güvende olun ve bunların tümünü yazılım tanımlı, donanımdan bağımsız tek bir çözümle elde edin.

 • Fidye yazılıma karşı eksiksiz koruma sağlayın.
 • Hibrit buluta geçişinizi hızlandırın.
 • Maliyeti düşürün, karmaşıklığı azaltın. Sağlayıcıya bağımlı kalmayın

Önemli Yetenekler

Veri yedekleme: Tüm verileriniz için hızlı, güvenli yedekleme

 • Bulut, sanal, fiziksel ve NAS’taki iş yüklerine yönelik yedekleme ve bulmayı otomatik hale getirin.
 • VM, donanım ve İS snapshot’ları için hızlı ve imaj tabanlı yedeklemelerden yararlanın.
 • %100 yazılım tanımlı ve donanımdan bağımsız çözümlerle
  en üst düzeyde esneklik elde edin.

Veri kurtarma: TÜM senaryolar için çok hızlı ve kanıtlanmış kurtarma

 • Anında kurtarmanın öncüsü tarafından sunulan güvenilir geri yüklemeler ile hizmet düzeyi sözleşmelerinizi (SLA’lar) karşılayın.
 • İS’ler, uygulamalar, veritabanları, VM’ler, dosyalar, klasörler, nesneler ve paylaşımlar için tam veya öğe seviyesinde kurtarma.
 • Taşınabilir veri biçimiyle birden fazla bulut ve platform arasında kurtarma yapın.

Buluta hazır: Buluta geçişi hızlandırırken maliyetleri azaltın

 • AWS, Microsoft Azure ve Google Cloud’a özgü yedekleme ve kurtarmayı tek bir yerden yönetin.
 • Nesne depolama sınıflarındaki verileri yedeklemek ve arşivlemek için ilke tabanlı katmanlandırma.
 • AWS Key Management Service (AWS KMS), Azure Key Vault, sabitlik ve çok daha fazlası ile fidye yazılımların sisteminize girmesini önleyin.

Veri güvenliği: Fidye yazılımlara ve siber tehditlere karşı koruma sağlayın

 • Yedek verileriniz için veri merkezinden buluta kadar uçtan uca sabitlik.
 • Kötü amaçlı yazılımları güvenilir şekilde tespit etme özelliğine sahip otomatik taramalar sayesinde kötü amaçlı yazılım içermeyen yedekler oluşturun.
 • Fidye ödemeye ve verilerinizin şifresini çözmeye kıyasla daha hızlı kurtarma yapın.

Bu yazımız da Veeam Backup & Replication 12 üzerindeki Success ( Başarılı ), Warning ( Uyarı ), Failure ( Başarısızlık ) gibi Notification ( Bildirimleri ) ve günlük raporları Email olarak gönderilmesi için Microsoft Office 365 Email yapılandırmasını anlatıyor olacağız.

 

Veeam Backup & Replication 12 konsolunu Connect diyerek açıyoruz.

Veeam Backup & Replication 12 konsolu geliyor karşımıza.

Veeam Backup & Replication 12 konsolu üzerinde sol tarafta bulunan ayarlar menüsünden General Options seçeneğine tıklıyoruz.

Options ekranı geliyor karşımıza.

Options ekranın da E-mail Settings sekmesine açıyoruz.

Options ekranın da E-mail Settings sekmesini herhangi bir yapılandırma olmadığını görüyoruz.

Options ekranın da E-mail Settings sekmesininde

Enable e-mail notifications (recommended ) seçeneğini işaretleyerek gerekli Email yapılandırmasını ve diğer ayarlarını yapalandırabilirsiniz.

Mail server seçeneği altında

 • SMTP server (basic authentication) : Bu seçenek ile SMTP Server hizmeti üzerinde bulunan Email bilgileri ile gerekli yapılandırmayı yapabilirsiniz.
 • Google Gmail (modern authentication) : Bu seçenek ile Google Gmail hizmeti üzerinde bulunan Email bilgileri ile gerekli yapılandırmayı yapabilirsiniz.
 • Microsoft 365 (modern authentication) : Bu seçenek ile Microsoft Office 365 hizmeti üzerinde bulunan Email bilgileri ile gerekli yapılandırmayı yapabilirsiniz.

SMTP Server seçeneğinde SMTP Server hizmeti üzerinde bulunan Email SMTP Server bilgisini yazabilirsiniz. Advanced seçeneğinde gerekli SMTP Server yapılandırmasını yapabilirsiniz.

From seçeneğinde hangi Email tarafından gönderildiğini yapılandırıyoruz.

To seçeneğinde hangi Email’e gönderileceğini yapılandırıyoruz. Yani alınan Success ( Başarılı ), Warning ( Uyarı ), Failure ( Başarısızlık ) gibi Notification ( Bildirimleri ) kime iletileceğini yapılandırıyoruz.

Subject seçeneğinde gönderilecek olan Email’in Subject ( Konu ) bölümünün nasıl görüneceğini yapılandırıyoruz.

 • %JobResult% : Backup durumunu Success ( Başarılı ), Warning ( Uyarı ), Failure ( Başarısızlık ) bilgisini gösterecektir.
 • %JobName% : Hangi Backup Job için gönderildiği bilgisini gösterecektir.
 • %ObjectCount% : İşlenen öğelerin sayı bilgisini gösterecektir.
 • %Issues% : Failure ( Başarısızlık ) ve ya Warning ( Uyarı ) durumlarına sahip öğelerin sayı bilgisini gösterecektir.

Test Message : seçeneğinde Email yapılandırmasından sonra To bölümünde yapılandırmış olduğunuz Email adresine test maili göndermesini sağlayabilirsiniz.

Send daily reports at seçeneğinde günlük raporları hangi saatte gönderileceğini yapılandırabilirsiniz.

Notify on seçeneği altında bulunan seçeneklerde hangi Notification ( Bildirimleri ) gönderileceğini yapılandırabilirsiniz.

 • Success ( Başarılı )
 • Warning ( Uyarı )
 • Failure ( Başarısızlık )
 • Suppress notifications until last job retry ( Son iş denemesine kadar bildirimleri engelle )

Mail server bölümü altında

 • SMTP server (basic authentication) : Bu seçenek ile SMTP Server hizmeti üzerinde bulunan Email bilgileri ile gerekli yapılandırmayı yapabilirsiniz.
 • Google Gmail (modern authentication) : Bu seçenek ile Google Gmail hizmeti üzerinde bulunan Email bilgileri ile gerekli yapılandırmayı yapabilirsiniz.
 • Microsoft 365 (modern authentication) : Bu seçenek ile Microsoft Office 365 hizmeti üzerinde bulunan Email bilgileri ile gerekli yapılandırmayı yapabilirsiniz.

yapılandırma seçenekleri bulunmaktadır.

Options ekranın da E-mail Settings sekmesininde Enable e-mail notifications (recommended ) seçeneğini işaretledikten sonra Microsoft 365 (modern authentication) seçeneğini seçiyoruz ve Authorize now seçeneğine tıklıyoruz.

Mail server bölümü altında Microsoft 365 (modern authentication) seçeneğini seçtikten sonra Authorization required olarak görüyoruz. Microsoft Office 365 üzerinden Email gönderebilmesi için gerekli yapılandırmanın tamamlanması gerektiğini görüyoruz.

Sign in to your account ekranın da Sing in bölümüne yapılandıracağımız Microsoft Office 365 Email adresini yazmamız gerekiyor.

Sign in to your account ekranın da Sing in bölümüne yapılandıracağımız Microsoft Office 365 Email adresini yazıyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Sign in to your account ekranın da Enter password bölümüne yapılandıracağımız Microsoft Office 365 Email adresinin Password ( Parola ) bilgisini yazıyoruz ve Sing in diyerek devam ediyoruz.

Sign in to your account ekranın da Permissions requested bölümü altında yapılandıracağımız Microsoft Office 365 Email adresi üzerinden Veeam Backup and Replication üzerinden Email gönderebilmesi için Accept diyerek devam ediyoruz. Microsoft Office 365 Email adresinin Veeam Backup and Replication üzerinden Email gönderebilmesi için izin vermiş oluyoruz.

Options ekranın da E-mail Settings sekmesininde Enable e-mail notifications (recommended ) seçeneğini işaretledikten sonra Microsoft 365 (modern authentication) seçeneğini seçerek gerekli Microsoft Office 365 Email yapılandırmasını tamamladıktan sonra Token is valid olarak görüyoruz.

Options ekranın da E-mail Settings sekmesininde To seçeneğinde hangi Email adresine gönderileceğini yapılandırıyoruz.

Test Message seçeneğine tıklayarak Email yapılandırmasından sonra To bölümünde yapılandırmış olduğunuz Email adresine test maili göndermesini sağlayabilirsiniz.

Veeam Backup and Replication ekranın da Email yapılandırmasının başarılı olduğunu ve [email protected] Email adresine Veeam Backup & Replication tarafından test Email’in gönderildiğini görüyoruz. OK diyerek uyarı ekranını kapatıyoruz.

[email protected] Email adresini kontrol ettiğimizde Veeam Backup & Replication tarafından test Email’in geldiğini görüyoruz.

Options ekranın da E-mail Settings sekmesininde Mail server bölümünde bulunan Advanced seçeneğine tıklıyoruz.

Microsoft 365 Application Settings ekranı geliyor karşımıza.

Microsoft 365 Application Settings ekranın da Use custom application registration settings seçeneğine tıklıyoruz ve Application client ID bilgisini görüyoruz.

Microsoft 365 Application Settings ekranın da herhangi bir değişiklik yapmıyoruz ve Cancel diyoruz.

Options ekranın da E-mail Settings sekmesininde gerekli Email yapılandırmasını tamamladıktan sonra Apply diyerek yapılandırmayı tamamlıyoruz.

Options ekranın da E-mail Settings sekmesininde gerekli Email yapılandırmasını tamamladıktan sonra OK diyerek yapılandırmayı tamamlıyoruz.

Veeam Backup & Replication 12 üzerinde Email yapılandırması sonrasında Notification ( Bildirimleri ) tarafınıza gönderilecektir.

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

 

Bir yanıt yazın

Back To Top