Windows Server 2012 R2 File Server Failover Cluster Kurulumu

Merhaba

Daha önceki yazilarimizda Windows Server 2012 R2 Hyper-V Failover Cluster kurulumu ve yapılandırma adimlarini anlatmiştim bu yazimizda da Windows Server 2012 R2 üzerinde File Server rolü için Failover Cluster yapısının yapılandırılmasini anlatiyor olacağım.

Peki Nedir Failover Cluster :

Yapımız içerisinde bulunan cluster üyesi sunucuların ve bu sunucular üzerinde çalışan rol ve servislerin kapalı olduklarında donanımsal ve yazilimsal sorun nedeniyle down duruma geldiklerinde cluster üyesi olan  bir sunucudan diğer sunucuya aktarılmasıdır. Bu tanımlamayı şu örnekle daha iyi anlayabileceğinizi düşünüyorum. Yapımız içerisinde 2 adet sunucumuz olsun bu sunucular üzerinde çalışan sanal makinelerimiz var.  Sunucularimizin birinde donanımsal ya da yazilimsal sorun nedeniyle down duruma geldi yani kapandi üzerinde çalışan sanal makinelerde bununla birlikte down duruma gelerek ulaşılamayacaktir işte burada Failover Cluster yapısı imdadımıza yetişecektir. Down durumda olan sunucumuz üzerindeki sanal sunucularımız otomatik olarak diğer fiziksel sunucumuz üzerinde hizmet vermeye başlayacaktır.

Kurulum ve yapılandırmaya geçmeden önce ortamimizla ilgili kısa bir bilgi aktarmak istiyorum.

Birinci sunucum W12R2DC isminde Birinci Ip Adres 192.168.2.200/24  ikinci ISCSI Network karti 192.168.3.200/24 olarak yapılandırılmıştır ve üzerinde Active Directory Domain Services yapılandırılarak bakicubuk.local isminde bir domain ortami kurulmuştur. Ayrica bu sunucum üzerinde File and Storage Service üzerinde İSCSI Targer servisini yapılandırarak Failover Cluster Quroum alani Cluster Volume yapılandırmasi bu sunucu üzerinde yapılandıracağız. ISCSI Target Server Kurulumu ve Yapılandırılması daha önceki yazimizda sizlerle paylaşmıştım.

İkinci sunucum W12R2NOD1 isminde Birinci Network Karti Ip Adresi 192.168.2.202/24  ikinci Cluster Network karti 1.1.1.2/24 üçüncü ISCSI Network karti 192.168.3.202/24 olarak yapılandırılmış ve üzerine Hyper-V ve File Server rolü ile Failover Cluster feautures ( Özelliği ) kurulumunu ve yapılandıracağım.

Üçüncü sunucum W12R2NOD2 isminde Birinci Network Karti Ip Adresi 192.168.2.204/24 ikinci Cluster Network karti 1.1.1.4/24 üçüncü ISCSI Network karti 192.168.3.204/24 olarak yapılandırılmış ve üzerine Hyper-V ve File Server rolü ile Failover Cluster feautures ( Özelliği ) kurulumunu ve yapılandıracağım.

Kurulum ve yapılandırmaya başlamadan önce NOD larimiz üzerinde aşağıdaki özelliklere dikkat edilmesi gerekmektedir.

 • Sunucularımizin Bölge ve Dil ayarlarının English ( United States ) olarak yapılandirilmiş olmasi gerekmektedir.
 • Sunucular üzerinde Windows Firewall devre dışı duruma getirilmelidir.
 • NOD lar üzerinde User Account Control kapatılmalidir.
 • Hiçbir Anti-Virus yazılımının kurulmaması ve kurulu olan Anti-Virüs programlarin devre dışı bırakılmasi gerekmektedir.
 • NOD’larimiz üzerindeki bütün Driver, Bios, Firmware güncelleştirmelerinin yapılması ve aynı seviyede olmasi gerekmektedir.
 • NOD’larimiz üzerindeki Windows Update’lerin yapılması ve aynı seviyede olmasi gerekmektedir.
 • Sanal sunucularimizin ağ protokolleri ile kendi aralarında ve ya dış dünya ile haberleşmesi için en az 1 adet daha Network Karti olması gerekmektedir.

Bu bilgileri aktardiktan sonra NOD’larimiz üzerinde Hyper-V ve File Server rolü ayrica Failover Cluster özelliğinin kurulumu ve yapılandırmasina geçebiliriz.

Öncelikle W12R2NOD1 ismindeki sunucum üzerinde Hyper-V ve File Server rolü ayrica Failover Clustering özelliğinin kurulumunu yapılandırıyor olacağız.

Server Manager konsolunu açıyoruz. Dashboard ekraninda Add roles and Features  tikliyoruz. Dilerseniz sağ üst köşedeki Manage menüsünden Add Roles and Features ile rol ekleme sihirbazını açabiliriz.

1

Add Roles and Features Wizard bilgi ekrani geliyor karşımıza kuruluma devam etmek için NEXT diyerek devam ediyoruz.

2

Select Installation Type ekraninda Role-based or Features-based Installation kurulum standart bildiğimiz rol ve özelliklerin kurulumunu yapabileceğimiz bölümdür. Biz Hyper-V rolünün kurulumu yapacağımız için Role-based or Features-based Installation seçerek NEXT diyerek devam ediyoruz.

3

Select destination server ekraninda kurulumu hangi sunucu üzerinde yapılacak ise o sunucuyu seçmemiz gerekiyor. Ben W12R2NOD1 üzerinde Hyper-V rolünü kurulumunu yaparak yapılandıracağım için bu sunucumu seçiyorum ve NEXT diyerek yapılandırmaya devam ediyorum.

4

Select server roles ekraninda Hyper-V rolünün kurulumunu gerçekleştireceğimiz için Hyper-V rolünü işaretliyoruz.

5

Hyper-V rolünü seçtiğimizde Add Roles and Features Wizard ekrani geliyor karşımıza Hyper-V rolü ile birlikte Remote Server Administration Tools özelliği içinde bulunan Hyper-V Management Tools özelliği altinda bulunan Hyper-V Module for Windows PowerShell; Hyper-V GUI Management Tools  özelliklerinin kurulmasınu gerektiğini belirtiyor bizlere kurulumu devam etmek için Add Required Features diyerek  Remote Server Administration Tools altinda bulunan bu özelliklerinde kurulmasi sağlıyoruz.

6

Hyper-V rolü kuruluma hazir NEXT diyerek devam ediyoruz.

7

Select features ekraninda Hyper-V rolü ile birlikte kurulacak olan featuresleri görüyoruz.Normalde  Hyper-V rolünün kurulumu için herhangi bir features gerekli değil ancak biz Hyper-V üzerinde Failover Cluster kurulumunu ve yapılandırmasini yapacağımız için feutures ekraninda Failover Clustering ve Multipatch I/O özelliklerinide kuracağız. Bu nedenle  Failover Clustering ve Multipatch I/O kurulum için işaretliyoruz ve NEXT diyerek yapılandıramaya devam ediyorum.

NOT :Benim buradaki ortami Lab ortami olduğu için kullanacağım ortak disk alanini Windows Server 2012 üzerinde ISCI Target yapılandırmasi ile yapacağım. Şirket ortamlarinda bu işleme gerek duyulmaz şirket ortamlarinda genellikle HBA ile bağlı bir Storage’den disk alani kullanarak yapılandırılır bu nedenlede Multipatch I/O özelliği kurulmasi gerekmektedir.

8

Failover Clustering özelliğini seçtiğimizde Add Roles and Features Wizard ekrani geliyor karşımıza Failover Clustering  özelliği ile birlikte Remote Server Administration Tools özelliği içinde bulunan Failover Clustering Tools ve altinda bulunan Failover Clustering Module for Windows PowerShell; Failover Clustering Management Tools  özelliklerinin kurulmasınu gerektiğini belirtiyor bizlere kurulumu devam etmek için Add Required Features diyerek  Remote Server Administration Tools altinda bulunan bu özelliğinde kurulmasi sağlıyoruz.

9

Failover Clustering özelliği kurulum için hazir.

10

11

Multipath I/O özelliğide kurulum için hazir NEXT diyerek devam ediyoruz.

12

Hyper-V rolü ile ilgili özet bilgi ekranına göz atıp, Hyper-V rolünün kurulumuna devam etmek için NEXT diyerek devam ediyoruz.

13

Create Virtual Switches ekraninda Hyper-V içinde kurulumunu yapacağımız sanal sunucularimizin ağ protokolleri ile kendi aralarında ve ya dış dünya ile haberleşmesi için gerekli olan bir yapılandırmadir.Sanal sunucularimizin ağ protokolleri ile kendi aralarında veya dış dünya ile haberleşmesi için hangi fiziksel network karti üzerinden haberleşmesi için bir Virtual Switch yaratmak istiyorsak,aşağıdaki ekranda bulunan fiziksel network  kartini ve ya kartlarini seçebiliriz. Virtual Switch yapılandırmasini Hyper-V kurulumundan sonra Hyper-V Manager konsolu yardimiyla yapılandırabilirsiniz. Virtual Switch’ler konusunda yeterli bilgi sahibi değilseniz bu adımda herhangi bir seçim yapmadan geçebilirsiniz.

14

Virtual Machine Migration ekraninda de, söz konusu Host için Paylaşımsız Canlı Aktarım – Shared-Nothing Live Migration gönderimlerinin kabul edilip edilmeyeceği ile ilgili seçim yapabilirsiniz. Bu seçenekte daha sonra yapılandırılabilir bu nedenle Virtual Machine Migration konusunda yeteri kadar bilgi sahibi değilseniz herhangi bir seçim yapmadan devam edebilirsiniz.

15

Default Stores ekraninda kurulumunu yapacağımız sanal sunucularimizin kurulum işlemleri sirasinda bileşen dosyalarının XML, VHD,VHDX  bulunacağı dizinleri belirtebiliriz. Kurulumunu yapacağımız her bir sanal sunucu default olarak bu dizinlere kurulacaktir. Sanal sunuculari kurulum sirasinda bu dizinler dişindada herhangi bir farkli dizin içinede kurulum yapma şansim olduğunu belirtmek isterim zaten sanal sunucularim Failover Cluster yapılandırmasindan sonra Cluster Volume dizini içinde kuracağız.  NEXT diyerek devam ediyoruz.

16

Confirm installation selections ekraninda Install diyerek Hyper-V rolünün kuruluma başlıyoruz. Hyper-V rolünün kurulumu tamamlandiktan sonra sunucunun otomatik olarak restart etmek istersek eğer Restart the destination server automatically if required seçeneğini işaretlememiz gerekiyor.

22

Ben  Hyper-V rolünün kurulumu tamamlandiktan sonra sunucunun otomatik olarak restart etmek için Restart the destination server automatically if required işeretliyorum bana kurulum tamamlandiktan sonra sunucumun otomatik olarak restart olacağı bilgisi veriyor. YES diyerek kabul ediyorum.

17

Install diyerek Hyper-V rolünün ve  Failover Clustering ,Multipatch I/O özelliklerinide kurulumlari başlatıyoruz.

18

Installation progress ekraninda Hyper-V rolünün ve  Failover Clustering ,Multipatch I/O özelliklerinide kurulmaya başladığını görüyoruz.

19

20

Sunucum restart olduktan sonra Hyper-V rolünün ve  Failover Clustering ,Multipatch I/O özelliklerinide başarılı bir şekilde kurulduğunu görüyoruz.

21

W12R2NOD1 ismindeki sunucum üzerinde Hyper-V rolü ve Failover Clustering özelliğinin kurulumunu tamamladiktan sonra şimdi W12R2NOD2 isimli sunucum üzerinde Hyper-V rolü ve Failover Clustering özelliğinin yapılandırıyor olacağız.

Server Manager konsolunu açıyoruz. Dashboard ekraninda Add roles and Features  tikliyoruz. Dilerseniz sağ üst köşedeki Manage menüsünden Add Roles and Features ile rol ekleme sihirbazını açabiliriz.

1

Add Roles and Features Wizard bilgi ekrani geliyor karşımıza kuruluma devam etmek için NEXT diyerek devam ediyoruz.

2

Select Installation Type ekraninda Role-based or Features-based Installation kurulum standart bildiğimiz rol ve özelliklerin kurulumunu yapabileceğimiz bölümdür. Biz Hyper-V rolünün kurulumu yapacağımız için Role-based or Features-based Installation seçerek NEXT diyerek devam ediyoruz.

3

Select destination server ekraninda kurulumu hangi sunucu üzerinde yapılacak ise o sunucuyu seçmemiz gerekiyor. Ben W12R2NOD2 üzerinde Hyper-V rolünü kurulumunu yaparak yapılandıracağım için bu sunucumu seçiyorum ve NEXT diyerek yapılandırmaya devam ediyorum.

4

Select server roles ekraninda Hyper-V rolünün kurulumunu gerçekleştireceğimiz için Hyper-V rolünü işaretliyoruz.

5

Hyper-V rolünü seçtiğimizde Add Roles and Features Wizard ekrani geliyor karşımıza Hyper-V rolü ile birlikte Remote Server Administration Tools özelliği içinde bulunan Hyper-V Management Tools ve altinda bulunan Hyper-V Module for Windows PowerShell; Hyper-V GUI Management Tools  özelliklerinin kurulmasınu gerektiğini belirtiyor bizlere kurulumu devam etmek için Add Required Features diyerek  Remote Server Administration Tools altinda bulunan bu özelliğinde kurulmasi sağlıyoruz.

6

Hyper-V rolü kuruluma hazir NEXT diyerek devam ediyoruz.

7

Select features ekraninda Hyper-V rolü ile birlikte kurulacak olan featuresleri görüyoruz.Normalde  Hyper-V rolünün kurulumu için herhangi bir features gerekli değil ancak biz Hyper-V üzerinde Failover Cluster yapacağımız için feutures ekraninda Failover Clusteringve Multipatch I/O özelliklerinide kuracağız. Bu nedenle  Failovering Cluster ve Multipatch I/O kurulum için işaretliyoruz ve NEXT diyerek yapılandıramaya devam ediyorum.

NOT : Benim buradaki ortami Lab ortami olduğu için kullanacağım ortak disk alanini Windows Server 2012 üzerinde ISCI Target yapılandırmasi ile yapacağım. Şirket ortamlarinda bu işleme gerek duyulmaz şirket ortamlarinda genellikle HBA ile bağlı bir Storage’den disk alani kullanarak yapılandırılır bu nedenlede Multipatch I/O özelliği kurulmasi gerekmektedir.

8

Failover Clustering özelliğini seçtiğimizde Add Roles and Features Wizard ekrani geliyor karşımıza Failover Clustering  özelliği ile birlikte Remote Server Administration Tools özelliği içinde bulunan Failover Clustering Tools ve altinda bulunan Failover Clustering Module for Windows PowerShell; Failover Clustering Management Tools  özelliklerinin kurulmasınu gerektiğini belirtiyor bizlere kurulumu devam etmek için Add Required Features diyerek  Remote Server Administration Tools altinda bulunan bu özelliğinde kurulmasi sağlıyoruz.

9

Failover Clustering özelliği kurulum için hazir.

10

11

Multipath I/O özelliğide kurulum için hazir NEXT diyerek devam ediyoruz.

12

Hyper-V rolü ile ilgili özet bilgi ekranına göz atıp, Hyper-V rolünün kurulumuna devam etmek için NEXT diyerek devam ediyoruz.

13

Create Virtual Switches ekraninda Hyper-V içinde kurulumunu yapacağımız sanal sunucularimizin ağ protokolleri ile kendi aralarında ve ya dış dünya ile haberleşmesi için gerekli olan bir yapılandırmadir.Sanal sunucularimizin ağ protokolleri ile kendi aralarında veya dış dünya ile haberleşmesi için hangi fiziksel network karti üzerinden haberleşmesi için bir Virtual Switch yaratmak istiyorsak,aşağıdaki ekranda bulunan fiziksel network  kartini ve ya kartlarini seçebiliriz. Virtual Switch yapılandırmasini Hyper-V kurulumundan sonra Hyper-V Manager konsolu yardimiyla yapılandırabilirsiniz. Virtual Switch’ler konusunda yeterli bilgi sahibi değilseniz bu adımda herhangi bir seçim yapmadan geçebilirsiniz.

14

Virtual Machine Migration ekraninda de, söz konusu Host için Paylaşımsız Canlı Aktarım – Shared-Nothing Live Migration gönderimlerinin kabul edilip edilmeyeceği ile ilgili seçim yapabilirsiniz. Bu seçenekte daha sonra yapılandırılabilir bu nedenle Virtual Machine Migration konusunda yeteri kadar bilgi sahibi değilseniz herhangi bir seçim yapmadan devam edebilirsiniz.

15

Default Stores ekraninda kurulumunu yapacağımız sanal sunucularimizin kurulum işlemleri sirasinda bileşen dosyalarının XML, VHD,VHDX  bulunacağı dizinleri belirtebiliriz. Kurulumunu yapacağımız her bir sanal sunucu default olarak bu dizinlere kurulacaktir. Sanal sunuculari kurulum sirasinda bu dizinler dişindada herhangi bir farkli dizin içinede kurulum yapma şansim olduğunu belirtmek isterim zaten sanal sunucularim Failover Cluster yapılandırmasindan sonra Cluster Volume dizini içinde kuracağız.  NEXT diyerek devam ediyoruz.

16

Confirm installation selections ekraninda Install diyerek Hyper-V rolünün kuruluma başlıyoruz. Hyper-V rolünün kurulumu tamamlandiktan sonra sunucunun otomatik olarak restart etmek istersek eğer Restart the destination server automatically if required seçeneğini işaretlememiz gerekiyor.

17

Ben  Hyper-V rolünün kurulumu tamamlandiktan sonra sunucunun otomatik olarak restart etmek için Restart the destination server automatically if required işeretliyorum bana kurulum tamamlandiktan sonra sunucumun otomatik olarak restart olacağı bilgisi veriyor. YES diyerek kabul ediyorum.

18

Install diyerek Hyper-V rolünün ve  Failover Clustering ,Multipatch I/O özelliklerinin kurulumlari başlatıyoruz.

19

Installation progress ekraninda Hyper-V rolünün ve  Failover Clustering ,Multipatch I/O özelliklerinide kurulmaya başladığını görüyoruz.

20

21

Sunucum restart olduktan sonra Hyper-V rolünün ve  Failover Clustering ,Multipatch I/O özelliklerinide başarılı bir şekilde kurulduğunu görüyoruz.

23

Failover Cluster yapılandırmaya başlamadan önce NOD larimiz üzerinde aşağıdaki işlemleri tamamladik.

 • Sunucularımizin üzerindeki isimlerini düzenledik.
 • Sunucularimiz üzerindeki IP yapılandırılmalarina tamamladik.
 • Sunucularimizi Domain ortamina dahil ettik.
 • Sunucularimiz üzerinde Hyper-V rolü ve Failover Clustering ,Multipatch I/O özelliklerinin kurulumlarini tamamladik.
 • Sunucularimiz üzerinde ortak disk alanlarinin bağlantilarini tamamladik.

Failover Cluster ortami için kullanacağım ortak alan için Windows Server 2012 R2 üzerindeki yapılandırmayi daha önceki Windows Server 2012 ISCSI Target Server Kurulumu ve Yapılandırılması ile sizlerle paylaşmiştim.

Yukaridaki işlemleri tamamladiktan sonra Failover Cluster yapımızın kurulum ve yapılandırmasina geçebiliriz.

Failover Cluster Manager konsolu açıyoruz ve Management altinda bulunan Create Cluster başlığını tıklayarak Failover Cluster yapısını oluşturmaya başlıyoruz.

1

Before You Begin bilgi ekrani geliyor karşımıza kuruluma devam etmek için NEXT diyerek devam ediyoruz.

2

Select Servers ekranin Failover Cluster yapısına dahil edeceğiz sunuculari Enter server name bölümüne sunucumuzun ismini yazdiktan sonra Add diyerek ekleyebiliriz  ya da sunucularımızı Browse diyerek Active Directory üzerinden arayarak ekleyebiliriz. Ben W12R2NOD1 sunucumuBrowse diyerek Active Directory ortamindan ekleyeceğim W12R2NOD2 sunucumuda Enter server name bölümüne ismini yazarak ekleyeceğim.

W12R2NOD1 ismindeki sunucumu Failover Cluster yapısına dahil ediyorum.

3

4

5

6

7

W12R2NOD1 ismindeki sunucumu Failover Cluster yapısına dahil ettikten sonra şimdi de W12R2NOD2 ismindeki sunucumu Failover Cluster yapısına dahil ediyorum.

8

9

W12R2NOD1 ve W12R2NOD1 sunucularimi Failover Cluster yapısına dahil edilecek olan sunuculari ekledikten sonra NEXT diyerek devam ediyoruz.

10

Validation Warning ekraninda Failover Cluster yapısını kurulumnu geçmeden sunucular üzerindeki yapılandırmalari gerekli rol ve özelliklerin kurulumunu sunucular üzerindeki donanım ve yazilim versiyonlarini test etmesi gerektiği uyarisi aliyoruz. Failover Cluster yapısı kurulmadan önce bu testi yapmanizi önemle tavsiye ediyorum zaten bu testi yapmdan Failover Cluster kurulum adimina geçemeyeceksiniz. Yes ile başlayan seçeneği seçip  NEXT diyerek Failover Cluster ortaminin test işlemini başlatiyoruz.

11

Before You Begin bilgi ekrani geliyor karşımıza kuruluma devam etmek için NEXT diyerek devam ediyoruz.

12

Testing Options ekraninda Failover Cluster yapımız için bütün testleri mi çalıştıracaksınız yoksa sistem ile ilgili sizin belirlediğiniz testler mi çalıştıracaksınız burda onu belirlememiz gerekiyor ben bütün testlerin yapılarak yapılandırma sirasinda sorunla karşılaşmamak için Run all tests seçeneğini seçiyorum ve test işlemini başlatmak için NEXT diyerek devam ediyorum.

13

Confirmation ekraninda Failover Cluster yapımız için sunucular üzerinde yapılacak olan bütün testlerin bir listesini veriyor bizlere testi başlatmak için NEXT diyoruz.

14

Validating ekraninda Failover Cluster yapımız için gerekli testlerin başladığını görüyoruz.

15

16

17

18

19

Summary ekraninda Failover Cluster ortamimimiz test raporlarini görüyoruz. Herhangi bir sorun olmadiğini görüyoruz. View Report diyerek raporu ayrintili bir şekilde inceleyebilirsiniz.

20

Access Point for Administering the Cluster ekrani geliyor karşımıza gerekli testleri tamamladiktan sonra Failover Cluster yapımız için bir isim ve IP Adresi belirtmemiz gerekiyor.

21

Cluster Name bölümüne Failover Cluster yapımız için bir isim veriyoruz. Address bölümüne Failover Cluster yapımız için bir IP Adresi yaziyoruz ve NEXT diyerek devam ediyoruz.

NOT : Burada vereceğiniz isim ve IP adresinin başka cihazlar tarafindan kullanılmıyor olmasina dikkat etmenizi önemle belirtmek isterim.

22

Confirmation ekraninda Failover Cluster yapımızın ismini Failover Cluster yapımızda kullanılacak olan sunucularimizi ve Failover Cluster yapımızın IP Adresini görüyoruz. NEXT diyerek devam ediyoruz.

23

Creating New Cluster ekraninda Failover Cluster yapımız oluşturulmaya başlandiğini görüyoruz.

24

25

Summary ekraninda Failover Cluster yapımızın sorunsuz bir şekilde oluşturulduğu görüyoruz.Finish diyerek Failover Cluster Wizard ekranini kapatiyoruz

26

Failover Cluster Manager konsolu geri geldiğimizde Failover Cluster yapımızla ilgili Summary of Cluster FOCluster bölümünde yapımız ile ilgili bilgilerin geldiğini görüyoruz.

1

FOCluster.bakicubuk.local ismi altina geldiğimizde Failover Cluster yapımızla ilgili Roles,Nodes,Storage,Networks ve Cluster Events bölümlerinin geldiğini görüyoruz.

5

Nodes bölümünde Failover Cluster bölüme dahil etmiş olduğumuz sunucularimizin Up olarak geldiğini görüyoruz.

2

Storage bölümünde Quorum ve Cluster Volume alanlarin Online olarak görüyoruz.

3

Networks bölümünde Cluster Network kartlarinin Up olarak geldiğini görüyoruz.

4

Sunucularimiz üzerinde Hyper-V ve Failover Cluster feautures ( Özelliği ) kurulumunu ve yapılandırmasini tamamladiktan sonra W12R2NOD1 ismindeki sunucum üzerinde File Server rolünü kurulumunu yapılandırıyor olacağız.

Server Manager konsolunu açıyoruz. Dashboard ekraninda Add roles and Features  tikliyoruz. Dilerseniz sağ üst köşedeki Manage menüsünden Add Roles and Features ile rol ekleme sihirbazını açabiliriz.

1

Add Roles and Features Wizard bilgi ekrani geliyor karşımıza kuruluma devam etmek için NEXT diyerek devam ediyoruz.

2

Select Installation Type ekraninda Role-based or Features-based Installation kurulum standart bildiğimiz rol ve özelliklerin kurulumunu yapabileceğimiz bölümdür. Biz File Server rolünün kurulumu yapacağımız için Role-based or Features-based Installation seçerek NEXT diyerek devam ediyoruz.

3

Select destination server ekraninda kurulumu hangi sunucu üzerinde yapılacak ise o sunucuyu seçmemiz gerekiyor. Failover Cluster kurulumunu ve yapılandırmasini yaptığımız için bu ekranda ortamdaki 2 sunucumuzuda görüyoruz. Ben W12R2NOD1 üzerinde File Server rolünü kurulumunu yaparak yapılandıracağım için bu sunucumu seçiyorum ve NEXT diyerek yapılandırmaya devam ediyorum.

4

W12R2NOD1 isimli sunucumu seçiyorum ve NEXT diyerek yapılandırmaya devam ediyorum.

5

Select server roles ekraninda File Server rolünün kurulumunu gerçekleştireceğimiz.

6

File and Storage Services altinda bulunan File Server rolünü seçiyoruz ve NEXT diyerek devam ediyoruz.

7

Select features ekraninda File Server rolü ile birlikte kurulacak olan featuresleri görüyoruz. File Server rolünün kurulumu için herhangi bir features gerekli değildir. Bu nedenle NEXT diyerek yapılandıramaya devam ediyorum.

8

Confirm installation selections ekraninda Install diyerek File Server rolünün kuruluma başlıyoruz. File Server rolünün kurulumu tamamlandiktan sonra sunucunun otomatik olarak restart etmek istersek eğer Restart the destination server automatically if required seçeneğini işaretlememiz gerekiyor.

9

File Server rolünün kurulumu için sunucumun restart olmasina gerek yok ancak ben yinede kurulum tamamlandiktan sonra sunucunun otomatik olarak restart etmek için Restart the destination server automatically if required işeretliyorum bana kurulum tamamlandiktan sonra sunucumun otomatik olarak restart olacağı bilgisi veriyor. YES diyerek kabul ediyorum.

10

Install diyerek File Server rolünün kurulumunu başlatıyoruz.

11

Installation progress ekraninda File Server rolünün kurulmaya başladığını görüyoruz.

12

Kurulum tamamlandiktan sonra File Server rolünün başarılı bir şekilde kurulduğunu görüyoruz.

13

W12R2NOD2 ismindeki sunucum üzerinde File Server rolünü kurulumunu yapılandırıyor olacağız.

Server Manager konsolunu açıyoruz. Dashboard ekraninda Add roles and Features  tikliyoruz. Dilerseniz sağ üst köşedeki Manage menüsünden Add Roles and Features ile rol ekleme sihirbazını açabiliriz.

14

Add Roles and Features Wizard bilgi ekrani geliyor karşımıza kuruluma devam etmek için NEXT diyerek devam ediyoruz.

15

Select Installation Type ekraninda Role-based or Features-based Installation kurulum standart bildiğimiz rol ve özelliklerin kurulumunu yapabileceğimiz bölümdür. Biz File Server rolünün kurulumu yapacağımız için Role-based or Features-based Installation seçerek NEXT diyerek devam ediyoruz.

16

Select destination server ekraninda kurulumu hangi sunucu üzerinde yapılacak ise o sunucuyu seçmemiz gerekiyor. Failover Cluster kurulumunu ve yapılandırmasini yaptığımız için bu ekranda ortamdaki 2 sunucumuzuda görüyoruz. Ben W12R2NOD2 üzerinde File Server rolünü kurulumunu yaparak yapılandıracağım için bu sunucumu seçiyorum ve NEXT diyerek yapılandırmaya devam ediyorum.

17

W12R2NOD2 isimli sunucumu seçiyorum ve NEXT diyerek yapılandırmaya devam ediyorum.

18

Select server roles ekraninda File Server rolünün kurulumunu gerçekleştireceğimiz.

20

File and Storage Services altinda bulunan File Server rolünü seçiyoruz ve NEXT diyerek devam ediyoruz.

21

Select features ekraninda File Server rolü ile birlikte kurulacak olan featuresleri görüyoruz. File Server rolünün kurulumu için herhangi bir features gerekli değildir. Bu nedenle NEXT diyerek yapılandıramaya devam ediyorum.

22

Confirm installation selections ekraninda Install diyerek File Server rolünün kuruluma başlıyoruz. File Server rolünün kurulumu tamamlandiktan sonra sunucunun otomatik olarak restart etmek istersek eğer Restart the destination server automatically if required seçeneğini işaretlememiz gerekiyor.

23

File Server rolünün kurulumu için sunucumun restart olmasina gerek yok ancak ben yinede kurulum tamamlandiktan sonra sunucunun otomatik olarak restart etmek için Restart the destination server automatically if required işeretliyorum bana kurulum tamamlandiktan sonra sunucumun otomatik olarak restart olacağı bilgisi veriyor. YES diyerek kabul ediyorum.

24

Install diyerek File Server rolünün kurulumunu başlatıyoruz.

25

Installation progress ekraninda File Server rolünün kurulmaya başladığını görüyoruz.

26

Kurulum tamamlandiktan sonra File Server rolünün başarılı bir şekilde kurulduğunu görüyoruz.

27

Sunucularimiz üzerinde Hyper-V, File Server rollerini ve  Failover Clustering ,Multipatch I/O özelliklerini kurduktan sonra File Server Failover Cluster yapısını yapılandıracağız.

Failover Cluster Manager konsolu geri geliyoruz.

1

Failover Cluster Manager konsolunda FOCluster.bakicubuk.local isimli Cluster yapısı üzerine sağ tuş Configure Role diyoruz.

2

Before You Begin bilgi ekrani geliyor karşımıza kuruluma devam etmek için NEXT diyerek devam ediyoruz.

3

Select Role ekrani geliyor karşımıza bu ekranda High Availability ( Yüksek Erişebilirlik ) olarak yapılandıracağımız rolleri görüyoruz.

4

Select Role ekrani File Server üzerinde High Availability ( Yüksek Erişebilirlik ) yapısını kuracağımız için File Server rolünü seçiyoruz ve NEXT diyerek devam ediyoruz.

5

File Server Type ekraninda oluşturulacak olan Cluster yapısı için iki seçenek bulunmaktadır. İlk seçenek önceki sürümlerde de desteklenen ve Standart cluster dosya sunucusu hizmeti veren File Server for general use dir.

İkinci seçenek ise Scale-Out File Server for application data dır. SMB Scale-Out olarak da adlandırılan bu özellik sayesinde uygulama verilerinin ( Hyper-V ve SQL Server ) tutulduğu dosya paylaşımları tüm cluster üyeleri üzerinde aktif olarak görüntülenebilir. Aktif-aktif olarak da adlandırılan bu yöntem sayesinde oluşturulan bir dosya paylaşımına tüm cluster üyeleri üzerinden ulaşılması mümkündür.

Ben Standart bir cluster yapısı kuracağım için File Server for general use seçeneğini seçiyorum.

6

Client Access Point ekraninda oluşturacağım File Server Failover Cluster yapısı için bir Name ve Ip Address belirtmemiz gerekiyor. Aslinda Failover Cluster yapısını kurarken yaptığımız yapılanma ile ayni mantikta çalışmaktadir yapılandırdığımız File Server Failover Cluster ortami sanki ortamda tek bir sunucu gibi Active Directory’ mize bir bilgisayar olarak tanımlanacaktır.

NOT : Burada vereceğiniz isim ve IP adresinin başka cihazlar tarafindan kullanılmıyor olmasina dikkat etmenizi önemle belirtmek isterim.

7

Name bölümüne File Server Failover Cluster yapımız için bir isim veriyoruz. Address bölümüne File Server Failover Cluster yapımız için bir IP Adresi yaziyoruz ve NEXT diyerek devam ediyoruz.

8

Select Storage ekraninda File Server Failover Cluster yapımızın hangi Storage alanini kullanacağını belirlememiz gerekiyor.

9

Select Storage ekraninda gerekli yapılandırmayi tamamladiktan sonra NEXT diyerek devam ediyoruz.

10

Confirmation ekraninda görüldüğü gibi File Server Failover Cluster yapısı için kullanılacak olan Storage,Network Name ortamdaki Active Directory yapımız için bu sunucu isminin oluşturulacağını ve IP Adres bilgilerini gösteriyor herhangi bir sorun yok ise NEXT diyerek yapılandırmaya devam ediyoruz.

11

Configure High Availabitiy ekraninda ekraninda File Server Failover Cluster yapımız oluşturulmaya başlandiğini görüyoruz

12

Summary ekraninda File Server Failover Cluster yapımızın sorunsuz bir şekilde oluşturulduğu görüyoruz.Finish diyerek High Availability Wizard ekranini kapatiyoruz

13

Failover Cluster Manager konsolumuzu geri geldiğimizde Roles bölümünde ve FILECluster isminde File Server Failover Cluster yapımızın şuanda çalıştığını görüyoruz.

14

Yapımızdaki sunucularimizdan herhangi birinde yaşanabilecek Donanımsal ya da yazilimsal bir sorunda File Server Failover Cluster ortamimizi Live ( Canli ) olarak diğer sunucu üzerine aktarılmasını istiyor Roles bölümündeki FILECluster ismini geliyoruz ve sağ tuş yapıyoruz Move menüsü altinda Best Possible Node ve Select Node taşıma yöntemlerini görüyoruz.

Best Possible Node : Best Possible Node yöntemiyle taşıma işlemi ortamimizda bulunan ve sistem kaynaklari en uygun NOD’u seçerek File Server Failover Cluster yapımızın bu NOD üzerine sistemin belirlediği taşıma yöntemidir.

Select Node: Select Node yöntemiyle taşıma işleminde ise siz hangi NOD üzerine taşıma işlemini yapılacaksa bizim belirlediğimiz taşıma yöntemidir.

Ben Select Node yöntemiyle taşıma işlemi yapacağım için onu seçiyoruz.

15

Move Clustered Role ekrdanin gördüğünüz gibi W12R2NOD1 isimli sunucumuz UP durumda, bununla birlikte W12R2NOD1 isimli sunucumuz seçiyoruz ve OK diyerek onaylıyoruz.

16

Failover Cluster Manager konsolunu geri geldiğimizde File Server Failover yapımız W12R2NOD2 isimli sunucumuz üzerinden W12R2NOD1 isimli sunucumuz üzerine taşındığını görüyoruz.

17

File Server Failover yapımızın W12R2NOD2 isimli sunucumuz üzerinden W12R2NOD1 isimli sunucumuz üzerine başarılı bir şekilde  taşındığını görüyoruz.

18

Failover Cluster Manager üzerinden File Server Failover yapımızın W12R2NOD2 isimli sunucumuz üzerinden W12R2NOD1 isimli sunucumuz üzerine başarılı bir şekilde taşıyarak File Server Failover Cluster yapımızın çalıştığını gördük şimdi bir paylaşım klasörü oluşturulmasini ve gerekli testleri yapacağız.

Failover Cluster Manager konsolu üzerinde FILECluster rolümüz üzerine sağ tuş yaparak Add File Share diyoruz.

19

Task Progress ekraninda sunucumuzda yapılandırma işleminin yapıldığını görüyoruz.

20

Select the profile for this share ekraninda yapılandırma için bir seçenek seçmemiz gerekiyor. Select the profile for this share ekranın da görüldüğü gibi 3 farklı SMB paylaşımı ve 2 farklı NFS dosya paylaşımı yapılandırılabilir. SMB Share Quick seçeneği ile hızlı yapılandırma gerçekleştirilir ve ek ayarlar sonradan uygulanabilir. SMB Share Advanced seçeneği ile sihirbaz boyunca var olan tüm yapılandırmalar yapılandırılabiliri. SMB Share Applications ile ise uygulama verilerinin tutulabileceği paylaşımlar oluşturulabilir. Ben SMB Share – Quick seçeneğini işaretliyorum ve NEXT diyerek devam ediyorum.ebilirsiniz.

21

Select the server and path for this share ekraninda oluşturulacak olan Folder’ımızın hangi dizin altinda tutulacağını belirliyoruz ve NEXT devam ediyoruz.

22

Specify share name ekraninda oluşturacağımız folder’ımız için Share Name bölümünde bir isim belirlememiz gerekiyor.

23

Specify share name ekraninda Share name kısmına ben bakicubuk olarak belirliyorum. Share name bölümüne verdiğimiz isim otomatik olarak Local path to share ve Remote path to share kısmına yazılacaktır. Folder’ımıza bir isim yapılandırdıktan sonra NEXT diyerek devam ediyoruz.

24

Configure share settings ekraninda Enable continuous availability ve Allow caching of share bölümlerini işaretli olarak geldiğiniz görüyoruz ben default ayarlarda herhangi bir değişiklik yapmadan NEXT diyerek devam ediyorum.

25

Specify permissions to control Access ekraninda oluşturacağımız Folder üzerinde yetkili User ( Kişi ) ve Group ( Gup ) ayarlarını görüyoruz. Customize permissions bölümüden ayarları kendinize göre yapılandırabilirsiniz. Ben herhangib bir değişiklik yapmdan NEXT diyerek devam ediyorum.

26

Confirmation ekrdaninda yapmış olduğumuz yapılandırma ile ilgili bilgileri görüyoruz. Folder’ımızın File Server Failover Cluster yapımızdaki Server ismi,Cluster Role olarak File Server olduğu,Local patch bölümünde paylaşım da network yapımız içindeki ismi,hangi protokolü kullandığı dataların encrypt edilip edilmeyeceği gibi bilgileri görmekteyiz. Create diyerek yapılandırmamizi tamamliyoruz.

27

View Results ekraninda yapılandırmanin oluşturulduğunu ve yetkilendirmelerin yapıldığını görüyoruz artık Close diyerek Wizard ekranini kapatıyoruz.

28

File Server Failover Cluster yapımızın çalışıp çalışmadığını test edebiliriz. Bunun oluşturumuş olduğumuz paylaşım dizini içine bazi dosyalar atacağım ve sunucularimdan birini Down duruma geçireceğim.

Ortamda bulunan Active Directory sunucusu üzerinden Run ( Çalıştır ) açıyorum ve \\filecluster\bakicubuk yazarak oluşturmuş olduğumuz paylaşım klasörüne ulaşmayi deniyorum.

29

Gördüğünüz gibi oluşturmuş olduğumuz \\filecluster\bakicubuk dizinine ulaşabiliyorum.

30

Failover Cluster Manager konsolumuzu geri geldiğimizde Roles bölümünde ve FILECluster isminde File Server Failover Cluster yapımızın şuanda çalıştığını görüyoruz.

1

W12R2NOD2 isimli sunucumuz kapatıyoruz ve Failover Cluster Manager konsolunda Nodes bölümüden W12R2NOD21 isimli sunucumuz Down durumda olduğunu görüyoruz.

2

Ortamda bulunan Active Directory sunucusu üzerinden Run ( Çalıştır ) açıyorum ve\\filecluster\bakicubuk yazarak oluşturmuş olduğumuz paylaşım klasörüne ulaşmayi deniyorum.

3

Gördüğünüz gibi W12R2NOD21 isimli sunucumuz Down durumda olmasina rağmen oluşturmuş olduğumuz \\filecluster\bakicubuk dizinine ulaşabiliyorum.

4

5

 

Başka bir yazimizda görüşmek dileğiyle…

 

 

 

Bir yanıt yazın

Back To Top