Veeam Backup & Replication 12 Google Gmail E-mail Yapılandırması

Merhaba

Veeam Backup & Replication hem şirket içindeki hem de buluttaki tüm iş yükleriniz için tek bir yedekleme, kurtarma ve veri güvenliği çözümüdür. Veeam Platform’un temelini oluşturan Veeam Backup & Replication basit, esnek, güvenilir ve güçlü veri koruma sunar. Anında kurtarmayla kesinti sürelerini ortadan kaldırın, yerel sabitlik ve test edilen yedeklemeler sayesinde siber tehditler karşısında güvende olun ve bunların tümünü yazılım tanımlı, donanımdan bağımsız tek bir çözümle elde edin.

 • Fidye yazılıma karşı eksiksiz koruma sağlayın.
 • Hibrit buluta geçişinizi hızlandırın.
 • Maliyeti düşürün, karmaşıklığı azaltın. Sağlayıcıya bağımlı kalmayın

Önemli Yetenekler

Veri yedekleme: Tüm verileriniz için hızlı, güvenli yedekleme

 • Bulut, sanal, fiziksel ve NAS’taki iş yüklerine yönelik yedekleme ve bulmayı otomatik hale getirin.
 • VM, donanım ve İS snapshot’ları için hızlı ve imaj tabanlı yedeklemelerden yararlanın.
 • %100 yazılım tanımlı ve donanımdan bağımsız çözümlerle
  en üst düzeyde esneklik elde edin.

Veri kurtarma: TÜM senaryolar için çok hızlı ve kanıtlanmış kurtarma

 • Anında kurtarmanın öncüsü tarafından sunulan güvenilir geri yüklemeler ile hizmet düzeyi sözleşmelerinizi (SLA’lar) karşılayın.
 • İS’ler, uygulamalar, veritabanları, VM’ler, dosyalar, klasörler, nesneler ve paylaşımlar için tam veya öğe seviyesinde kurtarma.
 • Taşınabilir veri biçimiyle birden fazla bulut ve platform arasında kurtarma yapın.

Buluta hazır: Buluta geçişi hızlandırırken maliyetleri azaltın

 • AWS, Microsoft Azure ve Google Cloud’a özgü yedekleme ve kurtarmayı tek bir yerden yönetin.
 • Nesne depolama sınıflarındaki verileri yedeklemek ve arşivlemek için ilke tabanlı katmanlandırma.
 • AWS Key Management Service (AWS KMS), Azure Key Vault, sabitlik ve çok daha fazlası ile fidye yazılımların sisteminize girmesini önleyin.

Veri güvenliği: Fidye yazılımlara ve siber tehditlere karşı koruma sağlayın

 • Yedek verileriniz için veri merkezinden buluta kadar uçtan uca sabitlik.
 • Kötü amaçlı yazılımları güvenilir şekilde tespit etme özelliğine sahip otomatik taramalar sayesinde kötü amaçlı yazılım içermeyen yedekler oluşturun.
 • Fidye ödemeye ve verilerinizin şifresini çözmeye kıyasla daha hızlı kurtarma yapın.

Bu yazımız da Veeam Backup & Replication 10 üzerindeki Success ( Başarılı ), Warning ( Uyarı ), Failure ( Başarısızlık ) gibi Notification ( Bildirimleri ) gönderilmesi için E-Mail yapılandırmasını nasıl yapıldığını anlatıyor olacağız. Veeam Backup & Replication 10 üzerindeki oluşturmuş olduğunuz Veeam Backup & Replication 10 Hyper-V Failover Cluster Backup Job ya da Veeam Backup & Replication 10 VMware vSphere Backup Job gibi işlemlerin ve ya Veeam Backup & Replication 10 Backup Repository üzerinde herhangi bir sorun olması durumunda size Notification ( Bildirimleri ) E-Mail gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

 

Veeam Backup & Replication 12 konsolunu Connect diyerek açıyoruz.

Veeam Backup & Replication 12 konsulu geliyor karşımıza.

Veeam Backup & Replication 12 konsolu üzerinde sol tarafta bulunan ayarlar menüsünden General Options seçeneğine tıklıyoruz.

Options ekranı geliyor karşımıza.

Options ekranında E-mail Settings sekmesine açıyoruz.

Options ekranında E-mail Settings sekmesini herhangi bir yapılandırma olmadığını görüyoruz.

Options ekranında E-mail Settings sekmesininde

Enable e-mail notifications (recommended ) seçeneğini işaretleyerek gerekli E-mail yapılandırmasını ve diğer ayarları yapalandırabilirsiniz.

Mail server seçeneği altında

 • SMTP server (basic authentication) : Bu seçenek ile SMTP Server hizmeti üzerinde bulunan E-mail bilgileri ile gerekli yapılandırmayı yapabilirsiniz.
 • Google Gmail (modern authentication) : Bu seçenek ile Google Gmail hizmeti üzerinde bulunan E-mail bilgileri ile gerekli yapılandırmayı yapabilirsiniz.
 • Microsoft 365 (modern authentication) : Bu seçenek ile Microsoft Office 365 hizmeti üzerinde bulunan E-mail bilgileri ile gerekli yapılandırmayı yapabilirsiniz.

SMTP Server seçeneğinde SMTP Server hizmeti üzerinde bulunan E-mail SMTP Server bilgisini yazabilirsiniz. Advanced seçeneğinde gerekli SMTP Server yapılandırmasını yapabilirsiniz.

From seçeneğinde hangi E-mail tarafından gönderildiğini yapılandırıyoruz.

To seçeneğinde hangi E-mail’e gönderileceğini yapılandırıyoruz. Yani alınan Success ( Başarılı ), Warning ( Uyarı ), Failure ( Başarısızlık ) gibi Notification ( Bildirimleri ) kime iletileceğini yapılandırıyoruz.

Subject seçeneğinde gönderilecek olan E-mail’in Subject ( Konu ) bölümünün nasıl görüneceğini yapılandırıyoruz.

 • %JobResult% : Backup durumunu Success ( Başarılı ), Warning ( Uyarı ), Failure ( Başarısızlık ) bilgisini gösterecektir.
 • %JobName% : Hangi Backup Job için gönderildiği bilgisini gösterecektir.
 • %ObjectCount% : İşlenen öğelerin sayı bilgisini gösterecektir.
 • %Issues% : Failure ( Başarısızlık ) ve ya Warning ( Uyarı ) durumlarına sahip öğelerin sayı bilgisini gösterecektir.

Test Message : seçeneğinde E-mail yapılandırmasından sonra To bölümünde yapılandırmış olduğunuz E-mail adresine test maili göndermesini sağlayabilirsiniz.

Send daily reports at seçeneğinde günlük raporları hangi saatte gönderileceğini yapılandırabilirsiniz.

Notify on seçeneği altında bulunan seçeneklerde hangi Notification ( Bildirimleri ) gönderileceğini yapılandırabilirsiniz.

 • Success ( Başarılı )
 • Warning ( Uyarı )
 • Failure ( Başarısızlık )
 • Suppress notifications until last job retry ( Son iş denemesine kadar bildirimleri engelle )

Mail server bölümü altında

 • SMTP server (basic authentication) : Bu seçenek ile SMTP Server hizmeti üzerinde bulunan E-mail bilgileri ile gerekli yapılandırmayı yapabilirsiniz.
 • Google Gmail (modern authentication) : Bu seçenek ile Google Gmail hizmeti üzerinde bulunan E-mail bilgileri ile gerekli yapılandırmayı yapabilirsiniz.
 • Microsoft 365 (modern authentication) : Bu seçenek ile Microsoft Office 365 hizmeti üzerinde bulunan E-mail bilgileri ile gerekli yapılandırmayı yapabilirsiniz.

yapılandırma seçenekleri bulunmaktadır.

Options ekranında E-mail Settings sekmesininde Enable e-mail notifications (recommended ) seçeneğini işaretledikten sonra Google Gmail (modern authentication) seçeneğini seçiyoruz ve Sign in with Google seçeneğine tıklıyoruz.

Mail server bölümü altında Google Gmail (modern authentication) seçeneğini seçtikten sonra Authorization required olarak görüyoruz. Google Gmail üzerinden E-mail gönderilmesi için gerekli yapılandırmanın tamamlanması gerektiğini görüyoruz.

Options ekranında E-mail Settings sekmesininde Enable e-mail notifications (recommended ) seçeneğini işaretledikten sonra Google Gmail (modern authentication) seçeneğini seçiyoruz ve Sign in with Google seçeneğine tıkladıktan sonra direkt olarak İnternet tarayıcınız açılacaktır.

Sign in with Google ekranında Sing in bölümüne yapılandıracağımız Google Gmail E-mail adresini yazmamız gerekiyor.

Sign in with Google ekranında Sing in bölümüne yapılandıracağımız Google Gmail E-mail adresini yazıyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Sign in with Google ekranında Enter password bölümüne yapılandıracağımız Google Gmail E-mail adresinin Password ( Parola ) bilgisini yazıyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

Sign in with Google ekranında Select what Veeam Backup & Replicaton can access bölümü altında yapılandıracağımız Google Gmail E-mail adresi üzerinden Veeam Backup and Replication üzerinden E-mail gönderebilmesi için Send email on your behalf  seçeneğini işaretlememiz gerekiyor. Google Gmail E-mail adresinin Veeam Backup and Replication üzerinde E-mail gönderebilmesi için izin vermiş oluyoruz.

Sign in with Google ekranında Select what Veeam Backup & Replicaton can access bölümü altında yapılandıracağımız Google Gmail E-mail adresi üzerinden Veeam Backup and Replication üzerinden E-mail gönderebilmesi için Send email on your behalf  seçeneğini işaretliyoruz.

Sign in with Google ekranında Select what Veeam Backup & Replicaton can access bölümü altında yapılandıracağımız Google Gmail E-mail adresi üzerinden Veeam Backup and Replication üzerinden E-mail gönderebilmesi için Send email on your behalf  seçeneğini işaretledikten sonra Continue diyerek devam ediyoruz.

Gerekli yapılandırmanın tamamlandığını görüyoruz. Internet tarayıcınızı kapatabilirsiniz.

Options ekranında E-mail Settings sekmesininde Enable e-mail notifications (recommended ) seçeneğini işaretledikten sonra Google Gmail (modern authentication) seçeneğini seçerek gerekli Google Gmail E-mail yapılandırmasını tamamladıktan sonra Token is valid olarak görüyoruz.

Options ekranında E-mail Settings sekmesininde To seçeneğinde hangi E-mail adresine gönderileceğini yapılandırıyoruz.

Test Message seçeneğine tıklayarak E-mail yapılandırmasından sonra To bölümünde yapılandırmış olduğunuz E-mail adresine test maili göndermesini sağlayabilirsiniz.

Veeam Backup and Replication ekranında E-mail yapılandırmasının başarılı olduğunu ve [email protected] E-mail adresine Veeam Backup & Replication tarafından test E-mail’in gönderildiğini görüyoruz. OK diyerek uyarı ekranını kapatıyoruz.

[email protected] E-mail adresini kontrol ettiğimizde Veeam Backup & Replication tarafından test E-mail’in geldiğini görüyoruz.

Options ekranında E-mail Settings sekmesininde Mail server bölümünde bulunan Advanced seçeneğine tıklıyoruz.

Google Gmail Application Settings ekranı geliyor karşımıza.

Google Gmail Application Settings ekranında Use custom application registration settings seçeneğine tıklıyoruz ve Application client ID bilgisini görüyoruz.

Google Gmail Application Settings ekranında herhangi bir değişiklik yapmıyoruz ve Cancel diyoruz.

Options ekranında E-mail Settings sekmesininde gerekli E-mail yapılandırmasını tamamladıktan sonra Apply diyerek yapılandırmayı tamamlıyoruz.

Options ekranında E-mail Settings sekmesininde gerekli E-mail yapılandırmasını tamamladıktan sonra OK diyerek yapılandırmayı tamamlıyoruz.

Veeam Backup & Replication 12 üzerinde E-mail yapılandırması sonrasında Notification ( Bildirimleri ) tarafınıza gönderilecektir.

 

Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle…

 

 

Bir cevap yazın

Back To Top