Windows Server 2019 Hyper-V Failover Cluster Quick Migration

Merhaba

Daha önceki yazılarımız da Windows Server 2019 Hyper-V Failover Cluster Kurulumu, Windows Server 2019 Failover Cluster Yapısına Node Ekleme, Windows Server 2019 Failover Cluster Yapısından Node Çıkarma, Windows Server 2019 Hyper-V Failover Cluster Üzerinde Cluster Shared Volumes Yapılandırması, Windows Server 2019 Hyper-V Failover Cluster Cluster Shared Volume ( CSV ) Ekleme, Windows Server 2019 Hyper-V Failover Cluster Virtual Machine Kurulumu, Windows Server 2019 Hyper-V Failover Cluster Üzerine Virtual Machine Ekleme ve Windows Server 2019 Hyper-V Failover Cluster Live Migration gibi Hyper-V Failover Cluster üzerindeki kurulum ve yapılandırma işlemlerini sizlerle paylaşmıştık.

Bu yazımızda da Windows Server 2019 Hyper-V Failover Cluster High Availability süreçlerinin gerçekleştirilmesi için kullanmış olduğumuz Quick Migration konusunu inceliyor olacağız.Quick Migration teknolojisi Live Migration teknolojisinden daha önce de kullanılmaktaydı. Windows Server 2008 işletim sistemi ile Quick Migration özelliği kullanabilir halde idi fakat Quick Migration teknik olarak müşterilere bazı sorunlar çıkarmaktaydı bu yüzden de Windows Server 2008 R2 işletim sistemi ile Live Migration özelliğini getirilmişti.

Peki Nedir Failover Cluster :

Yapımız içerisinde bulunan Cluster üyesi sunucuların ve bu sunucular üzerinde çalışan Rol ve Servislerin kapalı olduklarında Donanımsal ve Yazılımsal bir sorun nedeniyle Down duruma yani ulaşılamaz duruma geldiklerinde Cluster üyesi olan bir sunucudan diğer sunucuya aktarılmasıdır. Bu tanımlamayı şu örnekle daha iyi anlayabileceğinizi düşünüyorum. Yapımız içerisinde 2 Adet Physical ( Fiziksel ) sunucumuz olsun bu sunucular üzerinde çalışan Virtual Machine ( Sanal Makine ) var. Sunucularımızın herhangi birinde Donanımsal ya da Yazılımsal bir sorun nedeniyle Down duruma yani ulaşılamaz duruma geldiğini varsaylım bu sunucumuz üzerinde çalışan Virtual Machine ( Sanal Makine ) bununla birlikte Down duruma yani ulaşılamaz duruma gelecektir. İşte böyle bir senaryo da Hyper-V Failover Cluster yapısı imdadımıza yetişecektir. Down durumda yani ulaşılmaz durumda olan sunucumuz üzerindeki Virtual Machine ( Sanal Makine ) öyle bir durumda Physical ( Fiziksel ) sunucumuz üzerinde hizmet vermeye başlayacaktır.

Quick Migration : Quick Migration taşıma yöntemi Virtual Machine ( Sanal Makine) Nodelarımız arasında hızlı bir şekilde taşıma yöntemidir. Failover Cluster yapısının temel özelliklerinden biridir. Quick Migration taşıma yönteminde Node üzerinde çalışan Virtual Machine ( Sanal Makine), hızlı bir şekilde diğer Node üzerine taşıma yöntemidir. Ancak Quick Migration taşıma yöntemi  ile Live Migration taşıma yöntemi ile arasındaki en büyük fark Virtual Machine ( Sanal Makine) Network üzerinde servis ve uygulamaların taşınma işlemi sırasında erişimlerinin kesilmesidir. Quick Migration taşıma yönteminde servis ve uygulamalarin erişimi taşınma işlemi sirasinda durmaktadır. Quick Migration taşıma yönteminde servis ve uygulamalarin erişimi taşıma işlemi tamamlandıktan sonra erişilebilir duruma gelmektedir ve taşıma tamamlandıktan sonra Session’lar kapanmış ve tüm Connection’lar kopmuştur.

Quick Migration işlemi teknik olarak incelediğimiz de çalışma şekli aşağıdaki gibidir;

  • Quick Migration yaptığınızda Virtual Machine ( Sanal Makine) önce Saved duruma getirilir.
  • Virtual Machine ( Sanal Makine) konfigürasyon ve Disk bilgisi hedef sunucu üzerine taşınır.( Taşınma süresinde belli bir kesinti süresi yaşanabilmektedir. )
  • Virtual Machine ( Sanal Makine) taşınma işlemi Quick Migration işlemi sonrasında çalışır duruma gelir.

Quick Migration ile birlikte taşınan Virtual Machine ( Sanal Makine) belli bir kesinti olması sebebi ile High Availability senaryolarında sorunlar çıkarmaktadır. Kullanıcılar taşınma esnasında Virtual Machine ( Sanal Makine) boyutuna ve network stabilitesine göre kesintiyi hissedebilmektedir.

Kurulum ve yapılandırmaya geçmeden önce ortamımızla ilgili kısa bir bilgi aktarmak istiyorum.

Birinci sunucum Windows Server 2019 Datacenter işletim sistemine sahip W19DC isminde Ip Adres 192.168.1.200 olarak yapılandırılmıştır ve üzerinde Active Directory Domain Services yapılandırılarak bakicubuk.local isminde bir domain ortamı kurulmuştur. Ayrıca bu sunucumuz üzerinde File and Storage Service üzerinde  ISCSI Target Server Kurulumu ve Yapılandırılması yapılandırarak Failover Cluster ortamı için gerekli olan Quroum alanı ve Cluster Volume yapılandırmasını bu sunucumuz üzerinde yapılandırdık.

İkinci sunucum Windows Server 2019 Datacenter işletim sistemine sahip W19NOD1 isminde Birinci Network Karti Ip Adresi 192.168.1.202/24 İkinci Cluster Network karti 192.168.2.202/24 Üçüncü Cluster Network kartı 192.168.3.202/24 olarak yapılandırılmış ve üzerine Hyper-V Roles ( Rol ) ile Failover Cluster Feautures ( Özelliği ) kurulumu ve yapılandırması yapılmış durumdadır.

Üçüncü sunucum Windows Server 2019 Datacenter işletim sistemine sahip W19NOD2 isminde Birinci Network Karti Ip Adresi 192.168.1.204/24 İkinci Cluster Network karti 192.168.2.204/24 Üçüncü Cluster Network kartı 192.168.3.204/24 olarak yapılandırılmış ve üzerine Hyper-V Roles ( Rol ) ile Failover Cluster Feautures ( Özelliği ) kurulumu ve yapılandırması yapılmış durumdadır.

Failover Cluster Manager konsolunu açıyoruz ve Roles bölümü altında bulunan 2 Adet Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucumuz yapılandırılmış durumdadır. Roles bölümünde bulunan Quick Migration yöntemiyle taşımak istediğimiz W19ADC isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucumuz W19NOD2 isimli sunucumuz üzerinden W19NOD1 isimli sunucumuz üzerine Quick Migration işlemini gerçekleştireceğiz.

Roles bölümünde bulunan Quick Migration yöntemiyle taşımak istediğimiz W19ADC isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) üzerinde sağ tuş yapıyoruz Move => Quick Migration ya da Actions menüsü altında bulunan W19ADC isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) menüsü üzerinde Move => Quick Migration menüsüne geliyoruz.

Best Possible Node ve Select Node taşıma yöntemlerini görüyoruz.

Best Possible Node : Best Possible Node yöntemiyle taşıma işlemi ortamimizda bulunan ve sistem kaynakları en uygun NOD’u seçerek Virtual Machine ( Sanal Makine ) bu NOD üzerine Failover Cluster yapısı sisteminin belirlediği taşıma yöntemidir.

Select Node : Select Node yöntemiyle taşıma işleminde ise siz hangi NOD üzerine Live Migration işlemini yapılacaksa bizim belirlediğimiz taşıma yöntemidir.

Quick Migration yönteminde seçimi biz yapacağımız için W19ADC isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) üzerinde sağ tuş Move => Quick Migration => Select Node diyoruz.

Move Virtual Machine ekranın da Select Node diyerek hangi sunucuya Quick Migration yapacağımızı kendimiz belirleyeceğiz. W19NOD2 isimli sunucumuz üzerinde çalışmakta olan W19ADC isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucumuzu W19NOD1 isimli sunucumuz üzerine taşıyacağımız için Move Virtual Machine ekranın da W19NOD1 isimli sunucumu seçiyoruz ve OK diyerek işlemi başlatıyoruz.

W19ADC isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucumuz W19NOD2 isimli sunucumuz üzerinde çalışmaktadır ve Quick Migration işlemini başlattığımız da W19NOD1 ismli sunucumuz üzerine taşınırken W19ADC isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucumuzun Status bölümünde Saving olarak görüyoruz. Information bölümünde W19ADC isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucumun  Saving % yani ne kadar tamamlandığı bilgisinin geldiğini görmekteyiz.

W19ADC isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucumuz W19NOD2 isimli sunucumuz üzerinde çalışmaktadır ve Quick Migration işlemini başlattığımız da W19NOD1 üzerine taşınırken W19ADC isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucumuzun Status bölümünde Starting olarak görüyoruz. Information bölümünde W19ADC isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucumun Starting % yani ne kadar sürede Start olacağının bilgisini görmekteyiz.

Quick Migration işlemi tamamlandığında Failover Cluster Manager konsolunda Roles bölümü altında bulunan W19ADC isimli Virtual Machine ( Sanal Makine ) sunucumuz Owner Node bölümünü kontrol ettiğimizde W19NOD2 isimli sunucumuz üzerine taşındığını ve Running durumda olduğunu görüyoruz.

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

 

 

 

 

 

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkında yorum “Windows Server 2019 Hyper-V Failover Cluster Quick Migration”

%d blogcu bunu beğendi: