Windows Server 2016 Active Directory Domain Services Kaldırma

Merhaba

Bu yazımızda Windows Server 2016 üzerinde Domain Controller yapılandırılmasının kaldırılma işlemlerini anlatıyor olacağız. Windows Server 2008 R2 ve önceki Windows Server işletim sistemleri üzerinde Active Directory Domain Services ( ADDS ) kurulumu ve yapılandırılması yaparken dcpromo komutunu kullanıyorduk. Yine Windows Server 2008 R2 ve önceki Windows Server işletim sistemleri üzerinde Active Directory Domain Services ( ADDS ) kaldırma işlemi yaparken dcpromo ve dcpromo/force komutları yardımıyla yapıyordur. Ancak Windows Server 2012 ile birlikte Active Directory Domain Services ( ADDS ) rolünün kurulumu ve yapılandırması Server Manager üzerinden yapılmaktaydı. Windows Server 2012 ve Windows Server 2012 R2  ile birlikte Active Directory Domain Services ( AD DS ) rolünün kaldırılması yine Server Manager üzerinden yapılmaktadır.

Kurulum ve yapılandırmaya geçmeden önce ortamımızla ilgili kısa bir bilgi aktarmak istiyorum.

Birinci sunucum W16PDC isminde Network Kartı Ip Adresi 192.168.2.200/24  olarak yapılandırılmıştır ve üzerinde Active Directory Domain Services yapılandırılarak bakicubuk.local isminde bir Domain ortamı kurularak ortamda Primary Domain Controller olarak görev yapmaktadır.

Ben ortamımda Primary Domain Controller olarak görev yapan W16PDC üzerindeki Domain Controller yapılandırmasını kaldıracağız.

Command Prompt ( CMD ) ekranını açıyoruz ve netdom query fsmo komutu yardımıyla sunucumun üzerindeki Active Directory rolleri kontroller ediyoruz.

Active Directory Users and Computers konsolunu açıyoruz. Domain Controllers Organize Unit ( OU ) altında Domain Controller yapılandırmasını kaldıracağımız W16PDC isimli sunucumuzu görüyoruz.

Server Manager konsolunu açıyoruz. Dashboard ekranında Add roles and Features tıklıyoruz. Dilerseniz sağ üst köşedeki Manage menüsünden Remove Roles and Features ile Roles ( Rol ) ve Feauteres ( Özellik ) kaldırma sihirbazını açabiliriz.

Before you begin bilgi ekrani geliyor karşımıza sunucumuz üzerine herhangi bir Roles ( Rol ) ya da Feautures ( Özellik ) kurulumu yaparak yapılandıracağımız ekrandır. Bu defa sunucumuz üzerinde daha önceden yapılandırmış olduğumuz Active Directory Domain Services yapılandırmasını kaldıracağımız için Start the Remove Roles and Features Wizard tıklayarak Remove Roles and Features Wizard çalışmasını sağlıyoruz.

Remove Roles and Features Wizard bilgi ekrani geliyor karşımıza kaldırma işlemine devam etmek için Next diyerek devam ediyoruz.

Select destination server ekranında Active Directory Domain Services yapılandırmasını hangi sunucu üzerinde kaldıracaksak o sunucuyu seçmemiz gerekiyor. Biz W16PDC üzerinde Primary Domain Controller yapılandırmasını kaldıracağımız için bu sunucumuzu seçiyoruz ve Next diyerek kaldırma işlemine devam ediyoruz.

Remove server roles ekranında Active Directory Domain Services rolü üzerindeki Domain Controller yapılandırmasını kaldıracağımız için Active Directory Domain Services rolünü işaretliyoruz.

Active Directory Domain Services rolünü seçtiğimizde Remove Roles and Features Wizard ekranı geliyor karşımıza Active Directory Domain Services rolü ile birlikte diğer özelliklerimiz olan Group Policy Management ve Remote Administration Tools altında bulunan Active Directory Module for Windows Powershell, Active Directory Administrative Center , AD DS Snap-Ins and Command Line Tools özelliklerinin yapılandırılmasının kaldırılması gerektiğini belirtiyor bizlere kaldırma işlemine devam etmek için Remove Features diyerek Group Policy Management ve Remote Administration Tools altında bulunan Active Directory Module for Windows Powershell, Active Directory Administrative Center , AD DS Snap-Ins and Command Line Tools bu özelliklerinde yapılandırmalarının kaldırılmasını sağlıyoruz.

Validation Results ekranı geliyor karşımıza öncelikle olarak sunucumuz üzerindeki Domain Controller yapılandırmasını Demote etmemiz yani Domain Controller yapılandırmasını kaldırmamız gerekiyor. Demote this domain controller sekmesine tıklayarak sunucumuz üzerindeki Domain Controller yapılandırmasını kaldırmayı başlatıyoruz.

Credentials ekranında sunucumuz üzerindeki Domain Controller yapılandırmasını hangi yetkili user ( Kullanıcı ) ile kaldıracağımızı belirliyoruz. Change diyerek User ( Kullanıcı ) değiştirebilirsiniz.

Force the Removal of this domain controller : Windows Server 2008 R2 Active Directory Domain Controller üzerinde kullanmış olduğumuz dcpromo /force komutu ile aynı işlemi yapmaktadır. Force the Removal of this domain controller seçeneği Windows Server 2008 R2 Active Directory Domain Controller üzerinde kaldırma işleminde olduğu gibi , ortamdan kaldırmak istediğimiz Domain Controller çeşitli nedenlerden dolayı , Primary Domain Controller  ya da diğer Additional Domain Controller ulaşamadığı durumlarda kullanmış olduğumuz seçenektir.

Last domain controller  in the domain : Sunucumuz ortamımız da Primary Domain Controller olarak görev yapıyor. Yani Active Directory FSMO Rolleri (Flexible Single Master of Operation) bu sunucu üzerinde olduğu için Last domain controller  in the domain seçeneğinin geldiğini görüyoruz. Additional Domain Controller kaldırma işleminde Last domain controller  in the domain seçeneği gelmemişti.

Credentials ekraninda gelen seçeneklerde herhangi bir değişiklik yapmadan Next diyerek devam ediyoruz.

Credentials ekranın da sunucumuz üzerindeki Domain Controller yapılandırmasını Administrator ya da Domain Admin yetkisine sahip bir kullancı ile kaldırabilirsiniz. Biz Administrator kullanıcısı ile kaldıracağız için Supply the credentials to perform this operation bölümünü bu şekilde bırakıyoruz. Sunucmuz ortamda Primary Domain Controller olarak görev yaptığı ve Active Directory FSMO Rolleri (Flexible Single Master of Operation) bu sunucu üzerinde olduğu içinde Last Domain Controller işeretleyerek Next diyerek devam ediyoruz.

Warnings ekranında sunucumuz üzerinde Domain Name System ( DNS ) Server ve Global Catalog olarak görev yaptığı bilgisini görüyoruz.

Warnings ekranında Proceed with removal seçeneğini işaretliyoruz ve kaldırma işlemine Next diyerek devam ediyoruz.

Removal Options ekranın da sunucumuz üzerindeki DNS Zone ve Application Partitions kaldırmak için seçmemiz gerekiyor.

Removal Options ekranında View Partitions diyerek sunucumuz üzerindeki Application Partitions görebiliriz.

Application Partitions ekranın da Forest DNS Zones ve Domain DNS Zones görüyoruz. OK diyerek Application Partitions ekranını kapatıyoruz.

Removal Options ekranında sunucumuz üzerindeki Domain Controller yapılandırmasını kaldıracağımız için Remove this DNS zone ve Remove application partions seçeneklerini işaretliyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

New Administrator Password ekranında sunucumuz üzerinde Domain Controller yapılandırmasını kaldırdıktan sonra sunucumuz üzerinde kullanacağımız Local Administrator için bir Password ( Parola ) belirliyoruz.

New Administrator Password ekranında Local Administrator için bir Password ( Parola ) belirledikten sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Review Options ekranın da daha önceki adımlarda Domain Controller yapılandırmasını kaldırmak için yapmış olduğumuz yapılandırmanın özetini görmekteyiz. Review Options ekranın da View Script bölümüne tıklayarak Additional Domain Controller kaldırmak için yapmış olduğumuz yapılandırmayı PowerShell komutu olarak alarak kaldırımı bu şekilde yapabiliriz.

Review Options ekranın da Demote diyerek sunucumuz üzerindeki Domain Controller yapılandırmasını kaldırma işlemi başlatıyoruz.

Demotion ekranın da W16PDC üzerindeki Domain Controller yapılandırmasının kaldırma işleminin başladığını görüyoruz.

W16PDC üzerindeki Domain Controller yapılandırmasının kaldırma işlemi tamamlanıyor. Sunucumuzun restart olacaktır.

Sunucumuz restart olduktan sonra Server Manager konsolunu açıyoruz. Dashboard ekranInda sunucumuzun Active Directory Domain Services Roles ( Rolü ) kurulu olduğunu ancak yapılandırmadığıyla ilgili Promote this server to a domain controller uyarısını görüyoruz.

Sunucumuz üzerindeki Domain Controller yapılandırmasını kaldırdıktan sonra şimdi Active Directory Domain Services ve DNS Server Roles ( Rol ) kaldırabiliriz.

Server Manager konsolunu açıyoruz. Dashboard ekranında Add roles and Features tıklıyoruz. Dilerseniz sağ üst köşedeki Manage menüsünden Remove Roles and Features ile Roles ( Rol ) ve Feauteres ( Özellik ) kaldırma sihirbazını açabiliriz.

Before you begin bilgi ekranı geliyor karşımıza sunucumuz üzerine herhangi bir Roles ( Rol ) ya da Feautures ( Özellik ) kurulumu yaparak yapılandıracağımız ekrandır. Bu defa sunucumuz üzerinde daha önceden yapılandırmış olduğumuz Active Directory Domain Services Roles ( Rol ) yapılandırmasını kaldıracağımız için Start the Remove Roles and Features Wizard tıklayarak Remove Roles and Features Wizard çalışmasını sağlıyoruz.

Remove Roles and Features Wizard bilgi ekranı geliyor karşımıza Active Directory Domain Services Roles ( Rol ) yapılandırmasını kaldırma işlemine devam etmek için Next diyerek devam ediyoruz

Select destination server ekranında Active Directory Domain Services yapılandırmasını hangi sunucu üzerinde kaldıracaksak o sunucuyu seçmemiz gerekiyor. Ben W16PDC üzerinde Active Directory Domain Services Roles ( Rol ) yapılandırmasını kaldıracağımız için bu sunucumuzu seçiyoruz ve Next diyerek kaldırma işlemine devam ediyoruz.

Remove server roles ekranında Active Directory Domain Services rolü üzerindeki Active Directory Domain Services Roles ( Rol ) yapılandırmasını kaldıracağımız için Active Directory Domain Services rolünü işaretliyoruz.

Active Directory Domain Services rolünü seçtiğimizde Remove Roles and Features Wizard ekranı geliyor karşımıza Active Directory Domain Services rolü ile birlikte diğer özelliklerimiz olan Group Policy Management ve Remote Administration Tools altında bulunan Active Directory Module for Windows Powershell, Active Directory Administrative Center , AD DS Snap-Ins and Command Line Tools özelliklerinin yapılandırılmasının kaldırılması gerektiğini belirtiyor bizlere kaldırma işlemine devam etmek için Remove Features diyerek Group Policy Management ve Remote Administration Tools altında bulunan Active Directory Module for Windows Powershell, Active Directory Administrative Center , AD DS Snap-Ins and Command Line Tools bu özelliklerinde yapılandırmalarının kaldırılmasını sağlıyoruz.

Remove server roles ekranında Active Directory Domain Services rolü ile birlikte DNS Server Roles ( Rol ) yapılandırmasını kaldıracağımız için Active Directory Domain Services rolünü işaretliyoruz.

DNS Server rolünü seçtiğimizde Remove Roles and Features Wizard ekranı geliyor karşımıza DNS Server rolü ile birlikte diğer özelliklerimiz olan Remote Administration Tools ve onunda altında bulunan Role Administration Tools altında bulunan DNS Server Tools özelliklerinin yapılandırılmasının kaldırılması gerektiğini belirtiyor bizlere kaldırma işlemine devam etmek için Remove Features diyerek bu özelliğinde yapılandırmasının kaldırılmasını sağlıyoruz.

Remove server roles ekranında Active Directory Domain Services ve DNS Server Roles ( Rol ) kaldırmak için Next diyerek devam ediyoruz.

Remove features ekranında herhangi bir Features ( Özellik ) seçmeden Next diyerek devam ediyoruz. Çünkü Remove server roles ekranında Active Directory Domain Services ve DNS Server kaldırmak için seçtiğimizde kurulu olan Features ( Özellik ) kaldırmak için seçmiştik.

Confirm removal selections ekranında sunucumuz üzerindeki Active Directory Domain Services ve DNS Server kaldırılacağınızı görüyoruz.

Confirm removal selections ekranında sunucumuz üzerindeki Active Directory Domain Services ve DNS Server kaldırıldıktan sonra restart olması için Restart the destination server automatically if required seçeneğini seçerek kaldırma işleminden sonra sunucumuzun restart olması için Yes diyoruz.

Confirm removal selections ekranında sunucumuz üzerindeki Active Directory Domain Services ve DNS Server kaldırılması için Remove diyoruz.

Removal progress ekranında sunucumuz üzerindeki Active Directory Domain Services ve DNS Server kaldırılmaya başladığını görüyoruz.

Removal progress ekranında sunucumuz restart olduktan sunucumuz üzerindeki Active Directory Domain Services ve DNS Server kaldırıldığını görüyoruz. Close diyerek Remove Roles and Features Wizard ekranını kapatıyoruz.

Server Manager konsolunu açıyoruz. Dashboard ekranında sunucumuz üzerinde Active Directory Domain Services ve DNS Server  Roles ( Rolü ) kurulu olmadığını görüyoruz.

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…