Exchange Server 2019 Bakımı

Merhaba

Microsoft Exchange Server Team Bloğ’unda yayınlanan mesajda Cumulative Update 14 versiyonunun Ocak ayında yayınlanacağını duyurdu.

Geçen yıl, Exchange Server için hizmet modelimizde yaptığımız değişiklikleri duyurarak, her takvim yılının ilk ve ikinci aylarında yayınlanacak ve genel hedef yayın tarihleri Mart ve Eylül olacak şekilde yılda iki Cumulative Updates (CU) oluşan bir hizmet temposuna geçtik. Yayınlama tarihlerimiz, yük ve kalitenin yanı sıra SU yayınlamak gibi öncelikli olabilecek diğer işlere göre belirlenmektedir.

Bugün, Kasım ayına 2 haftadan az bir süre kaldığı ve aralık ayında SU yayınlamadığımız için 2023 yılının ikinci yarısında SU yayınlanmayacağını duyuruyoruz. Geçen yıl da benzer bir yaklaşım sergilemiştik.

Yayınlanacak yalnızca iki CU daha var ve her ikisi de yalnızca Exchange Server 2019 için: CU14 (Cumulative Updates 14) ve CU15 (Cumulative Updates 15), yani H1 2024 ve H2 2024.

CU14’ün yayınlanma tarihi bu yıldan gelecek yılın başlarına kaydı. Şimdi muhtemelen Ocak 2024’te yayınlanacak.  CU14 yayınlandığında, TLS 1.3 desteği, bir S/MIME kontrol düzeltmesi, varsayılan olarak Genişletilmiş Koruma ve daha fazlası dahil olmak üzere çok sayıda iyilik içerecektir.

CU14 Ocak ayında yayınlandığında, 9 Ocak’tan sonra olacak, bu da Exchange 2019 için ana akım desteğin sona ermesinden sonra iki CU sunacağımız anlamına geliyor.  Bu durum kafa karıştırıcı olabilir ve her zaman genişletilmiş destek kapsamındaki ürünlerin CU almadığını söylerken neden genişletilmiş destek kapsamındaki bir ürün için CU yayınladığımızı merak edebilirsiniz.

Burada bir nüans var. Exchange 2019’u örnek olarak kullanırsak, ana akım desteğin sonu 9 Ocak 2024’tür.  Bu, CU’ların yayınlanması için son tarih değildir.  9 Ocak 2024, bir hata düzeltmesi veya Tasarım Değişikliği İsteği (DCR) talep edebileceğiniz ve Exchange ekibinin bunu değerlendirmesini sağlayabileceğiniz son tarihtir. Hata düzeltmeleri ve DCR taleplerini 9 Ocak’a kadar kabul edeceğiz.  Bu tarihten sonra yalnızca güvenlik düzeltmelerini dikkate alacağız. Ocak 9’da veya öncesinde yapılan tüm başvurular kabul edilecektir. Ve düzeltmek için biraz zamana ihtiyacımız olabilir.

Bu nedenle, ana akım destek sona erdikten aylar sonra bir güncelleme yayınlamamız gerekebilir. Bu durumda, ana desteğin sona ermesinden sonra bir değil iki CU yayınlayacağız. Bu sadece müşterilerimize verdiğimiz sözleri yerine getirmektir.

 

Kaynak : Servicing Exchange Server 2019

Bir yanıt yazın

Back To Top