Windows Server 2022 Hyper-V Failover Cluster Live Migration

Merhaba

Daha önceki yazımızda

 

Windows Server 2022 işletim sistemi üzerinde Hyper-V Failover Cluster kurulumu ve yapılandırma işlemlerini sizlerle paylaşmıştık.

Bu yazımızda da Windows Server 2022 Hyper-V Failover Cluster High Availability süreçlerinin gerçekleştirilmesi için kullanmış olduğumuz Live Migration konusunu inceliyor olacağız.
Live Migration adından da belli olacağı üzerine Canlı Transfer işlemini gerçekleştirilmesidir. Teknik olarak düşünecek olursak Hyper-V Failover Cluster ortamı üzerinde çalışan bir Virtual Machine ( Sanal Makine ) farklı bir Hyper-V Failover Cluster sunucusu üzerine herhangi bir kesinti olmadan taşınması işlemidir.

Peki Nedir Failover Cluster :

Yapımız içerisinde bulunan Failover Cluster üyesi sunucuların ve bu sunucular üzerinde çalışan Rol ve Servislerin kapalı olduklarında Donanımsal ve Yazılımsal bir sorun nedeniyle Down duruma yani ulaşılamaz duruma geldiklerinde Failover Cluster üyesi olan bir sunucudan diğer sunucuya aktarılmasıdır. Bu tanımlamayı şu örnekle daha iyi anlayabileceğinizi düşünüyorum. Yapımız içerisinde 2 Adet Physical ( Fiziksel ) sunucumuz olsun bu sunucular üzerinde çalışan Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucularımız var. Sunucularımızın herhangi birinde Donanımsal ya da Yazılımsal bir sorun nedeniyle Down duruma yani ulaşılamaz duruma geldiğini varsaylım bu sunucumuz üzerinde çalışan Virtual Machine ( Sanal Makine ) bununla birlikte Down duruma yani ulaşılamaz duruma gelecektir. İşte böyle bir senaryo da Hyper-V Failover Cluster yapısı imdadımıza yetişecektir. Down durumda yani ulaşılmaz durumda olan sunucumuz üzerindeki Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucumuz öyle bir durumda diğer Physical ( Fiziksel ) sunucumuz üzerinde hizmet vermeye başlayacaktır.

Bu tanımlamayı şu iki örnekle daha iyi anlayabileceğinizi düşünüyorum.

Örnek 1 : Ortamınızda 2 Adet Windows Server işletim sistemine sahip sunucunuz olsun bu sunucular üzerinde çalışan Virtual Machine ( Sanal Makine ) var. Sunucularınızdan herhangi birinde donanımsal ya da yazılımsal sorun nedeniyle kapandığını varsayalım böyle bir durumda üzerinde çalışan Virtual Machine ( Sanal Makine ) bununla birlikte kapanacaktır. Böyle bir durumda Hyper-V Failover Cluster yapısı imdadımıza yetişecektir. Kapalı duruma geçecek olan sunucunuz üzerindeki Virtual Machine ( Sanal Makine ) otomatik olarak diğer sunucunuz üzerine taşınarak hizmet etmeye devam edecektir.

Örnek 2 : Ortamınızda 2 Adet Windows Server işletim sistemine sahip sunucunuz olsun bu sunucular üzerinde çalışan Virtual Machine ( Sanal Makine ) var. Sunucularınızdan herhangi birinde donanım eklemesi yapacaksınız ya da Windows Update yaptınız sunucunuzu yeniden başlatmanız gerekiyor. Böyle bir durumda üzerinde çalışan Virtual Machine ( Sanal Makine ) bu sununuz ile birlikte kapatmanız gerekcektir. Böyle bir durumda Hyper-V Failover Cluster yapısı imdadımıza yetişecektir. Sunucunuzu kapatmadan önce sunucunuz üzerindeki Virtual Machine ( Sanal Makine ) Failover Cluster Live Migration ya da Failover Cluster Quick Migration ile diğer sunucunuz üzerine taşıyarak hizmet etmeye devam edecektir.

Live Migration : Live Migration işlemi tamamen canlı bir taşıma yöntemidir. Live Migration yönetimiyle taşınan Virtual Machine ( Sanal Makine) sunucusu Network üzerinde hizmet verebilir durumdadır ve Live Migration yöntemiyle taşıma süresince Virtual Machine ( Sanal Makine) üzerindeki servis ve uygulamalara erişimleri kesilmemektedir. Taşıma tamamlandıktan sonra session’lar ve tüm vonnection’lar bağlı ve açık durumdadır. Live Migration yöntemiyle Virtual Machine ( Sanal Makine) sunucu taşımanın en önemli özelliği servis ve uygulamalara erişilebiliyor durumda olmasıdır.

Microsoft Windows Server 2008 R2 ile Live Migration teknolojisini desteklemektedir. Windows Server 2008 R2 ile birlikte ortamdaki Virtual Machine ( Sanal Makine) sunucusu tek tek Live Migration yapabilirken Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019 ve Windows Server 2022 ile birlikte birden fazla Virtual Machine ( Sanal Makine) sunucusu Live Migration yapmak mümkündür. Tabiki ortamda Network alt yapısının izin verebileceği şekilde.

Live Migration teknik olarak nasıl çalışmaktadır?

  • Öncelikle Live Migration teknolojisini kullanabilmemiz için kaynak ve hedef sunucu Failover Cluster üyesi olmalıdır. Failover Cluster yapısı içerisinde bulunan fiziksel sunucular TCP üzerinden devamlı haberleşmektedirler.
  • Live Migration dediğimiz de ilk olarak Virtual Machine ( Sanal Makine) konfigürasyon bilgisi kaynak sunucudan hedef sunucuya network üzerinden gönderilmektedir. Konfigürasyon dosyası içerisinde CPU, Memory, Ethernet gibi Virtual Machine ( Sanal Makine) sunucusuna ait veriler gönderilmektedir.
  • Failover Cluster ortamların da Virtual Machine ( Sanal Makine) sunucusuna ait diskler Cluster Volume yani paylaşımlı bir disk alanı üzerinde tutulduğu için Virtual Machine ( Sanal Makine) sunucu disk bilgisi ortamda bulunan Storage üzerinden hedef sunucuya gönderilmektedir. ( Disk gönderilmemektedir, Disk bilgisi gönderilmektedir.)
  • Virtual Machine ( Sanal Makine) sunucu konfigürasyon ve disk bilgisi hedef sunucuya gönderildikten sonra Virtual Machine ( Sanal Makine) sunucusu ortalama 1 Ping süresince aktif edilir.
  • Live Migration süresince Virtual Machine ( Sanal Makine) sunucu üzerinde çalışan kullanıcılar kesinti hissetmeden çalışmalarına devam etmektedir.

Aşağıda bulunan yapıda Live Migration işlemini teknik olarak inceleyebilirsiniz.

7-03-2015 16-05-46

Kurulum ve yapılandırmaya geçmeden önce ortamımızla ilgili kısa bir bilgi aktarmak istiyorum.

Birinci sunucumuz Windows Server 2022 Datacenter işletim sistemine sahip W22DC isimli IP Adresi 192.168.1.200 olarak yapılandırılmıştır ve üzerinde Active Directory Domain Services yapılandırılarak bakicubuk.local isimli bir Active Directory Domain yapısı kurulmuştur. Ayrıca bu sunucumuz üzerinde ISCSI Target Server Yapılandırılması yaparak Hyper-V Failover Cluster Kurulumu yapısı için Quroum alanı ve Cluster Shared Volume yapılandırmasını bu sunucu üzerinde yapılandırdık.

İkinci sunucumuz Windows Server 2022 Datacenter işletim sistemine sahip W22NOD1 isimli Birinci Network Kartının IP Adresi 192.168.1.202/24 ikinci Cluster Network kartının IP Adresi 192.168.2.202/24 olarak yapılandırılmış ve üzerine Hyper-V Role ( Rolü ) ile Failover Clusterr Feautures ( Özelliği ) kurulumu ve yapılandırmasını yapılmış durumdadır.

Üçüncü sunucumuz Windows Server 2022 Datacenter işletim sistemine sahip W22NOD2 isimli Birinci Network Kartının IP Adresi 192.168.1.204/24 ikinci Cluster Network kartının IP Adresi 192.168.2.204/24 olarak yapılandırılmış ve üzerine Hyper-V Role ( Rolü ) ile Failover Cluster Feautures ( Özelliği ) kurulumu ve yapılandırmasını yapılmış durumdadır.

 

Failover Cluster Manager konsolunu açıyoruz.

Failover Cluster Manager konsolun da Roles menüsü altında bulunan Live Migration yöntemiyle taşımak istediğimiz W22FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucumuz üzerinde sağ tuş Settings ya da Actions menüsü altında Settings tıklıyoruz.

Settings for W22FILE on W22NOD1 ekranın da SCSI Controller menüsü altında DVD Drive menüsü altında bulunan Media seçeneğinde herhangi bir .iso uzantılı media dosyası bağlı olmaması gerekiyor. Eğer herhangi bir .iso uzantılı media dosyası bağlı olursa Live Migration işlemi gerçekleşmeyecektir.

Failover Cluster Manager konsolunda Roles menüsü altında bulunan 2 Adet Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucumuz yapılandırılmış durumdadır.

Failover Cluster Manager konsolunda Roles menüsü altında bulunan Live Migration yöntemiyle taşımak istediğimiz W22FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucumuzu W22NOD1 isimli sunucumuz üzerinden W22NOD2 isimli sunucumuz üzerine Live Migration işlemini gerçekleştireceğiz.

Failover Cluster Manager konsolunun da Roles menüsü altında bulunan Live Migration yöntemiyle taşımak istediğimiz W22FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) üzerinde sağ tuş Move => Live Migration seçeneğine ya da Actions menüsü altında bulunan W22FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) menüsü üzerinde Move => Live Migration seçeneğine geliyoruz.

Best Possible Node ve Select Node taşıma yöntemlerini görüyoruz.

Best Possible Node : Best Possible Node yöntemiyle taşıma işlemi ortamınızda bulunan ve sistem kaynakları en uygun Node’u seçerek Virtual Machine ( Sanal Makine ) bu Node üzerine Failover Cluster yapısı sisteminin belirlediği Live Migration yöntemidir.

Select Node : Select Node yöntemiyle taşıma işleminde ise siz hangi Node üzerine Live Migration işlemini yapılacaksa bizim belirlediğimiz taşıma yöntemidir.

Failover Cluster Manager konsolunun da Roles menüsü altında bulunan Live Migration yöntemiyle taşımak istediğimiz W22FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) üzerinde sağ tuş Move => Live Migration seçeneğine ya da Actions menüsü altında bulunan W22FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) menüsü üzerinde Move => Live Migration seçeneğine tıklıyoruz.

Move Virtual Machine ekranın da Select Node diyerek hangi sunucu üzerine Live Migration yapacağımızı kendimiz belirliyoruz.

Move Virtual Machine ekranın da W22NOD1 isimli sunucumuz üzerinde çalışmakta olan W22FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucumuzu W22NOD2 isimli sunucumuz üzerine taşıyacağımız için Move Virtual Machine ekranın da W22NOD2 isimli sunucumuzu seçmemiz gerekiyor.

Move Virtual Machine ekranın da W22NOD1 isimli sunucumuz üzerinde çalışmakta olan W22FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucumuzu W22NOD2 isimli sunucumuz üzerine taşıyacağımız için Move Virtual Machine ekranın da W22NOD2 isimli sunucumuzu seçiyoruz ve OK diyerek Live Migration işlemini başlatıyoruz.

Failover Cluster Manager konsolunun da Roles menüsü altında bulunan W22FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucumuzu W22NOD1 isimli sunucumuz üzerinde çalışmaktadır ve Live Migration işlemini başlattığımız da W22NOD2 isimli sunucumuz üzerine taşınırken W22FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucumuzun Status bölümün de Live Migrating olarak görüyoruz.

Failover Cluster Manager konsolunun da Roles menüsü altında bulunan W22FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucumuzun Information bölümün de W22FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucumuzun Live Migrating % yani ne kadarının tamamlandığı bilgisinin geldiğini görmekteyiz.

Failover Cluster Manager konsolun da Roles menüsü altında bulunan Live Migration yöntemiyle taşıma işlemini başlattığımız W22FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucumuz üzerinde sağ tuş Cancel Live Migration seçeneği ya da Actions menüsü altında Cancel Live Migration seçeneğine tıklayarak Live Migration işlemini iptal edebiliriz.

NOT : Live Migration işlemi iptal edilebilir ancak Quick Migration işlemi iptal edilemez. 

Failover Cluster Manager konsolunun da Roles menüsü altında bulunan W22FILE isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucumuzun üzerinde Live Migration işlemi tamamlandığında Owner Node bölümünü kontrol ettiğimizde W22NOD2 isimli sunucumuz üzerine taşındığını ve Status bölümün de Running olarak görüyoruz.

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top