Exchange Server 2013 User Ekleme İşlemleri

Merhaba

Daha önceki yazimizdak Windows Server 2012 R2 üzerinde Exchange Server 2013 kurulumu için gerekli olan yapılandırmayi ve Windows Server 2012 R2 üzerinde Exchange Server 2013 kurulumunu yapmıştim.

Bundan sonraki yazilarimizda Exchange Server 2013 kurulumdan sonra gerekli olan yapılandırma adimlarini sizlerle paylaşıyor olacağım. Exchange Server 2013 yapılandırma adimlarindan biri olan Exchange Server 2013 üzerinde Send Connector,Exchange Server 2013 üzerinde Accepted domain yapılandırması ve Exchange Server 2013 E-Mail Address Policies Yapılandırması yazisini paylaşmiştim aslinda sizlerle. Bu yazimizda da Exchange Server 2013 üzerinde User ( Kullanıcı ) ekleme işlemini anlatiyor olacağım.

Exchange Server yapısı ortamimizdaki Active Directory Domain Services rolü ile birlikte replike bir şekilde çalışmaktadir.Yani ortamimizda bulunan Active Directory Domain Services rolü üzerinde yaşanabilecek herhangi bir sorunda ortamimizdaki Exchange Server sunucumuzda da sorun yaşamamiza neden olacaktir.

Exchange Server 2007 öncesinde, Active Directory yapısı üzerinde oluşturulan bir User ( Kullanıcı ) için Exchange Server üzerinde direkt olarak Mailbox eklemekte ve Exchange Server konsolu üzerinde görüntülenmekteydi. Exchange Server 2007 ve Exchange Server 2010 üzerinde bu işlem tam tersi olarak karşımıza çıktı. Exchange Server 2007 ve Exchange Server 2010 konsolu üzerinde oluşturulan bir User ( Kullanıcı ) Active Directory Users and Computers konsolunda görünmektedir. Ancak Active Directory Users and Computers konsolu üzerinde oluşturmuş olduğumuz bir User ( Kullanıcı ) için Exchange Server 2007 ve Exchange Server 2010 konsolu üzerinde bir Mailbox yapılandırmamiz gerekmektedir.

Şimdi Exchange Server 2013 üzerinde User ( Kullanıcı ) ekleme işlemine başlayabiliriz. Ben bu yazimda Active Directory ortaminda var olan bir kullanıcıya Mailbox açılmasini ve Exchange Server 2013 üzerinde Active Directory ortaminda olmayan yeni bir User ( Kullanıcı ) için Mailbox açma adimlarini anlatiyor olacağım.

Exchange Server 2013 sunucumuz üzerinde Internet tarayıcıma adres satirina https://localhost/ecp yaziyorum ve Exchange Admin Center açıyoruz.

Sertifika hatasi veriyor Contiune to this website ( not recommended ) diyerek açılmasini sağlıyoruz.

1

Karşımıza Outlook Web App geliyor. Karşımıza gelen bu ekranda domain\user name ve password yaziyoruz ve sign in diyoruz.

2

Exchange Admin Center üzerinde recipients sekmesi altinda mailboxes bölüme geliyoruz.

3

+ ( Artı ) tuşuna basarak yapılandırma işlemine başlıyoruz.

4

new user mailbox ekrani geliyor karşımıza Alias bölümüne bir isim belirlememiz gerekir.

5

Ben ortamimdaki Active Directory yapısındaki mevcut bir User ( Kullanıcı ) için Mailbox açacağım için Existing User bölümüne geliyoruz ve Browse diyoruz.

6

Select User – Entire Forest ekrani geliyor karşımıza daha önce Active Directory ortaminda oluşturmuş olduğum Baki CUBUK isimli kullanıcıyı seçiyoruz ve ok diyoruz.

7

new user mailbox ekranina tekrar geldiğimizde save diyerek yapılandırmayi tamamliyoruz.

8

Exchange Admin Center üzerinde recipients sekmesi altinda mailboxes bölümde tekrar geldiğimizde Active Directory ortaminda daha önceden oluşturmuş olduğumuz Baki CUBUK ismindeki User ( Kullanıcı ) için Mailbox açıldığını görüyoruz.

9

Yukarida ortamimizdaki Active Directory yapısındaki mevcut bir User ( Kullanıcı ) için Mailbox açmıştık. Şimdi ise Active Directory ortaminda bulunmayan bir User ( Kullanıcı ) için Exchange admin center üzerinde Mailbox açmayi anlatiyor olacağım.

+ ( Artı ) tuşuna basarak yapılandırma işlemine başlıyoruz.

new user mailbox ekrani geliyor karşımıza Alias bölümüne bir isim belirlememiz gerekir.

10

Bu sefer Active Directory yapısındaki olmayan yeni bir User ( Kullanıcı ) için Mailbox açacağız bunun için New User bölümüne geliyoruz.

11

First Name ve Last Name gibi bölümlerine açacağımız kullanıcının bilgilerini yaziyoruz.

12

Organizational unit bölümünde açacağımız User ( Kullanıcı ) Active Directory ortaminda hangi Organize Unit ( OU ) altinda açılacağını seçmek için Browse diyoruz.

13

select an organizational unit ekrani geliyor bu ekranda Active Directory ortaminda bulunan Organize Unit ( OU ) görüyoruz.

14

select an organizational unit ekraninda açacağımız User ( Kullanıcı ) Active Directory ortaminda hangi Organize Unit ( OU ) altinda açılacak ise onu seçiyoruz ve ok diyoruz.

15

User logon name bölümüne kullanıcımızın Active Directory ortamindaki kullanıcımız için Logon Name,New Password ve Confirm Password bilgilerini yaziyoruz ve save diyoruz.

17

Exchange Admin Center üzerinde recipients sekmesi altinda mailboxes bölümde tekrar geldiğimizde Exchange Admin Center üzerinde oluşturmuş olduğumuz Toprak CORBACI ismindeki User ( Kullanıcı ) için Mailbox açıldığını görüyoruz.

18

 

 

Başka bir yazimida görüşmek dileğiyle…

 

Bir yanıt yazın

Back To Top