Veeam Backup & Replication v7.0 Host Ekleme

Merhaba

Daha önceki yazilarimizda Veeam Backup & Replication v7.0 Genel Özelliklerinden,Veeam Backup & Replication v7.0 Sistem Gereksinimleri,Veeam Backup & Replication v7 Kurulumu ve Veeam Backup & Replication v7.0 Patch 4 Kurulumu adimlarini sizlerle paylaşmiştim. Hem Vmware, hem de Microsoft Hyper-V sanallaştirma platformları için geliştirilmiş olan backuplama yaziliminin yeni  özelliklerinden ve sistem gereksinimlerinden bahsetmiştik. Bu yazımızda da Veeam Backup & Replication v7.0 üzerine Host ekleme işlemini anlatıyor olacağım. Veeam Backup & Replication v7.0 üzerinde VMware vSphere ve Microsoft Hyper-V platformlarını basit bir şekilde ekleyebilirsiniz.

Ben ortamimda Windows Server 2012 R2 Hyper-V Failover Cluster platformunu kullandığım için Veeam Backup & Replication konsolunda bulunan Virtual Machines bölümü altinda bulunan Infastructure sekmesinden ekleyebileceğiniz çeşitli platformlari görebiliriz. Microsoft Hyper-V seçeneğini seçiyoruz ve Add Server seçeneğini seçiyoruz.

1

Add Server ekranında ise ekleyebileceğiniz çeşitli platformlari görebiliyorsunuz. Ben ortamimda Windows Server 2012 R2 Hyper-V Failover Cluster platformunu kullandığım için Microsoft Hyper-V seçiyorum ve devam ediyorum.

2

New Hyper-v Server ekranında ekleyebileceğiniz Microsoft Hyper-V server sunucumuzun DNS name ve ya IP address ( IP adresi ) yazmamiz gerekiyor.

3

New Hyper-v Server ekranında DNS name or IP address bölümüne Windows Server 2012 R2 Hyper-V Faliover Cluster yapısı üzerinden yapılandıracağım için Failover Cluster yapısının IP address ( IP adresini ) yaziyorum ve Next diyerek devam ediyorum.

4

Type ekranini geliyor karşımıza bu ekranda Veeam Backup & Replication v7.0 üzerine ekleyeceğimiz Microsoft Hyper-V server Host’un tipini seçebiliriz.

  • Microsoft System Center Virtual Machine Manager (SCVMM) : Ortaminizda birden fazla Microsfot Hyper-V sunucularını yönetmek için System Center Virtual Machine Manager ( SCVMM ) kullanıyorsanız bu seçeneği seçebilirsiniz.Veeam Backup & Replication v8  System Center Virtual Machine Manager ( SCVMM ) tarafından yönetilen Microsoft Hyper-V sunucuları hakkında bilgileri çekebilmektedir.
  • Microsoft Hyper-V Cluster : Ortaminizda Microsoft Hyper-V Failover Cluster ortamınız var ise System Center Virtual Machine Manager ( SCVMM ) kullanmıyorsaniz bu seçeneği seçebilirsiniz.
  • Microsoft Hyper-V Server (standalone) : Ortaminizda System Center Virtual Machine Manager ( SCVMM ) tarafından yönetilmeyen ve tek başına çalışan Microsoft Hyper-V ortamlarını eklemek için seçebilirsiniz.

5

Ben System Center Virtual Machine Manager ( SCVMM ) tarafindan yönetilmeyen Windows Server 2012 R2 Hyper-V Failover Cluster ortami üzerinde yapılandıracağım için Microsoft Hyper-V Cluster seçeneneği seçiyorum ve Next diyerek devam ediyorum.

6

Credentials ekraninda Veeam Backup & Replication v7.0 üzerine eklemekte olduğumuz Microsoft Hyper-V Cluster yapısı için kimlik bilgilerini belirtmemiz gerekmektedir. Add diyerek yapılandırıyoruz.

7

Credentials ekraninda Username bölümüne domainname\administrator şeklinde yaziyoruz. Password bölümüne Administrator şifresini yaziyoruz ve OK diyoruz. Administrator Active Directory Domain Services üzerinde yetkili kullanıcı olduğu için ben bu ekranda onu yazdim. Administrator şifresinin değiştirilmesi durumunda Veeam Backup & Replication v7.0 servisleri çalışmayabilir. Bu nedenle dilerseniz yetkili bir kullanıcı oluşturarak yapılandırabilirsiniz.

8

9

Credentials ekraninda Ports sekmesine geldiğimizde.

10

Network Settings ekrani geliyor karşımıza Components ekraninda Installer,Transport ve Hyper-V Integration kurulumulari sirasinda kullanmış olduğu Port numaralarini görmekteyiz. Eğer sunuculariniz üzerinde Windows Firewall açık durumda ise bu port numaralarini Windows Firewall üzerine ekleyerek haberleşmesini sağlayabilirsiniz.

11

Credentials ekraninda Veeam Backup & Replication v7.0 üzerine eklemekte olduğumuz Microsoft Hyper-V Cluster yapısı için kimlik bilgilerini yapılandırdıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

12

Ortamimizda bulunan Windows Server 2012 R2 Hyper-V Failover Cluster yapısına ulaşmaya çalışıyor.

13

Apply ekraninda ortamimizda Windows Server 2012 R2 Hyper-V Failover Cluster yapısı içinde bulunan W12R2NOD1 ve W12R2NOD2 sunucularimin geldiğini görüyoruz Next diyerek devam ediyoruz.

14

Results ekraninda gerekli yapılandırma işlemlerinin başladiğini görüyoruz.

15

16

17

18

Results ekraninda gerekli yapılandırma işlemlerinin bittiğini görüyoruz Next diyerek devam ediyoruz.

19

 

Summary ekraninda Veeam Backup & Replication v7.0 üzerinde yapılandırma işleminin başarili bir şekilde tamamlandiğini görüyoruz. Finish diyerek yapılandırmadan çıkıyoruz.

20

Veeam Backup & Replication konsolunda bulunan Virtual Machines bölümü altinda bulunan Infrastructure sekmesinden Microsoft Hyper-V altinda W12R2NOD1 ve W12R2NOD2 isimli Windows Server 2012 R2 Hyper-V Failover Cluster yapımızdaki NODE larimizi ve Failover Cluster ortamimizda çalışan W12R2EXC13 isimli sanalimizin geldiğini görüyoruz.

Eğer yapınız üzerinde Windows Server 2012 R2 Hyper-V ve Windows Server 2012 R2 Hyper-V Failover Cluster yapılarini kullanıyor iseniz Veeam Backup & Replication v7.0 üzerinde Host ekleme işleminden sonra Virtual Machine ( Sanal Makineler)Veeam Backup & Replication konsolunda üzerinde görünmüyorsaniz.  Veeam Backup & Replication v7.0 Patch 4 Kurulumu yazisindaki işlemini yapmaniz gerekmektedir.

21

 

 

Başka bir yazimizda görüşmek dileğiyle…

 

 

3 thoughts on “Veeam Backup & Replication v7.0 Host Ekleme

Comments are closed.

Back To Top