Windows Server 2016 File Server Resource Manager Kurulumu

Merhaba

Windows Server 2003 R2 sürümü ile tanıştığımız. Daha önceki yazımızda Windows Server 2008 R2 File Server Resource Manager (FSRM) Kurulumu ve  Windows Server 2008 R2 File Server Resource Manager File Screens (Dosya Filtreleme) anlatımıştık. Bu yazımızda da Windows Server 2016 üzerinde File Server Resource Manager kurulumu ve yapılandırmasını anlatıyor olacağız.

File Server Resource Manager (FSRM) nedir?

File Server Resource Manager (FSRM), ortamda bulunan File Server Sunucularımız üzerinde bulunan dosyalarımızın yönetimini tek bir merkezi lokasyon üzerinden gerçekleştirebilmemizi sağlar. File Server Resource Manager (FSRM) ile beraber, File Server Sunucularımız üzerinde bulunan dosyalarımızın yönetimini,dosyalarımızın üzerinde kota uygulaması gerçekleştirmemizi, dosya ve klasörlerin izlenmesi ve raporlanması gibi işlemler gerçekleştirebilmekteyiz.  Bununla beraber, File Server sayesinde Network yapısında kullanıcılarımızın aynı dosya ve klasörlere erişim gerçekleştirmek istemesi durumunda, kullanıcılara farklı farklı yetkiler belirleyerek paylaşıma açılmış dosya ve klasörlere güvenli bir şekilde erişim gerçekleştirmelerini sağlayabiliriz.

File Server Resource Manager (FSRM)’nin Ana Bölümleri ve Görevleri :

 • Kota yönetimi
 • Dosyaların izlenmesi (koruma)
 • Depolama işlemlerine ilişkin raporlar.
 • Event Log ile bütünleşik işlemleri.
 • E-mail (bildirim) işlemleri.

File Services rolü aşağıdaki rol servislerini içerir :

 • Share And Storage Management
 • Distributed File System (DFS)
 • File Server Resource Manager (FSRM)
 • Services For Network File System (NFS)
 • Windows Search Service
 • Windows Server 2003 File Services

Share And Storage Management

Share And Storage Management rol servisi “File Server” rolü ile birlikte varsayım olarak eklenir “Share And Storage Management” tarafından yönetim işlemleri yapılır. Share And Storage Management konsoluna Server Manager içinden ya da Administrative Tools aracılığıyla erişilir. Paylaşımların (share) görüldüğü ve yönetildiği bu konsolda ayrıca yeni disk birimleri (volümleri) de oluşturulur. Volume yaratılma işleminde; Virtual Disk Service ( VDS ) diskleri destekler. Ayrıca logical unit number ( LUN ) disk birimlerinin yaratılmasını destekler.

Share And Storage Management konsolunda yer ala Provision Storage Wizard ile şu işlemler yerine getirilir:

 • Volumelerin yaratılacağı diskin seçilmesi, formatlanması vb işlemler.
 • Volume boyutlarının düzenlenmesi.
 • Sürücü harfi ve mount noktası (bağlantı noktası) ataması

Windows Server 2016 sunucu işletim sisteminin gelişi ile beraber, diğer Roles ( Rol ) ve Features ( Özellik)’ler olduğu gibi File Server Resource Manager (FSRM) tarafında da yeni özellikler de beraberinde geldi. File Server Resource Manager (FSRM) ile beraber gelen bu yeni özellikleri de seçenekler halinde sıralayacak olursak bunlar;

 • Dosya Sınıflandırma Alt Yapısı
 • Dosya Yönetim İşlemleri
 • Kota Yönetim İşlemleri
 • Dosya Tarama Yönetimi
 • Storage Raporlama

gibi konularda yeni özellikler Windows Server 2016 ile beraber bizlerin kullanımına sunuldu. Yukarıda bahsetmiş seçenekleri de kısaca detaylandıracak olursak;

Dosya Sınıflandırma Alt Yapısı

Dosya sınıflandırma alt yapısı özelliği,  mevcut sunucularımız üzerinde bulunan verilerimizi sınıflandırarak, verilerimizi daha etkin bir şekilde kullanabilmemizi sağlar. Bununla beraber, sınıflandırma süreçlerini otomatize ederek, verilerimizin daha verimli bir şekilde yönetilmesi açısından bizlere fikir vermektedir. Dosya sınıflandırma işlemi, dosyaların şifrelenmesi, dosyalara erişim süresinin belirlenmesi ve dosyalara erişimin kısıtlanması gibi dinamik erişim kontrolü içermektedir.

Dosya Yönetim İşlemleri

Sunucularımız üzerinde bulunan verilerimizin güvenliği ne kadar önemli ise, yönetimi de bir o kadarda önemlidir. Windows Server 2016 File Server Resource Manager (FSRM) ‘in bizlere sunmuş olduğu dosya yönetimi özelliği sayesinde, dosya ve klasörlerimizi kendi aralarında sınıflandırıp, koşullu politika eylemleri uygulayarak bu dosyaların yönetimini etkin bir şekilde gerçekleştirebiliriz. Sunucularımız üzerinde buluna herhangi bir dosyanın yönetimi işleminde, o dosyanın konumunu, dosyaya ait sınıflandırma özelliğini, dosyanın oluşturulduğu tarihi, dosyanın son değiştirilme tarihini veya o dosyaya kaç kez erişim gerçekleştirildiği gibi bilgileri görebilmekteyiz.

Kota Yönetim İşlemleri

Adından da anlaşılacağı üzere, File Server Management üzerinde, network üzerinde bulunan dosya ve klasörlerimiz üzerinde kota belirleme işlemleri gerçekleştirebiliz. Örnek verecek olursak, paylaşıma açılmış bir klasöre domain içerisindeki bir kullanıcının sadece 200 MB veri kopyalayabilmesini, diğer kullanıcının ise aynı klasöre 1000 MB veri kopyalayabilmesini sağlayabiliriz.

Dosya Tarama Yöntemi

Windows Server 2016 File Server Resource Manager (FSRM) ile beraber gelen dosya tarama yöntemi ile, dosya uzantısı .MP3 olan dosyaların sunucu üzerine kopyalanmasını engelleyebilirsiniz.

Storage Raporlama

Storage raporlama kısmında, yetkisiz kullanıcı grubu tarafından storage üzerine kaydedilen veriler hakkında rapor alma gibi işlemler gerçekleştirebilirsiniz. Bununla beraber, disk kullanımını görüntüleme ve verilerin nasıl sınıflandırıldığına dair bilgi almak da mümkün.

Server Manager konsolunu açıyoruz. Dashboard ekraninda Add roles and Features  tikliyoruz. Dilerseniz sağ üst köşedeki Manage menüsünden Add Roles and Features ile rol ekleme sihirbazını açabiliriz.

Add Roles and Features Wizard bilgi ekrani geliyor karşımıza kuruluma devam etmek için Next diyerek devam ediyoruz.

Select Installation Type ekraninda Role-based or features-based Installation kurulum standart bildiğimiz rol ve özelliklerin kurulumunu yapabileceğimiz seçenektir. Remote Desktop Services installation bölümünde Remote Desktop Host Services yapılandırılmasının yapıldığı seçenektir. Biz File Server rolü ve File Server Resource Manager özelliğinin kurulumu yaparak yapılandıracağımız için Role-based or features-based Installation seçerek Next diyerek devam ediyoruz.

Select destination server ekraninda kurulumu hangi sunucu üzerinde yapılacak ise o sunucuyu seçmemiz gerekiyor. Ben W16FILE üzerinde File Server rolü ve File Server Resource Manager özelliğinin kurulumunu yaparak yapılandıracağımız için bu sunucumuzu seçiyoruz ve Next diyerek yapılandırmaya devam ediyoruz.

Select server roles ekraninda sunucumuz üzerinde File Server rolü ve File Server Resource Manager özelliğinin kurulumunu yaparak yapılandıracağımız için File Server Resource Managerr özelliini işaretliyoruz.

File Server Resource Manager özelliğinin rseçtiğimizde Add Roles and Features Wizard ekrani geliyor karşımıza File Server Resource Manager özelliğinin ile birlikte diğer Roles ( Rol ) ve Features ( Özellik )lerımız olan File and Storage Services altında bulunan File Server rolü ve Remote Administration Tools altında bulunan File Server Resource Manager Tools Features ( Özellik )lerın kurulmasını gerektiğini belirtiyor. File Server rolü ve File Server Resource Manager özelliğinin kurulumu ve yapılandırmasına devam etmek için Add Required Features diyerek File and Storage Services altında bulunan File Server rolü ve Remote Administration Tools altında bulunan File Server Resource Manager Tools Features ( Özellik )lerının da kurulması sağlıyoruz.

Select server roles ekraninda sunucumuz üzerinde File Server rolü ve File Server Resource Manager özelliğinin kurulumu ve yapılandırmaya hazır Next diyerek devam ediyoruz.

Select features ekranında sunucumuz üzerine kurabileceğimiz Features ( Özellik ) görüyoruz. File Server Resource Manager özelliğini seçtiğimizde File and Storage Services altında bulunan File Server rolü ve Remote Administration Tools altında bulunan File Server Resource Manager Tools Features ( Özellik )lerin kurulması için izin vermiştik o nedenle Features ( Özellik ) ekranında herhangi bir  seçim yapmadan Next diyerek devam ediyoruz.

Confirm installation selections ekraninda File Server rolü ve File Server Resource Manager özelliğinin kurulumu tamamlandıktan sonra sunucumuzu otomatik olarak restart etmek istersek Restart the destination server automatically if required seçeneğini işaretlememiz gerekiyor.

Confirm installation selections ekraninda File Server rolü ve File Server Resource Manager özelliğinin kurulumu tamamlandiktan sonra sunucunun otomatik olarak restart etmesi için Restart the destination server automatically if required işeretliyoruz bana kurulum tamamlandiktan sonra sunucumuzun otomatik olarak restart olacağı bilgisi veriyor. Yes diyerek kabul ediyoruz.

Confirm installation selections ekraninda File Server rolü ve File Server Resource Manager özelliğinin kurulumunu Install diyerek başlatıyoruz.

Installation progress ekraninda  File and Storage Services altında bulunan File Server rolü ve Remote Administration Tools altında bulunan File Server Resource Manager Tools Features ( Özellik )lerin kurulduğunu görüyoruz.

Installation progress ekraninda  File and Storage Services altında bulunan File Server rolü ve Remote Administration Tools altında bulunan File Server Resource Manager Tools Features ( Özellik )lerin başarılı bir şekilde kurulduğunu görüyoruz. Close diyerek Add Roles and Features Wizard ekranını kapatıyoruz.

Administrative Tools menüsü altında bulunan File Server Resource Manager konsoluna tıklıyoruz ve File Server Resource Manager yönetim konsolu karşımıza geliyor.

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

%d blogcu bunu beğendi: