Microsoft Exchange Server 2019 User Mailbox Boyutu Yapılandırması

Merhaba

Daha önceki yazılarımız da Windows Server 2019 Üzerinde Exchange Server 2019 Kurulum Gereksinimleri için gerekli olan Web Server (IIS) rolü, Features ( Özellik ) ve gerekli olan yazılımların kurulumlarını, Windows Server 2019 Üzerinde Exchange Server 2019 KurulumuMicrosoft Exchange Server 2019 Send Connector Yapılandırması, Microsoft Exchange Server 2019 Accepted Domain YapılandırmasıMicrosoft Exchange Server 2019 Email Address Policy Yapılandırması, Microsoft Exchange Server 2019 Owa Login Yapılandırılması, Microsoft Exchange Server 2019 Mailbox Database Yapılandırması ve Microsoft Exchange Server 2019 Cumulative Update 8 Kurulumu sizlerle paylaşmıştık.

Bir önceki yazımızda da Exchange Server 2016 Mailbox Boyutu Yapılandırmasını anlatmiştim. Microsoft Exchange Server 2019 kurulduktan sonra her User ( Kullanıcı ) için Mailbox Boyutu Default olarak 2 Gigabyte ( GB ) olarak gelmektedir. Bu yazımızda Microsoft Exchange Server 2019 üzerindeki sadece bir User ( Kullanıcı ) için Mailbox Boyutlarını yapılandırmayı anlatıyor olacağız.

Exchange admin center konsolu üzerinde recipients menüsü altında mailboxes sekmesi altında bulunan Mailboxlardan hangisini yapılandıracaksanız yapılandırma özelliklerine giriyoruz.

Edit User Mailbox yapılandırma ekranı geliyor karşımıza.

Edit User Mailbox yapılandırma ekranın da mailbox usage menüsüne tıklıyoruz.

Edit User Mailbox yapılandırma ekranın da mailbox usage menüsü altında bulunan More options seçeneğine tıklıyoruz.

Edit User Mailbox yapılandırma ekranın da mailbox usage menüsü altında bulunan More options seçeneği altında bulunan Use the default quota settings from the mailbox database seçeneği ile bu mailbox üzerinde Microsoft Exchange Server 2019 üzerinde Default olarak gelen Mailbox boyutu değerlerinin geçerli olduğunu görmekteyiz.

Edit User Mailbox yapılandırma ekranın da mailbox usage menüsü altında bulunan More options seçeneği altında bulunan Customize the quota settings for this mailbox seçeneği ile bu Mailbox üzerindeki Mailbox Boyutunu yapılandırabilirsiniz.

Customize the quota settings for this mailbox seçeneği altında Issue warning at ( GB), Prohibit send at ( GB ) ve Prohibit send and receive at ( GB ) seçenekleri bulunamaktadir.

Bunlar ;

  • Issue warning at ( GB) : Mailbox boyutu belirtilen boyuta ulaştığında uyarı vermesini sağlayabilirsiniz.
  • Prohibit send at ( GB )   : Mailbox boyutu belirtilen boyuta ulaştığında E-Mail göndermesini yasaklayabilirsiniz.
  • Prohibit send and receive at ( GB ) : Mailbox boyutu belirtilen boyuta ulaştığında E-Mail göndermesini ve E-Mail almasını yasaklayabilirsiniz.

Issue warning at ( GB) seçeneğini Unlimited olarak yapılandırmanız durumdan Microsoft Exchange Server 2019 üzerindeki Mailbox boyutu limitsiz olacaktır.

Issue warning at ( GB) seçeneğini 50 GB ( Gigabyte ) olarak belirliyoruz. Mailbox boyutu belirtilen boyuta ulaştığında size E-Mail olarak uyarı verecektir.

Prohibit send at ( GB ) seçeneğini Unlimited olarak yapılandırmanız durumdan Microsoft Exchange Server 2019 üzerindeki E-Mail gönderimini yasaklanmayacaktır.

Prohibit send at ( GB ) seçeneğini 51 GB ( Gigabyte ) olarak belirliyoruz. Mailbox boyutu belirtilen boyuta ulaştığında size E-Mail olarak uyarı verecektir. Belirtilen boyuta ulaştığında göndermeyi yasaklayacaktır.

Prohibit send and receive at ( GB ) seçeneğini Unlimited olarak yapılandırmanız durumdan Microsoft Exchange Server 2019 üzerindeki E-Mail gönderimi ve alması yasaklanmayacaktır.

Prohibit send at ( GB ) seçeneğini 52 GB ( Gigabyte ) olarak belirliyoruz. Mailbox boyutu belirtilen boyuta ulaştığında size E-Mail olarak uyarı verecektir ve belirtilen boyuta ulaştığında göndermeyi ve almayı yasaklayacaktır.

Edit User Mailbox yapılandırma ekranın da mailbox usage menüsü altında bulunan More options seçeneği altında bulunan

Use the default retention settings from the mailbox database seçeneği ile Microsoft Exchange Server 2019 üzerinde Default olarak gelen silinen E-Mail ve öğelerin korunma süresinin geçerli olduğunu görmekteyiz

Customize the retention settings from the mailbox database seçeneği altında bulunan Keep deleted items for (days) seçeneği ile Microsoft Exchange Server 2019 üzerinde Default olarak gelen silinen E-Mail ve öğelerin korunma süresini yapılandırdığınız güne kadar silinen E-Mail ve öğelerin korunacaktır.

Don’t permanently delete items until the database is backup up seçeneğini işaretlersek eğer Microsoft Exchange Server 2019 üzerinde Database Backup ( Veritabanı Yedek ) alana kadar silinen E-Mail ve öğelerin silinmemesini sağlayabiliriz.

Edit User Mailbox yapılandırma ekranın da mailbox usage menüsü altında bulunan More options seçeneği altında bulunan Customize the retention settings from the mailbox database seçeneği altında bulunan Keep deleted items for (days) seçeneği ile Microsoft Exchange Server 2019 üzerinde silinen E-Mail ve öğelerin silinme süresini bu mailbox için biz yapılandırabiliriz.

Customize the retention settings from the mailbox database seçeneği altında bulunan Keep deleted items for (days) seçeneği işaretliyoruz ve Keep deleted items for (days) seçeneğini 60 gün boyunca bu Mailbox üzerinde silinen E-Mail ve öğelerin tutulmasını sağlıyoruz.

Edit User Mailbox yapılandırma ekranın da gerekli yapılandırmayi tamamladıktan sonra yapılandırmanın Mailbox üzerinde etkin olması için Save diyoruz.

Edit User Mailbox yapılandırma ekranın da mailbox usage menüsü altında bulunan More options seçeneği altında bulunan gerekli yapılandırmanın Mailbox üzerinde uygulandığını görüyoruz.

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

Bir yanıt yazın

Back To Top