Windows Ocak 2018 Güncellemesine Dikkat

Merhaba

Microsoft, anti-virüs uygulamaları ile CPU arasında uyumluluk sorunu olduğu bildirisini yayınladı. Anti-virüs uygulamaları Windows çekirdeği belleğine desteklenmeyen çağrılar yaptığında uyumluluk sorunu ortaya çıkmaktadır. Cihazın önyükleme yapamamasına neden olan bu çağrılar durdurma hatalarına ( Mavi Ekran gibi) neden olabiliyor. Uyumlu olmayan Anti-virüs uygulamalarının neden olduğu mavi ekran hatalarını önlemeye yardımcı olmak amacıyla, Microsoft, Anti-virüs yazılımı çalıştıran aygıtlara Ocak 2018 Windows işletim sistemiyle uyumlu olan güncelleme yayınladı.

Microsof yaptığı açıklamada ayrıca; Windows 7, Windows Server 2008 R2 ve Windows Server 2012 müşterilerinin bu güvenlik güncelleştirmelerini almazlarsa ve virüsten koruma yazılım satıcısının kayıt defteri anahtarını ayarlamadıkça güvenlik açıklarından korunmayacağını, açıklığın devam edeceğini bildirdi. Güvenlik kayıt defteri anahtarını değiştirmek için

“Regedit.exe”’yi çalıştırın ve Anahtarları ve Değerleri Değiştirme bölümüne gelerek aşağıdaki Key’i yazın:

Key = ” HKEY_LOCAL_MACHINE ” Alt = ” SOFTWARE \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ QualityCompat ” Değer = ” cadca5fe-87d3-4b96-b7fb-a231484277cc ” Tür = ” REG_DWORD ”

Ayrıca siber güvenlik firmalarının da bu konuda Microsoft ile işbirliği içinde olduğu ve firmalarının kendi ürünleri üzerinde güncellemeler yayınlanacağını bildirildi. Kullandığınız Güvenlik ürünlerinin üzerinde yer alan modüllerin güncellemesinin yapıldığından emin olun. Herhangi bir güncelleme gelmediyse güvenlik danışmanlarınızdan destek alın.

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

Back To Top