Bir Kullanıcının Kurum Dışına E-Posta Gönderiminin Yasaklanması

Merhaba

Daha önceki yazılarımızda Windows Server 2012 R2 Üzerinde Exchange Server 2016 Kurulum Gereksinimleri, Windows Server 2012 R2 Üzerinde Exchange Server 2016 Kurulumu ve Windows Server 2016 Üzerinde Exchange Server 2016 Kurulum Gereksinimleri, Windows Server 2016 Üzerinde Exchange Server 2016 Kurulumu yazılarını sizlerle paylaşmıştım . Bu yazımızda da ortamımızda bulunan bir kullanıcının kurum dışına E-Posta Gönderiminin yasaklanması anlatıyor olacağız. Bazen firma ya da kurum içerisinde çalışan personelinizin kurum dışarısına E-posta göndermemesi gereken durumlar olabilir. Bu durumda o kişinin dışarıdan E-posta alabilir, kurum ya da firma içerisine gönderebilir lakin kurum dışına gönderememesi için yapılandıracağımız bir Rule ( Kural ) ile işlemi sağlayabilirsiniz.

Exchange admin center üzerinde mail flow menüsü altinda bulunan rules sekmesine tıklıyoruz.

Exchange admin center üzerinde mail flow menüsü altinda bulunan rules sekmesinde + tıklıyoruz ve Create a new rule… diyoruz.

Karşımıza gelen new rule ekranında kuralınıza bir isim veriyoruz.

Apply this rule if.. kısmını açıyoruz ve The sender is.. seçiyoruz. Burada oluşturacağımız Rule ( Kural )’ın seçtiğimiz kişi için uygulanmasını seçmiş oluyoruz.

Select Members ekranında Rule ( Kural )’ın uygulanacağı kullanıcımızı seçiyoruz ve OK diyoruz.

Kullanıcımız seçtikten sonra More options tıklıyoruz ve new rule ekranıdan daha fazla seçenek açılmasını sağlıyoruz.

Açılan ekranda add condition tıklıyoruz. Bu şekilde birden fazla şeçenek ekleyerek istediğiniz şekilde başka kurallarda ekleyebilirsiniz.

İkinci şeçenek olarak The recipient… seçeneğini altında is external/internal seçeneğini seçiyoruz.

Karşımıza gelen select recipient location ekranında karşınıza çıkan seçeneklerden Outside the organization seçeneğini seçiyoruz. Bu seçenek ile ilgili kullanıcının şirket dışına yani Organizasyon dışındaki kişilere giden e-postaların seçilmesini sağlamaktır.

Do following… kısmında ise yapılan seçimler sonrasında yapılacak işlemleri belirtmeniz içindir. Burada bir çok seçenek tanımlayabilirsiniz. Bunlardan bazıları E-postayı iletme, E-postayı reddetme, imza uygulama, alıcı ekleme gibi kurallardır.

Do following… kısmında Block the message.. seçeneğini seçiyoruz. Açılan seçeneklerde kullanıcıya herhangi bir bilgi vermek istemiyorsanız Delete the message without notifying anyone seçeneğini seçiyoruz.

new rule ekranında yapılandırmış olduğumuz kuralımız aşağıdaki gibi gözükmektedir.

new rule ekranında aşağı doğru indiğinizde ise kural ile ilgili daha fazla seçeneğe görebilirsiniz. Uygulanma şekli, Uygulama Tarihi ve Saati, Başka kural uygulanıp uygulanmayacağı gibi seçeneklerden yapılandırabilirsiniz. Oluşturmuş olduğumuz bu kuralda tüm e-posta trafiği süresiz bir şekilde yasaklanacaktır. Save butonuna basarak kuralımızı kaydediyoruz.

Exchange admin center üzerinde mail flow menüsü altında bulunan rules sekmesine oluşturmuş olduğumuz kuralın geldiğini görüyoruz.

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

 

Back To Top