Microsoft Azure Domain Name Server

Merhabalar,

Bu yazımızda Microsoft Azure platform üzerinde kullanabileceğimiz servislerden biri olan Domain Name Server ( DNS ) hizmeti hakkında bilgilendirme yapacağım. Daha önce PowerShell arayüzünde yapabildğimiz Zone oluşturma ve Kayıt ekleme işlemlerinizi artık Microsoft Azure Portal üzerinden çok daha kolay bir şekilde yapabiliyoruz.

Domain Name Server ( DNS ) Nedir?

İnternet üzerindeki herhangi bir web sitesi veya hizmetin arkasında bir IP adresi bulunmaktadır. İnternet dünyasında IP Address ( IP Adres ) ile işlem yapmak daha zor olduğu için kolaylık olarak IP Address ( IP Adres )’lere isimler tanımlanmaktadır. Örneğin , www.microsoft.com web sitesine girdiğimizde 134.170.185.46 IP adresi üzerinden hizmet verilmektedir. Domain Name Server ( DNS ) hizmeti ile ismi IP Address ( IP Adres )’ye çözme işlemini yapabiliyoruz. Bu yüzden Domain Name Server ( DNS ) internet dünyası için olmazsa olmazlardandır.

Microsoft Azure Domain Name Server ( DNS ) ise Microsoft alt yapısını kullanarak isim çözümlemesini sağlayan etki alanlarının Domain Name Server ( DNS ) hizmetlerini barındırmaktadır. Microsoft Azure Domain Name Server ( DNS ) Servisi ile Domain Name Server ( DNS ) kayıtlarınızı yönetebilirsiniz. Microsoft Azure Domain Name Server ( DNS ) Global bir ağda hizmet vermektedir. Global olması sebebi ile Domain Name Server ( DNS ) sorgularında çok hızlı dönüşler alabilmektesiniz. Microsoft Azure Domain Name Server ( DNS ) hizmeti Azure Resource Manager ( ARM ) altyapısı ile çalışmaktadır. Microsoft Azure Domain Name Server ( DNS ) üzerinden etki alanı register işlemi maalesef yapamıyorsunuz. Sadece etki alanlarınızın Domain Name Server ( DNS ) yönetimini Microsoft Azure Domain Name Server ( DNS ) servisi üzerinden yapabiliriz. Microsoft Azure Domain Name Server ( DNS ) Servisi ile ( A,AAAA,CNAME,MX,NS,SRV,TXT ) kayıtlarını oluşturabilirsiniz.

Microsoft Azure Domain Name Server ( DNS ) Servisi ile kazanımlarınız,

Güncellemeleriniz de beklemeyin: Lokal hosting firmalarından aldığımız hizmetlerde yaşadığımız sıkıntılardan birisi güncellemelerde yaşadığımız bekleme süreleridir.Microsoft Azure Domain Name Server ( DNS ) üzerinde yeni bir kayıt eklediğiniz de sadece bir kaç dakika da güncellenir. Böylece kritik zamanlarda güncellemeler için beklemek zorunda değilsiniz.

 

031816_1958_2

 

 

 

 

 

Global bir DNS sunucu ağı kullanın:

Microsoft Domain Name Server ( DNS ) Sunucuları global bir network üzerinde olduğu için yüksek kullanılabilirlik sağlamaktadır. Microsoft’un Azure Domain Name Server ( DNS ) Sunucuları 16 veri merkezi ile hizmet vermektedir. Bu sayede performans ve erişilebilirlik konusunda üst düzey bir hizmet sunabilmektedir.
031816_1958_3

 

 

 

 

 

Yüksek hızlı DNS sorguları: Mİcrosoft Azure Domain Name Server ( DNS ) Servisi ile uygulamalarınız ve web siteleriniz için çok yüksek hızlı Domain Name Server ( DNS ) sorguları yapabilirsiniz. Bu sayede hizmetleriniz son kullanıcılar tarafından çok daha hızlı bir şekilde kullanabilmektedir. Şirketlerde yaşadğımız sıkıntılardan biride yapmış olduğumuz sorgulara verilen gecikmeli cevaplardır. Bir internet sitesi yada uygulamalanın açılması için Domain Name Server ( DNS ) sorgularında gecikme yaşamak zorunda değilsiniz.

031816_1958_4

 

 

 

 

 

DNS uygulamalarınızı Azure DNS ile yakın tutun: Domain Name Server ( DNS ) hizmeti ile çalışan bir web hizmetininiz olduğunu ve bu hizmeti Microsoft Azure üzerinde bir Virtual Machine ( Sanal Makine ) tutabilir. Aynı zamanda Domain Name Server ( DNS ) yönetiminide Microsoft Azure Domain Name Server ( DNS ) Servisi ile beraber yaptığınız da uygulamalarınız da çok yüksek hızlı erişim ve kullanılabilirlik sağlayabilirsiniz.

031816_1958_5

 

 

 

 

 

Başka bir yazimizda görüşmek dileğiyle…

 

Back To Top