Microsoft SQL Server 2014 Kurulumu

Merhaba

Daha önceki yazilarimizda Microsoft SQL Server 2012 Kurulumu,Windows Server 2012 Üzerinde Microsoft SQL Server 2012 Failover Cluster Kurulumu ve Windows Server 2012 R2 Üzerinde Microsoft SQL Server 2014 Failover Cluster Kurulumu ve yapılandırmasini sizlerle paylaştim. Bu yazimizda da SQL Server 2014 kurulum adimlarini sizlerle paylaşıyor olacağım.

SQL Server 2014 kuruluma geçebiliriz. Ancak kuruluma geçmeden önce bir kaç ayara dikkat etmemiz gerekiyor.

  • Sunucularımizin Bölge ve Dil ayarlarının English ( United States ) olarak yapılandirilmiş olmasi gerekmektedir. SQL Server 2012 kurulumu için önemlidir eğer bütün ayarlarimiz Turkish olarak yapılandırmış iseniz SQL Server kurulumundan sonra SQL Server servislerinin çalışmasinda sorun yaşabilirsiniz.
  • Sunucular üzerinde Windows Firewall devre dışı duruma getirilmelidir.
  • Sunucularimizin .Net Framework 3.5 features kurulumlarini yapmamiz gerekmektedir.

Kurulum ve yapılandırmaya geçmeden önce ortamimizla ilgili kısa bir bilgi aktarmak istiyorum.

Birinci sunucum W08R2DC isminde Ip Adres 192.168.2.200/24 olarak yapılandırılmiş ve üzerinde Active Directory Domain Services yapılandırılarak bakicubuk.local isminde bir domain ortami kurulmuştur.

İkinci sunucum W08R2SQL isminde Ip Adresi 192.168.2.204/24 olarak yapılandırılmış ve Domain ortamina dahi edilerek bu sunucum üzerine Microsoft SQL Server 2014 kurulumunu yapıyor olacağız.

Eğer Feature Rules ekranindaki gibi Microsoft .Net Framework 3.5 Service Pack 1 hatasi ile karşılaşmak istemiyorsaniz. Windows Server 2012 ve Windows Server 2012 R2 üzerinde Microsoft .Net Framework 3.5 Service Pack 1  kurulumunu yaparken hata alirsaniz daha önce paylaşmiş olduğumuz Windows Server 2012 üzerinden .Net Framework 3.5 kurulum hatasi ve ya Windows Server 2012 R2 Üzerinde .NET Framework 3.5 Hatasi yazilarimda paylaştiğim komut yardimi ile  Microsoft.Net Framework 3.5 Service Pack 1 features kurulumu yapabilirsiniz. Windows Server 2008 R2 üzerindeki Server Manager yardimiyla .Net Framework 3.5 features kurulumu yapabilirsiniz.

16

SQL Server 2014 DVD’sini sunucumuz üzerine Mount ediyoruz. AutoPlay ekraninda Run SETUP.EXE diyerek kuruluma başliyoruz.

1

SQL Server Installation Center ekrani geliyor karşımıza Installation seçeneği seçtikten sonra New SQL Server stand-alone installation or add features to an existing installation seçeneğini seçerek SQL Server 2014 kurulum ve yapılandırmasinı başlatıyoruz.

2

Product Key yani Lisans bölümü geliyor karşımıza DVD ile birlikte gelen lisans numarası varsa bu bölüme lisans bilgilerimizi giriyoruz ya da benim gibi sizde open bir lisansa sahipseniz lisans bilginiz otomatik olarak gelecektir ve bu lisansımızı seçiyoruz. Eğer SQL Server Lisans bilgisiniz  yok ise deneme olarak  Evaluation kurabilirsiniz ve ya ücretsiz Express, Express with Advanced Services sürümlerinden birisini seçmek için Specify a free edition bölümünden seçiminizi yapabilirsiniz. Benim Lisans bilgim otomatik geldiği için Next diyerek devam ediyoruz.

3

License Terms ekraninda ben pek lisans sözleşmelerini okumayı sevmediğim için okumadan :) onaylayarak Next diyerek devam ediyoruz.

4

Global Rules ekraninda SQL Server 2014 kurulumuna başlamadan sistemimizdeki SQL Server 2014 kurulumu için herhangi bir eksik ya da hata olup olmadığının kontrolü gerçekleştiriyor. Herhangi bir eksik ya da hata yoksa kuruluma Next diyerek devam edebiliriz.

5

Microsoft Updates ekranında SQL Server 2014 için güncelleştirme olup olmadiğini kontrol etmemiz gerekiyor.

6

Microsoft Updates ekranında SQL Server 2014 için gerekli olan güncelleştirmeyi yapmak için Use Microsoft Update to check for updates (recommended) işaretli bir şekilde Next diyerek devam ediyoruz.

7

Product Updates ekranında SQL Server 2014 için güncelleştirmelerin kontrol edildiğini görüyoruz.

8

Product Updates ekranında SQL Server 2014 için güncelleştirmeleri kontrol ettikten sonra Next diyerek devam ediyoruz.

9

Install Setup Files ekranında SQL Server 2014 için gerekli güncelleştirmeler kontrol edilerek kuruluma başladiğini görüyoruz.

10

Install Rules ekranında SQL Server 2014 kurulumu için gerekli olan yapılandırmada herhangi bir eksik olup olmadiğini kontrol ediliyor. Microsoft .NET Application Security hatası alabilirsiniz bu hatanin sebebi SQL Server 2014 Failover Cluster ortaminda bir kurulum yaptığınızda ya da Network kartiniz üzerinden internet çıkışından bir sorun yaşadiğinizda Microsoft .NET Application Security hatasını alabilirsiniz önemli bir hata olmadiği için kuruluma devem etmek için Next diyerek devam ediyoruz.

11

Setup Role ekranı geliyor karşımıza. Bu bölümde SQL Server Feature Installation,SQL Server PowerPivot for SharePoint ve All Features With Defaults seçenekleri bulunmaktadir.SQL Server Feature Installation seçeneğinde gerekli zorunlu eklentiler SQL Server Database Engine Services, Analysis Services,Reporting Services,Integration Services ve other features seçerek kurulumu gerçekleştirebiliriz. SQL Server PowerPivot for SharePoint seçeneğinde SharePoint Server için gerekli olan SQL Server kurulumunu yapabileceğiniz seçenektir. All Features With Defaults seçeneği ile bütün servis ve özellikler kurulumu yapılacaktir. Ben SQL Server Feature Installation seçeneğini seçiyorum ve Next diyerek devam ediyoruz.

12

Feature Selection ekranı geliyor karşımıza bu ekranda Microsoft SQL Server 2014 kurulumu sirasinda hangi servislerinin ve özelliklerinin kurulacağı seçeceğiz.Kurulum için secilmesi için zorunlu servisler Database Engine Services,Client Tools Connectivity ,Client Tools Connectivity Backwards Compatibility ve Management Tools seçenekleridir. Diğer özellikler opsiyoneldir bunları kullanacağınız program için isteğiniz doğrultusunda kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.

13

Feature Selection ekranında SQL Server 2014 kurulumu için ben Database Engine Services,Client Tools Connectivity,Integration Services,Client Tools Connectivity Backwards Compatibility ve Management Tools – Basic ve altinda Management Tools – Complete servislerini ve özellikleri seçiyoruz.

Shared features directory ve Shared feature directoy ( x86 ) bölümlerinde SQL Server 2014 Program Files ( x64 ) ve Program Files ( x86 ) altina kurulacağını görüyoruz.

14

Feature Selection ekranında gerekli yapılandırmayi tamamladiktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

15

Features Rules ekraninda servislerin ve özelliklerin kurulumu için herhangi bir eksik olup olmadiğini kontrol ediyor Next diyerek devam ediyoruz.

17

Instance Configurion ekraninda kurulacak olan Microsoft SQL Server 2014 C:\Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL12.MSSQLSERVER dizini altinda hangi isim ile kurulacağını seçiyoruz. Default olarak Instance ID için MSSQLSERVER gelmektedir. Ben bu ismi Default gelen şekliyle bırakıyorum.SQL Server directory bölümünde C:\Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL12.MSSQLSERVER olarak kurulacağını görüyoruz. Dilerseniz Name Instance bölümünden değiştirebilirsiz. Ben Default ayarları değiştirmeden Next diyerek kuruluma devam ediyoruz.

18

Server Configuration ekraninda SQL Server 2014 servislerinin hangi kullanıcı ve hangi şekilde çalışacağını yapılandıracağız.

19

Server Configuration ekraninda bir diğer sekme Collation sekmesidir.Database Engine için Collation seçimi yapmak için Customize butonu kullanıyoruz.

20

Customize the SQL Server 2014 Database Engine Collation ekrani geliyor. SQL Collation bölümden SQL_Latin1_General_CP1250_CI_AS seçiyoruz OK diyoruz.

21

Server Configuration ekraninda gerekli yapılandırmayi tamamladiktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

22

Database Engine Configuration ekraninda Authetication Mode seçimi yapılmaktadır. Yani SQL Server 2014 için Windows authentication ve ya Mixed Mode (SQL Server authentication and Windows authentication) seçimini yaptığımız bölümdür.

23

Authetication Mode seçimi bölümünde ben Mixed Mode (SQL Server authentication and Windows authentication)  olarak yapılandırıyorum. Tabiki burda SQL serveri kullanacağımız programımız ( Logo,Mikro,Eta,Nebim ) için bir sa kullanıcısı bir şifre atamalıyız. sa için bir kompleks bir şifre atiyoruz. Specify SQL Server administrators bölümünde SQL Server için Windows tarafında hangi kullanıcının admin olarak belirlenir. Add Current User butonu ile mevcut Windows kullanıcısı admin olarak atanır.

24

Specify SQL Server administrators bölümünde SQL Server için Windows tarafında Administrator kullanıcısı admin olarak ataniyor.

25

Data Directories ekraninda SQL Server 2014 kuralacağı default olarak gelen dizinleri görüyoruz. SQL Server 2014 Database,Temp ve Log dosyalarinin sunucumuz üzerinde tutulacağı dizinlerdir. Gerekli yapılandırmayi tamamladiktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

26

Features Configuration Rules ekraninda SQL Server 2014 kurulumu için seçenekleri bir kez daha sistem tarafından kontrolden geçiriyor.Herhangi bir hata almamişsaniz  Next diyerek devam ediyoruz.

27

Ready to Install ekraninda SQL Server 2014 kurulumu için yapılandırma ilgilisi görüyoruz.

28

29

Ready to Install ekraninda SQL Server 2014 kurulumu için Install diyerek SQL Server 2014 kurulumunu başlatiyoruz.

30

Installtion Progress ekraninda SQL Server 2014 kurulumunun başladiğini görüyoruz.

31

32

33

34

35

Complete ekraninda SQL Server 2014 kurulumun başarili bir şekilde kurulduğunu görüyoruz. Close diyerek Wizard ekranini kapatiyoruz.

36

 

 

Başka bir yazimizda görüşmek dileğiyle…

 

 

Back To Top