Windows Server 2012 R2 Üzerinde Microsoft SQL Server 2014 Failover Cluster Kurulumu

Merhaba

Bu yazımızda Windows Server 2012 R2 üzerinde SQL Server 2014 Failover Cluster yapısının kurulumu ve yapılandırmasini anlatiyor olacağım. Daha önceki yazimizda Windows Server 2012 R2 Hyper-V Failover Cluster Kurulumu, Windows Server 2012 R2 File Server Failover Cluster Kurulumu ve Windows Server 2012 Üzerinde SQL Server 2012 Failover Cluster Kurulum ve yapılandırmalarini anlatmiştim.

Peki Nedir Failover Cluster : Yapımız içerisinde bulunan Failover Cluster üyesi sunucuların ve bu sunucular üzerinde çalışan rol ve servislerin kapalı olduklarında donanımsal ve yazilimsal sorun nedeniyle down duruma geldiklerinde Failover Cluster üyesi olan bir sunucudan diğer sunucuya aktarılmasına denilmektedir. Bu tanımlamayı şu örnekle daha iyi anlayabileceğinizi düşünüyorum. Yapımız içerisinde 2 adet SQL Server 2014 sunucumuz olsun bu sunucular üzerinde kullanılan bir Database var. Bir donanımsal ya da yazilimsal sorun nedeniyle A sunucumuz down duruma geldi yani kapandi üzerinde çalışan Database bununla birlikte down duruma geldi ve bu sunucumuz hizmet verememekte işte burada Failover Cluster yapısı imdadımıza yetişecektir. Down durumda olan sunucumuz üzerindeki servis ve roller otomatik olarak B node yani fiziksel sunucumuz üzerinde hizmet vermeye başlayacaktır.

Kurulum ve yapılandırmaya geçmeden önce ortamimizla ilgili kısa bir bilgi aktarmak istiyorum.

Birinci sunucum W12R2DC isminde Ip Adres 192.168.2.200/24 olarak yapılandırılmiş ve üzerinde Active Directory Domain Services yapılandırılarak bakicubuk.local isminde bir domain ortami kurulmuştur. Ayrica bu sunucum üzerinde File and Storage Service üzerinde İSCSI Targer servisini yapılandırarak SQL Server 2014 Failover Cluster yapısı için gerekli olan DTCVolume,SQLDBVolume,SQLLOGVolume ve Quroum olarak adlandiracağim Cluster Volume yapılandırmasi bu sunucu üzerinde yapılandıracağız.

İkinci sunucum W12R2SQL1 isminde Birinci Network Karti Ip Adresi 192.168.2.204/24  ikinci Cluster Network karti 1.1.1.4/24 olarak yapılandırılmış ve üzerine Application Server  rolü ve Failover Clustering ve Multipatch I/O özelliklerinide kurulumunu ve yapılandırılmasi yapacağız.

Üçüncü sunucum W12R2SQL2 isminde Birinci Network Karti Ip Adresi 192.168.2.206/24 ikinci Cluster Network karti 1.1.1.6/24  olarak yapılandırılmış ve üzerine Application Server  rolü ve Failover Clustering ve Multipatch I/O özelliklerinide kurulumunu ve yapılandırılmasi yapacağız.

Windows Server 2012 R2 Failover Cluster yapısı ve Distributed Transaction Coordinator ( DTC ) rolü için yapılandırılacak olan bilgilerde aşağıdaki gibidir.

 • Windows Server 2012 R2 Failover Cluster yapısı için SQLCluster ismini veriyor olacağım. Ip Adresi 192.168.2.208/24 şeklinde yapılandıracağım.
 • Distributed Transaction Coordinator ( DTC ) rolü için DTCRoles ismini veriyor olacağım. Ip Adresi 192.168.2.210/24 şeklinde yapılandıracağım.

Kurulum ve yapılandırmaya başlamadan önce NOD larimiz üzerinde aşağıdaki özelliklere dikkat edilmesi gerekmektedir.

 • Sunucularımizin Bölge ve Dil ayarlarının English ( United States ) olarak yapılandirilmiş olmasi gerekmektedir. SQL Server 2014 kurulumu için önemlidir bu şekilde yapılandırılmazsa kurulum sonrasinda servisler çalışmayabilir.
 • Sunucular üzerinde Windows Firewall devre dışı duruma getirilmelidir.
 • NOD lar üzerinde User Account Control kapatılmalidir.
 • Hiçbir Anti-Virus yazılımının kurulmaması ve kurulu olan Anti-Virüs programlarin devre dışı bırakılmasi gerekmektedir.
 • NOD’larimiz üzerindeki bütün Driver, Bios, Firmware güncelleştirmelerinin yapılması ve aynı seviyede olmasi gerekmektedir.
 • NOD’larimiz üzerindeki Windows Update’lerin yapılması ve aynı seviyede olmasi gerekmektedir.
 • Sanal sunucularimizin ağ protokolleri ile kendi aralarında ve ya dış dünya ile haberleşmesi için en az 1 adet daha Network Karti olması gerekmektedir. Yani Failover Cluster ortaminin kurulmasi için sunucu üzerinde en az 2 Adet Network karti gerekmektedir.

SQL Server 2014 Failover Cluster kurulum ve yapılandırmasi için gerekli ön hazırlıklar;

 • Her iki SQL Server Node ‘unun paylaşacağı ortak bir disk alani
 • Her iki SQL Server Node ‘u çalıştıran Windows Server versiyonunun, Windows Server 2008 ise Enterprise, Datacenter; Windows Server 2012 ise, Standart ya da Datacenter olması,Windows Server 2012 R2 ise, Standart ya da Datacenter olması
 • Storage üzerinde Quorum ( Witness ) için ayrı, Distributed Transaction Coordinator ( DTC ) ayrı, SQL Server Database ‘lerinin tutulacağı ayrı bir disk, performans açısından SQL Server Log ‘larının tutulacağı ayrı bir disk olmak üzere toplamda 4 adet farklı disk yapılandırılması.
 • Her iki SQL Server Node ‘unun da yapımız içinde Domain yapısına dahil edilmiş olması.

SQL Server 2014 Failover Cluster kurulum ve yapılandırmasi için adimlar :

 • SQL Server olarak yapılandırılacak olan sunucularim isimlerini ve IP Adreslerinin yapılandırılmasi.
 • SQL Server olarak yapılandırılacak olan sunucularimin Domain yapısına dahil edilmesi
 • SQL Server olarak yapılandırılacak olan sunucularimin Failover Cluster yapısı için gerekli olan network yapılandırılmasi
 • SQL Server olarak yapılandırılacak olan sunucularim üzerinde Application Server roles ( rolü ) ve Failover Clustering ve Multipatch I/O features  ( özellik ) kurulumunu ve yapılandırılmasi
 • SQL Server olarak yapılandırılacak olan sunucularimin ISCSI üzerinden bağlantilarin sağlanmasi
 • Failover Cluster Oluşturmasi
 • Distributed Transaction Coordinator ( DTC ) kurulumu
 • SQL Server 2014 Failover Cluster kurulumu
 • SQL Server 2014 Failover Cluster yapısına diğer sunucumunuz dahil edilmesi

W12R2SQL1 ve W12R2SQL2 sunucularimiz üzerinde Application Server rolü ve Failover Clustering ve Multipatch I/O özelliklerinide kurulumunu ve yapılandırmasini geçmeden önce W12R2DC ismindeki sunucumuz üzerinde İSCSI Target Server servisinin kurulumuna ve yapılandırmasini yapmiştim. Bu diskleri yapılandırarak sunucularım üzerinde bağlanti işlemleri yapıyorum.

NOT : Benim buradaki ortami Lab ortami olduğu için kullanacağım ortak disk alanini Windows Server 2012 üzerinde ISCSI Target yapılandırmasi ile yapacağım. Şirket ortamlarinda bu işleme gerek duyulmaz şirket ortamlarinda genellikle HBA ile bağlı bir Storage’den disk alani kullanarak yapılandırılır

Server Manager konsolunu açıyoruz. Dashboard ekraninda File and Storage Service bölümü altindan bulunan ISCSI tabina geliyoruz.W12R2DC ismindeki sunucum üzerinden Windows Server 2012 ISCSI Target Server Kurulumu ve Yapılandırılması ve Windows Server 2012 üzerinden Hyper-V Failover Cluster kurulumu ve yapılandırmasi yazimizda da ISCSI Target Server kurulumu ve yapılandırma adimlari anlatmiştim dilerseniz kurulum ve yapılandırma adimlari yardimiyla bu kurulum ve yapılandırmayi yapabilirsiniz.

W12R2SQL1 üzerinde Application Server rolü ve Failover Clustering ve Multipatch I/O özelliklerinin kurulum ve yapılandırmasina başlıyoruz.

Server Manager konsolunu açıyoruz. Dashboard ekraninda Add roles and Features  tikliyoruz. Dilerseniz sağ üst köşedeki Manage menüsünden Add Roles and Features ile rol ekleme sihirbazını açabiliriz.

1

Add Roles and Features Wizard bilgi ekrani geliyor karşımıza kuruluma devam etmek için Next diyerek devam ediyoruz.

2

Select Installation Type ekraninda Role-based or Features-based Installation kurulum standart bildiğimiz rol ve özelliklerin kurulumunu yapabileceğimiz bölümdür. Biz Application Server rolü ve Failover Clustering ve Multipatch I/O özelliklerinin kurulumu yapacağımız için Role-based or Features-based Installation seçerek Next diyerek devam ediyoruz.

3

Select destination server ekraninda kurulumu hangi sunucu üzerinde yapılacak ise o sunucuyu seçmemiz gerekiyor. Ben W12R2SQL1 üzerinde Application Server rolü ve Failover Clustering ve Multipatch I/O özelliklerinin kurulumunu yaparak yapılandıracağım için bu sunucumu seçiyorum ve Next diyerek yapılandırmaya devam ediyoruz.

4

Select server roles ekraninda Application Server rolünün kurulumunu gerçekleştireceğimiz için Application Server rolünü işaretliyoruz.

5

Select server roles ekraninda Application Server rolünü işaretledikten sonra Next diyerek devam ediyoruz.

6

Select features ekraninda Application Server rolü ile birlikte kurulacak olan featuresleri görüyoruz. Normalde Application Server rolünün kurulumu için herhangi bir features gerekli değil ancak biz SQL Server 2014 Failover Cluster kurulumunu ve yapılandırmasini yapacağımız için feutures ekraninda Failover Clustering ve Multipatch I/O özelliklerinide kuracağız. Bu nedenle  Failover Clustering ve Multipatch I/O özelliklerinin kurulmasi için işaretliyoruz ve Next diyerek yapılandıramaya devam ediyorum.

NOT : Benim buradaki ortami Lab ortami olduğu için kullanacağım ortak disk alanini Windows Server 2012 R2 üzerinde ISCI Target yapılandırmasi ile yapacağım. Şirket ortamlarinda bu işleme gerek duyulmaz şirket ortamlarinda genellikle HBA ile bağlı bir Storage’den disk alani kullanarak yapılandırılır bu nedenlede Multipatch I/O özelliği kurulmasi gerekmektedir.

7

Failover Clustering özelliğini seçtiğimizde Add Roles and Features Wizard ekrani geliyor karşımıza Failover Clustering  özelliği ile birlikte Remote Server Administration Tools özelliği içinde bulunan Failover Clustering Tools ve altinda bulunan Failover Clustering Module for Windows PowerShell; Failover Clustering Management Tools  özelliklerinin kurulmasınu gerektiğini belirtiyor bizlere kurulumu devam etmek için Add Required Features diyerek  Remote Server Administration Tools altinda bulunan bu özelliğinde kurulmasi sağlıyoruz.

8

Failover Clustering özelliğini kuruluma hazir şimdi Multipatch I/O özelliğini seçiyoruz.

9

10

Multipatch I/O özelliğini seçtikten sonra Next diyerek devam ediyoruz.

11

Application Server rolü ile ilgili özet bilgi ekranına göz atıp, Application Server rolünün kurulumuna devam etmek için Next diyerek devam ediyoruz.

12

Select role services ekraninda SQL Server Cluster olarak yapılandırılacak sunucularda Application Server rolü içerisindeki .Net Framework 4.5,Incoming Network Transactions,Outgoing Network Transactions servislerini seçiyoruz.

Incoming Remote Transaction ve Outgoing Remote Transactions servislerini seçmemizin nedeni Distibuted Transaction Coordinator  ( DTC )‘nin bu uygulamalara ihtiyacı olduğundan. SQL Server 2014 Failover Cluster yapımız Distibuted Transaction Coordinator ( DTC ) hizmetine,transaction loglarını düzgün şekilde işleyebilmesi için ihtiyaç duymaktadir.

13

Incoming Remote Transaction ve Outgoing Remote Transactions servislerini seçiyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

14

Confirm installation selections ekraninda Install diyerek Application Server rolü ve Failover Clustering ve Multipatch I/O özelliklerinin kuruluma başlabiliriz.

Application Server rolü ve Failover Clustering ve Multipatch I/O özelliklerinin kurulumu tamamlandiktan sonra sunucunun otomatik olarak restart etmek istersek eğer Restart the destination server automatically if required seçeneğini işaretlememiz gerekiyor.

15

Ben Application Server rolü ve Failover Clustering ve Multipatch I/O özelliklerinin kurulumu tamamlandiktan sonra sunucunun otomatik olarak restart etmek için Restart the destination server automatically if required işeretliyorum bana kurulum tamamlandiktan sonra sunucumun otomatik olarak restart olacağı bilgisi veriyor. Yes diyerek kabul ediyoruz.

16

Install diyerek Application Server rolü ve Failover Clustering ve Multipatch I/O özelliklerinin kurulumlari başlatıyoruz.

17

Installation progress ekraninda Application Server rolü ve Failover Clustering ve Multipatch I/O özelliklerinin kurulmaya başladığını görüyoruz.

18

19

Application Server rolü ve Failover Clustering ve Multipatch I/O özelliklerinin başarılı bir şekilde kurulduğunu görüyoruz. Close diyerek Add Roles and Features Wizard ekranini kapatiyoruz.

20

Server Manager konsolunu tekrar açıyoruz. Dashboard ekranina Application Server rolünün geldiğini görüyoruz.

21

W12R2SQL1 üzerinde Application Server rolü ve Failover Clustering ve Multipatch I/O özelliklerinin kurulum ve yapılandırmasina tamamladiktan sonra W12R2SQL2 üzerinde Application Server rolü ve Failover Clustering ve Multipatch I/O özelliklerinin kurulum ve yapılandırmasina başlıyoruz.

Server Manager konsolunu açıyoruz. Dashboard ekraninda Add roles and Features  tikliyoruz. Dilerseniz sağ üst köşedeki Manage menüsünden Add Roles and Features ile rol ekleme sihirbazını açabiliriz.

1

Add Roles and Features Wizard bilgi ekrani geliyor karşımıza kuruluma devam etmek için Next diyerek devam ediyoruz.

2

Select Installation Type ekraninda Role-based or Features-based Installation kurulum standart bildiğimiz rol ve özelliklerin kurulumunu yapabileceğimiz bölümdür. Biz Application Server rolü ve Failover Clustering ve Multipatch I/O özelliklerinin kurulumu yapacağımız için Role-based or Features-based Installation seçerek Next diyerek devam ediyoruz.

3

Select destination server ekraninda kurulumu hangi sunucu üzerinde yapılacak ise o sunucuyu seçmemiz gerekiyor. Ben W12R2SQL2 üzerinde Application Server rolü ve Failover Clustering ve Multipatch I/O özelliklerinin kurulumunu yaparak yapılandıracağım için bu sunucumu seçiyorum ve Next diyerek yapılandırmaya devam ediyoruz.

4

Select server roles ekraninda Application Server rolünün kurulumunu gerçekleştireceğimiz için Application Server rolünü işaretliyoruz.

5

Select server roles ekraninda Application Server rolünü işaretledikten sonra Next diyerek devam ediyoruz.

6

Select features ekraninda Application Server rolü ile birlikte kurulacak olan featuresleri görüyoruz. Normalde Application Server rolünün kurulumu için herhangi bir features gerekli değil ancak biz SQL Server 2014 Failover Cluster kurulumunu ve yapılandırmasini yapacağımız için feutures ekraninda Failover Clustering ve Multipatch I/O özelliklerinide kuracağız. Bu nedenle  Failover Clustering ve Multipatch I/O özelliklerinin kurulmasi için işaretliyoruz ve Next diyerek yapılandıramaya devam ediyoruz.

NOT : Benim buradaki ortami Lab ortami olduğu için kullanacağım ortak disk alanini Windows Server 2012 R2 üzerinde ISCI Target yapılandırmasi ile yapacağım. Şirket ortamlarinda bu işleme gerek duyulmaz şirket ortamlarinda genellikle HBA ile bağlı bir Storage’den disk alani kullanarak yapılandırılır bu nedenlede Multipatch I/O özelliği kurulmasi gerekmektedir.

7

Failover Clustering özelliğini seçtiğimizde Add Roles and Features Wizard ekrani geliyor karşımıza Failover Clustering  özelliği ile birlikte Remote Server Administration Tools özelliği içinde bulunan Failover Clustering Tools ve altinda bulunan Failover Clustering Module for Windows PowerShell; Failover Clustering Management Tools  özelliklerinin kurulmasınu gerektiğini belirtiyor bizlere kurulumu devam etmek için Add Required Features diyerek  Remote Server Administration Tools altinda bulunan bu özelliğinde kurulmasi sağlıyoruz.

8

Failover Clustering özelliğini kuruluma hazir şimdi Multipatch I/O özelliğini seçiyoruz.

9

10

Multipatch I/O özelliğini seçtikten sonra Next diyerek devam ediyoruz.

11

Application Server rolü ile ilgili özet bilgi ekranına göz atıp, Application Server rolünün kurulumuna devam etmek için Next diyerek devam ediyoruz.

12

Select role services ekraninda SQL Server Cluster olarak yapılandırılacak sunucularda Application Server rolü içerisindeki .Net Framework 4.5,Incoming Network Transactions,Outgoing Network Transactions servislerini seçiyoruz.

Incoming Remote Transaction ve Outgoing Remote Transactions servislerini seçmemizin nedeni Distibuted Transaction Coordinator  ( DTC )’nin bu uygulamalara ihtiyacı olduğundan.SQL Server 2014 Failover Cluster yapımız Distibuted Transaction Coordinator  ( DTC ) hizmetine,transaction loglarını düzgün şekilde işleyebilmesi için ihtiyaç duymaktadir.

13

Incoming Remote Transaction ve Outgoing Remote Transactions servislerini seçiyoruz.

14

Confirm installation selections ekraninda Install diyerek Application Server rolü ve Failover Clustering ve Multipatch I/O özelliklerinin kuruluma başlabiliriz.

Application Server  rolü ve  Failover Clustering ve Multipatch I/O özelliklerinin kurulumu tamamlandiktan sonra sunucunun otomatik olarak restart etmek istersek eğer Restart the destination server automatically if required seçeneğini işaretlememiz gerekiyor.

15

Ben Application Server rolü ve Failover Clustering ve Multipatch I/O özelliklerinin kurulumu tamamlandiktan sonra sunucunun otomatik olarak restart etmek için Restart the destination server automatically if required işeretliyorum bana kurulum tamamlandiktan sonra sunucumun otomatik olarak restart olacağı bilgisi veriyor. Yes diyerek kabul ediyoruz.

16

Install diyerek Application Server rolü ve Failover Clustering ve Multipatch I/O özelliklerinin kurulumlari başlatıyoruz.

17

Installation progress ekraninda Application Server rolü ve Failover Clustering ve Multipatch I/O özelliklerinin kurulmaya başladığını görüyoruz.

18

19

Application Server rolü ve Failover Clustering ve Multipatch I/O özelliklerinin başarılı bir şekilde kurulduğunu görüyoruz. Close diyerek Add Roles and Features Wizard ekranini kapatiyoruz.

20

Server Manager konsolunu tekrar açıyoruz. Dashboard ekranina Application Server rolünün geldiğini görüyoruz.

21

Sunucularim üzerinde Application Server rolü ve Failover Clustering ve Multipatch I/O özelliklerinin başarılı bir şekilde kurulumlarini tamamladiktan sonra Failover Cluster yapımızı yapılandırmaya başliyoruz.

Server Manager konsolunda Tools menüsü altinda bulunan Failover Cluster Manager konsolunu açıyoruz.

1

Failover Cluster Manager konsolu açıyoruz ve Management altinda bulunan Create Cluster bölümünden ya da Failover Cluster Manager sağ tuş Create Cluster tıklayarak Failover Cluster yapısının kurulum ve yapılandırmasina başlatiyoruz.

2

Before You Begin bilgi ekrani geliyor karşımıza kuruluma devam etmek için Next diyerek devam ediyoruz.

3

Select Servers ekraninda Failover Cluster yapısına dahil edilecek olan sunuculari Browse diyerek ya da Enter server name bölümüne ismini yazdiktan sonra Add diyerek ekleyebiliriz. Ben önce Browse diyerek ekliyorum.

4

5

6

W12R2SQL1 isimli sunucumu Browse diyerek ekleme işlemini tamamladik.

7

W12R2SQL2 isimli sunucumu Enter server name bölümüne ismini yaziyorum ve Add diyoruz.

8

Select Servers ekraninda Failover Cluster yapısına dahil edilecek olan sunucularimizi ekledikten sonra Next diyerek devam ediyoruz.

10

Validation Warning ekraninda Failover Cluster yapısını kurulumuna geçmeden sunucular üzerindeki yapılandırmalari gerekli rol ve özelliklerin kurulumunu sunucular üzerindeki donanım ve yazilim versiyonlarini test etmesi gerektiği uyarisi aliyoruz. Failover Cluster yapısı kurulmadan önce bu testi yapmanizi önemle tavsiye ediyorum. Yes ile başlayan seçeneği seçip Next diyerek Failover Cluster ortaminin test işlemini başlatiyoruz.

11

Before You Begin bilgi ekrani geliyor karşımıza kuruluma devam etmek için Next diyerek devam ediyoruz.

12

Testing Options ekraninda Failover Cluster yapımız için bütün testleri mi çalıştıracaksınız yoksa sistem ile ilgili sizin belirlediğiniz testleri mi çalıştıracaksınız burda onu belirlememiz gerekiyor ben bütün testlerin yapılarak yapılandırma sirasinda sorunla karşılaşmamak için Run all tests (recommended) seçeneğini seçiyorum ve test işlemini başlatmak için Next diyerek devam ediyoruz.

13

Confirmation ekraninda Failover Cluster yapımız için sunucular üzerinde yapılacak olan bütün testlerin bir listesini veriyor bizlere testi başlatmak için Next diyoruz.

14

Validating ekraninda Failover Cluster yapımız için gerekli testlerin başladığını görüyoruz.

15

16

Summary ekraninda Failover Cluster ortamimimiz test raporlarini görüyoruz. Herhangi bir sorun olmadiğini görüyoruz. View Report diyerek raporu ayrintili bir şekilde inceleyebilirsiniz.

17

Access Point for Administering the Cluster ekrani geliyor karşımıza gerekli testleri tamamladiktan sonra Failover Cluster yapımız için bir isim ve IP Adresi yapılandırmamiz gerekiyor.

18

Cluster Name bölümüne Failover Cluster yapımız için bir isim veriyoruz. Address bölümüne Failover Cluster yapımız için bir IP Adresi yaziyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

NOT : Burada vereceğiniz isim ve IP adresinin mevcut ortaminizda başka cihazlar tarafindan kullanılmıyor olmasina dikkat etmenizi önemle belirtmek isterim.

19

Confirmation ekraninda Failover Cluster yapımızın ismini Failover Cluster yapımızda kullanılacak olan sunucularimizin ve Failover Cluster yapımızın IP Adresini görüyoruz. Next diyerek devam ediyoruz.

20

Creating New Cluster ekraninda Failover Cluster yapımızın yapılandırmaya başlandiğini görüyoruz.

21

22

Summary ekraninda Failover Cluster yapımızın sorunsuz bir şekilde yapılandırıldığını görüyoruz. Finish diyerek Failover Cluster Wizard ekranini kapatiyoruz.

23

Failover Cluster Manager konsolu geri geldiğimizde Failover Cluster yapımızla ilgili Roles,Nodes,Storages,Networks ve Cluster Events bölümlerinin geldiğini görüyoruz. Eğer Failover Cluster yapınızı Windows Server 2012 üzerinde kurmuşsaniz ve Failover Cluster Manager konsolu açıp Roles bölümüne geldiğinizde Failover Cluster Manager konsolundan bir hata alirsaniz daha önce paylaşmiş olduğum yazidaki güncelleştirmeyi yaparak sorunu giderebilirsiniz.

5-1-2015 23-43-55

Nodes bölümünde Failover Cluster bölüme dahil etmiş olduğumuz sunucularimizin Up olarak geldiğini görüyoruz.

24

Storage bölümünde SQLDBVolume, SQLLOGVolume, DTCVolume ve Quorum alanlarin Online olarak görüyoruz.

Quorum diski olarak Quorum alani için Quorum isimli 1 GB bir alan oluşturmuştuk bu alani Quorum alani olarak yapılandırılmış olarak görüyoruz.

Quorum : Failover Cluster ‘a yapılandırma bilgisinin tutulduğu disktir. Burada Node and Disk Majority ayarını seçerek, hem Quorum diskinin hem de node ‘ların birer oy hakkında sahip olmalarını sağlayacağız. Bu nedenle, sunuculardan biri herhangi bir sebepten dolayı hizmet verememeye başlarsa, Quorum ve diğer Node 2 oy hakkında sahip olacağı için Cluster çalışmaya devam edecektir.

25

Distributed Transaction Coordinator ( DTC ) rolününi kurulumu için sağ tuş Configure Role… diyoruz.

26

Before You Begin bilgi ekrani geliyor karşımıza kuruluma devam etmek için Next diyerek devam ediyoruz.

27

Select Role ekraninda Distributed Transaction Coordinator ( DTC ) rolünü seçiyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

29

Client Access Point ekraninda Name bölümüne Distributed Transaction Coordinator ( DTC ) yapımız için bir isim veriyoruz. Address bölümüne Distributed Transaction Coordinator ( DTC ) yapımız için bir IP Adresi yaziyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

NOT : Burada vereceğiniz isim ve IP adresinin başka cihazlar tarafindan kullanılmıyor olmasina dikkat etmenizi önemle belirtmek isterim.

30

Client Access Point ekraninda gerekli yapılandırmayi tamamladiktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

31

Select Storage ekraninda Distributed Transaction Coordinator ( DTC ) rolü için kullanılacak olan Cluster Diskimizi seçmemiz gerekiyor.

32

Select Storage ekraninda Distributed Transaction Coordinator ( DTC ) rolü için kullanılacak olan Cluster Diskimizi seçiyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

33

Confirmation ekraninda Distributed Transaction Coordinator ( DTC ) yapımızın ismini Distributed Transaction Coordinator ( DTC ) yapımızın IP Adresini görüyoruz. Next diyerek devam ediyoruz.

34

Creating High Availability ekraninda Distributed Transaction Coordinator ( DTC ) yapımızın yapılandırılmaya başladiğini görüyoruz.

21

22

Summary ekraninda Distributed Transaction Coordinator ( DTC ) yapımızın sorunsuz bir şekilde yapılandırıldığını görüyoruz. Finish diyerek High Availability Wizard ekranini kapatiyoruz.

35

Failover Cluster Manager konsolu geri geldiğimizde Roles bölümü altinda DTCRoles isminde oluşturmuş olduğumuz Distributed Transaction Coordinator ( DTC ) rolünün geldiğini görüyoruz.

36

Failover Cluster yapılandırmamizi ve Distributed Transaction Coordinator ( DTC ) rolünün yapılandırmasi tamamladiktan sonra SQL Server 2014 kurulumuna geçebiliriz. Ancak kuruluma geçmeden önce bir kaç yapılandırmaya dikkat etmemiz gerekiyor.

 • Sunucularımizin Bölge ve Dil ayarlarının English ( United States ) olarak yapılandirilmiş olmasi gerekmektedir. SQL Server 2014 kurulumu için önemlidir eğer bütün ayarlarimiz Turkish olarak kalirsa SQL Server 2014 servislerinin çalışmasinda sorun yaşayabilirsiniz.
 • Sunucular üzerinde Windows Firewall devre dışı duruma getirilmelidir.
 • Sunucularimizin .Net Framework 3.5 features kurulumlarini yapmamiz gerekmektedir.

Eğer Windows Server 2012 R2 üzerinden .Net Framework 3.5 kurulum hatasi ile karşılaşırsaniz. Daha önceki yazimda paylaştiğim komut yardimi ile  .Net Framework 3.5 features kurulumu yapabilirsiniz.

Installation seçeneği seçtikten sonra New SQL Server failover cluster installation seçeneğini seçerek SQL Server 2014 Failover Cluster kurulum ve yapılandırmasina başlatıyoruz.

1

Setup Support Rules ekraninda SQL Server 2014 Failover Cluster yapımızın kurulumuna başlamadan sistemimizdeki SQL Server 2014 kurulumu için herhangi bir eksik ya da hata olup olmadiğini kontrolü gerçekleştiriyor. Herhangi bir eksik ya da hata yoksa kuruluma Next diyerek devam edebiliriz.

2

Product Key ekrani yani lisans bölümü geliyor karşımıza DVD ile birlikte gelen lisans numarası varsa bu bölüme lisans bilgilerimizi giriyoruz ya da bir open bir lisansa sahipseniz lisans bilginiz otomatik olarak gelicektir ve bu lisansınızı seçebilirsiniz. Eğer SQL Server Lisans bilgisiniz  yok ise deneme olarak Enterprise Evaluation kurabilirsiniz ve ya ücretsiz Express, Express with Advanced Services sürümlerinden birisini seçmek için Specify a free edition bölümünden seçiminizi yapabilirsiniz. Ben SQL Server 2014 deneme olarak kuracağım için Specify a free edition bölümünden Enterprise Evaluation seçiyorum ve Next diyerek devam ediyoruz.

3

License Terms ekraninda ben pek lisans sözleşmelerini okumayi sevmediğim için okumadan :) onaylayarak Next diyerek devam ediyoruz.

4

Product Updates ekraninda SQL Server 2014 için güncelleştirme olup olmadiğini kontrol etmek için Include SQL Server product updates seçerek güncelleştirebilirsiniz. Ben SQL Server 2014 için güncelleştirmeleri kontrol etmeden Next diyerek devam ediyoruz.

5

Install Setup Files ekraninda SQL Server 2014 için gerekli olan kurulum dosyalari kurulum için hazirlaniyor.

6

Setup Support Rules ekraninda SQL Server 2014 Failover Cluster yapısının kurulumu için gerekli olan yapılandırma da herhangi bir eksik olup olmadiğini kontrol ediliyor. Bütün adimlari Passed olarak gördüğüm için Next diyerek devam ediyoruz.

Network binding order ve Microsoft .NET Application Security hatası alabilirsiniz bu hatalarin sebebi SQL Server 2014 Failover Clusterler Nodelarımız arasında haberleşmeleri için Cluster Network tarafından interface yaratılıyor. Windows bunu mevcut bir interface sanıyor. Microsoft .NET Application Security hatasının sebebi ise internete çıkış olmadığından dolayı alabilirsiniz.

7
8

Feature Selection ekranı karşıma geldi.Bu bölümde SQL Server 2014’in hangi servislerinin ve özelliklerinin kurulacağı seçeceğiz.Kurulum için seçilmesi için zorunlu eklentiler Database Engine Services,Client Tools Connectivity ,Client Tools Connectivity Backwards Compatibility ve Management Tools seçenekleridir. Diğer özellikler opsiyoneldir bunları kullanacağınız program için isteğiniz doğrultusunda kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.

9

Ben SQL Server 2014 Failover Cluster kurulumu için Database Engine Services,Client Tools Connectivity,Integration Services,Client Tools Connectivity Backwards Compatibility,Client Tools SDK ve Management Tools servislerini ve özellikleri seçiyorum ve Next diyerek devam ediyoruz.

10

11

Feature Rules ekraninda servislerin ve özelliklerin kurulumu için herhangi bir eksik olup olmadiğini kontrol ediyor Next diyerek devam ediyoruz.

12

Instance Configuration ekraninda Default olarak instance adı için MSSQLSERVER gelmektedir Ben bu ismi Default gelen şekliyle bırakıyorum. Siz dilerseniz Name İnstance bölümünden bu ismi değiştirebilirsiz. Aynı zamanda instance için atanan program dizininide Instance root directory kısmında değiştirebilirsiniz. Ben Default ayarları değiştirmeden kuruluma devam ediyorum. Normal SQL Server kurulumundan farkli olarak SQL Server Network Name bölümü bu bölüm aslinda Failover Cluster yapısının hangi isim ile kullanacağını belirlediğimiz alandir.

13

SQL Server Network Name bölümünüde ben MSSQLSERVER olarak yapılandırıyorum buradaki isim SQL Server Management konsoluna bağlanti sağlayacağım isim olduğunu belirtmek isterim. Next diyerek yapılandırmaya devam ediyoruz.

14

Disk Space Requirements ekraninda SQL Server 2014 sistem dosyalarinin kurulumu için sunucu üzerindeki diskte yeteri kadar boş yer olup olmadığı kontrol ediliyor. Burada sadece SQL Server 2014 sistem dosyalarinin kurulacağı dizinleri görüyoruz SQL Server Database ve Log dosyalari Cluster yapımız içinde oluşturmuş olduğumuz diskler üzerinde tutulacaktir yani SQL Server Database ve Log dosyalari bu dizinler içinde tutulmayacağını belirtmek isterim. Diskimizde yeteri kadar yer olduğunu görüyoruz Next diyerek kurulumumuza devam ediyoruz.

15

Cluster Resource Group ekraninda SQL Server Cluster Resource Group ilgili bilgiyi görebilirsiniz. Ayarlarda herhangi bir değişiklik yapmadan Next diyerek devam ediyoruz.

16

Cluster Disk Selection ekraninda SQL Server 2014 Failover Cluster yapımız için kullanılabilir disklerleri görüyoruz. SQL Server 2014 Failover Cluster yapımız için Quorum ve Distibuted Transaction Coordinator  ( DTC ) için ayırdığımız disklerimiz dışında SQL Server 2014 Database,Temp ve Log dosyalari disklerimizi oluşturmuştuk.

17

Cluster Disk Selection ekraninda SQL Server 2014 Failover Cluster yapımız için bu diskleri seçerek SQL Server 2014 Failover Cluster yapısına dahil ediyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

18

Cluster Network Configuration ekraninda SQL Server 2014 Failover Cluster için yapılandıracağımız IP adresimizi yapılandiriyoruz.

NOT : Burada vereceğiniz IP adresinin başka cihazlar tarafindan kullanılmıyor olmasina dikkat etmenizi önemle belirtmek isterim.

19

20

Server Configuration ekraninda SQL Server 2014 servislerinin hangi kullanıcı ile çalışacağını yapılandıracağız.

21

SQL Server Agent servisi için Account bölümüne Administrator kullanıcımı yapılandırıyorum daha sonra SQL Server Database Engine servisi için Account bölümüne Administrator kullanıcımı yapılandırıyorum ve Next diyerek devam ediyoruz.

NOT : Ben kullanıcı olarak Administrator kullanıcımı seçtim eğer siz Active Directory ortaminizda oluşturmuş olduğunuz farkli bir kullanıcı ile servislerin çalışmasini sağlayacaksaniz bu kullanıcıya Local Administrators grubuna dahil etmeniz gerekmektedir. Servislerinin Automatic olarak ayarlamamız gerekmektedir. Bu servislerin Automatic olarak ayarladığımızda sistem her açıldığında bu servisler otomatik olarak başlatılacaktır. Ben bu ayari kurulum bittikten sonra yapacağım.

22

Database Engine Configuration ekraninda Authetication Mode seçimi yapılmaktadır. Eğer Mixed Mode olarak yapılandırıyorsaniz tabiki burda SQL Server 2014 kullanacağımız programımız ( Logo,Mikro,Eta,Nebim ) için bir sa kullanıcısı bir şifre atamalıyız. Specify SQL Server administrators bölümünde SQL Server 2012 için eğer Windows authetication mode kullanılacaksa domain ortaminizda atamiş olduğunuz kullanıcı atanir. Ben Windows authetication mode kullanacağım için Add Current User tikliyoruz.

26

27

Specify SQL Server administrators bölümüne Administrator kullanicimin geldiğini görüyoruz. Data Directories sekmesinde SQL Server 2014 Database,Temp ve LOG dosyalarinin tutalacağı dizinleri yapılandırmak için bu bölümü geçiyoruz.

28

Data Directories sekmesinde Default olarak gelen dizinler değiştirmemiz gerekiyor çünkü biz SQL Server 2014 üzerinde Failover Cluster yapısı kuracağımız için Database,Temp ve Log dosyalarinin Cluster Disklerim üzerinde tutulmasi gerekiyor.

29

Data Directories sekmesinde Database,Temp ve Log dosyalarini Cluster Disklerimi gösterek yapılandırıyorum ve Next diyerek devam ediyoruz.

30

Error Reporting ekraninda SQL Server 2014 kullanımı ile ilgili herhangi bir hata ve bu hata raporlarının Microsofta gönderilip gönderilmemesi seçmemiz gerekiyor. Ben herhangi bir işlem yapmiyorum ve kuruluma devam etmek için Next diyerek devam ediyoruz.

31

Cluster Installation Rules ekraninda SQL Server 2014 Failover Cluster yapısı kurulumu için  seçenekleri bir kez daha sistem tarafından kontrolden geçiriyor. Next diyerek devam ediyoruz.

32

Ready to Install ekraninda SQL Server 2014 Failover Cluster kurulumu için yapılandırma ilgilisi görüyoruz. SQL Server 2014 Failover Cluster kurulumu için Install diyerek kurulumu başlatiyoruz.

33

Installation Progress ekraninda SQL Server 2014 Failover Cluster yapımızın kurulumun başladiğini görüyoruz.

34

35

36

Complete ekraninda SQL Server 2014 Failover Cluster yapımızın başarili bir şekilde kurulduğunu görüyoruz. Close diyerek Wizard ekranini kapatiyoruz.

37

W12R2SQL1 üzerindeki SQL Server 2014 Failover Cluster kurulumunu tamamladik şimdi diğer Node olan W12R2SQL2 üzerinde SQL Server 2014 Failover Cluster yapısina Node olarak ekleme işlemini gerçekleştireceğiz. Ancak kuruluma geçmeden önce bir kaç yapılandırmaya dikkat etmemiz gerekiyor.

 • Sunucularımizin Bölge ve Dil ayarlarının English ( United States ) olarak yapılandirilmiş olmasi gerekmektedir. SQL Server 2014 kurulumu için önemlidir eğer bütün ayarlarimiz Turkish olarak kalirsa SQL Server 2014 servislerinin çalışmasinda sorun yaşayabilirsiniz.
 • Sunucular üzerinde Windows Firewall devre dışı duruma getirilmelidir.
 • Sunucularimizin .Net Framework 3.5 features kurulumlarini yapmamiz gerekmektedir.

Eğer Windows Server 2012 R2 üzerinden .Net Framework 3.5 kurulum hatasi ile karşılaşırsaniz. Daha önceki yazimda paylaştiğim komut yardimi ile  .Net Framework 3.5 features kurulumu yapabilirsiniz.

W12R2SQL2 üzerinde SQL Server 2014 DVD çalıştıyoruz. Bir önceki kurulumdan farkli olarak Installation seçeneği seçtikten sonra Add node to a SQL Server failover cluster seçeneğini seçerek W12R2SQL2 üzerinde SQL Server 2014 Failover Cluster yapısına Node olarak yapılandırmasina başlatıyoruz.

1

Setup Support Rules ekraninda SQL Server 2014 Failover Cluster yapımıza Node olarak ekleme işlemine başlamadan sistemimizdeki SQL Server’in kurulumu için herhangi bir eksik ya da hata kontrolü gerçekleştiriyor. Herhangi bir eksik ya da hata yoksa kuruluma Next diyerek devam edebiliriz.

2

Product Updates ekraninda SQL Server 2014 için güncelleştirme olup olmadiğini kontrol etmek için Include SQL Server product updates seçerek güncelleştirebilirsiniz. Ben SQL Server 2014 için güncelleştirmeleri kontrol etmeden Next diyerek devam ediyoruz.

3

Install Setup Files ekraninda SQL Server 2014 için gerekli olan kurulum dosyalarinin kurulum için hazirlaniyor.

4

Setup Support Rules ekraninda SQL Server 2014 Failover Cluster yapısına Node olarak kurulumu için gerekli olan yapılandırma da herhangi bir eksik olup olmadiğini kontrol ediliyor. Bütün adimlari Passed olarak gördüğüm için Next diyerek devam ediyoruz.

Network binding order ve Microsoft .NET Application Security hatası alabilirsiniz bu hatalarin sebebi SQL Server 2014 Failover Clusterler Nodelarımız arasında haberleşmeleri için Cluster Network tarafından interface yaratılıyor. Windows bunu mevcut bir interface sanıyor. Microsoft .NET Application Security hatasının sebebi ise internete çıkış olmadığından dolayı alabilirsiniz.

5

Product Key ekrani yani lisans bölümü geliyor karşımıza DVD ile birlikte gelen lisans numarası varsa bu bölüme lisans bilgilerimizi giriyoruz ya da bir open bir lisansa sahipseniz lisans bilginiz otomatik olarak gelicektir ve bu lisansınızı seçebilirsiniz. Eğer SQL Server Lisans bilgisiniz  yok ise deneme olarak Enterprise Evaluation kurabilirsiniz ve ya ücretsiz Express, Express with Advanced Services sürümlerinden birisini seçmek için Specify a free edition bölümünden seçiminizi yapabilirsiniz. Ben SQL Server 2014 deneme olarak kuracağım için Specify a free edition bölümünden Enterprise Evaluation seçiyorum ve Next diyerek devam ediyoruz.

6

License Terms ekraninda ben pek lisans sözleşmelerini okumayi sevmediğim için okumadan :) onaylayarak Next diyerek devam ediyoruz.

7

Cluster Node Configuration ekraninda W12R2SQL2 sunucumun SQL Server 2014 Failover Cluster yapısına Node olarak dahil olacağını görüyoruz bu ekranda herhangi bir değişiklik yapmadan Next diyerek devam ediyoruz.

8

Cluster Network Configuration ekraninda SQL Server 2014 Failover Cluster için yapılandırmiş olduğumuz IP adresini görüyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

9

Service Accounts ekraninda SQL Server 2012 servislerinin hangi kullanıcı ile çalışacağını yapılandıracağız. SQL Server Agent servisi için Account bölümüne Administrator kullanıcımı yapılandırıyorum daha sonra SQL Server Database Engine servisi için Account bölümüne Administrator kullanıcımı yapılandırıyorum ve Next diyerek devam ediyoruz.

Ben kullanıcı olarak Administrator kullanıcımı seçtim eğer siz Active Directory ortaminizda oluşturmuş olduğunuz farkli bir kullanıcı ile servislerin çalışmasini sağlayacaksaniz bu kullanıcıya Local Administrators grubuna dahil etmeniz gerekmektedir. Servislerinin Automatic olarak ayarlamamız gerekmektedir. Bu servislerin Automatic olarak ayarladığımızda sistem her açıldığında bu servisler otomatik olarak başlatılacaktır. Ben bu ayari kurulum bittikten sonra yapacağım.

11

Error Reporting ekraninda SQL Server 2014 kullanımı ile ilgili herhangi bir hata ve bu hata raporlarının Microsofta gönderilip gönderilmemesi seçmemiz gerekiyor. Ben herhangi bir işlem yapmiyorum ve kuruluma devam etmek için Next diyerek devam ediyoruz.

12

Add Node Rules ekraninda SQL Server 2014 Failover Cluster yapısı Node olarak dahil olacak olan W12R2SQL2 üzerinden yapılandırmasi için sistem tarafından kontrolden geçiriyor. Next diyerek devam ediyoruz.

13

Ready to Install ekraninda SQL Server 2014 Failover Cluster yapısına Node olarak dahil olacak olan W12R2SQL2 için yapılandırma ilgilisi görüyoruz. SQL Server 2014 Failover Cluster yapısına Node olarak W12R2SQL2 isimli sunucumuzu dahil etmek için Install diyerek kurulumu başlatiyoruz.

14

Installation Progress ekraninda SQL Server 2014 Failover Cluster yapımıza Node olarak gerekli olan yapılandırmanin başladiğini görüyoruz.

15

16

Complete ekraninda SQL Server 2014 Failover Cluster yapımıza Node olarak başarili bir şekilde yapılandırıldığını görüyoruz. Close diyerek Wizard ekranini kapatiyoruz.

17

Failover Cluster Manager konsolu geri geldiğimizde Roles bölümü altinda DTCRoles isminde oluşturmuş olduğumuz Distributed Transaction Coordinator ( DTC ) rolünü ve SQL Server (MSSQLSERVER) isminde oluşturmuş olduğumuz SQL Server 2014 Failover Cluster yapısının geldiğini görüyoruz.

18

Storage bölümünde SQLDBVolume, SQLLOGVolume, DTCVolume ve Quorum alanlarin Online olarak görüyoruz.

19

Microsoft SQL Server 2014 Managemet Studio konsolunu açıyoruz

1

Microsoft SQL Server 2014 Managemet Studio konsolunu açtığımız karşımıza Connect to server ekrani geliyor. Server Name bölümünün MSSQLSERVER olarak geldiğini görüyoruz Authentication bölümünü Windows Authentication olarak geldi.

2

Authentication bölümünü SQL Server 2014 kurulumu sirasinda SQL Server Authentication olarak yapılandırdığımız için bu şekilde seçiyoruz. Login ve Password bölümlerine gerekli bilgileri girerek Connect diyoruz.

3

4

Database bölümü üzerinde sağ tuş New Database diyoruz.

5

New Database ekraninda Database Name bölümüne oluşturacağımız SQL Server Database için bir isim belirtiyoruz.

6

New Database ekraninda Path bölümünü kontrol ettiğimizde oluşturacağımız BAKICUBUK ismindeki SQL Server Database’nin SQLDBVolume olan H:\ dizini üzerinde ve SQL Server Log dosyalarimizin tutulacağı dizin olan SQLLOGVolume olan E:\ dizini üzerinde yapılandırılacağını görüyoruz OK diyerek BAKICUBUK ismindeki SQL Server Database oluşturuyoruz.

7

BAKICUBUK ismindeki Database oluşturuldu.

8

SQLDBVolume ismindeki H:\ üzerinde BAKICUBUK isimli Database’imizin oluşmuş olduğunu görüyoruz.

9

SQLLOGVolume olan E:\ üzerinde BAKICUBUK isimli Log dosyasinin oluşmuş olduğunu görüyoruz.

10

W12R2SQL2 isimli sunucumu kapatiyorum. Failover Cluster Manager konsolunda Nodes bölümünde W12R2SQL2 isimli sunucumun Down durumda olduğunu görüyoruz.

11

W12R2SQL2 isimli sunucumu kapali durumda Failover Cluster Manager konsolunda Nodes bölümünde W12R2SQL2 isimli sunucumu Down durumda ama W12R2SQL1 isimli sunucum üzerinden Microsoft SQL Server Management Studio açarak BAKICUBUK ismindeki SQL Server Database ulaşabildiğimizi görüyoruz.

12

 

Başka bir yazimizda görüşmek dileğiyle…

 

 

Back To Top