Microsoft SQL Server 2019 Failover Cluster Yapısına Sunucu Eklemek

Merhaba

Daha önceki yazılarımız da Windows Server 2016 Üzerinde Microsoft SQL Server 2016 Failover Cluster Kurulumu, Windows Server 2016 Üzerinde Microsoft SQL Server 2017 Failover Cluster KurulumuMicrosoft SQL Server 2017 Failover Cluster Kurulumu, Microsoft SQL Server 2019 Kurulumu ve Microsoft SQL Server 2019 Failover Cluster Kurulumu sizlerle paylaşmıştık.

Bu yazımız da Microsoft’un yeni sunucu işletim sistemi olan Windows Server 2019 üzerinde Microsoft SQL Server 2019 Failover Cluster yapısına  yapısınına sunucu eklemeyi anlatacağız.

Peki Nedir Failover Cluster :

Yapımız içerisinde bulunan Failover Cluster üyesi sunucuların ve bu sunucular üzerinde çalışan rol ve servislerin kapalı olduklarında Donanımsal ve Yazılımsal sorun nedeniyle Down duruma geldiklerinde Failover Cluster üyesi olan  bir sunucudan diğer sunucuya aktarılmasıdır. Bu tanımlamayı şu örnekle daha iyi anlayabileceğinizi düşünüyorum. Yapımız içerisinde 2 Adet sunucumuz olsun bu sunucular üzerinde çalışan Virtual Machine ( Sanal Makine) var.  Sunucularımızın herhangi birinde Donanımsal ya da Yazılımsal bir sorun nedeniyle Down duruma geldiğinde yani kapandığında üzerinde çalışan Virtual Machine ( Sanal Makine) bununla birlikte Down duruma gelerek ulaşılamayacaktır. İşte böyle bir sorunda Failover Cluster yapısı imdadımıza yetişecektir. Down durumda olan sunucumuz üzerindeki Virtual Machine ( Sanal Makine) otomatik olarak diğer fiziksel sunucumuz üzerinde hizmet vermeye başlayacaktır.

Kurulum ve yapılandırmaya geçmeden önce ortamımızla ilgili kısa bir bilgi aktarmak istiyorum.

Birinci sunucumuz Windows Server 2019 Datacenter işletim sistemine sahip W19DC isminde IP Address ( IP Adresi ) 192.168.1.200 olarak yapılandırılmıştır ve üzerinde Active Directory Domain Services yapılandırılarak bakicubuk.local isminde bir domain ortamı kurulmuştur. Ayrıca bu sunucumuz üzerinde File and Storage Service üzerinde ISCSI Target Server Kurulumu ve Yapılandırılması yapılandırarak Failover Cluster ortamı için gerekli olan Quroum alanı ve Cluster Volume yapılandırmasını bu sunucumuz üzerinde yapılandırılmış durumdadır.

İkinci sunucumuz Windows Server 2019 Datacenter işletim sistemine sahip W19SQL19NOD1 isminde Birinci Network Kartı IP Address ( IP Adresi ) 192.168.1.202/24 İkinci Cluster Network kartı IP Address ( IP Adresi ) 192.168.2.202/24 olarak yapılandırılmış ve üzerine Failover Cluster Feautures ( Özelliği ) yapılandırmasını ve Microsoft SQL Server 2019 Failover Cluster yapısı yapılandırmış durumdadır.

Üçüncü sunucumuz Windows Server 2019 Datacenter işletim sistemine sahip W19SQL19NOD2 isminde Birinci Network Kartı IP Address ( IP Adresi ) 192.168.1.204/24 İkinci Cluster Network kartı IP Address ( IP Adresi ) 192.168.2.204/24 olarak yapılandırılmış ve Failover Cluster Feautures ( Özelliği ) yapılandırmasını ve Microsoft SQL Server 2019 Failover Cluster yapısı yapılandırmış durumdadır.

Dördüncü sunucumuz Windows Server 2019 Datacenter işletim sistemine sahip W19SQL19NOD3 isminde Birinci Network Kartı IP Address ( IP Adresi ) 192.168.1.206/24 İkinci Cluster Network kartı IP Address ( IP Adresi ) 192.168.2.206/24 olarak yapılandırılmış ve Failover Cluster Feautures ( Özelliği ) kurulumu ve yapılandırmasını yaptıktan sonra Microsoft SQL Server 2019 Failover Cluster yapısına dahil edilmesini anlatacağız.

Kurulum ve yapılandırmaya başlamadan önce W19SQL17NOD3 isimli sunucumuz üzerinde aşağıdaki yapılandırmalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

 • Sunucularımımızın Region ( Bölge ) ayarlarının English ( United States ) olarak yapılandırılmış olması gerekmektedir.
 • Sunucular üzerinde Windows Firewall devre dışı duruma getirilmelidir.
 • Sunucularımımızın üzerinde User Account Control kapatılmalıdır.
 • Sunucularımımızın üzerinde Anti-Virus yazılımının kurulmaması ve kurulu olan Anti-Virüs programların devre dışı bırakılması gerekmektedir.
 • Sunucularımımızın üzerindeki bütün Driver, Bios, Firmware güncelleştirmelerinin yapılması ve aynı seviyede olması gerekmektedir.
 • Sunucularımımızın üzerindeki Windows Update’lerin yapılması ve aynı seviyede olması gerekmektedir.
 • Virtual Machine ( Sanal Makine ) Ağ protokolleri ile kendi aralarında ve ya dış dünya ile haberleşmesi için en az 1 adet daha Network Kartı olması gerekmektedir.
 • Sunucularımımızın üzerindeki Computer Name ( Sunucu İsmi ) düzenliyoruz.
 • Sunucularımımızın üzerindeki Network Adapter ( Network Kartı ) üzerinde IP Address ( IP Adresi ) düzenliyoruz.

Bu bilgileri aktardıktan sonra W19SQL19NOD3 isimli sunucumuz üzerinde Failover Cluster özelliğinin kurulumu ve yapılandırmasına geçebiliriz.

W19SQL19NOD3 isimli sunucumuzun Computer Name ( Sunucu İsmi ) düzenleyerek, Network Kartları üzerinde IP Adress ( IP Adresi ) yapılandırarak Active Directory yapısına dahil ettik.

Server Manager konsolunu açıyoruz. Dashboard ekranın da Add roles and Features tıklıyoruz. Dilerseniz sağ üst köşedeki Manage menüsünden Add Roles and Features ile rol ekleme sihirbazını açabiliriz.

Add Roles and Features Wizard bilgi ekranı geliyor karşımıza kuruluma devam etmek için Next diyerek devam ediyoruz.

Select Installation Type ekranın da

Role-based or feature-based insallation : Roles ( Rol ) ve Features ( Özellik ) kurulum ve yapılandırdığımız seçenektir. Windows Server 2019 üzerinde bulunan ve ihtiyacımız olan  Roles ( Rol ) ve Features ( Özellik ) bu seçenek ile kurulum ve yapılandırmasını yapabilirsiniz.

Remote Desktop Services installation : Eski adıyla Terminal Service ( TS ) olarak bilinen ve Windows Server 2008 ile birlikte Remote Desktop Services ( RDS ) Uzak Masaüstü kurulumu ve yapılandırmasını hızlı ve standart olarak bu seçenek ile yapabilirsiniz.

Select Installation Type ekranın da biz Microsoft SQL Server sunucumuz üzerinde Failover Clustering özelliğinin kurulumu yaparak yapılandıracağımız için Role-based or features-based Installation seçeneği ile Next diyerek devam ediyoruz.

Select destination server ekranın da kurulumu hangi sunucu üzerinde yapılacak ise o sunucuyu seçmemiz gerekiyor. Biz W19SQL19NOD3 isimli sunucumuz üzerinde Failover Clustering özelliğinin kurulumunu yaparak yapılandıracağımız için bu sunucumuzu seçiyoruz ve Next diyerek yapılandırmaya devam ediyoruz.

Select server roles ekranın da Microsoft SQL Server Cluster yapısı için herhangi bir Roles ( Rol ) kurulumu ve yapılandırması gerçekleştirmeyeceğiz. Microsoft SQL Server Cluster yapısı için sadece Features ( Özellik ) ekranın da Failover Cluster Features ( Özellik ) kurulumunu yaparak yapılandıracağımız için Next diyerek devam ediyoruz.

Select features ekranın da Microsoft SQL Server üzerinde Failover Cluster kurulumunu ve yapılandırmasını yapacağımız için Features ( Özellik ) ekranın da Failover Clustering ve Multipatch I/O özelliklerini kuracağız. Bu nedenle Failover Clustering ve Multipatch I/O kurulum için işaretliyoruz.

NOT : Bizim buradaki ortamımız Lab ortamı olduğu için kullanacağımız ortak disk alanını Windows Server 2019 üzerinde ISCI Target yapılandırması ile yapacağız. Şirket ortamlarında bu işleme gerek duyulmaz şirket ortamlarında genellikle HBA ile bağlı bir Storage’den disk alanı kullanarak yapılandırılır bu nedenlede kullanılan Storage Multipatch I/O ve ya işletim sistemi üzerindeki Multipatch I/O özelliğinin kurulması gerekmektedir.

Failover Clustering özelliğini seçtiğimiz de Add Roles and Features Wizard ekranı geliyor karşımıza Failover Clustering özelliği ile birlikte Remote Server Administration Tools özelliği içinde bulunan Failover Clustering Tools ve altında bulunan Failover Clustering Module for Windows PowerShell; Failover Clustering Management Tools  özelliklerinin kurulmasını gerektiğini belirtiyor bizlere kurulumu devam etmek için Add Required Features diyerek Remote Server Administration Tools altında bulunan bu özelliğinde kurulması sağlıyoruz.

Failover Clustering özelliği kurulum ve yapılandırmak için hazır.

Select features ekranın da Multipatch I/O seçiyoruz.

Select features ekranın da Failover Clustering ve Multipatch I/O kurulum ve yapılandırmak için hazır Next diyerek devam ediyoruz.

Confirm installation selections ekranın da Install diyerek Failover Clustering ve Multipatch I/O Features ( Özellik ) kurulumunu başlatabiliriz. Failover Clustering ve Multipatch I/O Features ( Özellik ) kurulumu tamamlandıktan sonra sunucumuzun otomatik olarak restart etmek istersek eğer Restart the destination server automatically if required seçeneğini işaretlememiz gerekiyor.

Failover Clustering ve Multipatch I/O Features ( Özellik ) kurulumu tamamlandıktan sonra sunucumuzu otomatik olarak restart etmek için Restart the destination server automatically if required işeretliyoruz. Kurulum tamamlandıktan sonra sunucumuzun otomatik olarak restart olacağı bilgisi veriyor. Yes diyerek kabul ediyoruz.

Install diyerek Failover Clustering ve Multipatch I/O Features ( Özellik ) kurulumlarını başlatıyoruz.

Installation progress ekranın da Failover Clustering ve Multipatch I/O Features ( Özellik ) kurulmaya başladığını görüyoruz.

Sunucumuz restart olduktan sonra Failover Clustering ve Multipatch I/O Features ( Özellik ) başarılı bir şekilde kurulduğunu görüyoruz. Close diyerek Add Roles ve Features Wizard ekranını kapatıyoruz.

W19SQL19NOD3 isimli sunucumuz üzerinde Failover Cluster özelliğinin kurulumu tamamladıktan sonra. W19SQL19NOD3 isimli sunucumuz üzerinde Failover Cluster yapısına dahil etmeden önce aşağıdaki işlemleri tamamladık.

 • Sunucumuzun ismini düzenledik.
 • Sunucumuz üzerindeki IP yapılandırmasını tamamladık.
 • Sunucumuzu Active Directory Domain ortamına dahil ettik.
 • Sunucumuz üzerinde Failover Clustering ve Multipatch I/O özelliklerinin kurulumlarını tamamladık.
 • Sunucumuz üzerinde Quorum ve Cluster Volume alanlarının bağlantısını gerçekleştirdik.

Failover Cluster ortami için kullanacağımız Quorum ve Cluster Volume alanları için Windows Server 2019 üzerindeki yapılandırmayi daha önceki Windows Server 2019 ISCSI Target Server Kurulumu ve Yapılandırılması ile sizlerle paylaşmıştık.

Yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra W19SQL19NOD3 isimli sunucumuzu Failover Cluster yapısına dahil etmek için gerekli olan yapılandırma işlemlerine geçebiliriz.

Failover Cluster Manager konsolu açıyoruz.

Failover Cluster Manager konsolu üzerinde Nodes menüsü üzerinde sağ tuş yaparak Add Node… ya da Actions menüsü altinda bulunan Add Node… yapılandırmaya başlayabilirsiniz.

Before You Begin bilgi ekranı geliyor karşımıza kuruluma devam etmek için Next diyerek devam ediyoruz.

Select Servers ekranın da Failover Cluster yapısına dahil edeceğimiz sunucumuzu Enter server name bölümüne sunucumuzun ismini yazdıktan sonra Add diyerek ekleyebiliriz  ya da sunucumuzu Browse diyerek Active Directory Domain yapısı üzerinden arayarak ekleyebiliriz. W19SQL19NOD3 isimli sunucumuzu Enter server name bölümüne ismini yazarak ekleyeceğiz.

W19SQL19NOD3 isimli sunucumuzu Failover Cluster yapısına dahil ediyoruz.

Select Servers ekranın da Failover Cluster yapısına dahil edeceğimiz sunucumuzu Enter server name bölümüne Failover Cluster yapısına ekleyeceğimiz W19SQL19NOD3 isimli sunumuzu yazıyoruz ve Add diyerek ekliyoruz.

Select Servers ekranın da gerekli yapılandırmayı tamamladıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Validation Warning ekranın da Failover Cluster yapısını kurulum ve yapılandırmasına geçmeden önce sunucularımız üzerindeki Failover Cluster yapılandırması için gerekli olan Roles ( Rol ) ve Features ( Özellik )lerin kurulumunu sunucularımız üzerinde Donanım ve Yazılım versiyonlarını kontrol edilmesi gerektiği uyarısını alıyoruz. Failover Cluster yapısı kurulmadan önce bu testi yapmanızı önemle tavsiye ediyoruz. Yes ile başlayan seçeneği seçip Next diyerek Failover Cluster ortamının yapılandırması için gerekli olan kontrol işlemini başlatıyoruz.

Before You Begin bilgi ekranı geliyor karşımıza yapılandırmaya devam etmek için Next diyerek devam ediyoruz.

Testing Options ekranın da Failover Cluster yapımız yapılandırması için Run all test (recommended) diyerek bütün kontrolleri mi yapacağız yoksa Run only tests I select diyerek sistem ile ilgili belirleyeceğiniz kontroller mi yapacağız onu belirlememiz gerekiyor. Testing Options ekranın da biz bütün testleri yaparak Failover Cluster yapılandırması sırasında sorunla karşılaşmamak için Run all test (recommended) seçeneğini seçiyoruz ve bütün kontrolleri başlatmak için Next diyerek devam ediyoruz.

Confirmation ekranın da Failover Cluster yapımız için sunucularımız üzerinde yapılacak olan bütün kontrollerin bir listesini görüyoruz. Bütün kontrolleri başlatmak için Next diyerek devam ediyoruz.

Validating ekranın da Failover Cluster yapımız için gerekli testlerin başladığını görüyoruz.

Summary ekranın da Failover Cluster yapısı için yapılan kontrollerin raporunu görüyoruz. Eğer bütün kontrolleri Success olarak görüyorsanız Failover Cluster ortamının sunucumuzun eklenmesi için hiçbir sorun yoktur. Eğer herhangi bir hata alırsanız ilgili hatayı detaylı olarak kontrol ederek düzettikten sonra testleri tekrar başlatabilirsiniz. View Report diyerek Failover Cluster Validata Report ayrıntılı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Finish diyereek Validate a Configuration Wizard ekranını kapatıyoruz.

Confirmation ekranın da Failover Cluster yapımıza dahil olacak olan W19SQL19NOD3 isimli sunucumuzu görüyoruz. Add all eligible storage to the cluster seçeneğinde Failover Cluster ortamındaki bütün Storage yapılarının W19SQL19NOD3 isimli sunucumuz üzerinde yapılandırma sırasında eklenmesi için seçili bırakıyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Configure the Cluster ekranın da W19SQL19NOD3 isimli sunucumuzun Failover Cluster yapısına dahil edildiğini görüyoruz.

Summary ekranın da W19SQL19NOD3 isimli sunucumuzun Failover Cluster yapımıza sorunsuz bir şekilde dahil edildiğini görüyoruz. View Report diyerek raporu ayrıntılı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Finish diyerek Add Node Wizard ekranını kapatıyoruz.

Failover Cluster Manager konsolu geri geldiğimizde Nodes bölümünde W19SQL19NOD3 isimli sunucumuzun Nodes bölümüne geldiğini ve Up durumda olduğunu görüyoruz.

W19SQL19NOD3 isimli sunucumuz üzerinde Failover Cluster yapısına dahil ettik sonra Microsoft SQL Server 2019 Failover Cluster yapısına dahil ediyoruz.

Microsoft SQL Server 2019 Failover Cluster yapısına dahil etmeden önce bir kaç yapılandırmaya dikkat etmemiz gerekiyor.

 • Sunucularımızın üzerinde Region ( Bölge ) ayarlarının English ( United States ) olarak yapılandırılmış olması gerekmektedir. Microsoft SQL Server 2019 kurulumu için önemlidir eğer bütün ayarlarımız Turkish olarak kalırsa Microsoft SQL Server 2019 servislerinin çalışmasında sorun yaşayabilirsiniz.
 • Sunucularımızın üzerinde Windows Firewall devre dışı duruma getirilmelidir.

SQL Server Installation Center ekranı geliyor karşımıza.

SQL Server Installation Center ekranın da Installation seçeneği seçiyoruz. Installation seçeneği seçtikten sonra Add node to a SQL Server failover cluster seçeneğini seçerek W19SQL19NOD3 isimli sunucumuz Microsoft SQL Server 2019 Failover Cluster yapısına dahil etmek için gerekli yapılandırmayı başlatıyoruz.

Product Key ekranın da Microsoft SQL Server 2019 kurulumu için gerekli olan lisans yapılandırmasını seçmemiz gerekiyor. Eğer bir lisansa sahipseniz lisans bilginiz otomatik olarak Enter the product key gelecektir.

Product Key ekranın da eğer Microsoft SQL Server 2019 lisansına sahip değilseniz. Specify a free edition bölümünde Evaluation ve Developer seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz.

Evaluation : Microsoft SQL Server 180 günlük Demo yani Deneme sürümüdür.

Developer : Geliştiricilere yönelik bir lisanslamadır. Sadece Geliştirme ve Test ortamları için kullanılabilir.

Express : Ücretsiz olan sürümde SQL Server Cluster yapılandırması mevcut değildir. Bu nedenle burada görünmeyecektir.

Product Key ekranın da Microsoft SQL Server Enterprise Lisans bilgimiz otomatik olarak Enter the product key geldiği için Next diyerek devam ediyoruz.

License Terms ekranın da Microsoft SQL Server 2019 kurulumu için lisans sözleşmesini I accept the license terms diyerek kabul ediyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Global Rules ekranın da Microsoft SQL Server 2019 Failover Cluster yapısına sunucumuzu dahil etmek için sistemimizdeki Microsoft SQL Server 2019 kurulumu için herhangi bir eksik ya da hata olup olmadığını kontrolü gerçekleştiriyor. Herhangi bir eksik ya da hata yoksa kuruluma Next diyerek devam edebiliriz.

Microsoft Updates ekranın da Microsoft SQL Server 2019 için güncelleştirme olup olmadığını kontrol etmemiz gerekiyor.

Microsoft Updates ekranın da Microsoft SQL Server 2019 için gerekli olan güncelleştirmeyi yapmak için Use Microsoft Update to check for updates (recommended) işaretliyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Install Setup Files ekranın da Microsoft SQL Server 2019 için gerekli update işlemi ve kurulum dosyaları hazırlanıyor.

Add Node Rules ekranın da Microsoft SQL Server 2019 Failover Cluster yapısına sunucumuzu dahil etmek için gerekli olan yapılandırmada herhangi bir eksik olup olmadığını kontrol ediliyor. Bütün adımları Passed olarak görüyoruz.

Microsoft Cluster (MSCS ) cluster verification warnings ve Microsoft .NET Application Security hatası alabilirsiniz. Microsoft Cluster (MSCS ) cluster verification warnings hatası W19SQL19NOD1 ve W19SQL19NOD2 isimli sunucularımız üzerindeki Update seviyelerindeki uyarı nedeniyle aldık. Microsoft .NET Application Security hatasının sebebi Microsoft SQL Server 2019 Failover Clusterler Nodelarımız arasında haberleşmeleri için Cluster Network tarafından interface yaratılıyor. Windows bunu mevcut bir interface sanıyor. Microsoft .NET Application Security hatasının sebebi ise internete çıkış olmadığından dolayı alabilirsiniz.

Add Node Rules ekranın da Microsoft SQL Server 2019 Failover Cluster yapısına sunucumuzu dahil etmek için Next diyerek devam ediyoruz.

Cluster Node Configuration ekranın da Microsoft SQL Server 2019 Failover Cluster yapısına sunucumuzu hangi SQL Server Cluster Instance dahil edeceğimizi SQL Server instance name bölümünde görüyoruz. Name of this node bölümünde Microsoft SQL Server 2019 Failover Cluster yapısına dahil edeceğimiz W19SQL19NOD3 isimli sunucumuzun Name ( İsim ) görüyoruz. Disk Space Requirements bölümünde W19SQL19NOD3 isimli sunucumuz üzerinde Disk boyurunu görüyoruz.

Cluster Node Configuration ekranın da gerekli yapılandırmayı kontrol ettikten sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Cluster Network Configuration ekranın da Microsoft SQL Server 2019 Failover Cluster yapısına dahil edeceğimiz SQL Server Cluster IP Address ( IP Adresi ) yapılandırmasını görüyoruz. Herhangi bir işlem yapmadan Next diyerek devam ediyoruz.

Server Configuration ekranın da Microsoft SQL Server 2019 servislerinin hangi User ( Kullanıcı ) ve Automatic ( Otomatik ) ya da Manual ( Manuel ) şekilde çalışacağını yapılandırıyoruz.

Server Configuration ekranın da Microsoft SQL Server 2019 servislerinin hangi User ( Kullanıcı ) ve Automatic ( Otomatik ) ya da Manual ( Manuel ) şekilde çalışacağını yapılandırdıktan sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Grant perform Volume Maintenance Task privilege to SQL Server Database Engine Servises seçeneğini işaretledikten sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Instant File Initialization ( Anında Dosya Oluşturulması ) Microsoft SQL Server 2005 versiyonu ile karşımıza gelen bu özellik. Çok hızlı büyüyen Database ( Veritabanı ) bu özelliğin aktif edilmesi önerilmektedir. Bu özellik sayesinde Allocate edilen Database ( Veritabanı ) dosyaları sıfır ile doldurulmadan anında Allocate edilmesidir.

Grant perform Volume Maintenance Task privilege to SQL Server Database Engine Servises seçeneği aktif edilmezse Allocate işlemi sırasında Data File sıfır ile doldurulmaktadır.

Bu sayede aşağıdaki işlemler çok hızlı bir şekilde yapılabilmektedir.

 • Database ( Veritabanı ) Oluşturulması
 • Mevcut Database ( Veritabanı ) Data File Ekleme
 • Mevcut Database ( Veritabanı ) Data File Boyutunu Manual ( Manuel ) olarak büyütülmesi
 •  Database ( Veritabanı ) Restore İşlemleri

Microsoft SQL Server 2016 versiyonunda önce bu özellik için gereken işlemleri Microsoft SQL Server kurulumu sonrasında yaptığımız bir çok ayar gibi kurulum sonrasında yapıyorduk. Microsoft SQL Server 2016 versiyondan sonra Grant perform Volume Maintenance Task privilege to SQL Server Database Engine Servises seçeneğini işaretleyerek hızlıca yapılabilmektedir.

NOT : Microsoft SQL Server 2019 kurulumu sonrasında Service Accounts için Services bölümünde değişiklik yapabilirsiniz. Ancak bu işlemde dikkat edilmesi gerekmektedir herhangi bir sorunda Microsoft SQL Server 2019 servisleri çalışmayacaktır.

Feature Configuration Rules ekranın da Microsoft SQL Server 2019 Failover Cluster yapısına sunucumuzu dahil etmek için yapılandırmayı bir kez daha sistem tarafından kontrolden geçiriyor. Gerekli yapılandırma kontrol edildikten ve hepsini Passed olarak gördükten sonra Next diyerek devam ediyoruz.

Ready to Install ekranın da Microsoft SQL Server 2019 Failover Cluster yapısına sunucumuzu dahil etmek için yapılandırma bilgisini görüyoruz.

Ready to Install ekraninda Microsoft SQL Server 2019 Failover Cluster yapısına sunucumuzu dahil etmek için yapılandırma bilgisini kontrol ettikten sonra Install diyerek kurulumu başlatıyoruz.

Installation Progress ekranın da Microsoft SQL Server 2019 Failover Cluster yapısına sunucumuzu dahil etmek için gerekli yapılandırmanın başladığını görüyoruz.

Complete ekranın da Microsoft SQL Server 2019 Failover Cluster yapısına sunucumuzu dahil etmek için gerekli yapılandırmanın başarılı bir şekilde kurulduğunu görüyoruz. Microsoft SQL Server 2019 Failover Cluster yapısına sunucumuzu dahil etmek için gerekli yapılandırma tamamlandıktan sonra sunucumuzun Restart etmemiz gerektiği uyarsına OK diyoruz.

Complete ekranın da Microsoft SQL Server 2019 Failover Cluster yapısına sunucumuzu dahil etmek için gerekli yapılandırma başarılı bir tamamlandığı görüyoruz. Complete ekranın da Close diyerek Install SQL Server Failover Cluster Wizard ekranını kapatıyoruz.

W19SQL19NOD3 isimli sunucumuz üzerinde Failover Cluster Manager konsolunu açıyoruz.

W19SQL19NOD3 isimli sunucumuz üzerinde Failover Cluster Manager konsolu üzerinde Roles menüsü altında Microsoft SQL Server 2019 Failover Cluster yapısının geldiğini görüyoruz

Daha önceki Microsoft SQL Server Management Studio 18.4 Kurulumu sizlerle paylaşmıştık.

Microsoft SQL Server Management Studio ( SSMS ) konsolunu açıyoruz. Microsoft SQL Server 2019 Failover Cluster yapısı kurulumu yapılandırmış olduğumuz SQLCLUSTER yapısını ismini Server name bölümüne yazıyoruz. Microsoft SQL Server 2019 Failover Cluster yapısı kurulumu sırasında belirlediğimiz Authentication seçeneğine göre SQL Server Authentication seçerek User name ve Password yazarak ya da Windows Authentication seçerek User name ve Password yazarak Connect diyoruz.

Microsoft SQL Server Management Studio ( SSMS ) konsolu geliyor. Microsoft SQL Server 2019 Failover Cluster yapısına bağlandığımızı görüyoruz.

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

 

3 thoughts on “Microsoft SQL Server 2019 Failover Cluster Yapısına Sunucu Eklemek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top
%d blogcu bunu beğendi: