Windows Server 2016 Hyper-V Failover Cluster Kurulumu

Merhaba

Daha önceki yazilarimizda Windows Server 2012 üzerinde Hyper-V Failover Cluster Kurulumu ve Windows Server 2012 R2 Hyper-V Failover Cluster Kurulumu sizlerle paylaşmiştim. Bu yazimizda Microsoft’un yeni sunucu işletim sistemi olan Windows Server 2016 üzerinde Hyper-V Failover Cluster kurulumunu ve yapılandırmasini anlatiyor olacağız.

Peki Nedir Failover Cluster :

Yapımız içerisinde bulunan cluster üyesi sunucuların ve bu sunucular üzerinde çalışan rol ve servislerin kapalı olduklarında donanımsal ve yazilimsal sorun nedeniyle down duruma geldiklerinde cluster üyesi olan  bir sunucudan diğer sunucuya aktarılmasıdır. Bu tanımlamayı şu örnekle daha iyi anlayabileceğinizi düşünüyorum. Yapımız içerisinde 2 adet sunucumuz olsun bu sunucular üzerinde çalışan sanal makinelerimiz var.  Sunucularimizin birinde donanımsal ya da yazilimsal sorun nedeniyle down duruma geldi yani kapandi üzerinde çalışan sanal makinelerde bununla birlikte down duruma gelerek ulaşılamayacaktir işte burada Failover Cluster yapısı imdadımıza yetişecektir. Down durumda olan sunucumuz üzerindeki sanal sunucularımız otomatik olarak diğer fiziksel sunucumuz üzerinde hizmet vermeye başlayacaktır.

Kurulum ve yapılandırmaya geçmeden önce ortamimizla ilgili kısa bir bilgi aktarmak istiyorum.

Birinci sunucum Windows Server 2016 Datacenter işletim sistemine sahip W16DC isminde Ip Adres 192.168.1.200 olarak yapılandırılmıştır ve üzerinde Active Directory Domain Services yapılandırılarak bakicubuk.local isminde bir domain ortami kurulmuştur. Ayrica bu sunucum üzerinde File and Storage Service üzerinde  ISCSI Target Server Kurulumu ve Yapılandırılması yapılandırarak Failover Cluster ortami için Quroum alani Cluster Volume yapılandırmasi bu sunucu üzerinde yapılandıracağız.

İkinci sunucum Windows Server 2016 Datacenter işletim sistemine sahip W16NOD1 isminde Birinci Network Karti Ip Adresi 192.168.1.202/24 ikinci Cluster Network karti 192.168.2.202/24 olarak yapılandırılmış ve üzerine Hyper-V rolü ile Failover Cluster feautures ( Özelliği ) kurulum ve yapılandırmasını anlatıyor olacağız..

Üçüncü sunucum Windows Server 2016 Datacenter işletim sistemine sahip W16NOD2 isminde Birinci Network Karti Ip Adresi 192.168.1.204/24 ikinci Cluster Network karti 192.168.2.204/24 olarak yapılandırılmış ve üzerine Hyper-V rolü ile Failover Cluster feautures ( Özelliği ) kurulum ve yapılandırmasını anlatıyor olacağız..

Kurulum ve yapılandırmaya başlamadan önce NOD’larimiz üzerinde aşağıdaki özelliklere dikkat edilmesi gerekmektedir.

 • Sunucularımizin Bölge ve Dil ayarlarının English ( United States ) olarak yapılandirilmiş olmasi gerekmektedir.
 • Sunucular üzerinde Windows Firewall devre dışı duruma getirilmelidir.
 • NOD’lar üzerinde User Account Control kapatılmalidir.
 • Hiçbir Anti-Virus yazılımının kurulmaması ve kurulu olan Anti-Virüs programlarin devre dışı bırakılmasi gerekmektedir.
 • NOD’larimiz üzerindeki bütün Driver, Bios, Firmware güncelleştirmelerinin yapılması ve aynı seviyede olmasi gerekmektedir.
 • NOD’larimiz üzerindeki Windows Update’lerin yapılması ve aynı seviyede olmasi gerekmektedir.
 • Virtual Machine ( Sanal Makine ) ağ protokolleri ile kendi aralarında ve ya dış dünya ile haberleşmesi için en az 1 adet daha Network Karti olması gerekmektedir.

Bu bilgileri aktardiktan sonra NOD’larimiz üzerinde Hyper-V rolü ve Failover Cluster özelliğinin kurulumu ve yapılandırmasina geçebiliriz.

Öncelikle W16NOD1 ismindeki sunucum üzerinde Hyper-V rolü ve Failover Clustering özelliğinin kurulumunu yapılandırıyor olacağız.

Server Manager konsolunu açıyoruz. Dashboard ekraninda Add roles and Features  tikliyoruz. Dilerseniz sağ üst köşedeki Manage menüsünden Add Roles and Features ile rol ekleme sihirbazını açabiliriz.

Add Roles and Features Wizard bilgi ekrani geliyor karşımıza kuruluma devam etmek için Next diyerek devam ediyoruz.

Select Installation Type ekraninda Role-based or Features-based Installation kurulum standart bildiğimiz Roles ( Rol ) ve Features ( Özellik )lerin kurulumunu yapabileceğimiz ekrandadır. Biz sunuucmuz üzerinde Hyper-V rolünün kurulumu yaparak yapılandıracağımız için Role-based or Features-based Installation seçerek Next diyerek devam ediyoruz.

Select destination server ekraninda kurulumu hangi sunucu üzerinde yapılacak ise o sunucuyu seçmemiz gerekiyor. Ben W16NOD1 ismindeki sunumuz üzerinde Hyper-V rolünü ve Failover Clustering özelliğinin kurulumunu yaparak yapılandıracağımız için bu sunucumuzu seçiyoruz ve Next diyerek yapılandırmaya devam ediyoruz.

Select server roles ekraninda Hyper-V rolünün kurulumunu gerçekleştireceğimiz için Hyper-V rolünü işaretliyoruz.

Hyper-V rolünü seçtiğimizde Add Roles and Features Wizard ekrani geliyor karşımıza Hyper-V rolü ile birlikte Remote Server Administration Tools özelliği içinde bulunan Hyper-V Management Tools özelliği altinda bulunan Hyper-V Module for Windows PowerShell; Hyper-V GUI Management Tools  özelliklerinin kurulmasınu gerektiğini belirtiyor bizlere kurulumu devam etmek için Add Features diyerek Remote Server Administration Tools altinda bulunan bu özelliklerinde kurulmasi sağlıyoruz.

Hyper-V rolü kurulum ve yapılandırma için hazır Next diyerek devam ediyoruz.

Select features ekraninda Hyper-V rolü ile birlikte kurulacak olan Features ( Özellik )leri görüyoruz.Normalde  Hyper-V rolünün kurulumu için herhangi bir Features ( Özellik ) gerekli değil ancak biz Hyper-V üzerinde Failover Cluster kurulumunu ve yapılandırmasını yapacağımız için Features ( Özellik ) ekraninda Failover Clustering ve Multipatch I/O özelliklerinide kuracağız. Bu nedenle  Failover Clustering ve Multipatch I/O kurulum için işaretliyoruz.

NOT : Benim buradaki ortami Lab ortami olduğu için kullanacağım ortak disk alanini Windows Server 2016 üzerinde ISCI Target yapılandırması ile yapacağım. Şirket ortamlarinda bu işleme gerek duyulmaz şirket ortamlarında genellikle HBA ile bağlı bir Storage’den disk alani kullanarak yapılandırılır bu nedenlede kullanılan Storage Multipatch I/O ve işletim sistemi üzerindeki özelliği Multipatch I/O kurulması gerekmektedir.

Failover Clustering özelliğini seçtiğimizde Add Roles and Features Wizard ekrani geliyor karşımıza Failover Clustering  özelliği ile birlikte Remote Server Administration Tools özelliği içinde bulunan Failover Clustering Tools ve altinda bulunan Failover Clustering Module for Windows PowerShell; Failover Clustering Management Tools  özelliklerinin kurulmasınu gerektiğini belirtiyor bizlere kurulumu devam etmek için Add RFeatures diyerek  Remote Server Administration Tools altinda bulunan bu özelliğinde kurulmasi sağlıyoruz.

Failover Clustering özelliği kurulum ve yapılandırmak için hazır

Multipath I/O özelliğide kurulum ve yapılandırmak için hazir Next diyerek devam ediyoruz.

Hyper-V rolü ile ilgili özet bilgi ekranına göz atıp, Hyper-V rolünün kurulumuna devam etmek için Next diyerek devam ediyoruz.

Create Virtual Switches ekraninda Hyper-V içinde kurulumunu yapacağımız Virtual Machine ( Sanal Makine ) ağ protokolleri ile kendi aralarında ve ya dış dünya ile haberleşmesi için gerekli olan bir yapılandırmadır. Virtual Machine ( Sanal Makine ) ağ protokolleri ile kendi aralarında veya dış dünya ile haberleşmesi için hangi fiziksel network karti üzerinden haberleşmesi için bir Virtual Switch yaratmak istiyorsak, aşağıdaki ekranda bulunan fiziksel network kartını ya da kartlarını kullanacak isek onları seçebiliriz. Virtual Switch yapılandırmasını Hyper-V kurulumundan sonra Hyper-V Manager konsolu yardimiyla yapılandırabilirsiniz. Virtual Switch’ler konusunda yeterli bilgi sahibi değilseniz bu adımda herhangi bir seçim yapmadan Next diyerek devam edebilirsiniz.

Virtual Machine Migration ekraninda de, söz konusu Host için Paylaşımsız Canlı Aktarım – Shared-Nothing Live Migration gönderimlerinin kabul edilip edilmeyeceği ile ilgili seçim yapabilirsiniz. Bu seçenekte daha sonra yapılandırılabilir bu nedenle Virtual Machine Migration konusunda yeteri kadar bilgi sahibi değilseniz herhangi bir seçim yapmadan Next diyerek devam edebilirsiniz.

Default Stores ekraninda kurulumunu yapacağımız Virtual Machine ( Sanal Makine ) kurulum işlemleri sirasinda bileşen dosyalarının XML, VHD,VHDX  bulunacağı dizinleri belirtebiliriz. Kurulumunu yapacağımız her bir Virtual Machine ( Sanal Makine ) default olarak bu dizinlere kurulacaktir. Virtual Machine ( Sanal Makine ) kurulum sirasinda bu dizinler dişindada herhangi bir farkli dizin içinede kurulum yapma şansim olduğunu belirtmek isterim zaten Virtual Machine ( Sanal Makine ) Hyper-V Failover Cluster yapılandırmasından sonra Cluster Volume dizini içinde kuracağız. Next diyerek devam ediyoruz.

Confirm installation selections ekraninda Install diyerek Hyper-V rolünün kuruluma başlatabilriz. Hyper-V rolünün kurulumu tamamlandiktan sonra sunucunun otomatik olarak restart etmek istersek eğer Restart the destination server automatically if required seçeneğini işaretlememiz gerekiyor.

Ben Hyper-V rolünün kurulumu tamamlandiktan sonra sunucunun otomatik olarak restart etmek için Restart the destination server automatically if required işeretliyorum bana kurulum tamamlandiktan sonra sunucumun otomatik olarak restart olacağı bilgisi veriyor. Yes diyerek kabul ediyoruz.

Install diyerek Hyper-V rolünün ve  Failover Clustering ,Multipatch I/O özelliklerinide kurulumlari başlatıyoruz.

Installation progress ekraninda Hyper-V rolünün ve  Failover Clustering ,Multipatch I/O özelliklerinide kurulmaya başladığını görüyoruz.

Sunucum restart olduktan sonra Hyper-V rolünün ve  Failover Clustering ,Multipatch I/O özelliklerinide başarılı bir şekilde kurulduğunu görüyoruz.

W16NOD1 ismindeki sunucum üzerinde Hyper-V rolü ve Failover Clustering özelliğinin kurulumunu tamamladiktan sonra şimdi W16NOD2 isimli sunucum üzerinde Hyper-V rolü ve Failover Clustering özelliğinin yapılandırıyor olacağız.

Server Manager konsolunu açıyoruz. Dashboard ekraninda Add roles and Features  tikliyoruz. Dilerseniz sağ üst köşedeki Manage menüsünden Add Roles and Features ile rol ekleme sihirbazını açabiliriz.

Add Roles and Features Wizard bilgi ekrani geliyor karşımıza kuruluma devam etmek için Next diyerek devam ediyoruz.

Select Installation Type ekraninda Role-based or Features-based Installation kurulum standart bildiğimiz Roles ( Rol ) ve Features ( Özellik )lerin kurulumunu yapabileceğimiz ekrandadır. Biz sunuucmuz üzerinde Hyper-V rolünün kurulumu yaparak yapılandıracağımız için Role-based or Features-based Installation seçerek Next diyerek devam ediyoruz.

Select destination server ekraninda kurulumu hangi sunucu üzerinde yapılacak ise o sunucuyu seçmemiz gerekiyor. Ben W16NOD2 ismindeki sunumuz üzerinde Hyper-V rolünü ve Failover Clustering özelliğinin kurulumunu yaparak yapılandıracağımız için bu sunucumuzu seçiyoruz ve Next diyerek yapılandırmaya devam ediyoruz.

Select server roles ekraninda Hyper-V rolünün kurulumunu gerçekleştireceğimiz için Hyper-V rolünü işaretliyoruz.

Hyper-V rolünü seçtiğimizde Add Roles and Features Wizard ekrani geliyor karşımıza Hyper-V rolü ile birlikte Remote Server Administration Tools özelliği içinde bulunan Hyper-V Management Tools özelliği altinda bulunan Hyper-V Module for Windows PowerShell; Hyper-V GUI Management Tools  özelliklerinin kurulmasınu gerektiğini belirtiyor bizlere kurulumu devam etmek için Add Features diyerek Remote Server Administration Tools altinda bulunan bu özelliklerinde kurulmasi sağlıyoruz.

Hyper-V rolü kurulum ve yapılandırma için hazır Next diyerek devam ediyoruz.

Select features ekraninda Hyper-V rolü ile birlikte kurulacak olan Features ( Özellik )leri görüyoruz.Normalde  Hyper-V rolünün kurulumu için herhangi bir Features ( Özellik ) gerekli değil ancak biz Hyper-V üzerinde Failover Cluster kurulumunu ve yapılandırmasını yapacağımız için Features ( Özellik ) ekraninda Failover Clustering ve Multipatch I/O özelliklerinide kuracağız. Bu nedenle  Failover Clustering ve Multipatch I/O kurulum için işaretliyoruz.

NOT : Benim buradaki ortami Lab ortami olduğu için kullanacağım ortak disk alanini Windows Server 2016 üzerinde ISCI Target yapılandırması ile yapacağım. Şirket ortamlarinda bu işleme gerek duyulmaz şirket ortamlarında genellikle HBA ile bağlı bir Storage’den disk alani kullanarak yapılandırılır bu nedenlede kullanılan Storage Multipatch I/O ve işletim sistemi üzerindeki özelliği Multipatch I/O kurulması gerekmektedir.

Failover Clustering özelliğini seçtiğimizde Add Roles and Features Wizard ekrani geliyor karşımıza Failover Clustering  özelliği ile birlikte Remote Server Administration Tools özelliği içinde bulunan Failover Clustering Tools ve altinda bulunan Failover Clustering Module for Windows PowerShell; Failover Clustering Management Tools  özelliklerinin kurulmasınu gerektiğini belirtiyor bizlere kurulumu devam etmek için Add Features diyerek Remote Server Administration Tools altinda bulunan bu özelliğinde kurulmasi sağlıyoruz.

Failover Clustering özelliği kurulum ve yapılandırmak için hazır

Multipath I/O özelliğide kurulum ve yapılandırmak için hazir Next diyerek devam ediyoruz.

Hyper-V rolü ile ilgili özet bilgi ekranına göz atıp, Hyper-V rolünün kurulumuna devam etmek için Next diyerek devam ediyoruz.

Create Virtual Switches ekraninda Hyper-V içinde kurulumunu yapacağımız Virtual Machine ( Sanal Makine ) ağ protokolleri ile kendi aralarında ve ya dış dünya ile haberleşmesi için gerekli olan bir yapılandırmadır. Virtual Machine ( Sanal Makine ) ağ protokolleri ile kendi aralarında veya dış dünya ile haberleşmesi için hangi fiziksel network karti üzerinden haberleşmesi için bir Virtual Switch yaratmak istiyorsak, aşağıdaki ekranda bulunan fiziksel network kartını ya da kartlarını kullanacak isek onları seçebiliriz. Virtual Switch yapılandırmasını Hyper-V kurulumundan sonra Hyper-V Manager konsolu yardimiyla yapılandırabilirsiniz. Virtual Switch’ler konusunda yeterli bilgi sahibi değilseniz bu adımda herhangi bir seçim yapmadan Next diyerek devam edebilirsiniz.

Virtual Machine Migration ekraninda de, söz konusu Host için Paylaşımsız Canlı Aktarım – Shared-Nothing Live Migration gönderimlerinin kabul edilip edilmeyeceği ile ilgili seçim yapabilirsiniz. Bu seçenekte daha sonra yapılandırılabilir bu nedenle Virtual Machine Migration konusunda yeteri kadar bilgi sahibi değilseniz herhangi bir seçim yapmadan Next diyerek devam edebilirsiniz.

Default Stores ekraninda kurulumunu yapacağımız Virtual Machine ( Sanal Makine ) kurulum işlemleri sirasinda bileşen dosyalarının XML, VHD,VHDX  bulunacağı dizinleri belirtebiliriz. Kurulumunu yapacağımız her bir Virtual Machine ( Sanal Makine ) default olarak bu dizinlere kurulacaktir. Virtual Machine ( Sanal Makine ) kurulum sirasinda bu dizinler dişindada herhangi bir farkli dizin içinede kurulum yapma şansim olduğunu belirtmek isterim zaten Virtual Machine ( Sanal Makine ) Hyper-V Failover Cluster yapılandırmasından sonra Cluster Volume dizini içinde kuracağız. Next diyerek devam ediyoruz.

Confirm installation selections ekraninda Install diyerek Hyper-V rolünün kuruluma başlatabilriz. Hyper-V rolünün kurulumu tamamlandiktan sonra sunucunun otomatik olarak restart etmek istersek eğer Restart the destination server automatically if required seçeneğini işaretlememiz gerekiyor.

Ben Hyper-V rolünün kurulumu tamamlandiktan sonra sunucunun otomatik olarak restart etmek için Restart the destination server automatically if required işeretliyorum bana kurulum tamamlandiktan sonra sunucumun otomatik olarak restart olacağı bilgisi veriyor. Yes diyerek kabul ediyoruz.

Install diyerek Hyper-V rolünün ve  Failover Clustering ,Multipatch I/O özelliklerinide kurulumlari başlatıyoruz.

Installation progress ekraninda Hyper-V rolünün ve  Failover Clustering ,Multipatch I/O özelliklerinide kurulmaya başladığını görüyoruz.

Sunucum restart olduktan sonra Hyper-V rolünün ve  Failover Clustering ,Multipatch I/O özelliklerinide başarılı bir şekilde kurulduğunu görüyoruz.

Failover Cluster yapılandırmaya başlamadan önce NOD larimiz üzerinde aşağıdaki işlemleri tamamladik.

 • Sunucularımizin üzerindeki isimlerini düzenledik.
 • Sunucularimiz üzerindeki IP yapılandırılmalarina tamamladik.
 • Sunucularimizi Domain ortamina dahil ettik.
 • Sunucularimiz üzerinde Hyper-V rolü ve Failover Clustering ,Multipatch I/O özelliklerinin kurulumlarini tamamladik.
 • Sunucularimiz üzerinde ortak disk alanlarinin bağlantilarini tamamladik.

Failover Cluster ortami için kullanacağım ortak alan için Windows Server 2012 R2 üzerindeki yapılandırmayi daha önceki Windows Server 2012 ISCSI Target Server Kurulumu ve Yapılandırılması ile sizlerle paylaşmiştim.

Yukaridaki işlemleri tamamladiktan sonra Failover Cluster yapımızın kurulum ve yapılandırmasina geçebiliriz.

Failover Cluster Manager konsolu açıyoruz ve Management altinda bulunan Create Cluster başlığını tıklayarak Failover Cluster yapısını oluşturmaya başlıyoruz.

Failover Cluster Manager konsolu açıyoruz ve Management altinda ya da Actions menüsü altında bulunan Create Cluster tıklayarak Failover Cluster yapısını oluşturmaya başlıyoruz.

Before You Begin bilgi ekrani geliyor karşımıza kuruluma devam etmek için Next diyerek devam ediyoruz.

Select Servers ekranında Failover Cluster yapısına dahil edeceğiz sunucularımızı Enter server name bölümüne sunucularımızın ismini yazdiktan sonra Add diyerek ekleyebiliriz  ya da sunucularımızı Browse diyerek Active Directory üzerinden arayarak ekleyebiliriz. W16NOD1 sunucumu Enter server name bölümüne ismini yazarak ekleyeceğiz.

W16NOD1 ismindeki sunucumu Failover Cluster yapısına dahil ediyoruz.

Enter server name bölümüne W16NOD1 olarak ismini yazıyoruz ve Add diyoruz.

W16NOD1 ismindeki sunucumu Failover Cluster yapısına dahil ettikten sonra şimdi de W16NOD2 ismindeki sunucumu Failover Cluster yapısına dahil ediyoruz.

W16NOD2 ismindeki sunucumu Browse diyerek Active Directory ortamindan ekleyeceğiz. 

W16NOD1 ve W16NOD2 sunucularimiz Failover Cluster yapısına ekledikten sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Validation Warning ekraninda Failover Cluster yapısını kurulum ve yapılandırmasına geçmeden önce sunucularımız üzerindeki Failover Cluster yapılandırması için gerekli olan Roles ( Rol ) ve Features ( Özellik )lerin kurulumunu sunucularımız üzerinde Donanım ve Yazılım versiyonlarini test edilmesi gerektiği uyarisi aliyoruz. Failover Cluster yapısı kurulmadan önce bu testi yapmanızı önemle tavsiye ediyorum. Yes ile başlayan seçeneği seçip Next diyerek Failover Cluster ortaminin test işlemini başlatiyoruz.

Before You Begin bilgi ekrani geliyor karşımıza kuruluma devam etmek için Next diyerek devam ediyoruz.

Testing Options ekraninda Failover Cluster yapımız için bütün testleri mi yapacağız yoksa sistem ile ilgili sizin belirlediğiniz testler mi yapacağız burda onu belirlememiz gerekiyor biz bütün testlerin yapılarak yapılandırma sirasinda sorunla karşılaşmamak için Run all tests seçeneğini seçiyoruz ve bütün test işlemini başlatmak için Next diyerek devam ediyoruz.

Confirmation ekraninda Failover Cluster yapımız için sunucular üzerinde yapılacak olan bütün testlerin bir listesini görüyoruz.

Confirmation ekraninda Failover Cluster yapımız için sunucular üzerinde yapılacak olan bütün testlerin bir listesini kontrol ettikten sonra testi başlatmak için Next diyoruz.

Validating ekraninda Failover Cluster yapımız için sunucular üzerinde testlerin başladığını görüyoruz.

Summary ekraninda Failover Cluster ortamimimiz test raporlarini görüyoruz. Bütün testleri Success olarak görüyorsunuz bir Failover Cluster ortamının yapılandırması için hiçbir sorun yoktur. Eğer herhangi bir hata alırsanız ilgili hatayı detaylı olarak kontrol ederek düzettikten sonra testleri tekrar başlatabilirsiniz.

View Report diyerek Failover Cluster Validata Report ayrintili bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Finish diyereek Validate a Configuraion Wizard ekranini kapatiyoruz.

Access Point for Administering the Cluster ekrani geliyor karşımıza gerekli testleri tamamladiktan sonra Failover Cluster yapımızı yapılandırmak için Failover Cluster name ( isim ) ve IP Address ( IP Adresi ) yapılandırmamız gerekiyor.

Cluster Name bölümüne Failover Cluster yapımız için Cluster Name bölümüne bir isim belirliyoruz. Address bölümüne Failover Cluster yapımız için bir IP Address ( IP Adresi ) belirliyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

NOT : Burada vereceğiniz Cluster name ( İsim ) ve Cluster IP Address ( IP Adresi ) başka cihazlar tarafindan kullanılmıyor olmasina dikkat etmenizi önemle belirtmek isterim.

Confirmation ekraninda Cluster bölümünde Failover Cluster yapımızın ismini ( FOCluster ), Node bölümünde Failover Cluster yapımıza dahil olacak olacak olan sunucumularımızı, Cluster registration bölümünde DNS Server ve Active Directory Domain Services üzerinde gerekli yapılandırmanın yapılacağını görüyoruz.

IP Address bölümünde Failover Cluster yapımızın IP Address ( IP Adresi ) görüyoruz.Next diyerek devam ediyoruz.

Creating New Cluster ekraninda Failover Cluster yapımızın yapılandırmaya başlandiğini görüyoruz.

Summary ekraninda Failover Cluster yapımızın sorunsuz bir şekilde oluşturulduğu görüyoruz.Finish diyerek Failover Cluster Wizard ekranini kapatiyoruz

Failover Cluster Manager konsolu geri geldiğimizde Failover Cluster yapımızla ilgili Summary of Cluster FOCluster bölümünde yapımız ile ilgili bilgilerin geldiğini görüyoruz.

 

Başka bir yazimizda görüşmek dileğiyle…

Back To Top
%d blogcu bunu beğendi: