VMware VSphere ESXi 8.0.0 Kurulumu

Merhaba

WMware ürün ailesi 8 versiyonu ile kullanıma sunuldu. Geçmiş versiyonlara ait farklı ürünlerle ilgili makaleler kaleme almıştım. Yeni versiyonu demo ortamda kurup bu makalemize konu edeceğiz. Kurulum için gerekli olan dosyayı VMware portalından indirelim. Öncelikle https://customerconnect.vmware.com/login bu link üzerinden portala erişim sağlayalım. Hesabımız var ise login olalım, hesabımız yoksa bir hesap oluşturalım.

 

Loading ESXİ installer ekranında VMware ESXİ 8.0.0 kurulumu için boot işleminin başladığını görüyoruz.

Welcome to the VMware ESXİ 8.0.0 installation ekranında VMware ESXİ 8.0.0 kurulumu için Guide linkini tıklayarak VMware ESXİ kurulumu için gerekli bilgilendirmeyi okuyabilirsiniz.

Welcome to the VMware ESXİ 8.0.0 installation ekranında (Enter) continue seçeneği seçiliyken Enter tuşuna basarak devam ediyoruz.

End User Lincese Agreeement ( EULA) ekranında (F11) Accept and Continue seçeneği seçiliyken F11 tuşuna basarak devam ediyoruz.

Scanning ekranında VMware ESXİ 8.0.0 kurulumu öncesinde sistemimiz üzerindeki donanım analizinin yapıldığını görüyoruz.

Select a Disk to Install or Upgrade ekranında Storage Device bölümü altında Local bölümü altında VMware ESXİ 8.0.0 kurulumunun yapılacağı Harddisk’i seçmemiz gerekiyor.

Select a Disk to Install or Upgrade ekranında Storage Device bölümü altında Local bölümü altında 142.00 GiB diskimizi seçiyoruz ve (Enter) Continue seçeneği seçiliyken Enter tuşuna basarak devam ediyoruz.

Please select a keyboard layout ekranında VMware ESXİ 8.0.0 kurulumu için klavye dilini seçmemiz gerekiyor.

Please select a keyboard layout ekranında VMware ESXİ 8.0.0 kurulumu için Turkish olarak klavye dilini seçiyoruz. (Enter) Continue seçeneği seçiliyken Enter tuşuna basarak devam ediyoruz.

Enter a root password ekranında VMware ESXİ 8.0.0 kurulumu öncesinde root erişimi için kompleks bir Password ( Parola ) yapılandırmamız gerekiyor.

Enter a root password ekranında VMware ESXİ 8.0.0 kurulumu öncesinde root erişimi için Root password ve Confirm password bölümlerinde kompleks bir Password ( Parola ) yapılandırıyoruz. (Enter) Continue seçeneği seçiliyken Enter tuşuna basarak devam ediyoruz.

Confirm Install ekranında VMware ESXİ 8.0.0 kurulumu sırasında Harddisk’in partition’lara ayrılacağı uyarısını görüyoruz. (F11) Install seçeneği seçiliyken F11 tuşuna basarak devam ediyoruz.

Installation Progress ekranında VMware ESXİ 8.0.0 kurulum işleminin başladığını görüyoruz.

Installation Complete ekranında VMware ESXİ 8.0.0 kurulumu tamamlandı. VMware ESXİ 8.0.0 kurulumun 60 günlük deneme sürümümüzün kurulduğu, kalıcı kullanım için lisans almamız gerektiği, boot edilebilir .iso dosyasının çıkartılması gerektiği bilgisi görüyoruz.

Installation Complete ekranında VMware ESXİ 8.0.0 kurulumu tamamlandıktan sonra sistemin kullanıma hazır olabilmesi sistemi yeniden başlatmamız gerekiyor bunun için (Enter) Reboot seçeneği seçiliyken Enter tuşuna basarak devam ediyoruz.

Rebooting Server ekranında VMware ESXİ 8.0.0 kurulumu tamamlandıktan sonra sistemin yeniden başladığını görüyoruz.

Loading VMware ESXİ ekranında VMware ESXİ 8.0.0 kurulumu tamamlandıktan sonra sistemin yeniden başladığını görüyoruz.

VMware ESXİ 8.0.0 kurulumu tamamlandıktan sonra sistemimiz açılıyor.

VMware ESXİ 8.0.0 kurulumu sonrasında To manage this host go to bölümü altında https://192.168.1.110/ (DHCP) bölümünü görüyoruz. VMware ESXİ 8.0.0 kurulumu sonrasında ortamınızda DHCP Server üzerinden IP Address ( IP Adresi ) aldığını görüyoruz.

Microsoft Edge üzerinde adres satırına https://192.168.1.110 yazıyoruz ve Enter tuşuna basarak devam ediyoruz.

Karşımıza gelen ekranında Advanced seçeneğine tıklayarak devam ediyoruz.

Microsoft Edge ekranında Continue to 192.168.1.110 (unsafe) seçeneğine tıklıyoruz ve devam ediyoruz.

VMware ESXİ Host Client ekranı geliyor karşımıza.

VMware ESXİ Host Client ekranında User name ve password bölümüne gerekli bilgileri yazarak LOGIN olmamız gerekiyor.

VMware ESXİ Host Client ekranında User name bölümüne root olarak yazıyoruz. password bölümüne VMware ESXİ 8.0.0 kurulumu sırasında yapılandırmış olduğumuz root parolasını yazıyoruz ve LOGIN diyoruz.

Help us improve the VMware Host Client ekranında OK diyerek devam ediyoruz.

VMware ESXİ Host Client ekranı geliyor karşımıza.

 

İyi Çalışmalar

Bir yanıt yazın

Back To Top