Veeam Backup & Replication v9.5 Guest Files

Merhaba

Veeam firmasının hem Vmware hem de Microsoft Hyper-V sanallaştırma platformları için geliştirilmiş olduğu backuplama yazılımının yeni versiyonu ve yeni özelliklerinin bulunduğu Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 kullanıma sunuldu. Aslında 2019 ile birlikte Veeam Backup & Replication v9.5 Update 3‘ten sonra Veeam Backup & Replication v10 versiyonun gelmesi hepimiz merakla bekliyorduk ancak Veeam Forum’da yapılan açıklamada 2019 yılı içinde yayınlanacak olan Update serisi ile Veeam Backup & Replication kullanımına yeni özellikle sunulacağı bilgisi verildi.

2-in-1: backup and replication

Replikasyon artık bir lüks değil, yedekleme stratejinizin bir parçası. Veeam’in sağladığı 2-in-1: backup and replication™, size Virtual Machine ( Sanal Makine ) hemen kullanıma hazır durumda bulunan bir kopyasını sunar; böylece bir sanal makine arızalandığında beklemedeki sanal makineye derhal yük devretme yapabilirsiniz.

  • Herhangi bir sanallaştırılmış uygulama için geliştirilmiş kesintisiz çalışırlık
  • Kesintisiz Çalışırlık için iş yerinde veya felaket kurtarma için iş yeri dışında görüntü tabanlı replikasyon
  • Üretim ortamına etki etmeden, yedek dosyalarından replikasyon gerçekleştirme

Bulut tabanlı felaket kurtarma: hızlı ve güvenli

Artık her boyuttan işletme bulut tabanlı felaket kurtarmadan yerel olarak faydalanabilir. Veeam Cloud Connect sayesinde, Virtual Machine ( Sanal Makine ) replikalarınızı iş yeri dışına bir Veeam Cloud & Service Provider’a (VCSP) gönderebilir, böylece yerleşik Hizmet Olarak Felaket Kurtarma (DRaaS) aracılığıyla Kesintisiz Çalışırlık stratejinizi tamamlayabilirsiniz. Virtual Machine ( Sanal Makine ) replikalarınız için ikinci bir site oluşturup muhafaza etmenize gerek kalmaz.

  • Modern DRaaS sağlayıcılarına güvenli ve doğrudan bağlantı
  • Gerçek bulut tabanlı felaket kurtarma için ekonomik, görüntü tabanlı Virtual Machine ( Sanal Makine ) replikasyonu
  • VPN’e gerek olmadan

Yük Devretme ve yeniden çalışma

Replikasyon sizin emniyet ağınızdır. Üretimdeki bir Virtual Machine ( Sanal Makine ) bozulursa, derhal birVirtual Machine ( Sanal Makine ) replikasına yük devretmek suretiyle, sorunu çözerken kullanıcıların en az kesintiyle hizmetlere ve uygulamalara erişebilmesini sağlayabilirsiniz. Felaket Kurtarma planınızı geliştirebilmeniz ve veri kaybını önlemeniz için replikasyonu kolaylaştırdık.

  • Replikanız, üretimdeki Virtual Machine ( Sanal Makine ) veya yeni bir konuma yük devrederek ya da replika Virtual Machine ( Sanal Makine ) yeni üretim Virtual Machine ( Sanal Makine ) yaparak çalışırken, işlerinize normal bir şekilde devam edin. Birden fazla replika geri yükleme noktalarını muhafaza edin; böylece en son replikanız bozuksa daha önceki bir geri yükleme noktasına dönmek seçenekleriniz arasında olur.
  • Yük devretmenin tamamını önceden planlayın ve yeni Yük Devretme Planlarımızı kullanarak tek bir tıkla başlatın. Replikalardan Virtual Machine ( Sanal Makine ) ekleyin, önyükleme sırası oluşturmak için sıralarını değiştirin ve bir önceki başlatmalardan başlamamaları için her bir Virtual Machine ( Sanal Makine ) için gecikme süresi belirleyin.
  • Yeni Planlanmış Yük Devretme özelliğimizle veri merkezi geçişlerini kolaylaştırın veya üretim ana bilgisayarlarınıza bakım yapın. Planlanmış Yük Devretme, kaynak Virtual Machine ( Sanal Makine ) kapatır, yapılan tüm değişiklikleri hedef Virtual Machine ( Sanal Makine ) replike eder ve Virtual Machine ( Sanal Makine ) başlatır – bunları yaparken veri kaybına sebep olmaz ve kısa bir kesinti süresine neden olur.

Bu yazımızda ortamımızda buluna Microsoft Hyper-V Sunucumuz üzerinde çalışan Virtual Machine ( Sanal Makine ) donanımsal ya da yazılımsal bir sorundan dolayı ulaşılamaz olduğunu ya da Virtual Machine ( Sanal Makine ) içinde bulunan herhangi bir dosyanın silinmesi ya da virüs bulaşması sonusunda kullanılamaz durumda olduğunu varsayalim. İşte böyle bir durumda Veeam Backup & Replication v9.5 Replication Failback işlemi ile Virtual Machine ( Sanal Makine ) içinde bulunan dosyaları nasıl geri getireceğimi gösteriyor olacağız. Aslinda Failback işlemi Failover durumunda olan Virtual Machine ( Sanal Makine ) kontrol ederek Virtual Machine ( Sanal Makine ) komple Restore edilmesi durumudur. Ancak Guest Files işleminde sadece istediğiniz herhangi bir dosyayı ya da dosyaları seçerek sadece o dosyayı restore işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

W16HYPERV isimli Microsoft Hyper-V Hostumuz üzerinde W16ADC isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) içinde bulunan herhangi bir dosyayı siliyoruz.

Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 Replication ( Replikasyon ) Guest Files yapılandırmasına başlıyoruz.

Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 konsolunu açıyoruz.

Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 konsolunda bulunan Replicas bölümü altında bulunan Status sekmesin de daha önce yapılandırmış olduğumuz Replication ( Replikasyon ) Ready olarak görüyoruz. Name bölümünde Replication ( Replikasyon ) yapılan W16ADC isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) ismini, Job Name bölümünde daha önce yapılandırmış olduğumuz Jobs ( Görev ) ismini, Type bölümünde Regular olarak görüyoruz., Status bölümünde şu an da Ready olarak görüyoruz. Creation Time bölümünde en son görevi ve oluşturulma tarihini, Restore Points bölümünde yapılandırma üzerinde 1 Adet Restore Point olduğunu, Original Location bölümünde W16ADC isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) hangi sunucu üzerinde bulunduğunu ve Replica Location bölümünde W16ADC isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) hangi sunucu üzerine Replication ( Replikasyon ) yapılacağını görüyoruz.

Veeam Backup & Replication v9.5 Update 4 konsolunda bulunan Replicas bölümü altında bulunan daha önce yapılandırmış olduğumuz Replication ( Replikasyon ) üzerinde sağ tuş Restore guest files ya da üstteki Restore menüsünden Guest Files tıklayarak Veeam Backup & Replication v9.5 Guest Files yapılandırma işlemini başlatabilirsiniz.

Restore Point ekranında W16ADC isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) üzerinde daha önce yapılandırmış olduğumuz Replication ( Replikasyon ) için alınan Replication ( Replikasyon ) Point görüyoruz. Eğer birden fazla Restore Point mevcutsa en son alınan Restore Point seçerek ya da farklı bir Restore Point seçerek devam edebilirsiniz. En son aldığımız Replication ( Replikasyon ) Point noktasını seçerek OK diyerek devam ediyoruz.

Reason ekranın da herhangi bir işlem yapmadan Next diyerek devam ediyoruz.

Summary ekranın da Replication ( Replikasyon ) Failover işlemi ile ilgili bilgileri görüyoruz. VM name ( Sanal Sunucu İsmi ), Restore point ( Geri Yükleme Noktası ) Replication ( Replikasyon ) Failover işleminin hangi tarih üzerinde yapılacağını görüyoruz. Summary ekranın da Replication ( Replikasyon ) Guest Files işlemi başlatmak için Finish diyoruz.

Restore Session ekranı geliyor karşımıza Replication ( Replikasyon ) Guest Files işleminin başladığını görüyoruz.

BACKUP BROWSER ekranı geliyor karşımıza Backup dosyası içindeki sunucumuz üzerindeki bütün dosyaları görüyoruz.

BACKUP BROWSER ekranın da silinen dosyanın silindiği dizini açıyoruz ve silinen dosyayı görüyoruz.

BACKUP BROWSER ekranın da silinen dosya üzerinde sağ tuş yapıyoruz. Overwrite ve Keep seçeneklerini görüyoruz.

Overwrite : Silinen dosyayı aynı dizine ya da üzerine Restore yapılmasıdır.

Keep : Silinen dosyanın tutulması ve farklı bir dizin üzerine Restore yapılmasıdır.

BACKUP BROWSER ekranın da Overwrite diyerek Restore işlemini başlatıyoruz.

W16HYPERV isimli Microsoft Hyper-V Hostumuz üzerinde W16ADC isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) içinde silmiş olduğumuz dosyanın geldiğini görüyoruz.

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

 

Back To Top