Windows Server 2022 Hyper-V Failover Cluster Yapılandırması

Merhaba

Daha önceki yazılarımızda Windows Server 2012 üzerinde Hyper-V Failover Cluster Kurulumu, Windows Server 2012 R2 Hyper-V Failover Cluster Kurulumu, Windows Server 2016 Hyper-V Failover Cluster Kurulumu ve Windows Server 2019 Hyper-V Failover Cluster Kurulumu sizlerle paylaşmıştık.

Bu yazımız da Microsoft’un yeni sunucu işletim sistemi olan Windows Server 2022 üzerinde Hyper-V Failover Cluster kurulumunu ve yapılandırmasını anlatıyor olacağız.

Peki Nedir Failover Cluster :

Yapımız içerisinde bulunan Cluster üyesi sunucuların ve bu sunucular üzerinde çalışan rol ve servislerin donanımsal ve yazılımsal bir sorun nedeniyle kapanması durumunda Cluster üyesi olan bir sunucudan diğer sunucuya taşınmasıdır.

Bu tanımlamayı şu iki örnekle daha iyi anlayabileceğinizi düşünüyorum.

Örnek 1 : Ortamınızda 2 Adet Windows Server işletim sistemine sahip sunucunuz olsun bu sunucular üzerinde çalışan Virtual Machine ( Sanal Makine ) var. Sunucularınızdan herhangi birinde donanımsal ya da yazılımsal sorun nedeniyle kapandığını varsayalım böyle bir durumda üzerinde çalışan Virtual Machine ( Sanal Makine ) bununla birlikte kapanacaktır. Böyle bir durumda Hyper-V Failover Cluster yapısı imdadımıza yetişecektir. Kapalı duruma geçecek olan sunucunuz üzerindeki Virtual Machine ( Sanal Makine ) otomatik olarak diğer sunucunuz üzerine taşınarak hizmet etmeye devam edecektir.

Örnek 2 : Ortamınızda 2 Adet Windows Server işletim sistemine sahip sunucunuz olsun bu sunucular üzerinde çalışan Virtual Machine ( Sanal Makine ) var. Sunucularınızdan herhangi birinde donanım eklemesi yapacaksınız ya da Windows Update yaptınız sunucunuzu yeniden başlatmanız gerekiyor. Böyle bir durumda üzerinde çalışan Virtual Machine ( Sanal Makine ) bu sununuz ile birlikte kapatmanız gerekcektir. Böyle bir durumda Hyper-V Failover Cluster yapısı imdadımıza yetişecektir. Sunucunuzu kapatmadan önce sunucunuz üzerindeki Virtual Machine ( Sanal Makine ) Failover Cluster Live Migration ya da Failover Cluster Quick Migration ile diğer sunucunuz üzerine taşıyarak hizmet etmeye devam edecektir.

Kurulum ve yapılandırmaya geçmeden önce ortamimizla ilgili kısa bir bilgi aktarmak istiyorum.

Birinci sunucumuz Windows Server 2022 Datacenter işletim sistemine sahip W12DC isimli IP Adresi 192.168.1.200 olarak yapılandırılmıştır ve üzerinde Active Directory Domain Services yapılandırılarak bakicubuk.local isimli bir Domain yapısı kurulmuştur. Ayrıca bu sunucumuz üzerinde ISCSI Target Server Kurulumu ve Yapılandırılması yapılandırarak Hyper-V Failover Cluster yapısı için Quroum alanı ve Cluster Shared Volume yapılandırmasını bu sunucu üzerinde yapılandırdık.

İkinci sunucumuz Windows Server 2022 Datacenter işletim sistemine sahip W22NOD1 isimli Birinci Network Kartının IP Adresi 192.168.1.202/24 ikinci Cluster Network kartının IP Adresi 192.168.2.202/24 olarak yapılandırılmış ve üzerine Hyper-V Role ( Rolü ) ile Failover Cluster Feautures ( Özelliği ) kurulumu ve yapılandırmasını yapıyor olacağız.

Üçüncü sunucumuz Windows Server 2022 Datacenter işletim sistemine sahip W16NOD2 isimli Birinci Network Kartının IP Adresi 192.168.1.204/24 ikinci Cluster Network kartının IP Adresi 192.168.2.204/24 olarak yapılandırılmış ve üzerine Hyper-V Role ( Rolü ) ile Failover Cluster Feautures ( Özelliği ) kurulumu ve yapılandırmasını yapıyor olacağız.

Kurulum ve yapılandırmaya başlamadan önce NOD’larımız üzerinde aşağıdaki özelliklere dikkat edilmesi gerekmektedir.

 • Sunucularımızın Bölge ve Dil ayarlarının English ( United States ) olarak yapılandırılmış olması gerekmektedir.
 • Sunucularımız üzerinde Windows Firewall ya da 3.Party Firewall uygulaması varsa kurulum sırasında devre dışı duruma getirilmelidir.
 • NOD’lar üzerinde User Account Control kapatılmalıdır.
 • Hiçbir Anti-Virus yazılımının kurulmaması ve kurulu olan Anti-Virüs programlarınında devre dışı bırakılması gerekmektedir.
 • NOD’larımız üzerindeki bütün Driver, Bios, Firmware güncelleştirmelerinin yapılması ve aynı seviyede olması gerekmektedir.
 • NOD’larımız üzerindeki Windows Update’lerin yapılması ve aynı seviyede olması gerekmektedir.
 • Virtual Machine ( Sanal Makine ) ağ protokolleri ile kendi aralarında ve ya dış dünya ile haberleşmesi için en az 1 Adet daha Network Kartı olması gerekmektedir. 1 Adet Network Kartı yönetim 1 Adet Network Kartı Cluster için gereklidir.

Bu bilgileri aktardıktan sonra NOD’larımız üzerinde Hyper-V rolü ve Failover Cluster özelliğinin kurulumu ve yapılandırmasına geçebiliriz.

Öncelikle Windows Server 2022 Datacenter işletim sistemine sahip W22NOD1 isimli sunucumuz üzerinde Hyper-V rolü Failover Clustering ve Multipatch I/O özelliğinin kurulumunu yapıyor olacağız.

Windows Server 2022 Datacenter işletim sistemine sahip W22NOD1 isimli sunucumuz üzerinde aşağıdaki işlemleri tamamladık.

 • Sunucumuzun Computer name ( Bilgisayar İsmi ) düzenledik.
 • Sunucumuzun üzerinde Network Kartları üzerindeki IP Address ( IP Adresi ) yapılandırılmasını tamamladık.
 • Sunucumuzu Active Directory Domain yapısına dahil ettik.
 • Sunucumuz üzerindeki Windows Firewall kapattık.

Server Manager konsolunu açıyoruz.

Dashboard ekranın da Add roles and Features tıklıyoruz. Dilerseniz sağ üst köşedeki Manage menüsünden Add Roles and Features ile rol ekleme sihirbazını açabiliriz.

Before you begin ekranı geliyor karşımıza Hyper-V rolü Failover Clustering ve Multipatch I/O özelliğinin kurulumunu için Next diyerek devam ediyoruz.

Select Installation Type ekranın da

Role-based or feature-based insallation : Roles ( Roller ) ve Features ( Özellikler ) kurulum ve yapılandırdığımız seçenektir. Windows Server 2019 üzerinde bulunan ve ihtiyacımız olan Roles ( Rol ) ve Features ( Özellikler ) bu seçenek ile kurulum ve yapılandırmasını yapabilirsiniz.

Remote Desktop Services installation : Eski adıyla Terminal Service ( TS ) olarak bilinen ve Windows Server 2008 ile birlikte Remote Desktop Services ( RDS ) Uzak Masaüstü kurulumu ve yapılandırmasını hızlı ve standart olarak bu seçenek ile yapabilirsiniz.

Select Installation Type ekranın da biz Hyper-V rolü Failover Clustering ve Multipatch I/O özelliğinin kurulumunu yaparak yapılandıracağımız için Role-based or features-based Installation seçeneği ile Next diyerek devam ediyoruz.

Select destination server ekranın da da kurulumu hangi sunucu üzerinde yapılacak ise o sunucuyu seçmemiz gerekiyor. Biz Windows Server 2022 Datacenter işletim sistemine sahip W22NOD1 isimli sunucumuz üzerinde Hyper-V rolü Failover Clustering ve Multipatch I/O özelliğinin kurulumunu yaparak yapılandıracağımız için bu sunucumuzu seçiyoruz ve Next diyerek yapılandırmaya devam ediyoruz.

Select server roles ekranın da Hyper-V rolünün kurulumunu gerçekleştireceğimiz için Hyper-V rolünü işaretliyoruz.

Select server roles ekranın da Hyper-V rolünü seçtiğimizde Add Roles and Features Wizard ekranı geliyor karşımıza Hyper-V rolü ile birlikte Remote Server Administration Tools özelliği altında bulunan Hyper-V Management Tools özelliği altında bulunan Hyper-V Module for Windows PowerShell ve Hyper-V GUI Management Tools özelliklerinin kurulmasını gerektiğini belirtiyor.

Add Features diyerek Hyper-V rolü ile birlikte Remote Server Administration Tools özelliği altında bulunan Hyper-V Management Tools özelliği altında bulunan Hyper-V Module for Windows PowerShell ve Hyper-V GUI Management Tools özelliklerinin kurulmasını sağlıyoruz.

Select server roles ekranın da Hyper-V rolü kurulum için hazır olduğu için Next diyerek devam ediyoruz.

Select features ekranın da Hyper-V rolü ile birlikte kurulacak olan Features ( Özellik ) görüyoruz. Normalde Hyper-V rolünün kurulumu için herhangi bir Features ( Özellik ) gerekli değil ancak biz Hyper-V üzerinde Failover Cluster yapılandırmasını yapacağımız için Features ( Özellik ) ekranın da Failover Clustering ve Multipatch I/O özelliklerini de kuracağız. Bu nedenle Failover Clustering ve Multipatch I/O özelliklerinin kurulumu için işaretliyoruz.

NOT : Bizim buradaki ortamımız LAB ortamı olduğu için kullanacağımız ortak disk alanını Windows Server 2022 ISCSI Target Server Kurulumu ve Yapılandırılması ile yapacağız. Şirket ortamların da bu işleme gerek duyulmaz şirket ortamlarında genellikle HBA ile bağlı bir Storage’den disk alanı kullanarak yapılandırılır bu nedenlede kullanılan Storage bağlı olarak kendi Multipatch I/O yazılımı ya da Windows Server işletim sistemi üzerindeki özelliği Multipatch I/O özelliğinin kurulması gerekmektedir.

Select features ekranın da Failover Clustering özelliğini seçtiğimizde Add Roles and Features Wizard ekranı geliyor karşımıza Failover Clustering özelliği ile birlikte Remote Server Administration Tools özelliği altında bulunan Failover Clustering Tools altında bulunan Failover Clustering Module for Windows PowerShell ve Failover Clustering Management Tools özelliklerinin kurulması gerektiğini belirtiyor.

Add Features diyerek Failover Clustering özelliği ile birlikte Remote Server Administration Tools özelliği altında bulunan Failover Clustering Tools altında bulunan Failover Clustering Module for Windows PowerShell ve Failover Clustering Management Tools özelliklerinin kurulmasını sağlıyoruz.

Select features ekranın da Failover Clustering özelliği kurulum için hazır.

Select features ekranın da Multipath I/O özelliğini seçiyoruz.

Select features ekranın da Failover Clustering ve Multipath I/O özellikleri kurulum için hazır olduğu için Next diyerek devam ediyoruz.

Hyper-V ekranın da Hyper-V rolü ile ilgili özet bilgi ekranına göz atıp Hyper-V rolünün kurulumuna devam etmek için Next diyerek devam ediyoruz.

Create Virtual Switches ekranın da Hyper-V rolü içinde kurulumunu yapacağımız Virtual Machine ( Sanal Makine ) için Virtual Switch ( Sanal Switch ) yapılandırması yaparak  Virtual Machine ( Sanal Makine ) kendi aralarında ve ya ortamınızdaki diğer sunucular ile haberleşmesi için gerekli olan bir yapılandırmadır. Virtual Machine ( Sanal Makine ) için Virtual Switch ( Sanal Switch ) yapılandırarak Virtual Machine ( Sanal Makine ) kendi aralarında ve ya ortamınızdaki diğer sunucular ile haberleşmesi için sunucunuz üzerindeki hangi Fiziksel Network Kartı üzerinden haberleşmesi istiyorsak Fiziksel Network Kartını seçerek Virtual Switch ( Sanal Switch ) yapılandırabiliriz.

Virtual Switch ( Sanal Switch ) yapılandırmasını Hyper-V kurulumundan sonra Hyper-V Manager konsolu üzerinden yapılandırabilirsiniz. Virtual Switch ( Sanal Switch ) konusunda yeterli bilgi sahibi değilseniz bu adımda herhangi bir seçim yapmadan Next diyerek devam edebilirsiniz.

Virtual Machine Migration ekranın da söz konusu sunucumuz için Paylaşımsız Canlı Aktarım – Shared-Nothing Live Migration gönderimlerinin kabul edilip edilmeyeceği ile ilgili seçim yapabilirsiniz. Bu seçenekte daha sonra yapılandırılabilirsiniz bu nedenle Virtual Machine Migration konusunda yeteri kadar bilgi sahibi değilseniz herhangi bir seçim yapmadan Next diyerek devam edebilirsiniz.

Default Stores ekranın da Hyper-V rolü üzerinde kurulumunu yapacağımız Virtual Machine ( Sanal Makine ) kurulum işlemleri sırasında bileşen dosyalarının XML, VHD,VHDX  bulunacağı dizinleri yapılandırabilirsiniz. Kurulumunu yapacağımız her bir Virtual Machine ( Sanal Makine ) default olarak bu dizinlere kurulacaktır. Virtual Machine ( Sanal Makine ) kurulum sırasında bu dizinler dışında da farklı dizin üzerine kurulum yapma şansınız olduğunu belirtmek isterim. Biz Hyper-V Failover Cluster yapısı için Virtual Machine ( Sanal Makine ) kurulumunu sonrasında yapılandıracağımız Cluster Shared Volume dizini üzerinde kurulumunu yapacağımız için herhangi bir değişiklik yapmadan Next diyerek devam ediyoruz.

Confirm installation selections ekranın da Install diyerek Hyper-V rolünün kuruluma başlatabilriz. Hyper-V rolünün kurulumu tamamlandıktan sonra sunucumuzun otomatik olarak yeniden başlatmak için Restart the destination server automatically if required seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Eğer sunucunuz üzerinde herhangi bir Role ( Rol ) kurulumu yapıyorsanız seçmeniz gerekmektedir.

Confirm installation selections ekranın da Hyper-V rolünün kurulumu tamamlandıktan sonra sunucumuzun otomatik olarak yeniden başlaması için Restart the destination server automatically if required seçeneğini işeretliyoruz. Hyper-V rolünün kurulumu tamamlandıktan sonra sunucumuzun otomatik olarak yeniden başlayacağı bilgisini veriyor. Yes diyerek kabul ediyoruz.

Confirm installation selections ekranın da Install diyerek Hyper-V rolü Failover Clustering ve Multipatch I/O özelliklerin kurulumlarını başlatıyoruz.

Installation progress ekranın da Hyper-V rolü Failover Clustering ve Multipatch I/O özelliklerinin kurulumuna başladığını görüyoruz.

Installation progress ekranın da sunucumuz otomatik olarak yeniden başladıktan sonra Hyper-V rolü Failover Clustering ve Multipatch I/O özelliklerinin başarılı bir şekilde kurulduğunu görüyoruz.

Windows Server 2022 Datacenter işletim sistemine sahip W22NOD1 isimli sunucumuz üzerinde Hyper-V rolü Failover Clustering ve Multipatch I/O özelliklerinin kurulumunu tamamladıktan sonra şimdi Windows Server 2022 Datacenter işletim sistemine sahip W22NOD2 isimli sunucumuz üzerinde Hyper-V rolü Failover Clustering ve Multipatch I/O özelliklerinin kurulumunu yapıyor olacağız.

Windows Server 2022 Datacenter işletim sistemine sahip W22NOD2 isimli sunucumuz üzerinde Hyper-V rolü Failover Clustering ve Multipatch I/O özelliğinin kurulumunu yapıyor olacağız.

Windows Server 2022 Datacenter işletim sistemine sahip W22NOD2 isimli sunucumuz üzerinde aşağıdaki işlemleri tamamladık.

 • Sunucumuzun Computer name ( Bilgisayar İsmi ) düzenledik.
 • Sunucumuzun üzerinde Network Kartları üzerindeki IP Address ( IP Adresi ) yapılandırılmasını tamamladık.
 • Sunucumuzu Active Directory Domain yapısına dahil ettik.
 • Sunucumuz üzerindeki Windows Firewall kapattık.

Server Manager konsolunu açıyoruz.

Dashboard ekranın da Add roles and Features tıklıyoruz. Dilerseniz sağ üst köşedeki Manage menüsünden Add Roles and Features ile rol ekleme sihirbazını açabiliriz.

Before you begin ekranı geliyor karşımıza Hyper-V rolü Failover Clustering ve Multipatch I/O özelliğinin kurulumunu için Next diyerek devam ediyoruz.

Select Installation Type ekranın da

Role-based or feature-based insallation : Roles ( Roller ) ve Features ( Özellikler ) kurulum ve yapılandırdığımız seçenektir. Windows Server 2019 üzerinde bulunan ve ihtiyacımız olan Roles ( Rol ) ve Features ( Özellikler ) bu seçenek ile kurulum ve yapılandırmasını yapabilirsiniz.

Remote Desktop Services installation : Eski adıyla Terminal Service ( TS ) olarak bilinen ve Windows Server 2008 ile birlikte Remote Desktop Services ( RDS ) Uzak Masaüstü kurulumu ve yapılandırmasını hızlı ve standart olarak bu seçenek ile yapabilirsiniz.

Select Installation Type ekranın da biz Hyper-V rolü Failover Clustering ve Multipatch I/O özelliğinin kurulumunu yaparak yapılandıracağımız için Role-based or features-based Installation seçeneği ile Next diyerek devam ediyoruz.

Select destination server ekranın da da kurulumu hangi sunucu üzerinde yapılacak ise o sunucuyu seçmemiz gerekiyor. Biz Windows Server 2022 Datacenter işletim sistemine sahip W22NOD2 isimli sunucumuz üzerinde Hyper-V rolü Failover Clustering ve Multipatch I/O özelliğinin kurulumunu yaparak yapılandıracağımız için bu sunucumuzu seçiyoruz ve Next diyerek yapılandırmaya devam ediyoruz.

Select server roles ekranın da Hyper-V rolünün kurulumunu gerçekleştireceğimiz için Hyper-V rolünü işaretliyoruz.

Select server roles ekranın da Hyper-V rolünü seçtiğimizde Add Roles and Features Wizard ekranı geliyor karşımıza Hyper-V rolü ile birlikte Remote Server Administration Tools özelliği altında bulunan Hyper-V Management Tools özelliği altında bulunan Hyper-V Module for Windows PowerShell ve Hyper-V GUI Management Tools özelliklerinin kurulmasını gerektiğini belirtiyor.

Add Features diyerek Hyper-V rolü ile birlikte Remote Server Administration Tools özelliği altında bulunan Hyper-V Management Tools özelliği altında bulunan Hyper-V Module for Windows PowerShell ve Hyper-V GUI Management Tools özelliklerinin kurulmasını sağlıyoruz.

Select server roles ekranın da Hyper-V rolü kurulum için hazır olduğu için Next diyerek devam ediyoruz.

Select features ekranın da Hyper-V rolü ile birlikte kurulacak olan Features ( Özellik ) görüyoruz. Normalde Hyper-V rolünün kurulumu için herhangi bir Features ( Özellik ) gerekli değil ancak biz Hyper-V üzerinde Failover Cluster yapılandırmasını yapacağımız için Features ( Özellik ) ekranın da Failover Clustering ve Multipatch I/O özelliklerini de kuracağız. Bu nedenle Failover Clustering ve Multipatch I/O özelliklerinin kurulumu için işaretliyoruz.

NOT : Bizim buradaki ortamımız LAB ortamı olduğu için kullanacağımız ortak disk alanını Windows Server 2022 ISCSI Target Server Kurulumu ve Yapılandırılması ile yapacağız. Şirket ortamların da bu işleme gerek duyulmaz şirket ortamlarında genellikle HBA ile bağlı bir Storage’den disk alanı kullanarak yapılandırılır bu nedenlede kullanılan Storage bağlı olarak kendi Multipatch I/O yazılımı ya da Windows Server işletim sistemi üzerindeki özelliği Multipatch I/O özelliğinin kurulması gerekmektedir.

Select features ekranın da Failover Clustering özelliğini seçtiğimizde Add Roles and Features Wizard ekranı geliyor karşımıza Failover Clustering özelliği ile birlikte Remote Server Administration Tools özelliği altında bulunan Failover Clustering Tools altında bulunan Failover Clustering Module for Windows PowerShell ve Failover Clustering Management Tools özelliklerinin kurulması gerektiğini belirtiyor.

Add Features diyerek Failover Clustering özelliği ile birlikte Remote Server Administration Tools özelliği altında bulunan Failover Clustering Tools altında bulunan Failover Clustering Module for Windows PowerShell ve Failover Clustering Management Tools özelliklerinin kurulmasını sağlıyoruz.

Select features ekranın da Failover Clustering özelliği kurulum için hazır.

Select features ekranın da Multipath I/O özelliğini seçiyoruz.

Select features ekranın da Failover Clustering ve Multipath I/O özellikleri kurulum için hazır olduğu için Next diyerek devam ediyoruz.

Hyper-V ekranın da Hyper-V rolü ile ilgili özet bilgi ekranına göz atıp Hyper-V rolünün kurulumuna devam etmek için Next diyerek devam ediyoruz.

Create Virtual Switches ekranın da Hyper-V rolü içinde kurulumunu yapacağımız Virtual Machine ( Sanal Makine ) için Virtual Switch ( Sanal Switch ) yapılandırması yaparak  Virtual Machine ( Sanal Makine ) kendi aralarında ve ya ortamınızdaki diğer sunucular ile haberleşmesi için gerekli olan bir yapılandırmadır. Virtual Machine ( Sanal Makine ) için Virtual Switch ( Sanal Switch ) yapılandırarak Virtual Machine ( Sanal Makine ) kendi aralarında ve ya ortamınızdaki diğer sunucular ile haberleşmesi için sunucunuz üzerindeki hangi Fiziksel Network Kartı üzerinden haberleşmesi istiyorsak Fiziksel Network Kartını seçerek Virtual Switch ( Sanal Switch ) yapılandırabiliriz.

Virtual Switch ( Sanal Switch ) yapılandırmasını Hyper-V kurulumundan sonra Hyper-V Manager konsolu üzerinden yapılandırabilirsiniz. Virtual Switch ( Sanal Switch ) konusunda yeterli bilgi sahibi değilseniz bu adımda herhangi bir seçim yapmadan Next diyerek devam edebilirsiniz.

Virtual Machine Migration ekranın da söz konusu sunucumuz için Paylaşımsız Canlı Aktarım – Shared-Nothing Live Migration gönderimlerinin kabul edilip edilmeyeceği ile ilgili seçim yapabilirsiniz. Bu seçenekte daha sonra yapılandırılabilirsiniz bu nedenle Virtual Machine Migration konusunda yeteri kadar bilgi sahibi değilseniz herhangi bir seçim yapmadan Next diyerek devam edebilirsiniz.

Default Stores ekranın da Hyper-V rolü üzerinde kurulumunu yapacağımız Virtual Machine ( Sanal Makine ) kurulum işlemleri sırasında bileşen dosyalarının XML, VHD,VHDX  bulunacağı dizinleri yapılandırabilirsiniz. Kurulumunu yapacağımız her bir Virtual Machine ( Sanal Makine ) default olarak bu dizinlere kurulacaktır. Virtual Machine ( Sanal Makine ) kurulum sırasında bu dizinler dışında da farklı dizin üzerine kurulum yapma şansınız olduğunu belirtmek isterim. Biz Hyper-V Failover Cluster yapısı için Virtual Machine ( Sanal Makine ) kurulumunu sonrasında yapılandıracağımız Cluster Shared Volume dizini üzerinde kurulumunu yapacağımız için herhangi bir değişiklik yapmadan Next diyerek devam ediyoruz.

Confirm installation selections ekranın da Install diyerek Hyper-V rolünün kuruluma başlatabilriz. Hyper-V rolünün kurulumu tamamlandıktan sonra sunucumuzun otomatik olarak yeniden başlatmak için Restart the destination server automatically if required seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Eğer sunucunuz üzerinde herhangi bir Role ( Rol ) kurulumu yapıyorsanız seçmeniz gerekmektedir.

Confirm installation selections ekranın da Hyper-V rolünün kurulumu tamamlandıktan sonra sunucumuzun otomatik olarak yeniden başlaması için Restart the destination server automatically if required seçeneğini işeretliyoruz. Hyper-V rolünün kurulumu tamamlandıktan sonra sunucumuzun otomatik olarak yeniden başlayacağı bilgisini veriyor. Yes diyerek kabul ediyoruz.

Confirm installation selections ekranın da Install diyerek Hyper-V rolü Failover Clustering ve Multipatch I/O özelliklerin kurulumlarını başlatıyoruz.

Installation progress ekranın da Hyper-V rolü Failover Clustering ve Multipatch I/O özelliklerinin kurulumuna başladığını görüyoruz.

Installation progress ekranın da sunucumuz otomatik olarak yeniden başladıktan sonra Hyper-V rolü Failover Clustering ve Multipatch I/O özelliklerinin başarılı bir şekilde kurulduğunu görüyoruz.

Hyper-V Failover Cluster yapılandırmasına başlamadan önce Windows Server 2022 Datacenter işletim sistemine sahip W22NOD1 ve W22NOD2 isimli sunucularımız üzerinde aşağıdaki işlemleri tamamladık.

 • Sunucularımızın Computer name ( Bilgisayar İsmi ) düzenledik.
 • Sunucularımız üzerinde Network Kartları üzerindeki IP Address ( IP Adresi ) yapılandırılmasını tamamladık.
 • Sunucularımızı Active Directory Domain yapısına dahil ettik.
 • Sunucumuz üzerindeki Windows Firewall kapattık.
 • Sunucularımız üzerinde Hyper-V rolü Failover Clustering ve Multipatch I/O özelliklerinin kurulumlarını tamamladık.
 • Sunucularımız üzerinde Quorum ve Cluster Shared Volume alanlarının bağlantılarını tamamladık.

Hyper-V Failover Cluster ortamı için gerekli olan Quorum ve Cluster Shared Volume alanlarını Windows Server 2022 ISCSI Target Server üzerinde yapılandırmıştık.

Hyper-V Failover Cluster yapılandırması öncesinde gerekli yapılandırmaları tamamladıktan sonra Hyper-V Failover Cluster yapılandırmasını başlatabiliriz.

Administrative Tools menüsü altında bulunan Failover Cluster Manager konsolu açıyoruz.

Failover Cluster Manager konsolun da Failover Cluster Manager üzerinde sağ tuş Create Cluster seçeneğine tıklayarak ya da Actions menüsü altında bulunan Create Cluster seçeneğine tıklayarak Failover Cluster yapılandırmasını başlatıyoruz.

Before You Begin bilgi ekranı geliyor karşımıza Hyper-V Failover Cluster yapılandırmasına devam etmek için Next diyerek devam ediyoruz.

Select Servers ekranın da Hyper-V Failover Cluster yapısına dahil edeceğimiz sunucularımızı Enter server name bölümüne sunucularımızın Computer name ( Bilgisayar İsmi ) yazdıktan sonra Add diyerek ekleyebiliriz.

Select Servers ekranın da Hyper-V Failover Cluster yapısına dahil edeceğimiz sunucularımızı Enter server name bölümün de Browse diyerek Active Directory Domain yapısı üzerinde arayarak ekleyebiliriz.

Select Servers ekranın da Hyper-V Failover Cluster yapısına dahil edeceğimiz Windows Server 2022 Datacenter işletim sistemine sahip W22NOD1 isimli sunucumuzu Enter server name bölümüne Computer name ( Bilgisayar İsmi ) yazarak ekleyeceğiz.

Windows Server 2022 Datacenter işletim sistemine sahip W22NOD1 isimli sunucumuzu Hyper-V Failover Cluster yapısına dahil ediyoruz.

Select Servers ekranın da Enter server name bölümüne Windows Server 2022 Datacenter işletim sistemine sahip W22NOD1 isimli sunucumuzun Computer name ( Bilgisayar İsmi ) yazıyoruz ve Add diyoruz.

Select Servers ekranın da Windows Server 2022 Datacenter işletim sistemine sahip W22NOD1 isimli sunucumuzun Selected servers bölümüne geldiğini görüyoruz.

Windows Server 2022 Datacenter işletim sistemine sahip W22NOD1 isimli sunucumuzu Hyper-V Failover Cluster yapılandırması için ekledikten sonra Windows Server 2022 Datacenter işletim sistemine sahip W22NOD2 isimli sunucumuzu Hyper-V Failover Cluster yapısına dahil ediyoruz.

Select Servers ekranın da Windows Server 2022 Datacenter işletim sistemine sahip W22NOD2 isimli sunucumuzu Browse diyerek Active Directory Domain yapısında arayarak ekleyeceğiz. 

Select Computers ekranın da Windows Server 2022 Datacenter işletim sistemine sahip W22NOD2 isimli sunucumuzu Enter the object names to select bölümüne sunucumuzun Computer name ( Bilgisayar İsmi ) yazarak Check Names diyerek bulabiliriz ya da Advanced seçeneğine tıklayarak seçebiliriz.

Select Computers ekranın da Windows Server 2022 Datacenter işletim sistemine sahip W22NOD2 isimli sunucumuzu Enter the object names to select bölümüne sunucumuzun Computer name ( Bilgisayar İsmi ) yazıyoruz ve Check Names diyerek buluyoruz.

Select Computers ekranın da Windows Server 2022 Datacenter işletim sistemine sahip W22NOD2 isimli sunucumuzu Enter the object names to select bölümüne sunucumuzun geldiğiniz görüyoruz. OK diyerek Select Computers ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamlıyoruz.

Select Servers ekranın da Windows Server 2022 Datacenter işletim sistemine sahip W22NOD1 ve W22NOD2 isimli sunucularımız Failover Cluster yapılandırması için ekledikten sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Validation Warning ekranın da Hyper-V Failover Cluster yapısını yapılandırmasına geçmeden önce Windows Server 2022 Datacenter işletim sistemine sahip W22NOD1 ve W22NOD2 isimli sunucularımız üzerindeki Hyper-V Failover Cluster yapılandırması için gerekli olan Role ( Rol ) ve Features ( Özellik ) kurulumlarını, sunucularımız üzerinde donanım ve yazılım seviyelerini ve Hyper-V Failover Cluster yapısının yapılandırılması için gerekli olan gereksinimlerinin kontrol ve test edilmesi gerektiği uyarısını alıyoruz. Hyper-V Failover Cluster yapısını yapılandırmadan önce bu kontrolleri ve testlerin yapmanızı önemle tavsiye edilmektedir. Validation Warning ekranın da yapılacak olan kontroller ve testler ile sunucularınız üzerinde herhangi bir kurulum ve yapılandırma da eksik varsa gerekli kontrollerden ve testlerden sonra çıkacak olan rapor üzerinden kontrol ederek Hyper-V Failover Cluster yapısını yapılandırmak için bir sorun varsa düzeltebilirsiniz.

Validation Warning ekranın da Yes, When I click Next, run configuration validation tests, and then return the process of creating the cluster seçeneği seçiyoruz Next diyerek Hyper-V Failover Cluster yapısını kontrol etmesi için başlatıyoruz.

Before You Begin bilgi ekranı geliyor karşımıza Hyper-V Failover Cluster yapısını yapılandırmasını kontrol ve test etmek için Next diyerek devam ediyoruz.

Testing Options ekranın da

Run all tests (recommended) seçeneği ile Hyper-V Failover Cluster yapısını yapılandırma öncesinde sunucularımız üzerinde bütün kontrolleri ve testleri yapabilirsiniz.

Run only test I select seçeneği ile Hyper-V Failover Cluster yapısını yapılandırma öncesinde sunucularımız üzerinde sizin belirlediğiniz kontrolleri ve testleri yapabilirsiniz.

Testing Options ekranın da Hyper-V Failover Cluster yapılandırması öncesinde bütün kontrolleri ve testleri yaparak Hyper-V Failover Cluster yapılandırma sırasında herhangi bir sorunla karşılaşmamak için Run all tests (recommended) seçeneğini seçiyoruz ve Hyper-V Failover Cluster yapılandırması öncesinde bütün kontrolleri ve testleri başlatmak için Next diyerek devam ediyoruz.

Confirmation ekranın da Hyper-V Failover Cluster yapılandırması için sunucularımız üzerinde yapılacak olan bütün kontrollerin ve testlerin bir listesini görüyoruz.

Confirmation ekranın da Hyper-V Failover Cluster yapılandırması için sunucularımız üzerinde yapılacak olan bütün kontrollerin ve testlerin listesini kontrol ettikten sonra kontrolleri ve testleri başlatmak için Next diyoruz.

Validating ekranın da Hyper-V Failover Cluster yapılandırması için sunucular üzerinde kontrollerin ve testlerin başladığını görüyoruz.

Summary ekranın da Hyper-V Failover Cluster yapılandırması için yapılan kontrollerin ve testlerin raporunu görüyoruz.

Summary ekranın da bütün kontrollerin ve test adımlarını Success olarak görüyorsunuz. Hyper-V Failover Cluster yapılandırması için herhangi bir sorun yoktur. Eğer herhangi bir adım da hata alırsanız ilgili hatayı detaylı olarak kontrol ederek düzettikten sonra kontrolleri ve testeri tekrar başlatabilirsiniz.

Summary ekranın da Validate Software Update Levels adımın da Warnings olarak görüyoruz. Ancak Hyper-V Failover Cluster yapılandırması için herhangi bir sorun oluşturmamaktadır.

Summary ekranın da View Report diyerek Hyper-V Failover Cluster yapılandırması için Failover Cluster Validation Report ekranı açarak ayrıntılı bir şekilde kontrolleri ve testleri inceleyebilirsiniz.

Failover Cluster Validation Report ekranı geliyor karşımıza.

Validate Software Update Levels adımın da Warnings olarak görüyoruz. Ancak Hyper-V Failover Cluster yapılandırması için herhangi bir sorun oluşturmamaktadır. Validate Software Update Levels adımın da sunucularımız üzerinde bazı Windows Update’lerin yapılmadığıyla ilgili bir uyarı alıyoruz.

Summary ekranın da Hyper-V Failover Cluster yapılandırması için gerekli kontrolleri ve testleri tamamladıktan sonra Finish diyerek Validate a Configuration Wizard ekranını kapatıyoruz.

Access Point for Administering the Cluster ekranı geliyor karşımıza Hyper-V Failover Cluster yapılandırması için gerekli kontrolleri ve testleri tamamladıktan sonra Hyper-V Failover Cluster yapılandırması için Cluster name ve Address bölümlerini yapılandırmamız gerekiyor.

Access Point for Administering the Cluster ekranın da Cluster Name bölümüne Hyper-V Failover Cluster yapımız için bir isim belirliyoruz. Address bölümüne Hyper-V Failover Cluster yapımız için bir IP Address ( IP Adresi ) belirliyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

NOT : Burada yapılandıracağınız Cluster name yapılandırması Active Directory Domain yapısı üzerinde kullanılmaması ve Address bölümünde yapılandırdığınız IP Address ( IP Adresi ) Network ortamınız da kullanılmıyor olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Confirmation ekranın da Cluster bölümün de Hyper-V Failover Cluster yapımızın ismini FOCLUSTER, Node bölümün de Hyper-V Failover Cluster yapımıza dahil olacak olacak olan Windows Server 2022 Datacenter işletim sistemine sahip W22NOD1 ve W22NOD2 isimli sunucumularımızı, Cluster registration bölümünde DNS Server ve Active Directory Domain yapısı üzerinde gerekli yapılandırmanın yapılacağını görüyoruz. Add all eligible storage to the cluster seçeneği ile uygun olan bütün Storage alanlarının Hyper-V Failover Cluster yapımıza dahil edilecektir.

Confirmation ekranın da IP Address bölümünde Hyper-V Failover Cluster yapımızın IP Address ( IP Adresi ) bilgisini görüyoruz.

Confirmation ekranın da gerekli yapılandırmayı kontrol ettikten sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Creating New Cluster ekranın da Hyper-V Failover Cluster yapımızın yapılandırmaya başlandığını görüyoruz.

Summary ekranın da Hyper-V Failover Cluster yapımızın yapılandırma işleminin sorunsuz bir şekilde tamamlandığını görüyoruz.

Summary ekranın da View Report diyerek Create Cluster ekranı açarak ayrıntılı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Create Cluster ekranı geliyor karşımıza.

Summary ekranın da gerekli kontrolleri tamamladıktan sonra Finish diyerek Create Cluster Wizard ekranını kapatıyoruz.

Failover Cluster Manager konsolu üzerinde yapılandırdığımız Hyper-V Failover Cluster yapımızla ilgili Summary of Cluster FOCLUSTER bölümün de Hyper-V Failover Cluster ile ilgili bilgilerin geldiğini görüyoruz.

Failover Cluster Manager konsolun da Roles bölümünü görüyoruz.

Failover Cluster Manager konsolun da Nodes bölümünde Windows Server 2022 Datacenter işletim sistemine sahip W22NOD1 ve W22NOD2 isimli sunucumularımızı görüyoruz.

Failover Cluster Manager konsolun da Storage seçeneği altında Disks bölümün de Quorum ve Cluster Shared Volume disklerimizi görüyoruz.

Failover Cluster Manager konsolun da Network bölümün de Cluster and Client ve Cluster Only Network’lerimizi görüyoruz.

 

 

Başka bir yazımızda görüşmek üzere….

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top